Πτήσεις με ανταπόκριση

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σου αρέσουν οι δυνατές συγκινήσεις και η περιπέτεια;
Στο πήγαινε με την στάση 35 λεπτών εγώ θα είχα ιδρώσει από τώρα. Δεν ξέρω πως γίνεται να βγει κάτι τετοιο, θα πρέπει να τρεξεις να αποβιβαστεις πρώτος να περάσεις πρώτος από παντού και ισως να προλάβεις την πύλη αναχώρησης για την δεύτερη πτήση, εάν φυσικά είναι κοντά και δεν πρέπει να διασχίσεις όλο το αεροδρόμιο με ρυθμο σπριντ για μεταλειο.
Ας γράψουν καλύτερα όσοι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία πάνω σε τέτοια θέματα μην σε πάρω στον λαιμό μου άδικα.
Η επιστροφή είναι τέλεια.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σε όλους.
Για ταξίδι Θεσσαλονίκη Βρυξέλλες και πίσω θεωρείται ότι θα τα καταφέρω με τις συγκεκριμένες ανταποκρίσεις; (θα έχω μόνο βαλίτσα καμπίνας μαζί μου)
Η επιστροφή είναι μια χαρά.

Δεδομένου ότι το λιγότερο επιτρεπτό όριο ανταπόκρισης στη Βιέννη είναι 25 λεπτά, ότι πετάς εντός Σένγκεν και ότι το αεροδρόμιο είναι γενικά μαζεμένο, είσαι στο όριο. Σε περίπτωση καθυστέρησης πάντως, ακόμη κι αν χάσεις την πτήση η εταιρία είναι υποχρεωμένη να σε βάλει στην αμέσως επόμενη.
 

ampalos95

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σου αρέσουν οι δυνατές συγκινήσεις και η περιπέτεια;
Στο πήγαινε με την στάση 35 λεπτών εγώ θα είχα ιδρώσει από τώρα. Δεν ξέρω πως γίνεται να βγει κάτι τετοιο, θα πρέπει να τρεξεις να αποβιβαστεις πρώτος να περάσεις πρώτος από παντού και ισως να προλάβεις την πύλη αναχώρησης για την δεύτερη πτήση, εάν φυσικά είναι κοντά και δεν πρέπει να διασχίσεις όλο το αεροδρόμιο με ρυθμο σπριντ για μεταλειο.
Ας γράψουν καλύτερα όσοι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία πάνω σε τέτοια θέματα μην σε πάρω στον λαιμό μου άδικα.
Η επιστροφή είναι τέλεια.
Η επιστροφή είναι μια χαρά.

Δεδομένου ότι το λιγότερο επιτρεπτό όριο ανταπόκρισης στη Βιέννη είναι 25 λεπτά, ότι πετάς εντός Σένγκεν και ότι το αεροδρόμιο είναι γενικά μαζεμένο, είσαι στο όριο. Σε περίπτωση καθυστέρησης πάντως, ακόμη κι αν χάσεις την πτήση η εταιρία είναι υποχρεωμένη να σε βάλει στην αμέσως επόμενη.
Επειδή δεν έχω ξανά πετάξει με ανταπόκριση τι γίνεται όταν φτάνω στο ενδιάμεσο αεροδρόμιο;
Κατεβαίνω από το αεροπλάνο, ξανά περνάω από τον έλεγχο για υγρά και λοιπά και πάω στο επόμενο Gate με τη γνωστή διαδικασία ή οι άνθρωποι της αεροπορικής βοηθάνε με κάποιο τρόπο να γίνουν όλα πιο γρήγορα.
Με λίγα λόγια απλά σου εγγυώνται ότι δε θα ξεμείνεις στο αεροδρόμιο αν χάσεις τη πτήση ;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Επειδή δεν έχω ξανά πετάξει με ανταπόκριση τι γίνεται όταν φτάνω στο ενδιάμεσο αεροδρόμιο;
Κατεβαίνω από το αεροπλάνο, ξανά περνάω από τον έλεγχο για υγρά και λοιπά και πάω στο επόμενο Gate με τη γνωστή διαδικασία ή οι άνθρωποι της αεροπορικής βοηθάνε με κάποιο τρόπο να γίνουν όλα πιο γρήγορα.
Με λίγα λόγια απλά σου εγγυώνται ότι δε θα ξεμείνεις στο αεροδρόμιο αν χάσεις τη πτήση ;
Όλα εξαρτώνται από το αεροδρόμιο και την εταιρία. Γενικά εντός Σένγκεν και ειδικά στη Βιέννη δε θα χρειαστεί να περάσεις ξανά από έλεγχο καθότι όλες σου οι πτήσεις θα είναι στον pier της Austrian. Αν όλα είναι στην ώρα τους είσαι μια χαρά, αν όχι, τότε υπάρχει ένα ρίσκο να χάσεις την ανταπόκριση, αλλά θα σε βάλουν στην αμέσως επόμενη διαθέσιμη πτήση αν συμβεί αυτό.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Καλημέρα. Πεταω απο Ελσίνκι για Θεσσαλονίκη με Air Baltic και ενδιάμεση στάση 7 ωρών στην Ρίγα. Μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να βγω από το αεροδρόμιο για να κάνω μια βόλτα στην πόλη?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα. Πεταω απο Ελσίνκι για Θεσσαλονίκη με Air Baltic και ενδιάμεση στάση 7 ωρών στην Ρίγα. Μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να βγω από το αεροδρόμιο για να κάνω μια βόλτα στην πόλη?
Φυσικά και μπορείς.
 

mikro283

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Έχω μια πτήση προς Λονδίνο στην οποία πρέπει αρχικά να σταματήσω Αθήνα από Θεσσαλονίκη ξεκινάω. Θα έχω μαζί μου μόνο μικρή βαλίτσα καμπίνας. Στην Αθήνα όταν φτάσω πρέπει να περάσω από έλεγχο διαβατηρίων; Και μετά θα πρέπει να ξαναπεράσω από έλεγχο, η επειδή είναι συνεχιζόμενη πτήση πάω από άλλου; Θα έχω 50 λεπτά μόνο
 

teol20

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Έχω μια πτήση προς Λονδίνο στην οποία πρέπει αρχικά να σταματήσω Αθήνα από Θεσσαλονίκη ξεκινάω. Θα έχω μαζί μου μόνο μικρή βαλίτσα καμπίνας. Στην Αθήνα όταν φτάσω πρέπει να περάσω από έλεγχο διαβατηρίων; Και μετά θα πρέπει να ξαναπεράσω από έλεγχο, η επειδή είναι συνεχιζόμενη πτήση πάω από άλλου; Θα έχω 50 λεπτά μόνο
Στην Αθηνα θα περασεις ελεγχο διαβατηριων και έλεγχο ασφαλειας κανονικα αφοτου βγεις απο το αεροσκαφος. Λογικα θα σε περασει γρηγορα απο τη διαδικασια ο connection ambassador της Aegean και στο 50 λεπτο εστω και οριακα θα προφτασεις. Τι ωρα πετας το πρωι;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Από Αθήνα για Μπακού με ενδιάμεση στάση στην Κωνσταντινούπολη, 2 διαφορετικές κρατήσεις:
α) στο πήγαινε, μόλις βγήκαμε από το αεροπλάνο ακολουθήσαμε τις πινακίδες transit/transfer και με μια απλή επίδειξη του (επόμενου) boarding pass σε έναν αστυνομικό; βγήκαμε στον κυρίως χώρο των πυλών αναχώρησης.
β) στην επιστροφή από Μπακού, αφού βγήκαμε από το αεροπλάνο ακολουθήσαμε πάλι πινακίδες transit/transfer χωρίς να επιδείξουμε σε κάποιον υπάλληλο κάτι και βγήκαμε πάλι σε χώρο πυλών αναχώρησης, πλην όμως για να πάμε στην δικιά μας πύλη, περάσαμε από έλεγχο ασφαλείας.
Όλα αυτά στο νέο αεροδρόμιο
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Γεια σας!
Έκλεισα μόλις εισιτήρια για τον ονειρεμενο προορισμό (Ισλανδία) και με έλουσε κρύος ιδρώτας γιατί συνειδητοποιησα ότι στην επιστροφή, από Ρέικιαβικ θα φτάσουμε Αθήνα με στάση Κοπεγχάγη. Με SAS και οι δύο πτήσεις, ΑΛΛΆ με 40' μόνο αναμονή! Φτάνουμε 15.35 και ξαναπεταμε 16.15. πρέπει να βγούμε πρώτοι από το αεροπλάνο, και να τρέξουμε να μπούμε έστω τελευταίοι στο επόμενο αεροπλάνο! Τι άγχος ρε παιδιά! Επειδή είναι ίδια εταιρία, υπάρχει περίπτωση να μας περιμένουν λίγα λεπτα; Χειραποσκευες θα έχουμε μόνο.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Γεια σας!
Έκλεισα μόλις εισιτήρια για τον ονειρεμενο προορισμό (Ισλανδία) και με έλουσε κρύος ιδρώτας γιατί συνειδητοποιησα ότι στην επιστροφή, από Ρέικιαβικ θα φτάσουμε Αθήνα με στάση Κοπεγχάγη. Με SAS και οι δύο πτήσεις, ΑΛΛΆ με 40' μόνο αναμονή! Φτάνουμε 15.35 και ξαναπεταμε 16.15. πρέπει να βγούμε πρώτοι από το αεροπλάνο, και να τρέξουμε να μπούμε έστω τελευταίοι στο επόμενο αεροπλάνο! Τι άγχος ρε παιδιά! Επειδή είναι ίδια εταιρία, υπάρχει περίπτωση να μας περιμένουν λίγα λεπτα; Χειραποσκευες θα έχουμε μόνο.
αφου ειναι ιδια εταιρεια κ εχετε κανει τσεκ ιν στην επομενη πτηση,πρεπει να σας περιμενει connector ambassador για να σας παει στην επομενη πυλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.235
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom