Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.330
Likes
3.489
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Η μεγαλύτερη ταξιδιωτική απογοήτευση ήταν κ για μένα (ω τι πρωτότυπο) η Βαρκελώνη. ΟΚ το γοτθικό κομμάτι άλλα forgetable, οκ η Μπαρτσελονέτα αλλα .... η Las Ramblas οτι χειρότερο, το Μονζουικ συμπαθητικό μεν αλλά ... ο Gaudi καταλαβαίνω γιατι προκαλεί ονείρωξη στους αρχιτέκτονες αλλα εμένα μου έκανε απίστευτο κιτς, ωραία η Sagrada Familia απο εξω αλλα ...οκ ... κ το πάρκο Guell μου δημιούργησε την εντύπωση οτι ήταν ένας κακόγουστος παιδότοπος

Πάλι καλά που το σώσαμε με επίσκεψη στο Camp Nou άλλα κ πάλι πέσαμε σε βαρετο ματς ρουτινας με Αθλέτικ Μπιλμπάο (2-0 με το Μέσι μέτριο) --- η Χιρόνα επίσης μέτρια
Γενικά μια πανάκριβη παινεμένη μετριότητα --- τοσο με ξενέρωσε που δεν ξαναπάτησα Ισπανία (αν η Βαρκελώνη θεωρείται η ομορφότερη πόλη, πως θα ειναι οι υπόλοιπες ... ξέρω οτι ειμαι λάθος , καποια στιγμή θα την ξεχάσω :rolleyes-80:)

Δευτερη πόλη super παινεμένη κ διαφημισμένη που μου φάνηκε "εεεεε οκ" .... .... το Βερολίνο. Καταλαβαίνω γιατι ειναι καλη περίπτωση για να ζεις αλλα σαν τουρίστας ψιλοχοντροβαρέθηκα ... μοναδικο ενδιαφέρον η ιστορία του τείχους κ τα μουσεία του DDR

Τρίτη περίπτωση το Βελιγράδι -- άλλη μια πολη που ειχαμε ακούσει κ τι δεν ειχαμε ακούσει --- άσχημη πόλη, σιγά την Knez Mihaylova δλδ --- το έσωσαν οι καλλίγραμμες Σέρβες κ τα κλαμπάκια στο ποτάμι ...

Πόλεις που περίμενα αδιάφορες ή έστω χωρίς πολυ ενδιαφέρον :
Κίεβο --- περίμενα κατι γκρι κ μουντο με κανα δυο ενδιαφέρουσες εκκλησίες --- πολυ πράσινο, πολλή ζωντάνια, με την κυκλοφορία να διακόπτεται στο κέντρο για το ΣΚ κ να γεμίζει απο κόσμο, πανέμορφη περιοχή το Podil κ γενικα οι γειτονιές γυρω απτην εκκλησία τoυ Αγ. Ανδρεα -- κ φυσικά πάμφθηνη
Αξιζει πολυ κ το τουρ στο Τσέρνομπιλ

Μόσχα -- ολοι περιγράφουν την Αγια Πετρούπολη ως τη Βενετία του Βορρά άλλα εμενα η Μόσχα μου άρεσε περισσότερο --- η περιοχή του Κρεμλίνου κ τα μουσεία πολυ πιο ενδιαφέροντα απτον αχταρμά του Ερμιτάζ --- πολύς κόσμος πολλά happenings κ πολλές περιοχές να περπατήσεις εκτος κέντρου -- κ φυσικα το μετρο άπαιχτο

Βαρσοβια --- μετα την Κρακοβία φοβόμουνα οτι θα ξενερώσω, άλλα ομολογώ οτι μου άρεσε κ με εξέπληξε ευχάριστα --- όμορφο κέντρο χωρις το χαμό της Κρακοβίας με τις κιτς άμαξες κ τους αγγλάρες στα μπαρ , μας έκαναν εντυπωση οι υποδομες για την κυκλοφορία (σωστη διάταξη με δρόμο, τραμ, ποδηλατόδρομο, πεζοδρόμια) κ πολυ όμορφο κ το μοντέρνο σημείο της πόλης οπου κανεις τη περατζάδα σου διπλα στο ποτάμι

Να σημειωθεί βεβαια οτι τις επισκέφθηκα αμφότερες κατακαλόκαιρο με οτι αυτο συνεπάγεται
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για τη Βαρκελωνη θα συμφωνησω μερικως,οτι ειναι υπερτιμημενη,για το Βερολινο οχι. Σιγουρα δεν εχει να δεις μονο αυτα που λες αλλα
εχω αναφερει τους λογους συγκεκριμενα πιο πριν, που εχουν μεταφερθει σε αλλο θεμα....
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ολοι κανουν λαθη, ουδεις αλανθαστος paefstra:haha:
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πολύ με κολακεύεις! :) Και πολύ με κάνεις να ζηλεύω να ξέρεις! Ειναι ακόμα πολύ φρέσκιες οι αναμνήσεις της Πόλης. Μήπως να χτυπήσω κι εγώ ένα 3ημεράκι τα Χριστούγεννα εκεί; :p
Να δώσεις οπωσδήποτε μια ευκαιρία στο Στρασβούργο. Είναι πα-νε-μορ-φο. Κι αν έχεις χρόνο να πεταχτείς μέχρι Colmar και πέριξ. Α, και να φας ένα απίστευτα βρωμερό τυρί, το munster. Δεν άντεξα να το δοκιμάσω, βρωμοκοπάει. Αλλά θυμάμαι ακόμα το γέλιο που είχαμε ρίξει. :p

Να πω κι εγώ ότι μια πόλη που ήταν δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο και πήγα με πολύ χαμηλές προσδοκίες ήταν η Κων/πολη. Ξετρελάθηκα, την ερωτεύτηκα και ανυπομονώ να ξαναπάω! Το ίδιο ευχάριστο συναίσθημα ένιωσα και για το Λονδίνο, που πριν πάω είχα ακούσει τα χειρότερα από φίλους και γνωστούς, αλλά έγινε από τις αγαπημένες μου πόλεις.
Από την άλλη, μια πόλη που πήγα με πολύ υψηλές προσδοκίες και απογοητεύτηκα κάπως ήταν το Βερολίνο. Δεν είναι ακριβώς ότι δεν μου άρεσε, αλλά έφυγα με ένα κάπως χλιαρό συναίσθημα. Νομίζω την θεωρώ κάπως αδιάφορη ως πόλη για τα δικά μου γούστα σε σχέση με άλλες που έχω επισκεφτεί.
Είχες ακούσει τα χειρότερα για το Λονδίνο? Κάτι πάει λάθος σίγουρα... :D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
[QUOTE="silversurfer, post: 735879, member: 12113"

Μόσχα -- ολοι περιγράφουν την Αγια Πετρούπολη ως τη Βενετία του Βορρά άλλα εμενα η Μόσχα μου άρεσε περισσότερο --- η περιοχή του Κρεμλίνου κ τα μουσεία πολυ περισσότερο ενδιαφέροντα απτον αχταρμά του Ερμιτάζ --- πολύς κόσμος πολλά happenings κ πολλές περιοχές να περπατήσεις εκτος κέντρου -- κ φυσικα το μετρο άπαιχτο

[/QUOTE]

Καλά η Μόσχα σε πάρα πολλούς αρέσει περισσότερο.Είναι πιο ρώσικη, πιο ιδιαίτερη.Προσωπικά αγαπώ και την Αγία Πετρούπολη πάρα πολύ αλλά σίγουρα η Μόσχα έχει και για μένα τα πάντα. Από τις κορυφαίες πρωτεύουσες που έχω επισκεφτεί.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ πάω λάθος σίγουρα, δεν είμαι μεγάλη φαν ούτε του Λονδίνου ούτε της Νέας Υόρκης ας πούμε:haha:
Εντάξει άλλο δεν είμαι φαν και άλλο ακούς τα χειρότερα για το Λονδίνο. Είπαμε γούστα είναι όλα αλλά οκ μην το παρακάνουμε :bleh:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εντάξει άλλο δεν είμαι φαν και άλλο ακούς τα χειρότερα για το Λονδίνο. Είπαμε γούστα είναι όλα αλλά οκ μην το παρακάνουμε :bleh:
Εγώ δε λέω ούτε τα χειρότερα αλλά ούτε τα καλύτερα:haha:
Ενδιαφέρον πάντως το πόσο πολύ μπορεί να διαφέρουν οι απόψεις ακόμα και για κάποια δημοφιλή και αγαπημένα στην πλειοψηφία (έστω φαινομενικά) μέρη! Και λέω έστω φαινομενικά γιατί ξέρω αρκετά ακόμα άτομα στον περίγυρό μου που δεν τους μίλησε ούτε η ΝΥ, ούτε το Λονδίνο, ούτε η Βαρκελώνη και οκ δεν το συνεχίζω:bleh:
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ δε λέω ούτε τα χειρότερα αλλά ούτε τα καλύτερα:haha:
Ενδιαφέρον πάντως το πόσο πολύ μπορεί να διαφέρουν οι απόψεις ακόμα και για κάποια δημοφιλή και αγαπημένα στην πλειοψηφία (έστω φαινομενικά) μέρη! Και λέω έστω φαινομενικά γιατί ξέρω αρκετά ακόμα άτομα στον περίγυρό μου που δεν τους μίλησε ούτε η ΝΥ, ούτε το Λονδίνο, ούτε η Βαρκελώνη και οκ δεν το συνεχίζω:bleh:
Πάντως πιστεύω ότι κάποιες φορές παίζει ρόλο και το πόσο γυρισμένος είναι κάποιος. Σίγουρα πολλές φορές τα ποιο ψαγμένα μέρη είναι και ποιο εντυπωσιακά και έχουν να προσφέρουν πολλά περισσότερα. Όπως αρκετές φορές οι επαρχίες...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εγώ δε λέω ούτε τα χειρότερα αλλά ούτε τα καλύτερα:haha:
Ενδιαφέρον πάντως το πόσο πολύ μπορεί να διαφέρουν οι απόψεις ακόμα και για κάποια δημοφιλή και αγαπημένα στην πλειοψηφία (έστω φαινομενικά) μέρη! Και λέω έστω φαινομενικά γιατί ξέρω αρκετά ακόμα άτομα στον περίγυρό μου που δεν τους μίλησε ούτε η ΝΥ, ούτε το Λονδίνο, ούτε η Βαρκελώνη και οκ δεν το συνεχίζω:bleh:
Θα ήταν ενδιαφέρον να ξέρουμε που την άκουσαν τελικά, αν δεν είναι προσωπικά δεδομένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom