Πτήσεις με ανταπόκριση

Νικόλας Μ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Edinburgh, Scotland
Ταξίδι-Όνειρο
Reykjavik, Iceland
Καλησπέρα, είμαι νέος στη σελίδα αυτή και επειδή πρόκειται να πραγματοποιήσω το πρώτο ταξίδι μου με ανταπόκριση, έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς, ο προορισμός που θα επισκεπτώ είναι το Ταλίν με Turkish Airlines και έχω στάση στην Κωνσταντινούπολη για 2:30 ώρες (Νομίζω ότι είναι υπέραρκετος, έτσι?).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είμαι καλυμμένος με την αστυνομική μου ταυτότητα η οποία περιέχει και λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης, χρειάζεται μόλις φτάσω Κων/πολη να παραλάβω τις βαλίτσες μου ή πάνε αυτόματα στο επόμενο αεροπλάνο και εγώ πάω κατευθείαν στο gate αναχώρησης?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Καλησπέρα, είμαι νέος στη σελίδα αυτή και επειδή πρόκειται να πραγματοποιήσω το πρώτο ταξίδι μου με ανταπόκριση, έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς, ο προορισμός που θα επισκεπτώ είναι το Ταλίν με Turkish Airlines και έχω στάση στην Κωνσταντινούπολη για 2:30 ώρες (Νομίζω ότι είναι υπέραρκετος, έτσι?).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είμαι καλυμμένος με την αστυνομική μου ταυτότητα η οποία περιέχει και λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης, χρειάζεται μόλις φτάσω Κων/πολη να παραλάβω τις βαλίτσες μου ή πάνε αυτόματα στο επόμενο αεροπλάνο και εγώ πάω κατευθείαν στο gate αναχώρησης?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
Το εισιτήριο είναι ενιαίο επομένως και αν γίνει κάποια καθυστέρηση δεν πρέπει να ανησυχείς.Φθάνουν οι 2.30 ώρες και δεν παραλαμβάνεις βαλίτσες.Και πηγαίνεις στην πύλη.
 

Νικόλας Μ.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Edinburgh, Scotland
Ταξίδι-Όνειρο
Reykjavik, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :)
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Καλησπέρα, είμαι νέος στη σελίδα αυτή και επειδή πρόκειται να πραγματοποιήσω το πρώτο ταξίδι μου με ανταπόκριση, έχω κάποιες απορίες. Καταρχάς, ο προορισμός που θα επισκεπτώ είναι το Ταλίν με Turkish Airlines και έχω στάση στην Κωνσταντινούπολη για 2:30 ώρες (Νομίζω ότι είναι υπέραρκετος, έτσι?).
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είμαι καλυμμένος με την αστυνομική μου ταυτότητα η οποία περιέχει και λατινικούς χαρακτήρες. Επίσης, χρειάζεται μόλις φτάσω Κων/πολη να παραλάβω τις βαλίτσες μου ή πάνε αυτόματα στο επόμενο αεροπλάνο και εγώ πάω κατευθείαν στο gate αναχώρησης?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
otan πετας με ανταποκριση οι τις βαλιτσες τις περνεις στο τελικο προορισμο.πανω στη βαλιτσα απο το τσεκιν εχουν βαλει ταινια που γραφει τρανσφερ μολις στο αεροδρομιο απο την πρωτη πτηση οι ανθρωποι που κατεβαζουν τις βαλιτσες οποια βλεπουνε γραφει τρανσφερ την περνουν και την πανε κατευθειαν στην επομενη πτηση που γραφει.και οταν στον τελικο προορισμο που θα περιμενεις να παρεις τη βαλιτσα θα εχεις τη καρτα επιβιβασης που σου εχουνε βαλει ενα αυτοκολητο απο την ταινια που εχουνε βαλει στη βαλιτσα,στο οποιο εχει τον κωδικο της βαλιτσας και τον αριθμο πτησης.στη περιπτωση που δεν δεις την βαλιτσα σου,διχνεις σ ενα υπευθηνο τη καρτα επιβιβασης σημειωνουν τον κωδικο και ψαχνουν για την βαλιτσα.σε μια πτηση εγω και καποιοι αλλοι που και αυτοι ειχαν ταξιδεψει με τρανσφερ δεν ειχαμε δει τις βαλιτσες και τελικα δεν τις ειχανε κατεβασει ολες απο το αεροπλανο γιατι σε λιγες ωρες μας τις φεραν.
 

justin1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαίρετε! Ψάχνω πτήση απλής μετάβασης από εξωτερικό για έναν Α προορισμό εσωτερικού. Η τιμή όμως για έναν προορισμού εσωτερικού Β μέσω του Α είναι πολύ χαμηλότερη. Αν πάρω το πρώτο σκέλος της κράτησης κανονικά και στο αεροδρόμιο Α φύγω και δεν εμφανιστώ στην πτήση Α->Β, τότε τι γίνεται; Ισχύει ότι σε βάζουν σε blacklist; Τα μίλια για την πτήση εξωτερικό->Α τα παίρνω κανονικά ή αν δεν εμφανιστώ στο δεύτερο σκέλος τα χάνω;

Αυτό βρήκα στο site της Aegean για δίκτυο εσωτερικού.
Ο συγκεκριμένος ναύλος για τον οποίο σας γράφω είναι T Light Fare.
upload_2019-4-5_2-1-37.png
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν υπάρχει και βαλίτσα και έχεις χαυτό υποθέτοντας ότι η Alitalia θα φτάσει στην ώρα της, που δεν είναι και πολύ βάσιμη υπόθεση).

Αν έχεις εννιαίο εισιτήριο, αν δεν έχεις βαλίτσα ή έστω αν η Alitalia μπορεί να τη στείλει απευθείας στη Virgin Atlantic χωρίς να πρέπει να την παραλάβεις (*), τότε γίνεται - υπάρχει airside λεωφορείο από terminal σε terminal, κάθε 6' με 10' αν θυμάμαι καλά.
Να ευχαριστήσω τον taver για τις πληροφορίες που αν δεν μου έδινε θα ήμουν ακόμα στο Χίθροου! Πρόλαβα για 5 λεπτά την πτήση με απίστευτο τρέξιμο.
 
Last edited:

Χρήστος ñ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Είμαι σχετικά καινούργιος εδώ μέσα και γενικά
είναι η 2η-3η φορά που γράφω.
Επίσης θέλω να πω ότι έχω διαβάσει πολλές από τις ιστορίες σας,οι οποίες με κάνουν να ταξιδεύω και εγώ!
Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Σκέφτομαι να κλείσω πτήση απο Αθήνα για Νέα Υόρκη η οποία έχει ανταπόκριση στο Παρίσι, όπου θα περιμένω έντεκα ώρες για την αναχώρηση της πτήσης απο τη στιγμή της άφιξης μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν,μπορώ να βγω απο το αεροδρόμιο και να κάνω μια βόλτα στην πόλη και έπειτα να γυρίσω 2-3 ώρες πριν την πτήση να ξαναμπώ στο αεροδρόμιο ή είναι αναγκαστικό να παραμείνω εντός του αεροδρομίου έως ότου φύγει το αεροπλάνο;
Ξέρω ότι σε πολλούς ακούγεται αστείο αλλά είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν έχω κάποιον να με συμβουλέψει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Είμαι σχετικά καινούργιος εδώ μέσα και γενικά
είναι η 2η-3η φορά που γράφω.
Επίσης θέλω να πω ότι έχω διαβάσει πολλές από τις ιστορίες σας,οι οποίες με κάνουν να ταξιδεύω και εγώ!
Το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Σκέφτομαι να κλείσω πτήση απο Αθήνα για Νέα Υόρκη η οποία έχει ανταπόκριση στο Παρίσι, όπου θα περιμένω έντεκα ώρες για την αναχώρηση της πτήσης απο τη στιγμή της άφιξης μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν,μπορώ να βγω απο το αεροδρόμιο και να κάνω μια βόλτα στην πόλη και έπειτα να γυρίσω 2-3 ώρες πριν την πτήση να ξαναμπώ στο αεροδρόμιο ή είναι αναγκαστικό να παραμείνω εντός του αεροδρομίου έως ότου φύγει το αεροπλάνο;
Ξέρω ότι σε πολλούς ακούγεται αστείο αλλά είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν έχω κάποιον να με συμβουλέψει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ναι μπορείς. Διάβασε κι εδώ: https://www.travelstories.gr/commun...harles-de-gaulle-Λίγες-ώρες-στο-Παρίσι.15418/
 

I love NY

Member
Μηνύματα
44
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Χαιρετώ την παρέα!!!Μία βοήθεια παρακαλώ σχετικά με ανταπόκριση.Τέλος Σεπτεμβρίου σκέφτομαι να ταξιδέψω Μόντρεαλ και στην επιστροφή θα έρθω μέσω Βιέννης με Austrian Airlines με μιάμιση ώρα χρόνο αναμονής για να πάρω την πτήση για Αθήνα.Με τις βαλίτσες κσι το check in τι γίνεται?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Χαιρετώ την παρέα!!!Μία βοήθεια παρακαλώ σχετικά με ανταπόκριση.Τέλος Σεπτεμβρίου σκέφτομαι να ταξιδέψω Μόντρεαλ και στην επιστροφή θα έρθω μέσω Βιέννης με Austrian Airlines με μιάμιση ώρα χρόνο αναμονής για να πάρω την πτήση για Αθήνα.Με τις βαλίτσες κσι το check in τι γίνεται?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Υποθέτω η απορία σου είναι για το γύρνα...
Αν έχεις κλείσει ένα εισιτήριο για το γύρνα (δηλ. είχες κάνει αναζήτηση Αθήνα-Μόντρεαλ-Αθήνα) τις βαλίτσες τις δίνεις κανονικά στο Μόντρεαλ και τις παίρνεις στην Αθήνα. Δεν κάνεις κάτι στην Βιέννη. Μπορείς να ζητήσεις από τον υπάλληλο στο Μόντρεαλ να τις πάρεις στη Βιέννη και να τις ξαναδώσεις για την δεύτερη πτήση προς Αθήνα, αλλά είναι τσάμπα ταλαιπωρία και άγχος για αν θα προλάβεις με την μικρή αναμονή που θα έχεις.
 

Strani21

Member
Μηνύματα
73
Likes
50
Χαιρετώ την παρέα!!!Μία βοήθεια παρακαλώ σχετικά με ανταπόκριση.Τέλος Σεπτεμβρίου σκέφτομαι να ταξιδέψω Μόντρεαλ και στην επιστροφή θα έρθω μέσω Βιέννης με Austrian Airlines με μιάμιση ώρα χρόνο αναμονής για να πάρω την πτήση για Αθήνα.Με τις βαλίτσες κσι το check in τι γίνεται?Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Τίποτα αδερφέ δεν ασχολείσαι με αποσκευές θα τις παρεις αθηνα
 

ampalos95

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Για ταξίδι Θεσσαλονίκη Βρυξέλλες και πίσω θεωρείται ότι θα τα καταφέρω με τις συγκεκριμένες ανταποκρίσεις; (θα έχω μόνο βαλίτσα καμπίνας μαζί μου)
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom