Πτήσεις με ανταπόκριση

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα..ετοιμάζω το πρώτο ταξιδι μόνη μου και ειμαι πολυυυυυυυ αγχωμένη...θα ταξιδέψω για Τορόντο με δύο ενδιάμεσες πτήσεις (Θεσσαλονίκη, Άμστερνταμ,Νέα Υόρκη, Τορόντο) και δεν ξέρω τι να πρωτο ρωτησω.. αρχικά σκέφτομαι ότι αν κάποια από τις πτήσεις έχει καθυστερήσει και χάσω την επόμενη τι θα κάνω??? Θα υπάρχει άλλη πτήση?θα πρέπει να ξανά πληρώσω εισιτήριο?επισης δεν έχω ιδέα από αεροδρόμια και με αγχώνει πολύ το γεγονός πως θα βρώ από ποιον διάδρομο θα πρέπει να φύγω για να επιβιβαστω στην επόμενη πτήση μου.... Αν καποιος γνωρίζει κάτι από αυτά θα μου ήταν απαραίτητη η βοήθεια του...Ευχαριστώ
Για αρχή, ηρέμησε, θα δεις ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά :)
Το εισιτήριο που κοιτάς είναι ενιαίο; Δηλαδή θα κάνεις μία κράτηση για όλα αυτά; Ποια εταιρία κοιτάς; Και πόση ώρα είναι οι ενδιάμεσες αναμονές;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπέρα..ετοιμάζω το πρώτο ταξιδι μόνη μου και ειμαι πολυυυυυυυ αγχωμένη...θα ταξιδέψω για Τορόντο με δύο ενδιάμεσες πτήσεις (Θεσσαλονίκη, Άμστερνταμ,Νέα Υόρκη, Τορόντο) και δεν ξέρω τι να πρωτο ρωτησω.. αρχικά σκέφτομαι ότι αν κάποια από τις πτήσεις έχει καθυστερήσει και χάσω την επόμενη τι θα κάνω??? Θα υπάρχει άλλη πτήση?θα πρέπει να ξανά πληρώσω εισιτήριο?επισης δεν έχω ιδέα από αεροδρόμια και με αγχώνει πολύ το γεγονός πως θα βρώ από ποιον διάδρομο θα πρέπει να φύγω για να επιβιβαστω στην επόμενη πτήση μου.... Αν καποιος γνωρίζει κάτι από αυτά θα μου ήταν απαραίτητη η βοήθεια του...Ευχαριστώ
εαν εισαι με την ιδια αεροπορικη δεν θα εχεις θεμα, απο την αποψη και να χασεις πτηση θα παρεις την οποια αποζημιωση και θα ταξιδεψεις στον προορισμο σου.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
εαν εισαι με την ιδια αεροπορικη δεν θα εχεις θεμα, απο την αποψη και να χασεις πτηση θα παρεις την οποια αποζημιωση και θα ταξιδεψεις στον προορισμο σου.
Δε θα πάρει απαραίτητα αποζημίωση, απλά η εταιρία θα φροντίσει να ταξιδέψει με επόμενη πτήση.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Δε θα πάρει απαραίτητα αποζημίωση, απλά η εταιρία θα φροντίσει να ταξιδέψει με επόμενη πτήση.
απαραιτητα οχι, εξαρταται την αεροπορικη και κυριως απο που πεταει. Αν η πτηση ξεκιναει η τερματιζει σε πολη της Ε.Ε. τοτε βαση νομου, υπαρχει συγκεκριμενη κλιμακα αποζημιωσεων.
 

Mariaalex

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Για αρχή, ηρέμησε, θα δεις ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά :)
Το εισιτήριο που κοιτάς είναι ενιαίο; Δηλαδή θα κάνεις μία κράτηση για όλα αυτά; Ποια εταιρία κοιτάς; Και πόση ώρα είναι οι ενδιάμεσες αναμονές;
Ναι το εισιτήριο είναι ενιαιο οι εταιρείες δεν είναι ίδιες πετάω με klm και delta.. οι πτήσεις έχουν 1.10 ωρα αναμονής Άμστερνταμ και 1.20 Νέα Υόρκη
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι το εισιτήριο είναι ενιαιο οι εταιρείες δεν είναι ίδιες πετάω με klm και delta.. οι πτήσεις έχουν 1.10 ωρα αναμονής Άμστερνταμ και 1.20 Νέα Υόρκη
Όμορφα. Οπότε τα πράγματα έχουν ως εξής: Αν παραδώσεις αποσκευή θα πάει κατευθείαν Τορόντο οπότε δεν ασχολείσαι ενδιάμεσα με αυτήν (για επιβεβαίωση ρωτάς κι όταν θα την παραδώσεις). Επίσης θα σου δοθούν όλες οι κάρτες επιβίβασης εξαρχής. Στα αεροδρόμια κατά την άφιξή σου θα δεις τους πίνακες αναχωρήσεων και τις σχετικές ταμπέλες που θα σε οδηγήσουν στην πύλη σου κι αν έχεις οποιοδήποτε θέμα θα βρεις πολύ εύκολα κάποιον υπάλληλο του αεροδρομίου να σε κατευθύνει ανάλογα. Στην περίπτωση που κάποια πτήση χαθεί λόγω υπαιτιότητας της εταιρίας τότε θα φροντίσει η εταιρία για τα περαιτέρω. Δε χάνεις λεφτά ούτε τον τελικό σου προορισμό. Ελπίζω να νιώθεις λίγο καλύτερα τώρα:lol:
 

Mariaalex

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Όμορφα. Οπότε τα πράγματα έχουν ως εξής: Αν παραδώσεις αποσκευή θα πάει κατευθείαν Τορόντο οπότε δεν ασχολείσαι ενδιάμεσα με αυτήν (για επιβεβαίωση ρωτάς κι όταν θα την παραδώσεις). Επίσης θα σου δοθούν όλες οι κάρτες επιβίβασης εξαρχής. Στα αεροδρόμια κατά την άφιξή σου θα δεις τους πίνακες αναχωρήσεων και τις σχετικές ταμπέλες που θα σε οδηγήσουν στην πύλη σου κι αν έχεις οποιοδήποτε θέμα θα βρεις πολύ εύκολα κάποιον υπάλληλο του αεροδρομίου να σε κατευθύνει ανάλογα. Στην περίπτωση που κάποια πτήση χαθεί λόγω υπαιτιότητας της εταιρίας τότε θα φροντίσει η εταιρία για τα περαιτέρω. Δε χάνεις λεφτά ούτε τον τελικό σου προορισμό. Ελπίζω αν νιώθεις λίγο καλύτερα τώρα:lol:
Πραγματικά σε ευχαριστώ παρα πολύ με καθησύχασε η απάντηση σου
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ναι το εισιτήριο είναι ενιαιο οι εταιρείες δεν είναι ίδιες πετάω με klm και delta.. οι πτήσεις έχουν 1.10 ωρα αναμονής Άμστερνταμ και 1.20 Νέα Υόρκη
Αυτό που ειπώθηκε πριν δεν ισχυει. Εφοσον έχεις τράνζιτ στην Αμερική τότε θα πρέπει να περάσεις από immigration, να παραλάβεις αποσκευές, να περάσεις το τελωνείο και να τις ξαναδωσεις (συνήθως υπάρχουν ειδικά γκισε αμεσως μετά για επιβάτες με επιβίβαση).
Η μία ώρα και είκοσι λεπτά αναμονης είναι λίγος χρόνος οπότε να το έχετε υποψη.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτό που ειπώθηκε πριν δεν ισχυει. Εφοσον έχεις τράνζιτ στην Αμερική τότε θα πρέπει να περάσεις από immigration, να παραλάβεις αποσκευές, να περάσεις το τελωνείο και να τις ξαναδωσεις (συνήθως υπάρχουν ειδικά γκισε αμεσως μετά για επιβάτες με επιβίβαση).
Η μία ώρα και είκοσι λεπτά αναμονης είναι λίγος χρόνος οπότε να το έχετε υποψη.
Ωχ έχεις δίκιο, συγγνώμη, μου διέφυγε τελείως αυτή η σημαντική λεπτομέρειαo_O Αλλά εντάξει, μην την αγχώνεις πάλι, θα τα καταφέρει με λίγο τρέξιμο:D
 

Mariaalex

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Αυτό που ειπώθηκε πριν δεν ισχυει. Εφοσον έχεις τράνζιτ στην Αμερική τότε θα πρέπει να περάσεις από immigration, να παραλάβεις αποσκευές, να περάσεις το τελωνείο και να τις ξαναδωσεις (συνήθως υπάρχουν ειδικά γκισε αμεσως μετά για επιβάτες με επιβίβαση).
Η μία ώρα και είκοσι λεπτά αναμονης είναι λίγος χρόνος οπότε να το έχετε υποψη.
Θα έχω μόνο χειραποσκευή μαζι μου χρειάζεται και η χειραποσκευή αυτή την διαδικασία?

Ωχ έχεις δίκιο, συγγνώμη, μου διέφυγε τελείως αυτή η σημαντική λεπτομέρειαo_O Αλλά εντάξει, μην την αγχώνεις πάλι, θα τα καταφέρει με λίγο τρέξιμο:D
Το 'με λίγο τρέξιμο' με αγχώνει περισσότερο μανταρα θα τα κάνω..:D:D:Dτο κόβω να μένω Νέα Υόρκη
 
Last edited by a moderator:

Mariaalex

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Στην αεροπορική εταιρεία μου είπαν, αν κατάλαβα καλά, ότι η χειραποσκευή περνάει έλεγχο μόνο και όχι τελωνείο...Επίσης μου είπαν ότι θα χρειαστεί να ξανά περάσω check in στην Νέα Υόρκη, παρόλο που το εισιτήριο είναι ενιαιο...θα προλάβω μέσα σε 1.20 λεπτά να περάσω check in???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.089
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom