Πτήσεις με ανταπόκριση

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλημέρα!

Θα ήθελα την γνώμη και την βοήθεια σας.

Ταξιδεύω αύριο το πρωί από Αθήνα για Σόφια με προγραμματισμένη ώρα άφιξης 9:55.
Στις 11:15 πετάω από Σόφια για Μιλάνο.


Οι πτήσεις είναι με την ryanair και έχουν γίνει σε ξεχωριστές κρατήσεις (δεν είναι ανταπόκριση).
Το μόνο καλό είναι ότι αναχωρώ απ το ίδιο terminal.
Θα έχω μόνο μία χειραποσκευή πάνω στο αεροπλάνο.

Πιστεύετε θα προλάβω?
Γνωρίζετε αν θα ξαναγίνει έλεγχος της χειραποσκευής στο αεροδρόμιο της Σόφιας??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
Αν πετάς 11.15, αυτό σημαίνει ότι η πύλη επιβίβασης κλείνει ακόμα πιο νωρίς. Είναι πιθανό να προλάβεις αν το αεροδρόμιο είναι μικρό και τρέξεις λίγο. Αλλά το καλύτερο αυτή τη στιγμή είναι να ψάχνεις για εναλλακτική για να μην απογοητευτείς.
 

pouf7

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Η πύλη κλείνει 10:45. Είναι πολύ οριακά πράγματα οπότε Θα κοιτάξω και για εναλλακτική.
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια ...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Η πύλη κλείνει 10:45. Είναι πολύ οριακά πράγματα οπότε Θα κοιτάξω και για εναλλακτική.
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια ...
Αν κλείνει 10.45 υπολόγιζε ότι και 11.00 θα να πας θα προλάβεις να επιβιβαστείς.
Αν δεν καθυστερήσει η αρχική πτήση ή δεν καθυστερήσει η αποβίβαση (αρκετές φορές μου έχει τύχει να περιμένουμε 15 και 20 λεπτά ενώ έχι προσγειωθεί το αεροπλάνο) τότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αλλά δες και για εναλλακτική για σίγουρα.
 

pouf7

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Μέσα σε όλα...έλαβα πριν από λίγο από την ryanair το παρακάτω email:

Αγαπητέ πελάτη,

Έχουμε ενημερωθεί για αυξημένες καθυστερήσεις στον έλεγχο ασφαλείας στο αεροδρόμιο της Σόφια.

Προτείνουμε στους πελάτες που αναχωρούν από το αεροδρόμιο της Σόφια να προσέλθουν στο αεροδρόμιο νωρίτερα, κατά προτίμηση 2 ώρες πριν την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήσης σας. Έτσι θα έχετε επαρκή χρόνο να περάσετε από τον έλεγχο ασφαλείας και να είστε στην πύλη επιβίβασης τουλάχιστον 30 λεπτά πριν την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήσης.
Απολογούμαστε ειλικρινά για οποιαδήποτε ταλαιπωρία.




Κοίταξα στην ιστοσελίδα του αεροδρομίου της Σόφιας και η ανακοίνωση αυτή υπάρχει από 13 Σεπτέμβρη.

IMPORTANT INFORMATION
Departing passengers are advised to arrive at the airport at least 2 hours before scheduled departure time.
Passengers should check in their boarding passes and baggage without any delay and immediately proceed to the security screening points.
Passengers with hand baggage only and mobile or printed out boarding passes should also plan to arrive at least 120 minutes in advance due to the technological time needed for security screening, customs and passport controls.
Following these tips will ensure that you will be at the boarding gate on time.
We wish you a pleasant journey!



Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Να έχετε το νου σας όσοι ταξιδεύετε προς/προς Σόφια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατί να πρέπει να ξαναπεράσει έλεγχο; Αφού αναχωρεί απτο ίδιο τέρμιναλ γιατί να μην πάει κατευθείαν στην καινούρια πύλη;
 

pouf7

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλημέρα!

Θα ήθελα την γνώμη και την βοήθεια σας.

Ταξιδεύω αύριο το πρωί από Αθήνα για Σόφια με προγραμματισμένη ώρα άφιξης 9:55.
Στις 11:15 πετάω από Σόφια για Μιλάνο.


Οι πτήσεις είναι με την ryanair και έχουν γίνει σε ξεχωριστές κρατήσεις (δεν είναι ανταπόκριση).
Το μόνο καλό είναι ότι αναχωρώ απ το ίδιο terminal.
Θα έχω μόνο μία χειραποσκευή πάνω στο αεροπλάνο.

Πιστεύετε θα προλάβω?
Γνωρίζετε αν θα ξαναγίνει έλεγχος της χειραποσκευής στο αεροδρόμιο της Σόφιας??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.


Τέλος καλό...όλα καλά. Παρόλο που η πτήση από Αθήνα έφυγε με μισή ώρα καθυστέρηση...έφτασε στη Σόφια στην ώρα της. Περάσαμε από έλεγχο διαβατηρίων και με λίγη καθυστέρηση βγήκαμε από τις αφίξεις. Ευτυχώς το Terminal 2 της Σόφιας είναι μικρό και δεν καθυστερήσαμε να μπούμε στις αναχωρήσεις (αναγκαστικά βγαίνεις και ξαναμπαίνεις) . Εκεί ξαναπεράσαμε από έλεγχο διαβατηρίων. Επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο για το αεροπλάνο όταν ανακοίνωναν το last call.
Αν με το ρωτάγατε αν θα το ξαναέκανα...η απάντηση είναι όχι παρόλο που το κατάφερα.
 
Last edited:

ΘανάσηςΧ.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, τα Χριστούγεννα θα πάω Κοπεγχάγη με Turkish airlines. Η πτήση κάνει στάση Κωνσταντινούπολη. Επειδή δεν έχω ιδέα, αν έχω αποσκευή κάτω θα προλάβω την μετεπιβίβαση (η στάση είναι 1.5 ώρα).
Επίσης ποια είναι η διαδικασία περιλιπτικά;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.394
Likes
14.333
Καλησπέρα, τα Χριστούγεννα θα πάω Κοπεγχάγη με Turkish airlines. Η πτήση κάνει στάση Κωνσταντινούπολη. Επειδή δεν έχω ιδέα, αν έχω αποσκευή κάτω θα προλάβω την μετεπιβίβαση (η στάση είναι 1.5 ώρα).
Επίσης ποια είναι η διαδικασία περιλιπτικά;
Η αποσκευή δεν έχει σημασία γιατί και αν έχεις δεν θα χρειασθεί να την παραλάβεις και να την παραδώσεις ξανά.Προλαβαίνεις την επόμενη πτήση.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα παιδιά.

Τις τελευταίες μέρες στύβω το μυαλό μου όσο μπορώ για να καταφέρω να βρω τις κατάλληλες πτήσεις για Νέα Ζηλανδία τέλη Απριλίου με μέσα Μαίου. Από ότι φαίνεται δύσκολά θα βρω κάτι κάτω από τα 1200 ευρώ είτε από Αθήνα είτε πετώντας από κάποια άλλη ευρωπαϊκή πόλη (γιατί εκεί αν και πιο φτηνά για Νζ, το κόστος πάλι ανεβαίνει λόγο του ότι πρέπει να φτάσω μέχρι την εκάστοτε πόλη).

Βρήκα κάποιες πτήσεις από Αθήνα με Etihad αλλά είμαι πολύ προβληματισμένος λόγο του χρόνου μεταξύ των πτήσεων.

Θα έχουμε 1:40 λεπτά στο Άμπου Ντάμπι και 1:35 στην Μελβούρνη.

Είναι ρίσκο?

Ευχαριστώ πολύ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα παιδιά.

Τις τελευταίες μέρες στύβω το μυαλό μου όσο μπορώ για να καταφέρω να βρω τις κατάλληλες πτήσεις για Νέα Ζηλανδία τέλη Απριλίου με μέσα Μαίου. Από ότι φαίνεται δύσκολά θα βρω κάτι κάτω από τα 1200 ευρώ είτε από Αθήνα είτε πετώντας από κάποια άλλη ευρωπαϊκή πόλη (γιατί εκεί αν και πιο φτηνά για Νζ, το κόστος πάλι ανεβαίνει λόγο του ότι πρέπει να φτάσω μέχρι την εκάστοτε πόλη).

Βρήκα κάποιες πτήσεις από Αθήνα με Etihad αλλά είμαι πολύ προβληματισμένος λόγο του χρόνου μεταξύ των πτήσεων.

Θα έχουμε 1:40 λεπτά στο Άμπου Ντάμπι και 1:35 στην Μελβούρνη.

Είναι ρίσκο?

Ευχαριστώ πολύ.
Για δες εδώ https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/cheap-flights-from-the-uk-to-australia-from-only-481/
 

Mariaalex

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα..ετοιμάζω το πρώτο ταξιδι μόνη μου και ειμαι πολυυυυυυυ αγχωμένη...θα ταξιδέψω για Τορόντο με δύο ενδιάμεσες πτήσεις (Θεσσαλονίκη, Άμστερνταμ,Νέα Υόρκη, Τορόντο) και δεν ξέρω τι να πρωτο ρωτησω.. αρχικά σκέφτομαι ότι αν κάποια από τις πτήσεις έχει καθυστερήσει και χάσω την επόμενη τι θα κάνω??? Θα υπάρχει άλλη πτήση?θα πρέπει να ξανά πληρώσω εισιτήριο?επισης δεν έχω ιδέα από αεροδρόμια και με αγχώνει πολύ το γεγονός πως θα βρώ από ποιον διάδρομο θα πρέπει να φύγω για να επιβιβαστω στην επόμενη πτήση μου.... Αν καποιος γνωρίζει κάτι από αυτά θα μου ήταν απαραίτητη η βοήθεια του...Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom