Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Προσωπικα παντως οι ταξιδιωτες δεν με ενοχλουν οσοι και να ειναι. Ο μαζικος τουρισμος ομως με ενοχλει. Ειδικα στην Βενετια που αναφερθηκε συγκεκριμενα, το "πληγμα" ειναι μεγαλο με τα κρουαζιεροπλοια και τους τουριστες της μισης ημερας...
Εσύ αναφέρεσαι σε ενδεχόμενες προβληματικές συμπεριφορές της μάζας , οι υπόλοιποι αναφερόμαστε στην ποσότητα του πλήθους. Και στη δεύτερη περίπτωση είναι αδιάφορο το αν είναι μεμονωμένοι ή μάζα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εσύ αναφέρεσαι σε ενδεχόμενες προβληματικές συμπεριφορές της μάζας , οι υπόλοιποι αναφερόμαστε στην ποσότητα του πλήθους. Και στη δεύτερη περίπτωση είναι αδιάφορο το αν είναι μεμονωμένοι ή μάζα.
Ισχυει. Ομως και παλι θεωρω οτι ακομα και σε τοσο τουριστικες πολεις, το μεγαλυτερο προβλημα το δημιουργουν τα κρουαζιεροπλοια. Η Βενετια τουλαχιστον γι αυτο το λογο βουλιαζει απο κοσμο. Αυτο γινεται ευκολα αντιληπτο αργα το απογευμα που φευγουν και μπορεις να κυκλοφορησεις πλεον σαν ανθρωπος...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Οποιος θέλει αυθεντική ταξιδευτικη εμπειρία, μπορώ να του προτείνω διαφορά χωριά στα οποια μπορεί να αναζητησει τον απλο καθημερινό άνθρωπο. Τώρα αν αυτα δεν έχουν ουτε καφενείο, ειναι αλλη κουβέντα.

Πέραν του ίσως καυστικου σχολίου μου, θέλω να σας πω ότι εγω προσωπικα δεν εχω κανενα πρόβλημα με τους τουρίστες γιατι και εγώ είμαι ένας από αυτούς. Μπορεί να μην έχω κάνει ποτε κρουαζιερα, να μην ταξιδευω με πρακτορείο, ούτε καν να έχω κάνει οργανωμένη ημερήσια εκδρομή στο εξωτερικό. Ωστόσο δεν παυω να κυκλοφορω με μια φωτογραφική μηχανή στο χερι και να φωτογραφιζω ό,τι χαζο μου κανει εντύπωση, να σταματώ στη μεση του δρόμου και να ψαχνω στο χάρτη το επόμενο μου αξιοθέατο, να μπαινω στο καθεδρικο την ωρα της λειτουργίας και να τριγυριζω ταχα διακριτικά.

Νομίζω οτι όλη αυτή η κουβέντα του ταξιδευτη και όχι τουριστα είναι υπερ του δεοντος υποκειμενικη. Στη μια βδομάδα εχουμε απλά μερικά δείγματα. Ε ας τα απορροφησουμε αυτα και ας αφησουμε και κανα αλλο να κάνει το ίδιο.

Αλλά ξεχασα. Θέλουμε να πάμε στον Πύργο του αιφελ, αλλα να μην έχει κανενα τουρίστα πάρα μονο εμάς τους ταξιδευτες.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Θέλουμε να πάμε στον Πύργο του αιφελ, αλλα να μην έχει κανενα τουρίστα πάρα μονο εμάς τους ταξιδευτες.
Οι ταξιδευτές είναι υπεράνω.Δεν πάνε σε σκαλωσιές!!
το μεγαλυτερο προβλημα το δημιουργουν τα κρουαζιεροπλοια.
Να φύγετε,να πάτε αλλού.
Και πως να γίνει;Η Βενετία είναι ένα πανέμορφο μέρος και όλοι θέλουν να πάνε.Από τον ταξιδιώτη με χαμηλό
μπάτζετ,μέχρι τα 5/στερα.Είναι το τίμημα των όμορφων προορισμών.
Θα πάει ο μεμονωμένος,αλλά θα πάει και ο οργανωμένος.
Θα πάει η οικογένεια,αλλά θα πάει και το κρουαζιερόπλοιο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οι ταξιδευτές είναι υπεράνω.Δεν πάνε σε σκαλωσιές!!

Να φύγετε,να πάτε αλλού.
Και πως να γίνει;Η Βενετία είναι ένα πανέμορφο μέρος και όλοι θέλουν να πάνε.Από τον ταξιδιώτη με χαμηλό
μπάτζετ,μέχρι τα 5/στερα.Είναι το τίμημα των όμορφων προορισμών.
Θα πάει ο μεμονωμένος,αλλά θα πάει και ο οργανωμένος.
Θα πάει η οικογένεια,αλλά θα πάει και το κρουαζιερόπλοιο.
Μα απλή διαπιστωση εκανα...Ολα αυτα που λες αυτονοητα ειναι...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγω εχω αλλη απορια...ολοι εσεις που τοσο πολυ χαλιεστε απο τους τουριστες που σας εμποδιζουν να ζησετε οπως θα θελατε ενα μερος,τι ακριβως ειστε?αυτοχθονες παντως οχι...
Τουρίστες είμαστε που προτιμάμε να έχει λιγότερους τουρίστες όπου πάμε.

Και στην εφορία όταν πηγαίνω πολίτης είμαι ( οχι κατι διαφορετικό) και το προτιμώ όταν έχει λιγότερους πολίτες. Δεν είπα ότι είμαι κάτι διαφορετικό από τους άλλους πολίτες, άλλωστε κι αυτοί φαντάζομαι χαίρονται όταν βλέπουν λιγότερους.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τουρίστες είμαστε που προτιμάμε να έχει λιγότερους τουρίστες όπου πάμε.

Και στην εφορία όταν πηγαίνω πολίτης είμαι ( οχι κατι διαφορετικό) και το προτιμώ όταν έχει λιγότερους πολίτες. Δεν είπα ότι είμαι κάτι διαφορετικό από τους άλλους πολίτες, άλλωστε κι αυτοί φαντάζομαι χαίρονται όταν βλέπουν λιγότερους.
Nαι αλλά θέλουμε λιγότερους πολίτες όχι για λόγους αισθητικούς, αλλά πρακτικούς. Με λιγότερο κόσμο, θα τελειώσουμε την δουλειά μας πιο γρήγορα.
Βέβαια η θέση σας είναι απόλυτα ειλικρινής. Είμαστε το πάνω κάτω το ίδιο με τον τουρίστα που δεν θέλουμε να βλέπουμε.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Nαι αλλά θέλουμε λιγότερους πολίτες όχι για λόγους αισθητικούς, αλλά πρακτικούς. Με λιγότερο κόσμο, θα τελειώσουμε την δουλειά μας πιο γρήγορα.
Βέβαια η θέση σας είναι απόλυτα ειλικρινής. Είμαστε το πάνω κάτω το ίδιο με τον τουρίστα που δεν θέλουμε να βλέπουμε.
Αυτό που κρυβόμαστε πίσω απο το δακτυλο μας μπορεί να με τρελάνει... Δηλαδή εσένα η ποιότητα των τουριστών δεν σε απασχολεί; Μόνο η ποσότητα; Είναι το ίδιο π.χ οι Αγγλοι τουρίστες στα ελληνικά νησιά που ξερνοβολάνε και τσιτσιδώνονται με τους Ελβετούς ή τους Αυστριακούς;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.425
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παιδιά, αυτό που δεν καταλαβαίνουν ίσως μερικοί είναι το ότι είτε κάποιος ταξιδεύει στο πλαίσιο μιας κρουαζιέρας, είτε με κάποιο οργανωμένο γκρουπ, είτε είναι φυσιολάτρης backpacker, είτε έστω κάποιος που απλά ταξιδεύει με τη βαλιτσούλα του για city break, αποτελεί σε κάθε περίπτωση γρανάζι και πελάτης τηςτουριστικής "βιομηχανίας". Ο τρόπος διακοπών απλά διαφέρει. Προσωπικά βρίσκω τρομερά ελιτιστικό (εως και ελαφρώς ηλίθιο) κάποιος το να ταξιδεύει για μια εβδομάδα ή 5 ημέρες κάπου και να λέει για έναν προορισμό "Ε...δεν έλεγε και τίποτα, μαζικός προορισμός είναι"...ή να θέτει ερώτημα τύπου "θέλω π.χ. να πάω σε ένα νησί, αλλά να μην είναι και πολύ τουριστικό" και εσύ τί είσαι ρε φίλε: ένας τουρίστας που πήγε στο κάτω κάτω πήγε εκεί για το λόγο που πήγαν όλοι οι άλλοι! Επί της ουσίας δεν σε διαφορροποιεί τίποτα από κανέναν, όπως και εσύ έτσι και όλοι θέλουν π.χ. να βιώσουν την ατμόσφαιρα της Βενετίας, η να δουν το παλάτι των δόγηδων (σύμβολο μιας αυτοκρατορίας). Και δεν την καταλαβαίνω αυτή την ελιτίστικη ποινικοποίηση από κάποιους της κρουαζιέρας ή των οργανωμένων ταξιδίων. Ο θαλάσσιος τουρισμός και η κρουαζιέρα αποτελούν τουλάχιστον εδώ και έναν αιώνα τρόπο διακοπών για κάποιους -κατά κύριο λόγο- έχοντες. Το οργανωμένο γκρουπ μπορεί να αποτελεί έναν τρόπο ταξιδιού για κάποιον που δεν γνωρίζει καλά αγγλικά, αλλά το λέει η ψυχούλα του να ταξιδέυει ή έχει έστω μερικά ταξιδιωτικά όνειρα...από την άλλη να μην ξεχνάμε ότι ένα ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να βοηθήσει και έναν πιο έμπειρο ταξιδιώτη σε περίπτωση επίσκεψης σε μέρος με περιορισμένες υποδομές ή σε μέρος όπου τα αγγλικά δεν έχουν μεγάλη "διείσδυση". Ας μην ποινικοποιούμε λοιπόν τίποτα...και ας καταλάβουμε ότι τα τελευταία 20 χρόνια (ανεξαρτήτως ίσως του τί συμβαίνει στην Ελλάδα της κρίσης), έχει υπερδιπλασιαστεί ο αριθμός των ανθρώπων που ταξιδεύει σε παγκόσμιο επίπεδο και τα νούμερα τείνουν να γίνουν αμείλικτα. Ομως για τις συνέπειες του υπερτουρισμού ο οποίος είνια οπωσδήποτε μια πραγματικότητα σε κάποιες περιοχές, ο μόνος που έχει το δικαίωμα να παραπονιέται είναι ο αυτόχθονας Βενετσιάνος, Σαντορινιός ή Βαρκελωνέζος! Ουδείς από μας που απλά είμαστε συλλέκτες ταξιδιωτικών εμπειριών
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.425
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αυτό που κρυβόμαστε πίσω απο το δακτυλο μας μπορεί να με τρελάνει... Δηλαδή εσένα η ποιότητα των τουριστών δεν σε απασχολεί; Μόνο η ποσότητα; Είναι το ίδιο π.χ οι Αγγλοι τουρίστες στα ελληνικά νησιά που ξερνοβολάνε και τσιτσιδώνονται με τους Ελβετούς ή τους Αυστριακούς;
Εχω γνωρίσει και αξιολογότατους Αγγλους τουρίστες σε διάφορα μέρη στην Ελλάδα, μη παίρνεις ως μέτρο μόνο τη νεολαία που συχνάζει π.χ. στα Μάλια και το Λαγανά. Θα καταλήξουμε στο τέλος σε ηλίθια κλισέ τύπου οι Αγγλοι είναι έτσι, και οι Γάλλοι γιουβέτσι...
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Έχω την περιέργεια να μάθω πώς ακριβώς βλεπετε σε μια βδομάδα σαν τουρίστας - ταξιδιώτης την κουλτούρα του λαού που κατοικεί σε εναν τόπο. Μπορειτε να μας φέρετε κανα δυο παραδείγματα περιοχών και κουλτούρας που σας έρχεται στο μυαλό;


δηλαδη εσυ ποσους μηνες πας ταξιδι για να δεις την κουλτουρα ρε αδερφε?5-6?ρε θα μας τρελανετε
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Και δεν την καταλαβαίνω αυτή την ελιτίστικη ποινικοποίηση από κάποιους της κρουαζιέρας ή των οργανωμένων ταξιδίων. Ο θαλάσσιος τουρισμός και η κρουαζιέρα αποτελούν τουλάχιστον εδώ και έναν αιώνα τρόπο διακοπών για κάποιους -κατά κύριο λόγο- έχοντες. Το οργανωμένο γκρουπ μπορεί να αποτελεί έναν τρόπο ταξιδιού για κάποιον που δεν γνωρίζει καλά αγγλικά, αλλά το λέει η ψυχούλα του να ταξιδέυει ή έχει έστω μερικά ταξιδιωτικά όνειρα...από την άλλη να μην ξεχνάμε ότι ένα ταξιδιωτικό γραφείο μπορεί να βοηθήσει και έναν πιο έμπειρο ταξιδιώτη σε περίπτωση επίσκεψης σε μέρος με περιορισμένες υποδομές ή σε μέρος όπου τα αγγλικά δεν έχουν μεγάλη "διείσδυση". Ας μην ποινικοποιούμε λοιπόν τίποτα.

Προσωπικά αν και για διάφορους λόγους προτιμώ να ταξιδεύω ανεξάρτητα(από το να έχω αυτονομία κινήσεων στα μέρη που θα πάω, μέχρι να αποφασίσω τι ώρα θα ξυπνήσω το πρωί κλπ), δεν κατηγορώ κανέναν που θέλει να ταξιδεύει οργανωμένα. Άλλωστε πριν από χρόνια που είχα κάνει 2-3 φορές οργανωμένο ταξίδι, μια χαρά είχα περάσει.Απλώς πάντα προτιμώ το ανεξάρτητο. Από την άλλη καταλαβαίνω πως κάποιοι αν δεν πάνε οργανωμένα δεν θα πάνε καθόλου. Έχω γνωστό μου ζευγάρι με παιδιά που πάει πάντα οργανωμένα ταξίδια γιατί δεν θέλει να ασχοληθεί με την οργάνωση του ταξιδιού και ξινίζει και μόνο στην ιδέα να πάει κάπου και να τα οργανώσει όλα μόνο του. Ε, σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να πάνε έτσι ,από το να μην πάνε καθόλου.
Από την άλλη σίγουρα κάποια γκρουπ ιδιαίτερα από Ασιατικές χώρες είναι για διάφορους λόγους πιο θορυβώδη από άλλα. Ίσως σε αυτό αναφέρονται οι πιο πάνω. Στη Βενετία μια και μιλάμε για αυτήν, ε υπήρχαν γκρουπ Κινέζων με πάρα πολλές δεκάδες κόσμο το καθένα που έμοιαζαν ατέλειωτα. Ε, λογικό η παρουσία τους να είναι πιο ......αισθητή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom