Πολωνία Πληροφορίες για Κρακοβία

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνώ απόλυτα.Επειδή ξεκινήσαμε και κλείνουμε τις διαμονές αποφασίσαμε το εξής.Θα μείνουμε τα πρώτα 2 βράδια Βαρσοβία σε airbnb,μετά την 3η μέρα πρωινή αναχώρηση για Κρακοβία θα κλείσουμε σε χόστελ και μάλλον με το που φτάσουμε θα άφησουμε απευθείας τα πράγματα και θα πάμε Άουσβιτς μετά επιστροφή στην πόλη αργά το απόγευμα,βόλτες για μια μικρή γνωριμία με την πόλη μάλλον εβραϊκή συνοικία μετα διανυκτέρευση και το πρωί ξύπνημα βόλτα παλιά πόλη και αναχώρηση το μεσημερί για Βαρσοβία για να δούμε οτι απέμεινε και το βράδυ διανυκτέρευση Βαρσοβία σε χοστελ πάλι και 6:30-7 παρα το πρωί αναχώρηση για αεροδρόμιο Μοντλιν...Το ξέρω οτι δεν είναι το πιο σωστό πράγμα που κάνουμε αλλά είναι το καλύτερο που σκεφτήκαμε καθώς θέλαμε σαν κύριο άξονα του ταξιδιού να έχουμε την Βαρσοβία αλλά επειδή θέλαμε να επισκεφθούμε το Άουσβιτς αποφασίσαμε να διμορφώσουμε το πρόγραμμα με μια διανυκτέρευση Κρακοβία καθώς οι χρόνοι με τα δρομολόγια επιστροφής των τρένων ήταν οριακοί και το φοβηθήκαμε.Προς το παρόν ψάχνω πληροφορίες και περιμένω να περάσει γρήγορα ο καιρός να πάω με το καλό Πολωνία και όταν γυρίσω θα γράψω ταξιδιωτική ιστορία για να σας πω τις εντυπώσεις μου.Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που με βοηθήσατε με το δίλημμα μου.Και ποιος ξέρει μπορεί να έρθουν έτσι τα πράγματα ώστε να ταξιδέψω ξανά Πολωνία στο μέλλον και να έχω ως κύριο άξονα την Κρακοβία αυτή τη φορά για να την γνωρίσω καλύτερα και να καταφέρω να επισκεφθώ και τα αλατωρυχεία...
Άλλαξε τα σχέδια σου, είναι σκέτη ταλαιπωρία Γιώργο μείνε και τις τρεις ημέρες Βαρσοβία και πας άλλη φορά Κρακοβία....Θα βρεις εισιτήρια με 50-60 ευρώ πήγαινε ελα και θα γλιτωσεις ταλαιπωρία με τραινο....Πληροφοριακά το Νταχαου μου άρεσε περισσότερο από από το Αουσβιτς ....
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Άλλαξε τα σχέδια σου, είναι σκέτη ταλαιπωρία Γιώργο μείνε και τις τρεις ημέρες Βαρσοβία και πας άλλη φορά Κρακοβία....Θα βρεις εισιτήρια με 50-60 ευρώ πήγαινε ελα και θα γλιτωσεις ταλαιπωρία με τραινο....Πληροφοριακά το Νταχαου μου άρεσε περισσότερο από από το Αουσβιτς ....
Δυστυχώς επειδή μένουμε Θεσσαλονίκη η ryanair έχει απευθείας μόνο για Βαρσοβία και είναι αβέβαιο για τον αν θα καταφέρουμε να ξαναβρεθούμε στην Πολωνία.Θέλουμε πάρα πολύ να επισκεφθούμε το Άουσβιτς το οποίο επισκέφθηκαν φίλοι μας και μας το πρότειναν και θέλω να δω οπωσδήποτε από κοντά όλα αυτά που έχω διαβάσει.Είναι όντως ταλαιπωρία αλλά αν έχεις καλή παρέα το ταξίδι είναι ευχάριστο οπότε δεν πτοούμαστε.Από την άλλη μιας και έχω κάνει ήδη μια έρευνα για Βαρσοβία είναι υπερβολικά τα 4 βράδια μιας και δεν είμαστε τύποι των μουσείων γ αυτό κολλήσαμε και το Άουσβιτς.Εγώ το ήθελα για μονοήμερη αλλά οι φίλοι μου το φοβήθηκαν και έτσι αποφασίσαμε για διανυκτέρευση Κρακοβία ώστε να δούμε τουλάχιστον σ αυτό το ταξίδι όλη την Βαρσοβία (3 βράδια) και να πάρουμε και μια μικρή τζούρα από Κρακοβία μιας και θα διανυκτερεύσουμε (1 βράδυ).Άλλοι λένε οτι είναι πιο ωραία η Βαρσοβία άλλοι η Κρακοβία οπότε επειδή οι απόψεις διίστανται δώσαμε προτεραιότητα στην Βαρσοβία καθώς πετάμε μόνο από εκεί.Θεωρώ πως δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή και είναι λίγο μπέρδεμα αυτό που έγινε,το πρόβλημα ξεκίνησε από την κράτηση το εισιτηρίων όπου έπρεπε να κλείσουμε για περισσότερες μέρες κάτι που δεν σκεφτήκαμε λόγω υποχρεώσεων με σχολές κτλπ...Δεν πάμε στο ταξίδι για να ξεκουραστούμε οπότε θα προσπαθήσουμε να ζήσουμε το κάθε λεπτό μιας και είναι "μικρό" και μακάρι να μας βγει το πρόγραμμα έτσι όπως το σχεδιάζουμε...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το ποιο μέρος είναι πιο ωραίο είναι υποκειμενικο αλλά αφού πας που πας έπρεπε με το που φτάσετε αεροδρόμιο να νοικιάσετε αμάξι κ να πάτε Κρακοβία θα γλιτώσετε ταλαιπωρία...Ναι μενατε 2 ημερες στο ένα μέρος και δύο στο άλλο και να είστε κομπλε ...Τώρα φαντάζομαι αυτό δεν αλλάζει
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Το ποιο μέρος είναι πιο ωραίο είναι υποκειμενικο αλλά αφού πας που πας έπρεπε με το που φτάσετε αεροδρόμιο να νοικιάσετε αμάξι κ να πάτε Κρακοβία θα γλιτώσετε ταλαιπωρία...Ναι μενατε 2 ημερες στο ένα μέρος και δύο στο άλλο και να είστε κομπλε ...Τώρα φαντάζομαι αυτό δεν αλλάζει
Σκέφτηκα και την ιδέα ενοικίασης αμαξιού μιας και είχε πολύ καλές τιμές είναι και 4/5 οδηγοί μόνο εγώ δεν οδηγώ :haha:,το πρότεινα στους 2 και μόνο που δεν με έβρισαν :p κάτι διάβασα και για το οδικό δίκτυο οτι είναι περίεργο +οτι θέλεις στην καλύτερη κάνα 4 ωρο για μονή διαδρομή ενώ με τρένο 2,5 ώρες οπότε το τρένο είναι μονόδρομος.Μετά σκεφτήκαμε με το που φτάσουμε Βαρσοβία να πάρουμε αμέσως το τρένο για Κρακοβία το οποίο το αφήσαμε γιατί το φοβάμαι πολύ μιας και η ryanair τις περισσότερες φορές που έχω πετάξει έχει καθυστερήσεις οπότε δεν μπορούσα να υπολογίσω χρόνο ασφαλείας για αυτό και αποφασίσαμε οπωσδήποτε πρώτη και τελευταία μέρα του ταξιδιού να είμαστε Βαρσοβία για να μην γίνει καμιά στραβή.Αν φεύγαμε από την πρώτη μέρα για Κρακοβία και κάναμε τις διανυκτερεύσεις 2 και 2 υπήρχε κίνδυνος να βλέπαμε μόνο τα τρένα της Πολωνίας για αυτό και απορρίφθηκε ενώ τώρα τουλάχιστον θα δούμε τα τρένα αλλά θα δούμε και σχεδόν όλη την Βαρσοβία.Την Βαρσοβία έτσι όπως το κανονίζω θα την δούμε σίγουρα,το θέμα είναι να αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία για να δούμε το Άουσβιτς..Τέλος πάντων θα πάω με το καλό και θα μοιραστώ σίγουρα την εμπειρία μου στο φόρουμ καθώς θέλω πολύ να γράψω μια ιστορία κάτι που δεν κατάφερα με τα προηγούμενα ταξίδια οπότε να την περιμένεις... :)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ που πήγα τώρα κ είδα κ τι παίζει με τραινα αποστάσεις κ τις δύο πόλεις δεν βγαίνει με τιποτα αυτό που πας να κάνεις θα χαλάσεις όλη την εκδρομή σας....Ειναι αγώνας δρόμου όχι ταξίδι καμία απόλαυση...Καλή τύχη σας ευχομαι
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ που πήγα τώρα κ είδα κ τι παίζει με τραινα αποστάσεις κ τις δύο πόλεις δεν βγαίνει με τιποτα αυτό που πας να κάνεις θα χαλάσεις όλη την εκδρομή σας....Ειναι αγώνας δρόμου όχι ταξίδι καμία απόλαυση...Καλή τύχη σας ευχομαι
Εσύ αν ήσουν στη θέση μας θα έμενες 4 βράδια Βαρσοβία;;Να το σκεφτώ σοβαρά αν είναι να πείσω τους φίλους μου να αλλάξουμε το πρόγραμμα :p
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οι μέρες είναι πολλές για μόνο Βαρσοβία και λίγες για να πάτε και στα δύο με τραινο και να θέλετε να πάτε και Αουσβιτς...Εγώ θα μοιραζα από 2 ημερες στο, κάθε μέρος και θα πήγαινα αλατωρυχεία αντί Αουσβιτς που θα φάτε 6-7 ώρες με ταλαιπωρία
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Οι μέρες είναι πολλές για μόνο Βαρσοβία και λίγες για να πάτε και στα δύο με τραινο και να θέλετε να πάτε και Αουσβιτς...Εγώ θα μοιραζα από 2 ημερες στο, κάθε μέρος και θα πήγαινα αλατωρυχεία αντί Αουσβιτς που θα φάτε 6-7 ώρες με ταλαιπωρία
Μάλιστα κατάλαβα..Η αλήθεια είναι οτι θα το αφήσουμε έτσι όπως είναι γιατί προτιμάμε Άουσβιτς από αλατωρυχεία λόγω ιστορίας και ότι γίνει έτσι και αλλίως η μια μέρα θα είναι δυσκολή και οι υπόλοιπες νορμάλ απ την άλλη νομίζω μου φάνηκε χειρότερο αυτό που είχα πάθει όταν έπρεπε να πάμε Βουδαπέστη που αντί από Θεσσαλονίκη βρεθήκαμε να πετάμε από Καβάλα ξεκινώντας χαράματα από Κατερίνη με ΚΤΕΛ για να προλάβουμε την μεσημεριανή πτήση μας οπότε γνωρίζουμε καλά τι πάει να πει ταλαιπωρία και δεν πτοούμαστε,ταξίδι χωρίς ταλαιπωρία δεν γίνεται...Εξάλλου καλύτερα να μετανιώσω για κάτι που έκανα παρά για κάτι που δεν έκανα...Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου ελπίζω να τα καταφέρουμε,καλή συνέχεια :)
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το τελευταίο λεωφορείο φεύγει 17.25 οπότε και θα πάτε και δεν θα δείτε....Η μετακίνηση γίνεται με βανακι που χωράει 19 άτομα κ έχει κ πολλούς όρθιους η διαδρομή είναι 1.45 για να φτάσετε κ αλλο τόσο να γυρίσετε ..Αν πάτε με τραινο εκτός από την ώρα που κάνει να φτάσει θα φάτε και μισή ώρα σε περπάτημα για να πάτε από τον σταθμο...Στη δικη μας μεταφορά τ βανακι ήταν γεματο κ στο πήγαινε κ στο έλα αποπνικτικα θα έλεγα, ο ένας πάνω στον αλλο κ ο οδηγός πήγαινε σαν τρελός..Σε κάθε φρεναρισμα κάποιος έπεφτε πάνω μου..Το δε στρατοπεδο για μένα δεν άξιζε, το νταχαου θεωρώ ότι ήταν πιο καλό....Σε όλες τις αίθουσες γινόταν χαμός, δεν χωρούσε ο κόσμος κ τα περισσότερα τα έβλεπες μέσα από βιτρίνα...Καλά να περάσετε...επίσης πρέπει να κλείσετε νωρίς θέσεις γιατι σε αυτούς που δεν παιρνουν ξενάγηση δίνουν κάτι ώρες νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ που πήγα τώρα κ είδα κ τι παίζει με τραινα αποστάσεις κ τις δύο πόλεις δεν βγαίνει με τιποτα αυτό που πας να κάνεις θα χαλάσεις όλη την εκδρομή σας....Ειναι αγώνας δρόμου όχι ταξίδι καμία απόλαυση...Καλή τύχη σας ευχομαι
Τι εννοείς αυτό που παίζει με τα τρενα; Το Κρακοβια-Βαρσοβια είναι 2.30 ώρες, δηλαδη τίποτα μπροστά στις απέραντες αποστάσεις ανάμεσα σε άλλες πολωνικές πόλεις. Αν βγαλεις τα εισητηρια από το Ίντερνετ και πάρεις το καινούριο τρένο είναι εξαιρετικά άνετο και πάντα στην ώρα του, με καθυστερήσεις το πολύ 5-10 λεπτών... έχω ταξιδέψει πολλες φορές με τρένο στην Πολωνία σε διαφορες πόλεις, ποτε δεν είχα πρόβλημα... Ίσα ίσα πάντα το απολάμβανα. Δεν ξέρω γιατί το θεωρείς τόσο δύσκολο. Εκτός αν εννοείς την διαδρομή Κρακοβια- Αουσβιτς, εκεί δεν γνωρίζω.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τι εννοείς αυτό που παίζει με τα τρενα; Το Κρακοβια-Βαρσοβια είναι 2.30 ώρες, δηλαδη τίποτα μπροστά στις απέραντες αποστάσεις ανάμεσα σε άλλες πολωνικές πόλεις. Αν βγαλεις τα εισητηρια από το Ίντερνετ και πάρεις το καινούριο τρένο είναι εξαιρετικά άνετο και πάντα στην ώρα του, με καθυστερήσεις το πολύ 5-10 λεπτών... έχω ταξιδέψει πολλες φορές με τρένο στην Πολωνία σε διαφορες πόλεις, ποτε δεν είχα πρόβλημα... Ίσα ίσα πάντα το απολάμβανα. Δεν ξέρω γιατί το θεωρείς τόσο δύσκολο. Εκτός αν εννοείς την διαδρομή Κρακοβια- Αουσβιτς, εκεί δεν γνωρίζω.
Από τις 4 ημέρες τρως 5 ωρες με τραινο συν μισή ώρα πριν κ μετά που θα πρεπει εισαι στον σταθμό...Αξίζει όπως το κάναμε εμείς πήγαμε Κρακοβία και απο εκει με τραινο 2.30 ώρες κ επιστροφή Αθηνα απο Βαρσοβία ..Δυστυχώς όμως ο Γιώργος δεν έχει την πολυτέλεια αυτή από Θεσσαλονίκη..Επίσης πρέπει να κλείσει νωρίς τραινο κ έχει και τραίνα που κάνουν κ 5 ώρες δεν είναι όλα γρήγορα ...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Από τις 4 ημέρες τρως 5 ωρες με τραινο συν μισή ώρα πριν κ μετά που θα πρεπει εισαι στον σταθμό...Αξίζει όπως το κάναμε εμείς πήγαμε Κρακοβία και απο εκει με τραινο 2.30 ώρες κ επιστροφή Αθηνα απο Βαρσοβία ..Δυστυχώς όμως ο Γιώργος δεν έχει την πολυτέλεια αυτή από Θεσσαλονίκη..Επίσης πρέπει να κλείσει νωρίς τραινο κ έχει και τραίνα που κάνουν κ 5 ώρες δεν είναι όλα γρήγορα ...
Χαχαχαχα τρομάζω με αυτά που ακούω...με ποια εταιρεία πήγες; Η lajkonik που βρήκα εγώ έχει και δρομολόγια επιστροφής μετά τις 6..Σήμερα έκλεισα για εισιτήρια χωρίς ξενάγηση στις 16:00 λέμε να πάμε κατά τις 14:00 και κα πάμε μπιρκεναου που δεν έχει είσοδο και στις 4 να παραλάβουμε το εισιτήριο για Άουσβιτς 1
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom