Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
σε ταξιδιωτικό φόρουμ γραφεις, άρα καθως καταλαβαινεις δεν κόλαμε σε στερεοτυπα θρησκείας: και σε χριστιανικά κρατη πάμε και σε μουσουλμανικά και οπουδηποτε. Αλλωστε αυτη είναι η μαγεια ενος ταξιδιού: το διαφορετικό.
Και οχι: δεν σε μεταφερουν ολες οι ευρωπαικες πολεις πισω στο χρονο και ουτε εχουν όλες την καλυτερη εξυπηρετηση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και εγώ όταν ήμουν 10 χρονών ενθουσιαζόμουν με το μεγαλείο της βυζαντινής Κωνσταντινούπολης αλλά μετά μεγάλωσα, και μάλλον είναι από τα ελάχιστα πράγματα που δεν νοσταλγώ από την παιδική ηλικία.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλέ πέσατε να τη φάτε τη γυναίκα.. Δικαίωμά της είναι να μη της άρεσε το οτιδηποτε.. Είτε είναι το ισλαμικό στοιχείο, είτε οι μαντήλες, είτε η νοοτροπία των ανθρώπων.. Με το ζόρι να σου αρέσει ένας προορισμός, ή να μη σου αρέσει για τους λόγους που οι άλλοι θεωρούν αποδεκτούς, δε γίνεται..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλέ πέσατε να τη φάτε τη γυναίκα.. Δικαίωμά της είναι να μη της άρεσε το οτιδηποτε.. Είτε είναι το ισλαμικό στοιχείο, είτε οι μαντήλες, είτε η νοοτροπία των ανθρώπων.. Με το ζόρι να σου αρέσει ένας προορισμός, ή να μη σου αρέσει για τους λόγους που οι άλλοι θεωρούν αποδεκτούς, δε γίνεται..
Είπε κανείς κάτι από τα ανωτέρω;;
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Δεν εχω γυρίσει ολη την Ευρώπη αλλά οι πόλεις και τα χωριά που συγκεντρώνουν τουρισμό μου φάνηκαν μια χαρά σε γενικές γραμμές. Ανέφερα τη θρησκεία γιατί τους επηρεάζει αρνητικά θεωρώ, αλλά κι εμείς οι χριστιανοι έχουμε τέτοια στοιχεία για να είμαστε ειλικρινείς, όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό όμως.
Οκ γούστα είναι αυτά
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Είπε κανείς κάτι από τα ανωτέρω;;
Διαβασε όλα τα μηνυματα μετά το μηνυμα της. Όλοι λενε ή υπονοούν ότι είναι απαράδεκτο που ο λόγος που δε της άρεσε η Πολη είναι το ισλαμικό στοιχείο. Δικαίωμα της ειναι, πήγε, είδε, και αν δε της άρεσε μπορει να μη θελει να ξαναπάει σε ισλαμική πόλη/χώρα γενικά.. Δε καταλαβαίνω γιατί κρίνετε όλοι τόσο αυστηρά...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Διαβασε όλα τα μηνυματα μετά το μηνυμα της. Όλοι λενε ή υπονοούν ότι είναι απαράδεκτο που ο λόγος που δε της άρεσε η Πολη είναι το ισλαμικό στοιχείο. Δικαίωμα της ειναι, πήγε, είδε, και αν δε της άρεσε μπορει να μη θελει να ξαναπάει σε ισλαμική πόλη/χώρα γενικά.. Δε καταλαβαίνω γιατί κρίνετε όλοι τόσο αυστηρά...
Στα γραφόμενά της υπάρχουν γενικεύσεις και σχόλια που απέχουν από μια απλή διατύπωση γνώμης για το μέρος. Αυτό σχολιάσαμε οι υπόλοιποι και δεν την έκρινε κανείς για το αν της άρεσε ή όχι η Πόλη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε εμένα μου άρεσε πολύ η Κωνσταντινούπολη. Όχι λόγω ισλάμ (σιγά τη μουσουλμανική χώρα, με τα λαμπάκια, τα γκομενάκια, τις μίνι φούστες και το αλκοόλ) αλλά επειδή δεν μου έκανε κλικ η ιστορία της. Η αλήθεια είναι ότι το Βυζάντιο είναι η λιγότερο αγαπημένη μου περίοδος της Ευρώπης, αλλά δε με άγγιξε η πόλη. Θα ξαναπάω όμως, με μια φορά δε βγάζεις συμπέρασμα. Αλλά το ότι δεν ξαναπήρα έχει να κάνει και με το ότι δε μου έκανε κλικ η συγκεκριμενη πόλη. Αντιθετα, αλλα κομματια της Τουρκίας με εντυπωσίασαν
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στα γραφόμενά της υπάρχουν γενικεύσεις και σχόλια που απέχουν από μια απλή διατύπωση γνώμης για το μέρος. Αυτό σχολιάσαμε οι υπόλοιποι και δεν την έκρινε κανείς για το αν της άρεσε ή όχι η Πόλη.
Ξεκάθαρα την κρίνατε επειδή πήγε σε ισλαμική χώρα και δεν της άρεσε το ισλαμικό στοιχειο. Εγώ δεν είδα γενικεύσεις στα μηνύματα της, την άποψη της είδα..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ξεκάθαρα την κρίνατε επειδή πήγε σε ισλαμική χώρα και δεν της άρεσε το ισλαμικό στοιχειο. Εγώ δεν είδα γενικεύσεις στα μηνύματα της, την άποψη της είδα..
Δηλαδη αυτό το " ήταν ένα ωραιο ταξίδι κι ας είχε μουσουλμάνους" πως να το εκλάβουμε? ειναι σαν το "πήγα στην Ελλάδα και περασα ωραια κι ας ειχε Ελληνες?" ή πήγα στην Αφρική και ηταν ωραία κι ας ειχε και μαύρους?" .
Τωρα ας παω να καψω σε μια συμβολικη κινηση το διαβατηριο μου στην πλατεια Συνταγματος
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.794
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.049
Likes
41.168
Ισως ειναι λιγο πιο τεταμενα τα νευρα μας σημερα γιατι ο ακροδεξιος φασιστας ηταν Τουρκοφαγος κι ηθελε να ξαναπαρουμε οι Δυτικοι την Κωνσταντινυπολη εκει στη Νεα Ζηλανδια γι αυτο εφαγε καμια 50ρια ισλαμιστες για να βοηθησει.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.152
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom