Πτήσεις με ανταπόκριση

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Έχεις ακουσει μήπως τίποτα για την kml ; Έχω δει διαφορετικές κριτικές εκ των υστέρων..
Δεν έχω εικόνα για την KLM, στο συγκεκριμένο πάντως θέμα πιστεύω πως όλες οι εταιρείες ακολουθούν στάνταρ διαδικασίες. Και ιδιαίτερα σε πτήσεις με ανταπόκριση της ίδιας εταιρείας είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί πρόβλημα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχετε ένα όμορφο ταξίδι!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Δεν έχω εικόνα για την KLM, στο συγκεκριμένο πάντως θέμα πιστεύω πως όλες οι εταιρείες ακολουθούν στάνταρ διαδικασίες. Και ιδιαίτερα σε πτήσεις με ανταπόκριση της ίδιας εταιρείας είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί πρόβλημα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχετε ένα όμορφο ταξίδι!
Δεν υπάρχουν στάνταρ διαδικασίες όταν έχει 1 ώρα κενό. Αν καθυστερήσει η πρώτη πτήση ένα μισάωρο την έχεις χάσει την 2η. Και δεν προκειται καμία εταιρεία να περιμένει μια αργοπορημένη πτήση για 1 και 2 άτομα. Μου έχει τύχει σε πτήση με Τούρκικες να έχουν χάσει τις επόμενες πτήσεις (για διαφορετικούς προορισμούς) πάνω απο 100 άτομα για 40 λεπτά καθυστέρηση.
Η 1 ώρα είναι ρίσκο για ενδιάμεσο κενό. Ξέρεις από πριν ότι μπορεί να τη χάσεις. Στο μόνο που σε καλύπτει η εταιρεία επειδή είναι ενιαίο εισιτήριο είναι ότι θα σε βάλει στην επόμενη πτήση για τον ίδιο προορισμό και θα σου βρει κατάλυμα αν χρεισθεί διανυκτέρευση
 

colin

Member
Μηνύματα
22
Likes
12
Δεν υπάρχουν στάνταρ διαδικασίες όταν έχει 1 ώρα κενό. Αν καθυστερήσει η πρώτη πτήση ένα μισάωρο την έχεις χάσει την 2η. Και δεν προκειται καμία εταιρεία να περιμένει μια αργοπορημένη πτήση για 1 και 2 άτομα. Μου έχει τύχει σε πτήση με Τούρκικες να έχουν χάσει τις επόμενες πτήσεις (για διαφορετικούς προορισμούς) πάνω απο 100 άτομα για 40 λεπτά καθυστέρηση.
Η 1 ώρα είναι ρίσκο για ενδιάμεσο κενό. Ξέρεις από πριν ότι μπορεί να τη χάσεις. Στο μόνο που σε καλύπτει η εταιρεία επειδή είναι ενιαίο εισιτήριο είναι ότι θα σε βάλει στην επόμενη πτήση για τον ίδιο προορισμό και θα σου βρει κατάλυμα αν χρεισθεί διανυκτέρευση
Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται να μην περιμένουν έστω μισή ώρα αεροπλάνο της ίδιας εταιρείας, που φέρνει επιβάτες για υπερατλαντική πτήση.
Δεν το αποκλείω όμως, προφανώς οσοί πετάνε συχνά με ανταπόκριση γνωρίζουν καλύτερα
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται να μην περιμένουν έστω μισή ώρα αεροπλάνο της ίδιας εταιρείας, που φέρνει επιβάτες για υπερατλαντική πτήση.
Δεν το αποκλείω όμως, προφανώς οσοί πετάνε συχνά με ανταπόκριση γνωρίζουν καλύτερα
Μα δεν έχουν όλοι οι επιβάτες την ίδια πτήση. Από Ελλάδα πόσοι είναι αυτοί που θα πάνε Ολλανδία για να φύγουν Αμερική ? Και πόσοι απο αυτούς θα έχουν επιλέξει την πτήση με την 1 ώρα αναμονή ? Ελάχιστοι. Αυτούς δεν θα τους περιμένουν. Επίσης, η KLM έχει κάθε μέρα πτήση για Αμερική (και κάποιες μέρες και παραπάνω απο μία). Θα τους βάλει στην επόμενη πτήση.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Έκλεισα με μίλια το Νάπολη-Αθήνα μέσω Κων/πολης, αλλά το Νάπολη-Κων/λη είναι με Turkish και το Κων/πολη-Αθήνα με Aegean.. Το εισιτήριο είναι ενιαίο παρόλο που είναι διαφορετικές εταιρείες..

Θα πρέπει όμως εγώ να πάρω βαλίτσα κ να ξανακάνω τσεκ ιν και να περάσω έλεγχο στη Κων/λη? Έχω σχεδόν 2 ώρες περιθώριο αλλά δε θέλω να το ρισκάρω αν πρέπει να γίνει έτσι.... Πρώτη φορά πετάω μ΄αυτο το τρόπο κ εχω μπερδευτεί

Ξέρετε να μου πείτε? Σας έχει συμβεί ποτέ?

Στην Aegean ρώτησα αλλά δεν ήταν σίγουροι... Μου είπαν να ρωτήσω στο αεροδρόμιο της Νάπολης... Μη χειρότερα... Τι να το κάνω τότε... Δε ρισκάρω να μη προλάβω τη δεύτερη πτήση μάλλον θα το αλλάξω... Ή θα πάω με χειραποσκευή να γλυτώσω λίγο χρόνο
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Έκλεισα με μίλια το Νάπολη-Αθήνα μέσω Κων/πολης, αλλά το Νάπολη-Κων/λη είναι με Turkish και το Κων/πολη-Αθήνα με Aegean.. Το εισιτήριο είναι ενιαίο παρόλο που είναι διαφορετικές εταιρείες..

Θα πρέπει όμως εγώ να πάρω βαλίτσα κ να ξανακάνω τσεκ ιν και να περάσω έλεγχο στη Κων/λη? Έχω σχεδόν 2 ώρες περιθώριο αλλά δε θέλω να το ρισκάρω αν πρέπει να γίνει έτσι.... Πρώτη φορά πετάω μ΄αυτο το τρόπο κ εχω μπερδευτεί

Ξέρετε να μου πείτε? Σας έχει συμβεί ποτέ?

Στην Aegean ρώτησα αλλά δεν ήταν σίγουροι... Μου είπαν να ρωτήσω στο αεροδρόμιο της Νάπολης... Μη χειρότερα... Τι να το κάνω τότε... Δε ρισκάρω να μη προλάβω τη δεύτερη πτήση μάλλον θα το αλλάξω... Ή θα πάω με χειραποσκευή να γλυτώσω λίγο χρόνο
Ότι γίνεται γίνεται, απλά θα πρέπει ο τσεκινατζής στη Νάπολη να ξέρει πως να το κάνει. Το θεωρώ σχεδόν αυτονόητο όμως.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ότι γίνεται γίνεται, απλά θα πρέπει ο τσεκινατζής στη Νάπολη να ξέρει πως να το κάνει. Το θεωρώ σχεδόν αυτονόητο όμως.
Το ότι το εισιτήριο είναι ενιαίο δε παίζει κανένα ρόλο? Κ αν εγώ πάω με χειραποσκευή πως θα γίνει τότε αφού λογικά θα έχω μόνο το boarding pass στο χέρι? Βασικά αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι τη καθυστέρηση στον έλεγχο διαβατηρίων και αποσκευών αν χρειαστεί να περάσω στη Κων/πολη, οπότε θα πρέπει να ξέρω εκ των προτέρων αν θα πρέπει να βγω εκτός κ να περάσω πάλι έλεγχο.. Μπερδεύτηκα...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Θα πας στο τσεκ ιν της Νάπολης, της ΤΚ
Μπουοντζιορνο, βάζεις την βαλίτσα στον ιμάντα, δείνεις την ταυτότητα/διαβατήριο, και ο Πάολο θα σε ρωτίσει: Αθήνα; Εσύ θα πεις ναι, και η βαλίτσα θα πάει Αθήνα.
Αν ο Πάολο δεν ξέρει, πες ότι θες τον/την προυστάμενο, και θα στο κάνει αυτός/η
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Θα πας στο τσεκ ιν της Νάπολης, της ΤΚ
Μπουοντζιορνο, βάζεις την βαλίτσα στον ιμάντα, δείνεις την ταυτότητα/διαβατήριο, και ο Πάολο θα σε ρωτίσει: Αθήνα; Εσύ θα πεις ναι, και η βαλίτσα θα πάει Αθήνα.
Αν ο Πάολο δεν ξέρει, πες ότι θες τον/την προυστάμενο, και θα στο κάνει αυτός/η
:haha::haha:

Κι αν τελικά πάω με χειραποσκευή πως θα μάθω εγώ αν πρέπει να ξαναπεράσω έλεγχο στη Τουρκία? Σόρρυ αν είναι χαζή ερώτηση αλλά δε μου έχει ξανασυμβεί αυτό και δυστυχώς η επιφοίτηση μου ήρθε κατόπιν εορτής (δηλ αφότου έκλεισα το εισιτήριο).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν ο Πάολο δεν ξέρει, πες ότι θες τον/την προυστάμενο, και θα στο κάνει αυτός/η
Έπρεπε να σε έχω χτες στην τσεκινατζού της Shenzhen airlines στο XIY που της ζητούσα ένα απλό interline από Air China σε Air China...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom