Πτήσεις με ανταπόκριση

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα, θα πετάξω τον επόμενο μήνα από Αθήνα για Λυών μέσω Κωνσταντινούπολης, αεροδρόμιο Ataturk.
Ενιαίο εισιτήριο, με Turkish Airlines κλεισμένο από pamediakopes.gr.
Η πτήση από Αθήνα TK1842 είναι στις 6 το πρωί και με άφιξη 07:20 (στο flightradar βλέπω ότι συνήθως φτάνει 15 λεπτά νωρίτερα) και η επόμενη πτήση Tk1807 για Λυών στις 08:20 (στο flightradar βλέπω ότι φεύγει συνήθως 25 λεπτά αργότερα)

Αποσκευές λογικά δεν θα έχω (μόνο χειραποσκευή). Προφανώς για την εταιρεία η 1 ώρα είναι αρκετός χρόνος, στην πραγματικότητα όμως;

Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Θα κάνω ηλεκτρονικό chek-in, θα μπορώ να εκτυπώσω και το boarding pass στο γκισέ της Turkish στην Αθήνα; Εφόσον ενιαίο εισιτήριο, θα έχω διαφορετικά boarding pass για κάθε πτήση; Αν ναι, θα μπορώ να βγάλω το boarding pass για το 2ο σκέλος της πτήσης, στην Αθήνα;
Έπειτα αφιχθείς στο Ataturk, μου είπαν ότι δεν θα πάρω την έξοδο από το αεροδρόμιο αλλά θα ακολουθήσω την διαδρομή για transit/transfer? Επίσης, θα πρέπει περάσω ξανά από έλεγχο ασφαλείας, αυτό θα γίνει στο ίδιο σημείο που ελέγχονται οι επιβάτες προερχόμενοι "έξωθεν" του αεροδρομίου ή θα υπάρχει (αλλού) έλεγχος μόνο για όσους είμαστε transit/transfer?


Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά θα ταξιδέψω κατά αυτόν τον τρόπο, μέχρι τώρα διάλεγα απευθείας!
Ο έλεγχος δεν είναι ο ίδιος με αυτούς που εισέρχονται στο αεροδρόμιο. Προλαβαίνεις άνετα. Το αεροδρόμιο είναι σχετικά μικρό. Από τις άφιξεις ανεβαίνεις προς τις αναχωρήσεις κ προχωράς προς την πύλη αναχώρησης
Καλά να περασεις
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ανταποκρίσεις αν έχω μόνο χειραποσκευή και αγοράσω ποτά από το Duty free της πρώτης χώρας τα περνάω χωρίς πρόβλημα στον έλεγχο στο ενδιάμεσο αεροδρόμιο, σωστά;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πρόσφατα αγόρασα ποτά από duty free στην Λισαβόνα γυρίζοντας για Αθήνα. Την επόμενη μέρα πέταγα για Σάμο και δεν είχα θέμα. Δεν ξέρω αν μοιάζει βέβαια με την δική σου περίπτωση...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
1oν η σακούλα είναι σφραγισμένη
2ον 24 ώρες από την αγορά
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Να επιμένετε πάντα να σας σφραγίσουν τις σακούλες σε τέτοιες περιπτώσεις..έτυχε μοσε φίλη μου να αγοράσει αρώματα από Λονδίνο κι ενώ τους εξήγησε πως θα είχαμε ανταπόκριση στη Ζυρίχη κ μετά Ελλάδα της είπαν πως δε χρειάζονται σφράγισμα...το αποτελαποτ ήταν να της τα κρατήσουν στη Ζυρίχη..
 

andpsy

Member
Μηνύματα
273
Likes
662
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Καλησπέρα, παραθέτω την πρόσφατη εμπειρία μου σχετικά με ανταπόκριση στο αεροδρόμιο Ατατούρκ.
Είχα πτήση από Αθήνα - Κωνσταντινούπολη - Λυών, με ενδιάμεσο 1 ώρα αναμονή. Μόλις φτάσαμε στο Ατατούρκ ακολούθησα τις πινακίδες "transfer/international flights" όπου σε ενα σημείο 2 υπάλληλοι έλεγχαν μόνο το boarding pass κ έπειτα έμπαινες στον χώρο των gates. Έλεγχος διαβατηριακός ή ασφαλείας δεν υπήρξε σε κανένα σημείο. Η 1 ώρα που είχα ήταν υπέρ-αρκετή. Το ίδιο και κατά την επιστροφή μου από Λυών για Αθήνα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Σε ανταποκρίσεις αν έχω μόνο χειραποσκευή και αγοράσω ποτά από το Duty free της πρώτης χώρας τα περνάω χωρίς πρόβλημα στον έλεγχο στο ενδιάμεσο αεροδρόμιο, σωστά;
1oν η σακούλα είναι σφραγισμένη
2ον 24 ώρες από την αγορά
για το 2 δεν εχω γνωση, αλλα σιγουρα η σακουλα πρεπει να ειναι σφραγισμενη με την αποδειξη μεσα.
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
φαντασου να εισαι ινδια να εχει ακυρωθει η πτηση σου να χανεισ την ανταποκριση με αεροφλοτ αλματι -μοσχα-αθηνα.
και το μονο που κανει η αιρ αστανα μετα απο φασαρεια μασ παει αλματι και μας παραταει και να πρεπει να τα ξανασκασουμε για να γυρισουμε αθηνα μιλαμε για πολλα λεφτα σχεδον 1 μισθος ανθρωπου που δουλευει 30 χρονια
ΣΥΜΒΟΥΛΗ ποτε διαφορετικεσ εταιρειεσ και εαν συμβει αυτο πανω απο 48 ωρες η μια πτηση απο την αλλη εμεις
βεβαια ειχαμε 22 ωρεσ διαφορα παρ ολα αυτα μας εχασαν την πτηση
τι δικαιουμαστε ----------- τιποτα επειδη ηταν αλλεσ αεροπορικες ενω εαν ηταν ιδια επρεπε να μας φερει ελλαδα εκτοσ και εαν ειχαμε λαθοσ πληροφοριση
 

Nikos99

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση θα ταξιδέψω για Νέα Υόρκη πρώτη φορά με στάση στην ζυριχη.Συγνωμη για την ερώτηση αλλά δεν ξερω τιποτα από ταξίδια!Οταν σταματήσουμε την στάση.Παω κατευθείαν στην πύλη για το επόμενο αεροπλάνο;Η πρέπει να κάνω check in.Να πάρω την βαλιτσα μου και να ξανά περάσω από έλεγχο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση θα ταξιδέψω για Νέα Υόρκη πρώτη φορά με στάση στην ζυριχη.Συγνωμη για την ερώτηση αλλά δεν ξερω τιποτα από ταξίδια!Οταν σταματήσουμε την στάση.Παω κατευθείαν στην πύλη για το επόμενο αεροπλάνο;Η πρέπει να κάνω check in.Να πάρω την βαλιτσα μου και να ξανά περάσω από έλεγχο;
Βαλίτσα και check in δεν θα ξανακάνεις.Πόση είναι η ώρα μεταξύ των πτήσεων;
 

Dondon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, έχω διαβάσει μέχρι στιγμής αρκετά παρόμοια θέματα με το δικό μου μέσα στο φόρουμ αλλά θα ήθελα την άποψη σας. Ταξιδεύω τον Αύγουστο από Πεκίνο για Αθήνα με λουφθ, το θέμα είναι ότι στην ανταπόκριση στο Μοναχο θα ήθελα να μην συνεχίσω για Αθήνα. Πως μπορεί να γίνει αυτό απ τη στιγμή που θα έχω κ βαλίτσα μαζί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom