Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
(αν η Βαρκελώνη θεωρείται η ομορφότερη πόλη, πως θα ειναι οι υπόλοιπες ... ξέρω οτι ειμαι λάθος , καποια στιγμή θα την ξεχάσω :rolleyes-80:)
E όχι δα... Ούτε στο τοπ-3 των ισπανικών δεν τη βάζω...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πχ Βερολίνο, Παρίσι, Βόρεια Ισπανία, Κωνσταντινούπολη, Τρανσυλβανία, Βαρσοβία, Βουδαπέστη, Σαν Φρανσίσκο.
οκ, δεν βλέπω μεγάλες διαφορές από Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Βαρκελώνη (και με τις εξοχές τους). Με τον τρόπο που εκφράστηκες, περίμενα να ακούσω κάτι από Ανατολή ή τροπικά νησιά ή αφρικανικές ερήμους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Η Ισπανία έχει φοβερές πόλεις και για μένα είναι τοπ σαν χώρα οπότε ο ανταγωνισμός είναι έντονος. Και το λέει κάποια που της αρέσει η Βαρκελώνη και οι εκδρομές που μπορείς να κάνεις από εκεί π.χ.Χιρόνα, Φιγκέρες, Ανδόρα. Αλλά σίγουρα η Ισπανία έχει ωραιότερες πόλεις. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
οκ, δεν βλέπω μεγάλες διαφορές από Λονδίνο, Νέα Υόρκη, Βαρκελώνη (και με τις εξοχές τους). Με τον τρόπο που εκφράστηκες, περίμενα να ακούσω κάτι από Ανατολή ή τροπικά νησιά ή αφρικανικές ερήμους.
Ναι δεν έχεις άδικο. Εβαλα απλά κάποια μέρη κάπως συγκρίσιμα μεταξύ τους. Αν επεκταθώ λίγο η Ιορδανία είναι γενικά αγαπημένη και προσωπικά θα πω και Ταϊλάνδη.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γενικά μια πανάκριβη παινεμένη μετριότητα --- τοσο με ξενέρωσε που δεν ξαναπάτησα Ισπανία (αν η Βαρκελώνη θεωρείται η ομορφότερη πόλη, πως θα ειναι οι υπόλοιπες ... ξέρω οτι ειμαι λάθος , καποια στιγμή θα την ξεχάσω :rolleyes-80:)
Εκτός από τη διαμονή σε τι άλλο είναι ακριβή η Βαρκελώνη; Προσπαθώ να σκεφτώ άλλη τόσο τουριστική πόλη με αντίστοιχες τιμές σε φαγητά, ποτά, καφέδες, μετακινήσεις και δυσκολεύομαι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εκτός από τη διαμονή σε τι άλλο είναι ακριβή η Βαρκελώνη; Προσπαθώ να σκεφτώ άλλη τόσο τουριστική πόλη με αντίστοιχες τιμές σε φαγητά, ποτά, καφέδες, μετακινήσεις και δυσκολεύομαι.
Στα αξιοθέατα! Φαρμακείο!
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Να γράψω και εγώ τοπ3....

Καλύτερα ...
1. Τοσκάνη, roadtrip στα χωριά με αποκορύφωμα Σαν Τζιμινιανο. Κορυφαίο φαγητό κρασί
2. Κωνσταντινούπολη, όλα τοπ για τα γούστα μου και ιδιαίτερα φαγητό
3. Λονδίνο Βερολίνο, είναι οι πόλεις που περνάω καλύτερα λόγω παρέας και μουσικής σκηνής jazz και Electronic.

Ευχάριστη έκπληξη Bath και Mostar

Χειρότερα ...

1. Βρυξέλλες .. Γκρίζα αδιάφορα βαρετά ...
2. Αθήνα .... Τραγική και παραπεταμενη .. Τη σώζει η ιστορία και οι μαγαζαρες
3. Όλες οι b Βρετανικές πόλεις, βλέπε Μάντσεστερ Λίβερπουλ Σέφιλντ και τα ρέστα
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Έχεις δίκιο, αλλά νομίζω ότι έχει ξεφύγει σε παγκόσμιο επίπεδο η κατάσταση με τα αξιοθέατα.
Στην βαρκελώνη παραείναι νομίζω. Ενδεικτικά :

1. Sagrada 17€
2. Park Guell 11€
3. Casa Batllo 25€
4. Casa Mila 22€

Ναι υπάρχουν και ακριβότερα αξιοθέατα σε άλλες χώρες αλλά είναι και άλλης αξίας. Δεν νομίζω ας πούμε να υπάρχει σύγκριση με Μάτσου Πίτσου ή Πέτρα...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom