Πτήσεις με ανταπόκριση

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλημέρα και καλό μήνα.

Ταξιδεύω 1η Απρίλη από Αθήνα για Κούβα μέσω Ρωσίας με aeroflot. Έχω τις εξής απορίες

1. Οι πτήσεις όλες βλέπω είναι στο ίδιο booking number, το εισητήριο αυτό είναι ενιαίο? Τα είχα κλείσει μέσα από πρακτορείο.
2. Όταν φτάνω Ρωσία κατεβαίνω στο terminal F και αναχωρώ για Κούβα από το D, θα χρειαστώ κάποιου είδους visa? Έχει κανείς ταξιδέψει αντίστοιχα?
3. Το check in ανοίγει 24 ώρες πριν, επειδή δεν εχω ξανακάνει check in σε πτήση με ανταπόκριση, για το πήγαινε θα μου βγάλει να κάνω 2 check in (ένα για Ρωσία και ένα για Κούβα)?
4. Με τις βαλίτσες, τις παραδίδουμε Αθήνα και παραλαμβάνουμε Αβάνα φαντάζομαι έ?

Ευχαριστώ πολύ!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα και καλό μήνα.

Ταξιδεύω 1η Απρίλη από Αθήνα για Κούβα μέσω Ρωσίας με aeroflot. Έχω τις εξής απορίες

1. Οι πτήσεις όλες βλέπω είναι στο ίδιο booking number, το εισητήριο αυτό είναι ενιαίο? Τα είχα κλείσει μέσα από πρακτορείο.
2. Όταν φτάνω Ρωσία κατεβαίνω στο terminal F και αναχωρώ για Κούβα από το D, θα χρειαστώ κάποιου είδους visa? Έχει κανείς ταξιδέψει αντίστοιχα?
3. Το check in ανοίγει 24 ώρες πριν, επειδή δεν εχω ξανακάνει check in σε πτήση με ανταπόκριση, για το πήγαινε θα μου βγάλει να κάνω 2 check in (ένα για Ρωσία και ένα για Κούβα)?
4. Με τις βαλίτσες, τις παραδίδουμε Αθήνα και παραλαμβάνουμε Αβάνα φαντάζομαι έ?

Ευχαριστώ πολύ!!
1. Ναι.
2. https://www.aeroflot.ru/ru-en/information/airport/transit . Δε χρειάζεσαι βίζα για τη Ρωσία.
3. Εξαρτάται. Σε άλλες εταιρίες κάνεις 2 checkin, σε άλλες ένα., σε άλλες μπορείς να κάνεις checkin στη δεύτερη πτήση από την αρχή, σε άλλες μπορείς 24 ώρες από την αναχώρηση εκείνης της πτήσης. Μην αγχώνεσαι πάντως, δεν είναι Low Cost, μπορείς να κάνεις checkin και στο γκισέ στο αεροδρόμιο αν όλα τα άλλα αποτύχουν.
4. Ναι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας είναι πανγρήγορο, βγαίνεις από τη μια πύλη, περπατάς λίγο και είσαι στην άλλη, ούτε έλεγχοι ούτε τίποτα (από Σέγκεν προς Σέγκεν, πάντα). Προλαβαίνεις και με κάποια καθυστέρηση. Αλλά αφού στο πουλάνε σαν εννιαίο εισιτήριο, μην ανησυχείς, το πολύ πολύ να σε στείλουν με την επόμενη πτήση αν τα θαλασσώσουν (που τώρα το χειμώνα, με τα χιόνια κλπ, είναι αυξημένες οι πιθανότητες σε όλες τις εταιρίες, ακόμα και στις απευθείας πτήσεις).
Τώρα ψαχνω και για μια άλλη πτήση, για την οποία δεν θα αγοράσω ενιαίο εισιτήριο όμως και ο χρόνος από την άφιξη μου στο αεροδρόμιο μέχρι την επόμενη πτήση είναι μια ώρα... Σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφερθεί παραπάνω, προλαβαίνω απ’ο,τι καταλαβαινω,ε; Με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρξουν καθυστερήσεις και τα σχετικά... (ναι,όπως καταλαβαίνετε το εισιτήριο που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ δεν το έκλεισα, όποτε δεν πήγα ποτε στο αεροδρόμιο για να το δω μόνη μου :p )
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πιθανότατα προλαβαίνεις (χωρίς βαλίτσα και με on-line checkin, εντός Σέγκεν πάντα), αλλά εγώ τέτοιο ρίσκο με τις καθυστερήσεις δε θα το έπαιρνα.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Υπάρχει περίπτωση λετε,σε 50' λεπτά να προλάβω να αλλάξω πτήση στην Πάφο με ryanair?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αν το αεροπλανο φτασει στην ωρα του, αν δεν καθυστερησει η αποβιβαση, αν δεν παραλαβεις αποσκευη κ τρεξεις στον ελεγχο χειραποσκευων, τους εξηγησεις οτι εισαι απο αλλη πτηση για να σ εξυπηρετησουν κ περασεις πρωτη, οριακα προλαβαινεις. Εγω δε θα το εκανα ομως. Πολλα τα αν... :)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
το χω κανει πολλες φορες με την ασφαλεια ενος ενιαιου εισητηριου, τωρα με τη ραιαν, το σκεφτομαι..
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
το χω κανει πολλες φορες με την ασφαλεια ενος ενιαιου εισητηριου, τωρα με τη ραιαν, το σκεφτομαι..
Εισαι τολμηρη, εγω ουτε με ενιαίο δε θα το εκανα. Ολες οι καθυστερήσεις εμενα τυχαινουν...
 

CPC

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα στο φόρουμ, πετάω τον επόμενο μήνα Αθήνα Σικάγο με KLM με ανταπόκριση Αμστερνταμ και Ατλαντα. Έχω αγχώθει γιατί η αναμονή στο αεροδρόμιο της Ατλαντα είναι κάπου δύο ώρες και υποτίθεται ότι σε αυτό το διάστημα θα περάσω και τον έλεγχο διαβατηριων. Οι δύο ώρες είναι αρκετές; Είχε κάνεις περάσει έλεγχο διαβατηριων στην Ατλαντα για να έχει παρόμοια εμπειρία και να με ενημερώσει τι γίνεται; Ευχαριστώ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.747
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom