Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
χα χα...
περιπου ετσι. Εγω δεν θα εχω τόσο κοινό, άσε που θα προτιμησω ενα που εχει ληξει εδω και 3 χρόνια (α... ολα κι όλα... ειπαμε "συμβολική κινηση" άρα χωρις πρακτική αξία)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
εμενα το ζορι μου ειναι πιο τοποκιστικο...βαρεθηκα να ακουω ωραια η καλαματα αλλα εχει καλαματιανους...Τι θα γινει δηλαδη,να φυγουν οι τοπικοι πληθυσμοι για να ταιριαξει ο τοπος με τα ταξιδιωτικα μας ονειρα και φαντασιωσεις?Παμε καλα?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
έχοντας διαβάσει αμέτρητα βιβλία για όλες τις ιστορικές περιόδους της Πόλης περίμενα να αισθανθώ κάτι περισσότερο.
Ούτε εμένα μου άρεσε πολύ η Κωνσταντινούπολη. επειδή δεν μου έκανε κλικ η ιστορία της. Η αλήθεια είναι ότι το Βυζάντιο είναι η λιγότερο αγαπημένη μου περίοδος της Ευρώπης, αλλά δε με άγγιξε η πόλη.
Να πεταχτώ και γω στη συζήτηση και να σας προτείνω ένα,τρίτομο, βιβλίο του Steven Runciman, Η Ιστορία των Σταυροφοριών.

Καλή συνέχεια στη συζήτηση, ειλικρινά πιστεύετε πως θα βγάλετε άκρη; Εδώ ο τρομοκράτης στη Ν.Ζηλανδία έγραφε ''τουρκοφάγος'' στο όπλο του, περιμένετε εσείς να βγάλετε άκρη για τη βασιλεύουσα και τους μαρμαρωμένους βασιλιάδες;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δηλαδη αυτό το " ήταν ένα ωραιο ταξίδι κι ας είχε μουσουλμάνους" πως να το εκλάβουμε? ειναι σαν το "πήγα στην Ελλάδα και περασα ωραια κι ας ειχε Ελληνες?" ή πήγα στην Αφρική και ηταν ωραία κι ας ειχε και μαύρους?" .
Τωρα ας παω να καψω σε μια συμβολικη κινηση το διαβατηριο μου στην πλατεια Συνταγματος
Απομονωσες μια φράση από την πρόταση της για να δείξεις πως γενικευσε ενώ δεν το εκανε. Η πρόταση αυτή γράφτηκε αφού την κραξατε για την γνώμη της και αν τη δει κανείς ολόκληρη φαίνεται πως εννοούσε ότι δεν έχει γενικά πρόβλημα με τους Μουσουλμανους. Γράφει πως αν είχε γενικά πρόβλημα δε θα της άρεσε ούτε το ταξίδι στην Τύνιδα. Είχε πρόβλημα με τις συμπεριφορές που συνάντησε στην Πόλη και το έντονο ισλαμικό στοιχείο που συνάντησε.

Προσωπικά η Κωνσταντινούπολη μου άρεσε και πήγα και δεύτερη φορά, επίσης διαφωνώ πως έχει έντονο ισλαμικό στοιχειο. Αυτό δε σημαίνει πως θα προσβάλλω ή θα ειρωνευτώ ένα μέλος που είχε άλλη εμπειρία και πιστεύει κάτι άλλο..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.792
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
χα χα...
περιπου ετσι. Εγω δεν θα εχω τόσο κοινό, άσε που θα προτιμησω ενα που εχει ληξει εδω και 3 χρόνια (α... ολα κι όλα... ειπαμε "συμβολική κινηση" άρα χωρις πρακτική αξία)
https://www.travelstories.gr/community/threads/Διακοπές-από-τα-lidl-Τατζικιστάν.52710/

Αν υποσχεθούμε στο λαό του τραβελστόριζ ότι θα διαβαστούν αποσπάσματα από το παραπάνω (μη περατωμένο) έπος και γιατί όχι και συνέχιση της ιστορίας αν η παρουσία ξεπεράσει τα 10000 μέλη, μπορεί και να καταφέρεις κάτι καλύτερο από τα 4,5 άτομα/τ.μ. του πρώτου Μακεδονικοντελιρίου στη Θεσσαλονίκη.



Εδώ βλέπουμε μία προσέγγιση του κόσμου που αναμένεται να παραστεί στην ανιδιοτελή πράξη αλληλεγγύης στους απανταχού αδικημένους ντόπιους. Όσο για την-περασμένη- ημ/νία λήξης του διαβατηρίου, μη φοβάσαι, και όλο το βράδυ να το λες, δε θα το καταλάβουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.156
Δεν ξερω πως περιμενει κανεις να θεωρηθει ουδετερο σχολιο οτι "η ισλαμικη θρησκεια επηρεαζει αρνητικα τους κατοικους της Πολης" . Δεν ειναι θεμα γουστου λοιπον, ειναι ισλαμοφοβικος λογος.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Απομονωσες μια φράση από την πρόταση της για να δείξεις πως γενικευσε ενώ δεν το εκανε. Η πρόταση αυτή γράφτηκε αφού την κραξατε για την γνώμη της και αν τη δει κανείς ολόκληρη φαίνεται πως εννοούσε ότι δεν έχει γενικά πρόβλημα με τους Μουσουλμανους. Γράφει πως αν είχε γενικά πρόβλημα δε θα της άρεσε ούτε το ταξίδι στην Τύνιδα. Είχε πρόβλημα με τις συμπεριφορές που συνάντησε στην Πόλη και το έντονο ισλαμικό στοιχείο που συνάντησε.

Προσωπικά η Κωνσταντινούπολη μου άρεσε και πήγα και δεύτερη φορά, επίσης διαφωνώ πως έχει έντονο ισλαμικό στοιχειο. Αυτό δε σημαίνει πως θα προσβάλλω ή θα ειρωνευτώ ένα μέλος που είχε άλλη εμπειρία και πιστεύει κάτι άλλο..
Εκο... τ' αποφασισα: θα σου στειλω τον μαρμαρωμενο βασιλιά , μη σου πω και τον Βασιλη τον Βουλγαροκτόνο
μικρη τσοπανα: Wow! που λέγανε και οι Αρχαιοι Κινεζοι
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εκο... τ' αποφασισα: θα σου στειλω τον μαρμαρωμενο βασιλιά , μη σου πω και τον Βασιλη τον Βουλγαροκτόνο
μικρη τσοπανα: Wow! που λέγανε και οι Αρχαιοι Κινεζοι
Αν αυτό το θεωρείς απάντηση σε αυτό που σου γράφω πάω πάσο.. Με το ζόρι πάτε να βγάλετε συμπεράσματα για τους άλλους και κάνετε αυτό που κατηγορείτε την patrizia ότι κάνει..
Δεν ξερω πως περιμενει κανεις να θεωρηθει ουδετερο σχολιο οτι "η ισλαμικη θρησκεια επηρεαζει αρνητικα τους κατοικους της Πολης" . Δεν ειναι θεμα γουστου λοιπον, ειναι ισλαμοφοβικος λογος.
Αν είχε ισλαμοφοβία δε θα πάταγε από την αρχή σε ισλαμική χώρα, ούτε θα έλεγε πως της άρεσε άλλο ταξίδι που έγινε σε ισλαμική χώρα. Εγώ αυτο το σχολιο το αντιλαμβανομαι ως προσπάθεια της να εξηγήσει τις συμπεριφορές και τις εικόνες που συνάντησε. Π.χ. οι μπουργκες είναι αρνητική συνέπεια που πηγάζει από αυτή τη θρησκεία, τι να κανουμε.. Επίσης γράφει πως και οι Χριστιανοί επηρεάζονται αρνητικά από την θρησκεια τους σε κάποια θέματα (έστω σε μικρότερο βαθμό) αλλά αυτό το προσπεράσες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.156
Χαιρομαι που συμφωνουμε οτι η θρησκεια θεωρηθηκε ερμηνεια κακης συμπεριφορας (αυτες με τις μπουρκες που εκλεβαν πχ).
Ειπαμε κακο ταιμινγκ σημερα, ολοι φοβομαστε οτι εχουμε γυρω μας περισσοτερους ακροδεξιους φασιστες απο οσους νομιζαμε. Πχ εδω ο μαυρος ηλιος του φασιστα μακελαρη Τουρκοφαγου οπως τον ειδαμε απο φασιστες υποστηρικτες του Κατσιφα σε αγωνα της Εθνικης.
FB_IMG_1552669865292.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ξερω πως περιμενει κανεις να θεωρηθει ουδετερο σχολιο οτι "η ισλαμικη θρησκεια επηρεαζει αρνητικα τους κατοικους της Πολης" . Δεν ειναι θεμα γουστου λοιπον, ειναι ισλαμοφοβικος λογος.
Αν έγραφε "η έντονη θρησκευτική πίστη και παρουσία επιβάλλει ενα βαθύ συντηριτισμό σε μεγάλο μέρος από τους κατοίκους της πόλης" θα ήταν καλύτερα; Πρωτού πέσουμε να τη φάμε, ας βεβαιωθούμε αν το πρόβλημα είναι ουσιαστικό ή εκφραστικό.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Ευχαριστώ κορίτσια!!
Τι κακός χαμός έγινε που δεν μου έβγαλε το feeling η Πόλη
Όσον αφορά τις πόλεις που ξαναχτιστηκαν μετα το β παγκόσμιο πόλεμο καλά κάναν οι άνθρωποι που σέβονται την ιστορία και τον πολιτισμό τους και μας βοηθούν να
Να πάρουμε μια γεύση κι εμείς. Κι η Αθήνα θα ήταν μια πολύ πιο όμορφη πόλη αν είχαμε διατηρήσει τα νεοκλασικά και τις μονοκατοικίες στο κέντρο δεν είχαν μπαζωθει τα ποτάμια κλπ.
Όσον αφορά το σχόλιο για το Ισλάμ ακόμη και οι ίδιοι παραδέχονται πως παρερμηνευονται αρκετές Ρήσεις του προφήτη και πως οι άνθρωποι οδηγούνται σε λανθασμένες συμπεριφορές η και σε ακρότητες
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Γι αυτό κυκλοφορούμε στα αξιοθέατα νωρίς-νωρίς το πρωί ,προτού βγουν οι ορδές
των επισκεπτών και έχουμε προαγορασμένα εισιτήρια.
Αν μπορούμε πάμε και σε εποχή με χαμηλή επισκεψιμότητα.Αλλά αυτό πολλές φορές είναι δύσκολο.
από το να έχω βγει στο αγουας καλιεντες αξημερωτα κ να τρέχω σαν την παλαβωμενη για να φτάσω στο Μάτσου Πίτσου στους 100 πρώτους(είχε βγει ο φίλος μου για τσιγάρο κ τους έβλεπε να κάνουν κούρσα) προτιμώ να απολαύσω το θέαμα μαζί με τους υπόλοιπους. Για μένα ένα ταξίδι καλώς η κακώς είναι και διακοπές, οπότε δεν βλέπω κανένα λόγο να ξυπνάω νωρίτερα για να μην υπάρχουν άλλοι σαν κι εμένα. Το Μάτσου Πίτσου ήταν ακραίο παράδειγμα ε, δεν λέω ότι τρέχουν παντού.



Τι να κάνουμε, το ωραίο θέλουν να το δουν κ να το θαυμάζον όλοι Τώρα που είμαι δομινικανη καθώς φαίνεται όλοι θεωρούν ωραία μόνο την Πούντα κάνα γιατί όλες οι παραλίες που πάω έχουν ελάχιστους τουρίστες. Συμβαίνουν κι αυτά, αλλά γενικώς μάλλον είναι η εξαίρεση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.134
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom