Πτήσεις με ανταπόκριση

ZoReN

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα. Σε Ενα μηνα πεταω απο Αθηνα για Αμστερνταμ με ενδιάμεση σταση Ρωμη με Αλιταλια. Εχω μια ωρα αναμονη αρα θα προλαβω την επομενη πτηση δεν με ανησυχεί αυτο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για το στεκ ιν. Θα το κανω ηλεκτρονικα απο την εφαρμογη της Αλιταλια. Πρωτον στο τσεκ ιν επιλέγω εγω θεση? και αν θελω να αλλαξω την προεπιλεγμενη παντα θα πληρωνω για αυτην την αλλαγη? και δευτερον στην ουσια θα κανω δυο τσεκ ιν το ενα μετα το αλλο? στο πρωτο για να κρατησω θεση για ρωμη και στο αλλο για να κρατησω θεση για αμστεντραμ? το εισητηριο για να παω ειναι ενα κοινο, εχω ενα κωδικο δηλαδη.
 

sps7cfu

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
κσλησπερα μια ερωτηση μπαινοντας πρωτη φορα στα ρωσικα εδαφη θα με διευκολυνε πολυ αν καποιος ηξερε στο DME Μόσχα Νομοντέντοβο ερχομενος απο σοτσι εχω μια ωρα & 20 λεπτα για να ερθω αθηνα πρεπει να κανω ελεγχο διαβατηριου και ξανα σωματικο ελεγχο η μπορω επειδη φευγω απο τη χωρα να παω στις ανταποκρισεις κατευθειαν??η πτηση ειναι τελη φεβρουαριου (χωρις βαλιτσα)το αναφερω λογω καιρου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κσλησπερα μια ερωτηση μπαινοντας πρωτη φορα στα ρωσικα εδαφη θα με διευκολυνε πολυ αν καποιος ηξερε στο DME Μόσχα Νομοντέντοβο ερχομενος απο σοτσι εχω μια ωρα & 20 λεπτα για να ερθω αθηνα πρεπει να κανω ελεγχο διαβατηριου και ξανα σωματικο ελεγχο η μπορω επειδη φευγω απο τη χωρα να παω στις ανταποκρισεις κατευθειαν??η πτηση ειναι τελη φεβρουαριου (χωρις βαλιτσα)το αναφερω λογω καιρου...
Έλεγχο διαβατηρίων περνάς σίγουρα, σωματικό έλεγχο εξαρτάται από την οργάνωση του συγκεκριμένου αεροδρομίου, αλλά αν θυμάμαι καλά τα domestic και τα international είναι τελείως χωριστά και πρέπει να βγεις και να ξαναμπείς. Και το site του αεροδρομίου μιλάει για security ξανά: https://www.dme.ru/en/transfer/ . Ο χρόνος που δίνει εκεί για όλα αυτά είναι 80' (με βαλίτσα), όσος και ο χρόνος που έχεις, οπότε σε φτάνει (αλλά πιθανώς όχι σε περίπτωση καθυστερήσεων).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βοήθεια για Χίθροου όποιος γνωρίζει πληζ!
Φτάνω με alitalia στο τερμιναλ 4 στις 12 και έχω πτήση με Virgin atlantic από τέρμιναλ 3 στις 13:45.
Προλαβαίνω ή θα ξεμείνω στο Χίθροου? Καμία συμβουλή?
Βοηθήστε γιατί η βαλίτσα θα έχει μόνο καλοκαιρινά, μάσκα και βατραχοπέδιλα:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βοήθεια για Χίθροου όποιος γνωρίζει πληζ!
Φτάνω με alitalia στο τερμιναλ 4 στις 12 και έχω πτήση με Virgin atlantic από τέρμιναλ 3 στις 13:45.
Προλαβαίνω ή θα ξεμείνω στο Χίθροου? Καμία συμβουλή?
Βοηθήστε γιατί η βαλίτσα θα έχει μόνο καλοκαιρινά, μάσκα και βατραχοπέδιλα:D
Αν υπάρχει και βαλίτσα και έχεις χωριστά εισιτήρια, ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ. To check-in της Virgin Atlantic κλείνει 60' πριν την πτήση, και θεωρώ απιθανότατο να προλάβεις να παραλάβεις βαλίτσα, να περάσεις immigration και πιθανώς τελωνείο και να πας στο terminal 3 μέσα σε 45' (κι αυτό υποθέτοντας ότι η Alitalia θα φτάσει στην ώρα της, που δεν είναι και πολύ βάσιμη υπόθεση).

Αν έχεις εννιαίο εισιτήριο, αν δεν έχεις βαλίτσα ή έστω αν η Alitalia μπορεί να τη στείλει απευθείας στη Virgin Atlantic χωρίς να πρέπει να την παραλάβεις (*), τότε γίνεται - υπάρχει airside λεωφορείο από terminal σε terminal, κάθε 6' με 10' αν θυμάμαι καλά. Δε θα μπεις καν στο UK, και θα σε μεταφέρει απευθείας στο χώρο των πυλών στο Terminal 4. Ρώτα κάποιον για να το βρείς, γιατί οι πινακίδες σε στέλνουν αλλού (τουλάχιστον στα terminals 5 kai 2 που το έχω χρησιμοποιήσει). Πρέπει βέβαια να έχεις κάνει online checkin στη Virgin ή να βρείς το transfer check-in counter για να σου δώσει boarding pass.

(*) Μέχρι τις 20 Ιουλίου, οπότε και η Alitalia πήρε πόδι, οι δυο εταιρίες επρόκειτο να συμμετάσχουν σε joint venture για συνεκμετάλλευση των υπερατλαντικών τους πτήσεων, οπότε δεν είναι απίθανο να γίνεται. Αν έχεις εννιαίο εισιτήριο γίνεται σίγουρα. Στις τηλεφωνικές κρατήσεις δεν είναι σε θέση όμως να σε πληροφορήσουν, μάλλον πρέπει να ρωτήσεις στο check-in counter ή κάποιος travel agent να κοιτάξει στο σύστημα.

Υ.Γ. Δε χρειαζόταν να αλλάξεις τις ώρες των πτήσεων, το καταλάβαμε ότι πας Barbados :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πωωω! Την πάτησα..Δεν έχω ενιαίο εισιτήριο, αλλά αν κάνω ον λαιν τσεκιν και δεν πάρω βαλίτσα, έτσι έχω ελπίδα ε? Είσαι θησαυρός taver ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Δεν είχε σημασία να δώσω ακριβείς ώρες και δεν πάω barbados, αλλά Μαϊάμι για λίγες μέρες και μετά Κόστα Ρίκα :)
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Αντιγράφω από το huffingtonpost για ενημέρωση:

"Αεροπορική εταιρία μήνυσε επιβάτη που έχασε την πτήση του -Το κόλπο skip lagging


Μια μέθοδος που χρησιμοποιείται ευρέως από τους επιβάτες αεροπορικών εταιρειών για να πληρώνουν φθηνότερα εισιτήρια βρίσκεται στο επίκεντρο μιας δικαστικής διαμάχης μεταξύ μιας γερμανικής αεροπορικής εταιρείας και ενός από τους πελάτες της.
Η Lufthansa μήνυσε έναν επιβάτη, ο οποίος δεν εμφανίστηκε για το τελευταίο σκέλος της πτήσης του με stop over, δηλαδή με ενδιάμεση στάση σε άλλη πόλη πριν τον τελικό προορισμό. Η αεροπορική εταιρία πήγε την υπόθεση στο δικαστήριο σε μια προφανή προσπάθεια να καταργηθεί η έκδοση ”κρυφών” εισιτηρίων.
Η πρακτική, που ονομάζεται skip lagging έχει ως εξής: Πολλοί πελάτες δεν επιβιβάζονται πάλι στο αεροπλάνο προκειμένου να πάνε στον τελικό προορισμό, γιατί στην πραγματικότητα ήθελαν να ταξιδέψουν στην πόλη που το αεροπλάνο κάνει stop over. Αυτό συμβαίνει γιατί πολλές πτήσεις μέσω stop over είναι πιο οικονομικές από τις απευθείας πτήσεις.


Ο εν λόγω επιβάτης έκανε κράτηση πτήσης από το Σιάτλ στο Όσλο, η οποία είχε ενδιάμεσα ολιγόωρη παραμονή στη Φρανκφούρτη. Ο επιβάτης ταξίδεψε από το Σιάτλ στην Φρανκφούρτη, αλλά δεν μπήκε ποτέ στο αεροπλάνο για την πτήση Φρανκφούρτη- Όσλο. Αντ ’αυτού, πέταξε με ξεχωριστή πτήση της Lufthansa από τη Φρανκφούρτη στο Βερολίνο.

Η Lufthansa το είδε αυτό ως παραβίαση των όρων της εταιρίας και ζητά αποζημίωση 2.112 ευρώ από τον επιβάτη.
Ένα περιφερειακό δικαστήριο του Βερολίνου απέρριψε την αγωγή τον Δεκέμβριο, αλλά ο εκπρόσωπος της Lufthansa επιβεβαίωσε στο CNN ότι η εταιρεία ”έχει ήδη καταθέσει προσφυγή κατά της απόφασης”.


Τι είναι το skip lagging
Για παράδειγμα, αν πάρετε μια απευθείας πτήση από Λος Άντζελες για Μόναχο την 1η Μαρτίου, θα πληρώσετε σχεδόν 1.100 δολάρια. Ωστόσο, εάν κάνετε κράτηση πτήσης την ίδια ημερομηνία, από Λος Άντζελες - Μόσχα μέσω Μονάχου, θα σας κοστίσει περίπου 300 δολάρια λιγότερο."
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή κατηγορία η εάν έχει ξανά συζητηθεί. Το άρθρο είναι σημερινό.

Το κόλπο τού να πετάς φθηνότερα και πώς αντιδρούν οι εταιρείες


https://www.protagon.gr/epikairotit...era-ki-pws-antidroun-oi-etaireies-44341780992

ΥΓ έχω κοπεί στα γέλια λέμε. Πήρα δύο σουβλάκια αλλά λίγο η μπίρα λίγο η σαλάτα φούσκωσα και άφησα το ένα. Τα πλήρωσα κανονικά φυσικα, ήταν σε προσφορά 2 σουβλάκια με αναψυκτικό.
Τώρα κρύβομαι από τον σουβλατζη, κάτι για δικαστήρια και κάτι τέτοια παλαβά έλεγε, δεν ξέρω.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή κατηγορία η εάν έχει ξανά συζητηθεί. Το άρθρο είναι σημερινό.

Το κόλπο τού να πετάς φθηνότερα και πώς αντιδρούν οι εταιρείες


https://www.protagon.gr/epikairotit...era-ki-pws-antidroun-oi-etaireies-44341780992

ΥΓ έχω κοπεί στα γέλια λέμε. Πήρα δύο σουβλάκια αλλά λίγο η μπίρα λίγο η σαλάτα φούσκωσα και άφησα το ένα. Τα πλήρωσα κανονικά φυσικα, ήταν σε προσφορά 2 σουβλάκια με αναψυκτικό.
Τώρα κρύβομαι από τον σουβλατζη, κάτι για δικαστήρια και κάτι τέτοια παλαβά έλεγε, δεν ξέρω.
Μα τι γράφουν . Ειναι καλα οι άνθρωποι??
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επεσε το ματι μου σημερα σε αυτο το αρθρο.

https://www.insider.gr/epiheiriseis...&utm_medium=boi&utm_campaign=best_of_internet

Σχόλια, εμπειριες;

Μια φορα το εχω κανει αυτο σε πτηση Ηρακλειο-Αθηνα. Βρηκα πιο οικονομικο εισιτηριο Ηρακλειο-Θεσσαλονικη μεσω Αθηνων. Μπηκα στο Ηρακλειο-Αθηνα και δεν συνεχισα για το Αθηνα-Θεσσαλονικη..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επεσε το ματι μου σημερα σε αυτο το αρθρο.

https://www.insider.gr/epiheiriseis...&utm_medium=boi&utm_campaign=best_of_internet

Σχόλια, εμπειριες;

Μια φορα το εχω κανει αυτο σε πτηση Ηρακλειο-Αθηνα. Βρηκα πιο οικονομικο εισιτηριο Ηρακλειο-Θεσσαλονικη μεσω Αθηνων. Μπηκα στο Ηρακλειο-Αθηνα και δεν συνεχισα για το Αθηνα-Θεσσαλονικη..
Έχει δημοσιευθεί η "είδηση". Βρίσκεται λίγο πιο πάνω σ' αυτο το θέμα όπου μετακινήθηκε το μήνυμά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom