Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τουρίστες είμαστε που προτιμάμε να έχει λιγότερους τουρίστες όπου πάμε.

Και στην εφορία όταν πηγαίνω πολίτης είμαι ( οχι κατι διαφορετικό) και το προτιμώ όταν έχει λιγότερους πολίτες. Δεν είπα ότι είμαι κάτι διαφορετικό από τους άλλους πολίτες, άλλωστε κι αυτοί φαντάζομαι χαίρονται όταν βλέπουν λιγότερους.
Μου θυμιζει κατι αρχοντες που οδηγανε με το μπρατσο εξω κι αμα βρουνε κινηση αρχιζουνε τη γκρινια...Μα που στο διαλο πανε ολοι αυτη την ωρα?τι δουλεια εχεις ρε φιλε εξω?αμα δουν και γυναικα...δεν το συζητω..Το οτι βρισκοντε κι αυτοι στο δρομο την ιδια ωρα,δεν τους αφορα,διοτι αυτοι προτιμουν λιγοτερο κοσμο,οπως ολοι..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.544
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου θυμιζει κατι αρχοντες που οδηγανε με το μπρατσο εξω κι αμα βρουνε κινηση αρχιζουνε τη γκρινια...Μα που στο διαλο πανε ολοι αυτη την ωρα?τι δουλεια εχεις ρε φιλε εξω?αμα δουν και γυναικα...δεν το συζητω..Το οτι βρισκοντε κι αυτοι στο δρομο την ιδια ωρα,δεν τους αφορα,διοτι αυτοι προτιμουν λιγοτερο κοσμο,οπως ολοι..
Mα δεν είπα τι δουλειά έχουν όλοι εκεί, προφανώς την ίδια δουλειά που έχω κι εγώ έχουν. Είπα ότι είναι λογικό σε κανέναν να μην αρέσει η πολυκοσμία κι εκτιμούν την απουσία της.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Γι αυτό κυκλοφορούμε στα αξιοθέατα νωρίς-νωρίς το πρωί ,προτού βγουν οι ορδές
των επισκεπτών και έχουμε προαγορασμένα εισιτήρια.
Αν μπορούμε πάμε και σε εποχή με χαμηλή επισκεψιμότητα.Αλλά αυτό πολλές φορές είναι δύσκολο.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καλημέρα κι απο μένα
Για να φουντωσω κι εγώ τα αίματα η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν η Κων/πόλη στην οποία είχα μια ιδιαίτερη αδυναμία πριν την επισκεφθώ ,το θεωρούσα κάτι σαν προσκύνημα, κάτι ιερό, το να πατήσω σε αυτά τα χώματα στα οποία έζησαν σπουδαίοι άνθρωποι.
Όχι μονο δεν ένιωσα τη συγκίνηση που περίμενα να νιώσω παρόλο που έμεινα 6 μέρες και την είδα πολύ καλά αλλά με ενόχλησε τόσο πολύ το ισλαμικό στοιχείο που δεν πρόκειται να ξαναπατησω.
Κρίμα πραγματικά και το ίδιο είπε και ο σύζυγος ο οποίος δεν είχε κάνει παρα μόνο 1 ταξίδι στο εξωτερικό.
Ευχάριστη έκπληξη ήταν το Μοναχο
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Για να φουντωσω κι εγώ τα αίματα η μεγαλύτερη απογοήτευση ήταν η Κων/πόλη στην οποία είχα μια ιδιαίτερη αδυναμία πριν την επισκεφθώ ,το θεωρούσα κάτι σαν προσκύνημα, κάτι ιερό, το να πατήσω σε αυτά τα χώματα στα οποία έζησαν σπουδαίοι άνθρωποι.
Όχι μονο δεν ένιωσα τη συγκίνηση που περίμενα να νιώσω παρόλο που έμεινα 6 μέρες και την είδα πολύ καλά αλλά με ενόχλησε τόσο πολύ το ισλαμικό στοιχείο που δεν πρόκειται να ξαναπατησω.
Κρίμα πραγματικά και το ίδιο είπε και ο σύζυγος ο οποίος δεν είχε κάνει παρα μόνο 1 ταξίδι στο εξωτερικό.
Για ποιο λόγο να είναι προσκύνημα η επίσκεψη σε μια σύγχρονη μεγαλούπολη? Που νομίζετε ότι πήγατε? Ποιο είναι το ιερό? Επίσης όταν λες σε ενόχλησε το ισλαμικό στοιχείο? Σε ενόχλησε η θρησκεία τους? Σου κάθισε και σένα η μαντίλα στο στομάχι? Είναι σκληρό θέαμα πάντως!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Φυσικο κι ανθρωπινο το να θελει κανεις περισσοτερη ανεση να κανει τη δουλεια η το ταξιδι του.Κι εγω πολυ το θελω.Δεν πλακωνομαι στην γκρινια και δεν στραβωνω ομως αμα εχουν κι αλλοι την ιδια σκεψη με τη δικια μου οσον αφορα το ποτε βρισκομαι καπου,ουτε θετω ως κριτηριο ειχε πολυ κοσμο το παρισι πχ και πα πα πα ηταν και πολλοι ελληνες και δεν ξαναπαω...πχ η κυρια απο πανω,χαλαστηκε γιατι ειχε πολλους ισλαμιστες σε μουσουλμανικη χωρα,ημαρτον παναγια μου δηλαδη...
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Η αλήθεια είναι πως ακούγοντας τόσες ιστοριες απο Κων/πολίτες τους οποίους θαυμάζω και εκτιμώ για την προσφορά τους στην Ελλάδα του σήμερα και έχοντας διαβάσει αμέτρητα βιβλία για όλες τις ιστορικές περιόδους της Πόλης περίμενα να αισθανθώ κάτι περισσότερο. Όσον αφορά τη νοοτροπία των Μουσουλμάνων άστο καλύτερα. Το 2010 που πήγα την έπεφταν σωρηδόν παντού κι οι κακομοιρες με τις μαντιλες και τη μπούργκα δίπλα, μας έκλεβαν στο λογ/μο , από εξυπηρέτηση άντε γεια κλπ.
ΚΆμα είναι να τη δω μονο ως σύγχρονη μεγαλούπολη λυπάμαι αλλά είχε τουλάχιστον τότε πολλά ψωμιά να φάει τουλάχιστον τότε για να φτάσει άλλες ευρωπαϊκές πόλεις

Σιγά μην πηγα για τους μουσουλμάνους. Αξιοθέατο είναι;
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
ΚΆμα είναι να τη δω μονο ως σύγχρονη μεγαλούπολη λυπάμαι αλλά είχε τουλάχιστον τότε πολλά ψωμιά να φάει τουλάχιστον τότε για να φτάσει άλλες ευρωπαϊκές πόλεις
Οι πολεις της Ασιας γιατι πρεπει να συγκρινονται με Ευρωπαικες? Δεν ξερατε οτι πατε σε μια ασιατικη πολη που το μουσουλμανικο στοιχειο ειναι κυριαρχο? Μαλλον μπερδεψατε το οδικο ταξιδι με ταξιδι στον χρονο.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Πάντως περίμενα να φέρονται καλύτερα και να υπάρχει εξυπηρέτηση μιας και έχει τόσο τουρισμό

Οι ευρωπαϊκές πόλεις σε μεταφέρουν πίσω στο χρόνο, αυτή είναι η γοητεία τους, αυτο αναζητώ εγώ, και έχουν και καλύτερη εξυπηρέτηση
Τώρα στην Τυνιδα που είχα πάει παλιότερα ήξερα τι να περιμένω όπως και στις οάσεις στα χωριά των τρωγλοδυτων στα βουνά που γυρίστηκε το σταρ τρεκ κλπ ήταν ένα ωραιο ταξίδι κι ας είχε μουσουλμάνους που λέτε κι εσείς
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι ευρωπαϊκές πόλεις σε μεταφέρουν πίσω στο χρόνο, αυτή είναι η γοητεία τους, αυτο αναζητώ εγώ, και έχουν και καλύτερη εξυπηρέτηση
Τώρα στην Τυνιδα που είχα πάει παλιότερα ήξερα τι να περιμένω όπως και στις οάσεις στα χωριά των τρωγλοδυτων στα βουνά που γυρίστηκε το σταρ τρεκ κλπ ήταν ένα ωραιο ταξίδι κι ας είχε μουσουλμάνους που λέτε κι εσείς
Που να δεις και πόσες Ασιατικές/Αφρικάνικες/Αμερικάνικες (αναφερόμενη στην Ήπειρο) πόλεις σε πάνε πίσω στον χρόνο!!

Άλλο να μη μας αρέσει ένας προορισμός-γιατί προσωπικά γούστα είναι αυτά εξάλλου-κι άλλο να μας φταίει το ισλαμικό στοιχείο σε μια ισλαμική χώρα, εφόσον πάμε εν γνώσει μας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι ευρωπαϊκές πόλεις σε μεταφέρουν πίσω στο χρόνο...
Πόλεις που ξαναχτίστηκαν πριν πενήντα χρόνια δε σε μεταφέρουν πίσω στο χρόνο, είναι απλά μια αναπαράσταση του πώς περίπου ήταν αυτές οι πόλεις πριν τον πόλεμο. Πχ πήγαινε στη Φεζ αν θες να δεις μια πραγματικά παλιά πόλη ή στην Ακρόπολη για να δεις ένα παλιό μνημείο.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Που να δεις και πόσες Ασιατικές/Αφρικάνικες/Αμερικάνικες (αναφερόμενη στην Ήπειρο) πόλεις σε πάνε πίσω στον χρόνο!!

Άλλο να μη μας αρέσει ένας προορισμός-γιατί προσωπικά γούστα είναι αυτά εξάλλου-κι άλλο να μας φταίει το ισλαμικό στοιχείο σε μια ισλαμική χώρα εφόσον πάμε εν γνώση μας.
Η πόλη τους αναπτύχθηκε αλλά οι άνθρωποι όχι γιατί έγινε πολυ γρήγορα ολο αυτό μάλλον.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom