Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τελευταια φορα ξαναπηγα το 16.Ειπα πια ας παω να δω και τα σπιτια του Γκαουντι..τοσες φορες τα χω αφησει..Παω να κοψω εισητηριο και στο τσακ το γλυτωσα το εγκεφαλικο...22,50...λεει.Ρε μαστορα,το πενηνταρακι απο που προκυπτει?πως κοστολογηται δηλαδη το μισο ευρο εξτρα?Φυσικα εφυγα αλλα πραγματικα μου χαλασε τηε διαθεση..Απο οτι εμαθα τωρα ζητανε τριανταρια...Ελαφρως Μυκονιατες μας προεκυψαν οι Βαρκελωνεζοι...
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Συμφωνω απολυτα για τη Βαρκελωνη. Για μενα το gothic quarter αξιζει πολυ. Ενω αντιθετα η μαδριτη που πηγα προσφατα,μου φανηκε πιο ανθρωπινη κ εχεις πολλα πραγματα να δεις κ να κανεις.Και απο τιμες,καμμια σχεση με τη Βαρκελωνη! Και να προσθεσω πολλες πολλες επιλογες!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.045
Likes
41.081
Τελευταια φορα ξαναπηγα το 16.Ειπα πια ας παω να δω και τα σπιτια του Γκαουντι..τοσες φορες τα χω αφησει..Παω να κοψω εισητηριο και στο τσακ το γλυτωσα το εγκεφαλικο...22,50...λεει.Ρε μαστορα,το πενηνταρακι απο που προκυπτει?πως κοστολογηται δηλαδι το μισο ευρο εξτρα?Φυσικα εφυγα αλλα πραγματικα μου χαλασε τηε διαθεση..Απο οτι εμαθα τωρα ζητανε τριανταρια...Ελαφρως Μυκονιατες μας προεκυψαν οι Βαρκελωνεζοι...
Που να δεις τα πωλητηρια...
Το εχω απορια ποσοι εχουν ακουσει τον Γκαουντι στη "μαζικη κουλτουρα" πριν πανε Βαρκελωνη. Καταπληκτικος ειναι και δεν τον υποτιμω, αλλα εκτος απο φοιτητες αρχιτεκτονικης η αρχιτεκτονες, ειχε ασχοληθει πιο πριν ο μεσος τουριστας που παει σ'αυτη την πολη με το φαινομενο του? Αμφιβαλλω. Η πλειοψηφια τον μαθαινει αφου κλεισει το ταξιδι.
Μολις φτασεις Βαρκελωνη ερχεσαι σε επαφη με μια "επελαση" του φαινομενου: αγωνας δρομου να προλαβεις τα κτιρια, μια περιουσια για τα εισιτηρια, ουρες, στασεις λεωφορειων, παντου παρων και τα παντα πληρων. Μοιαζει σαν κατι πολυ σημαντικο που ειχες χασει ως τωρα.

Η δευτερη μου επισκεψη εγινε με συμφοιτητες απο το πανεπιστημιο. Δεν ειχε σκασει η κριση για τα καλα, ειμασταν ολοι εργαζομενοι αφου δεν ηταν το πρωτο πτυχιο, υπηρχε μια οικονομικη χαλαροτητα. Καποια στιγμη και στα πλαισια της ολης πλυσης εγκεφαλου που υφιστασαι με το φαινομενο, 2 ατομα απο την παρεα αγοραζουν απο πωλητηριο του παρκου Guell απο μια καρεκλιτσα- μινιατουρα σε σχεδιο του Γκαουντι. Τιμη 70 ευρω το κομματι . Ρωταω αν σοβαρολογουν, προκειται για μια ενα αντιγραφο μινιατουρα ξυλινο. Λενε με μια φωνη "Μα ειναι Γκαουντι!". Χαθηκαν συντομα σε καποια μετακομιση, ουτε καν θυμουνται που εβαλαν τις καρεκλιτσες.
(Για να ειμαι δικαιη, κι αλλες πολεις "πουλανε" το προιον τους. Το ξαναειδα στο Τορουν της Πολωνιας με τον Κοπερνικο. Αλλα ποιος δεν εχει ακουσει τον Κοπερνικο στα σχολικα του χρονια?)
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Το παρκο το ευχαριστηθηκα πολυ,ειχε μια υπεροχη μερα,μια ορχηστρα επαιζε μουσικη στη Σαυρα,μυριζαν τα φυτα...Αλλα εκτος απο μια κουκλα Μεσσι που πηρα στον γνωστο ποδοσφαιροφιλο εγγονο μου,28 ευρο παρακαλω αλλα μεγαλο σουξε,ο μικρος την φοβοτανε αλλα ολοι οι φιλοι του γιου μου την ζαχαρωναν,δεν πηρα τιποτα αλλο.Και οι δυο δικες μου βογγηξανε..Θελανε και σαγκρια πανω στη Ραμπλας κι ολα..Μετα πηγαμε Γραναδα και ισιωσαμε!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Περίεργα πράγματα διαβάζω. Η Βαρκελώνη είναι μία απ' τις δυο πόλεις που τόσο καιρό άκουγα να λιβανίζουν στο φόρουμ διάφορα μέλη και τώρα διαβάζω τα αντίθετα. Τελικά για όσους δεν την έχουμε επισκεφτεί αξίζει τόσο όσο λέγεται ή είναι όλα φήμες και υπερβολές;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τελικά μου φαίνεται ότι πόλεις που κάνουν το μεγάλο μπαμ με επισκέπτες καταναλωτές, ούτε καν τουρίστες, δυσκολεύονται να το διαχειριστούν ειδικά αν αυτό αρχίζει να κουράζει το ντόπιο πληθυσμό. Γι'αυτό αγαπάμε αιωνίως την Βασίλισσα που δεν αλλάζει ποτέ!
Φοβάμαι ότι η επόμενη πόλη που θα πέσει θύμα της φήμης του είναι το Βερολίνο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μου έκανε άσχημη εντύπωση η Σοφία. Πήγα με χαμηλές προσδοκίες και τα πράγματα ήταν ακόμη χαμηλότερα. Το καλύτερο που έκανα στην πόλη ήταν το free Sofia tour. Δοκίμασα να ξαναπάω για να δω και το communist tour αλλά δεν μας πέτυχε.
Δεν το βλέπω να ξαναπηγαινω
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Περίεργα πράγματα διαβάζω. Η Βαρκελώνη είναι μία απ' τις δυο πόλεις που τόσο καιρό άκουγα να λιβανίζουν στο φόρουμ διάφορα μέλη και τώρα διαβάζω τα αντίθετα. Τελικά για όσους δεν την έχουμε επισκεφτεί αξίζει τόσο όσο λέγεται ή είναι όλα φήμες και υπερβολές;
κοιτα...ειναι μια προσφορα που παιζει πολυ και απο ταξιδιωτικα γραφεια κλπ. Επιπλεον θεωρειται ευκολος προορισμος. Συνεπως οπως η Ιταλια (που.χ. Ρωμη κλπ) πανε πολλοι που δεν εχουν παει σε αλλα μερη στην Ισπανια, πανε πολλοι ως πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο κλπ....συνεπως σε πολλους φαινεται ωραια...μετα ομως πανε και σε αλλα μερη και εχουν να συγκρινουν και πεφτει λιγο ξενερωμα...υστερα πολλοι πηγανε παλιοτερα που ηταν καπως πιο καλα, αλλοι γουσταρουν τρελα τα μουσεια κλπ...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
να μην τα ακυρωνουμε ολα,η βαρκελωνη ειναι μια πολυ ομορφη και ιδιαιτερη πολη με πολλα να δεις και να κανεις.Το θεμα ειναι πως ειναι πιο ακριβη απο αυτα που προσφερει σε συγκριση μα αλλες πολεις.Ετσι βλεπω να υπαρχει μια ταση να μην επιστρεφουν τοσο ευκολα,η τοσο συχνα ακομη κι αυτοι που τους αρεσει..αντιθετα,επιστρεφουν στη μαδριτη ,πχ γιατι απλα περνανε πιο καλα!πολεις που θεωρω οτι εχουν ισσοροπια αναμεσα στις τιμες και σε οτι προσφερουν ειναι παραδειγματικα η ρωμη η το παρισι..γι αυτο περα απο την ομορφια τους,υπαρχει σταθερη ροη επισκεπτων χωρις καμψεις.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.530
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
πανε πολλοι που δεν εχουν παει σε αλλα μερη στην Ισπανια, πανε πολλοι ως πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο κλπ....συνεπως σε πολλους φαινεται ωραια...μετα ομως πανε και σε αλλα μερη και εχουν να συγκρινουν και πεφτει λιγο ξενερωμα...
Αυτό είναι μια αντικειμενική αλήθεια; Έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ευρώπη και ειδικά στην Ισπανία έχω δει πάρα πολλές πόλεις, η Βαρκελώνη και η Γρανάδα είναι οι πιο ωραίες Ευρωπαϊκές πόλεις που έχω δει. Βαρκελώνη έχω πάει 3 φορές κι έχω μείνει και για ένα διάστημα 4 μηνών. Πρώτη φορά πριν 8 χρόνια και τελευταία το περασμένο καλοκαίρι και μου άρεσε όλες τις φορές το ίδιο.

ΥΓ: Τα κτίρια του Γκαουντί μου φαίνονται κακόγουστα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.935
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εμένα η πόλη που με απογοήτευσε και την θεωρώ καταθλιπτική είναι η Μπρατισλάβα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αυτό είναι μια αντικειμενική αλήθεια; Έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ευρώπη και ειδικά στην Ισπανία έχω δει πάρα πολλές πόλεις, η Βαρκελώνη και η Γρανάδα είναι οι πιο ωραίες Ευρωπαϊκές πόλεις που έχω δει. Βαρκελώνη έχω πάει 3 φορές κι έχω μείνει και για ένα διάστημα 4 μηνών. Πρώτη φορά πριν 8 χρόνια και τελευταία το περασμένο καλοκαίρι και μου άρεσε όλες τις φορές το ίδιο.

ΥΓ: Τα κτίρια του Γκαουντί μου φαίνονται κακόγουστα.
κοιτα...δεν μπορω να μιλαω 100% σιγουρα για αλλους...αλλα ως ενα σημειο ισχυει...ειδικα αν το δεις απο καθαρα τουριστικη πλευρα

ισως εγω και εσυ ειμαστε καπως προκατηλλειμενοι αρνητικα / θετικα

και οπως ειπανε, δεν παυει να ειναι ωραια πολη...απλα για εμενα πολυς χαμος για το τιποτα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom