Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Τελικά για όσους δεν την έχουμε επισκεφτεί αξίζει τόσο όσο λέγεται ή είναι όλα φήμες και υπερβολές;
Αξιζει να ρωτησεις ποσοι ξαναπηγαν δευτερη φορα και τι εμεινε να δουν. Το ιδιο για πολεις οπως η Βουδαπεστη που ειναι συχνα το πρωτο ταξιδι. Αλλα Βουδαπεστη μπορει να ξαναπας γιατι ειναι παμφθηνη για διακοπες, φαι, οχι γιατι εχει μεινει κατι να δεις τη δευτερη φορα φυσικα. Στη Βαρκελωνη δεν θα χρεωθεις 120+ το δικλινο μονο για τα vibes της πολης (μαζι με τα γκρουπ των ταξιδιωτικων γραφειων) τη δευτερη φορα, θα πας σε αλλη Ισπανικη πολη με τα μισα χρηματα που εχουν ωραια vibes επισης.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αυτό είναι μια αντικειμενική αλήθεια; Έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ευρώπη και ειδικά στην Ισπανία έχω δει πάρα πολλές πόλεις, η Βαρκελώνη και η Γρανάδα είναι οι πιο ωραίες Ευρωπαϊκές πόλεις που έχω δει.
Δεν υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες και γνώμες για τέτοια θέματα. Εσένα είναι από τις αγαπημένες σου η Βαρκελώνη, για εμένα πχ είναι αρκετά χαμηλά στη λίστα και πάει λέγοντας. Ο καθένας με τη γνώμη του.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Είναι και πότε έγινε το ταξίδι και τι παραστάσεις υπήρχαν τότε.Για μένα ήταν από τα πρώτα.Τότε άνετα θα έβαζα 9.Τώρα ένα 6.5 και καλό είναι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν υπάρχουν αντικειμενικές αλήθειες και γνώμες για τέτοια θέματα. Εσένα είναι από τις αγαπημένες σου η Βαρκελώνη, για εμένα πχ είναι αρκετά χαμηλά στη λίστα και πάει λέγοντας. Ο καθένας με τη γνώμη του.

Συμφωνώ απόλυτα, γι'αυτο δεν μου αρέσει να διαβάζω ότι υπάρχει γενική άποψη για κάποιο μέρος. Θα αντιδρουσα το ίδιο και για κάποιο μέρος που δεν μου αρέσει. Εννοείται πως κάθε γούστο είναι σεβαστό και δεν θα το σχολιαζα ποτέ.
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Συμφωνώ απόλυτα, γι'αυτο δεν μου αρέσει να διαβάζω ότι υπάρχει γενική άποψη για κάποιο μέρος. Θα αντιδρουσα το ίδιο και για κάποιο μέρος που δεν μου αρέσει. Εννοείται πως κάθε γούστο είναι σεβαστό και δεν θα το σχολιαζα ποτέ.
Mαροκο πρεπει να παει ολος ο κοσμος..ειναι η πιο ομορφη κ Ασφαλης χωρα στον κοσμο
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mαροκο πρεπει να παει ολος ο κοσμος..ειναι η πιο ομορφη κ Ασφαλης χωρα στον κοσμο
μακρια απο τα αλαχ ακμπαρ στο μαροκο ειναι χωρα επικινδυνη και υπαρχει αγνοια κινδυνου απο πολλους για αυτην την βρωμοχωρα..πηγε η ξαδερφη μου κ γυρισε σχεδον βιασμενη εκεινη κ ο αρραβωνιαστικος της..
Έχεις διχασμό προσωπικότητας;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Για μένα η σύγκριση έχει αξία και εντός της ίδιας χώρας. Το πιο βασικό στην Ισπανία είναι ότι υπάρχουν "χώρες" μέσα στην ίδια χώρα. Για παράδειγμα οι Βάσκοι και οι Καταλανοί θα μπορούσαν άνετα να είναι ανεξάρτητα κράτη αν το δει κάποιος πολιτισμικά, ιστορικά κτλ.
Αν έχει πάει μόνο Βαρκελώνη δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος. Αν κάποιος έχει πάει και στις υπόλοιπες περιοχές είναι εύκολο να διαφοροποίσει τι του αρέσει και τι όχι εντός Ισπανίας. Επειτα συγκρίνοντας με άλλες χώρες όσο ξεφεύγεις απο Ευρώπη κάποιες από αυτές τις Ευρωπαικές πόλεις/χώρες αρχίζουν και χάνουν πολύ στα μάτια σου.

Επιπλέον, η πόλη χάνει πολύ απο άποψη σχέσης κόστους/ποιότητας (την πρώτη φορά που πήγα στο park guell η είσοδος ήταν δωρεάν την δεύτερη είχε είσοδο κοντά στα 10ε και ήθελε και κράτηση για να μπούμε στο ένα κομμάτι σε καμία πενταετία το βλέπω να πηγαίνει και αυτό στα 20-25). Και το να δίνεις 20 με 30 (ανάλογα τις παροχές) για να μπεις στη sagrada famila το θεωρώ εξωπραγματικό.
Αν συνυπολογίσεις το κλάσεις ανώτερο φαγητό σε Μαδρίτη (όπου βλέπεις Πικάσο με δωρεάν είσοδο και έχει Τολέδο σε μια ώρα) και Ανδαλουσία, τις αρκετά καλύτερες τιμές διαμονής, τους λιγότερους τουρίστες και άλλα πολλά ε η Βαρκελώνη αρχίζει και χάνει πολύ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Απλά του αλλάξαμε γνώμη στην προηγούμενη συζήτηση:haha:
Έχει άδικο που άλλαξε γνώμη γιατί το Μαρόκο αυτή την περίοδο δεν μπορείς να το πεις την ασφαλέστερη χώρα στον κόσμο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχει άδικο που άλλαξε γνώμη γιατί το Μαρόκο αυτή την περίοδο δεν μπορείς να το πεις την ασφαλέστερη χώρα στον κόσμο.
Προφανώς ήταν ειρωνικό το σχόλιό του στην παρούσα συζήτηση και χιουμοριστική η δική μου απάντηση ότι άλλαξε γνώμη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Επειδή θα αρχίσω να αμφιβάλλω για το που μένω,ας δούμε λίγα από τα αξιοθέατα της Βαρκελώνης,τα οποία
αν καταφέρει κάποιος και τα δει σε ένα ταξίδι 5 ημερών,εγώ θα κάτσω να γράψω άλλα τόσα.
El Born Centre de Cultura i Memòria, Playa de la Barceloneta ,La Rambla,Cementiri de Poblenou,MUHBA Turó de la Rovira,Basílica de la Sagrada Família,Palau Sant Jordi-Montjuic,Torre Bellesguard,Casa Planells,CaixaForum,Jardí Botànic,Catedral de Barcelona,Font Màgica de Montjuïc,Museu Marítim de Barcelona,Universitat de Barcelona,Recinto modernista de Sant Pau,Parc del Laberint d'Horta,Casa Vicens,Mercat de les Flors,La Pedrera,Mercat de la Boqueria,Museu Nacional d'Art de Catalunya,Palau de la Música Catalana,Palau Güell,Macba. Museu d'Art Contemporani de Barcelona,Parc de la Ciutadella,Santa Maria del Mar,Park Güell,Plaça de la Virreina,Museu Picasso,Fundació Joan Miró,Plaça Sant Jaume,CCCB. Centre de Cultura Contemporània de Barcelona,Monestir de Sant Pere de les Puel·les,Plaça Reial,Temple Romà d’August,Església de Santa Maria del Pi
Όσο για τα αξιοθέατα που είναι ακριβά,ναι κάποια ιδιωτικά είναι πανάκριβα.
Φαγητό υπάρχει και φτηνό και ακριβό.
Η διαμονή σε πολλά ξενοδοχεία έχει ξεφύγει,φταίει η μεγάλη ζήτηση.
Αν ψαχτείς βρίσκεις λογικές τιμές.Μέλος του φόρουμ μου είπε ότι με μόνο 100 ευρώ επιβάρυνση συνολικά
έμεινε σε 5/στερο ενώ το προηγούμενο ήταν hostel με έξτρα επιβαρύνσεις.
Και μιλάμε για το casa Fuster.
https://www.hotelcasafuster.com/en/...tQ4P3M5i9UnupHgfUj2Wa78kZkr3swjhoC0KMQAvD_BwE
Το να αρέσει σε κάποιον μια πόλη ή μια χώρα είναι καθαρά υποκειμενικό.
Ευτυχώς που δεν διαβάζουν το φόρουμ οι περίπου 40.000.000 επισκέπτες τον χρόνο,γιατί θα έβγαινα στην σύνταξη.
Δεν μιλάω για την 24/ωρη καθαριότητα και τις υπηρεσίες που είναι ανοιχτά πρωί βράδυ και τα Σάββατα.
Ούτε για την νυχτερινή διασκέδαση που δεν υπάρχει όμοια της στην Ευρώπη.
Μια πόλη με ανοιχτό μυαλό στην διαφορετικότητα,στα άτομα με ειδικές ανάγκες,μια πόλη που πας παντού
με ποδήλατο,με χιλιόμετρα ποδηλατόδρομους διπλής κατεύθυνσης.
Μια πόλη με δωρεάν ιντερνέτ παντού,πάνω από μια δεκαετία,με παραλίες με πιστοποίηση ISO,
με παραλίες gay friendly,με ξεχωριστές παραλίες που μπορείς να πας με τον τετράποδο φίλο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.442
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom