Πτήσεις με ανταπόκριση

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:haha::haha:

Κι αν τελικά πάω με χειραποσκευή πως θα μάθω εγώ αν πρέπει να ξαναπεράσω έλεγχο στη Τουρκία? Σόρρυ αν είναι χαζή ερώτηση αλλά δε μου έχει ξανασυμβεί αυτό και δυστυχώς η επιφοίτηση μου ήρθε κατόπιν εορτής (δηλ αφότου έκλεισα το εισιτήριο).
Αν έχεις το δευτερο Boarding pass, πας στο transfer security (η είσοδος πριν κάνα χρόνο ήταν δίπλα στον έλεγχο διαβατηρίων), δείχνεις το BP και περνάς. Αν δεν έχεις, πας πρώτα από το transfer desk, σου δίνουν BP και κάνεις τα ίδια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Έκλεισα με μίλια το Νάπολη-Αθήνα μέσω Κων/πολης, αλλά το Νάπολη-Κων/λη είναι με Turkish και το Κων/πολη-Αθήνα με Aegean.. Το εισιτήριο είναι ενιαίο παρόλο που είναι διαφορετικές εταιρείες..
Υπόψην επίσης πως θα ανοίξει σύντομα το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης, μπορεί κάποια πράγματα να είναι διαφορετικά εκεί.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Υπόψην επίσης πως θα ανοίξει σύντομα το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης, μπορεί κάποια πράγματα να είναι διαφορετικά εκεί.
Νέο αεροδρόμιο?? Το Ataturk αναφέρει το εισιτήριο... Ένα ένα μου τα λέτε! Σ΄ευχαριστώ για τη πληροφόρηση πάντως γενικότερα. Αγχώθηκα λίγο είναι αλήθεια
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σας έχει συμβεί ποτέ?
Ναι, πρίν ένα χρόνο και δύο μήνες για την ακρίβεια EDI-MUC-SKG, ενιαίο εισιτήριο. Πετούσα πρώτα με Eurowings και μετά με Aegean. Ζήτησα στο Εδιμβούργο να παραλάβω την αποσκευή μου στη Θεσσαλονίκη και όντως την παρέλαβα εκεί.

Όταν παραδώσεις την αποσκευή στη Νάπολη θα πρέπει να σου δώσουν ένα αυτοκόλλητο για την αποσκευή (εκτός απο αυτό που βάζουν πάνω στην αποσκευή ), το οποίο να αναγράφει "μέσω Κων/πολης" και θα είσαι οκ!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ναι, πρίν ένα χρόνο και δύο μήνες για την ακρίβεια EDI-MUC-SKG, ενιαίο εισιτήριο. Πετούσα πρώτα με Eurowings και μετά με Aegean. Ζήτησα στο Εδιμβούργο να παραλάβω την αποσκευή μου στη Θεσσαλονίκη και όντως την παρέλαβα εκεί.

Όταν παραδώσεις την αποσκευή στη Νάπολη θα πρέπει να σου δώσουν ένα αυτοκόλλητο για την αποσκευή (εκτός απο αυτό που βάζουν πάνω στην αποσκευή ), το οποίο να αναγράφει "μέσω Κων/πολης" και θα είσαι οκ!
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή εσύ πήγες απευθείας στη πύλη σου? Χωρίς νέο έλεγχο? Καλά κατάλαβα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή εσύ πήγες απευθείας στη πύλη σου? Χωρίς νέο έλεγχο? Καλά κατάλαβα?
Μη μπερδεύεσαι, άλλα ισχύουν εντός ΕΕ κι άλλα εκτός. Πέρασε έλεγχο διαβατηρίων στο Μόναχο, φυσικά, καθώς εκεί έμπαινε στη ζώνη Σέγκεν, αλλά όχι έλεγχο ασφαλείας καθώς προερχόταν από ευρωπαϊκό αεροδρόμιο. Στην Κωνσταντινούπολη όμως έχει και έλεγχο χειραποσκευών, αλλά όχι έλεγχο διαβατηρίων (καθώς δεν εισέρχεσαι εκεί σε κάποια χώρα ή ζώνη χωρών).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μη μπερδεύεσαι, άλλα ισχύουν εντός ΕΕ κι άλλα εκτός. Πέρασε έλεγχο διαβατηρίων στο Μόναχο, φυσικά, καθώς εκεί έμπαινε στη ζώνη Σέγκεν, αλλά όχι έλεγχο ασφαλείας καθώς προερχόταν από ευρωπαϊκό αεροδρόμιο. Στην Κωνσταντινούπολη όμως έχει και έλεγχο χειραποσκευών, αλλά όχι έλεγχο διαβατηρίων (καθώς δεν εισέρχεσαι εκεί σε κάποια χώρα ή ζώνη χωρών).
Εκτός αν βγείς απο το αεροδρόμιο :)

@taxidiara είχα μεγάλο stopover και βγήκα απο το αεροδρόμιο. Οπότε όταν επέστρεψα για να πάρω τη πτήση μου πέρασα και απο έλεγχο ασφαλείας.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μπερδουκλώθηκα πάλι...

Με βλέπω να ξεμένω στη Πόλη να τρώω μπακλαβάδες

@taver απλά να πω ότι τη τελευταία φορά που ήμουν Ataturk σε ανταπόκριση ερχόμουν από Σαν Φρανσίσκο και απο κει που κατέβηκα πήγα απλώς λίγο παραδίπλα κ περίμενα τη πτήση μου για Αθήνα... Ούτε έλεγχοι ούτε τίποτα. Βέβαια αυτή ήταν πτήση με Turkish κ τα δύο σκέλη. Γι΄αυτό δε καταλαβαίνω τι να κάνω τώρα που είναι διαφορετικές εταιρείες/ενιαίο εισιτήριο... Μετράει σαν μία διαδρομή με stopover? Ή δύο? Και πρέπει να βγω έξω κ να ξαναμπώ? Κάτι είπες παραπάνω για transfer security

Τέλος πάντων θα δούμε ως τότε τι θα κάνω... Πάντως είναι πολύ βολικές οι πτήσεις κ δε θέλω να αλλάξω..Κ λίγοι οι φόροι
 
Last edited:

pouf7

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλημέρα!

Θα ήθελα την γνώμη και την βοήθεια σας.

Ταξιδεύω αύριο το πρωί από Αθήνα για Σόφια με προγραμματισμένη ώρα άφιξης 9:55.
Στις 11:15 πετάω από Σόφια για Μιλάνο.


Οι πτήσεις είναι με την ryanair και έχουν γίνει σε ξεχωριστές κρατήσεις (δεν είναι ανταπόκριση).
Το μόνο καλό είναι ότι αναχωρώ απ το ίδιο terminal.
Θα έχω μόνο μία χειραποσκευή πάνω στο αεροπλάνο.

Πιστεύετε θα προλάβω?
Γνωρίζετε αν θα ξαναγίνει έλεγχος της χειραποσκευής στο αεροδρόμιο της Σόφιας??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλημέρα!

Θα ήθελα την γνώμη και την βοήθεια σας.

Ταξιδεύω αύριο το πρωί από Αθήνα για Σόφια με προγραμματισμένη ώρα άφιξης 9:55.
Στις 11:15 πετάω από Σόφια για Μιλάνο.


Οι πτήσεις είναι με την ryanair και έχουν γίνει σε ξεχωριστές κρατήσεις (δεν είναι ανταπόκριση).
Το μόνο καλό είναι ότι αναχωρώ απ το ίδιο terminal.
Θα έχω μόνο μία χειραποσκευή πάνω στο αεροπλάνο.

Πιστεύετε θα προλάβω?
Γνωρίζετε αν θα ξαναγίνει έλεγχος της χειραποσκευής στο αεροδρόμιο της Σόφιας??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
Θα πρεπει να ξαναπερασεις ελεγχο στο αεροδρομιο στη Σοφια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom