Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εκτός από τη διαμονή σε τι άλλο είναι ακριβή η Βαρκελώνη; Προσπαθώ να σκεφτώ άλλη τόσο τουριστική πόλη με αντίστοιχες τιμές σε φαγητά, ποτά, καφέδες, μετακινήσεις και δυσκολεύομαι.
Εκτος απο διαμονη και αξιοθεατα θεωρω οτι και το φαγητο τους ειναι ακριβο (αν συγκρινεις με την υπολοιπη Ισπανια).
Σε συγκριση με Μαδριτη, Ανδαλουσια και Β.Ισπανια μιλαμε για υπερβολικα ακριβη πολη. Και θα προτιμησω να παω να δω τους πινακες του Ελ Γκρεκο ή την Αλαμπρα απο τα υπερκοστολογημενα εργα του Γκαουντι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εκτος απο διαμονη και αξιοθεατα θεωρω οτι και το φαγητο τους ειναι ακριβο (αν συγκρινεις με την υπολοιπη Ισπανια).
Σε συγκριση με Μαδριτη, Ανδαλουσια και Β.Ισπανια μιλαμε για υπερβολικα ακριβη πολη. Και θα προτιμησω να παω να δω τους πινακες του Ελ Γκρεκο ή την Αλαμπρα απο τα υπερκοστολογημενα εργα του Γκαουντι.

Menu del dia 10ε, ταπας 1 με 2ε το ένα, τεράστια bocadillos με 4-5ε δε βλέπω διαφορές με Μαδρίτη.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Μπορώ να πω ότι προσωπικά, με εξέπληξε θετικά το Μπαλί.
Εξηγούμαι:
Πίστευα ότι, λόγω των εκατομμυρίων τουριστών που έχει κάθε χρόνο, δε θα υπάρχει σπιθαμή γης που να ησυχάσουμε. Έλεγα "Οκ, βρήκαμε φθηνά αεροπορικά, ας πάμε, να χαλαρώσουμε γενικά στον χαμό, να κάνουμε λίγο σερφ, να δούμε ναούς μαζί με χιλιάδες άλλους".
Διαπίστωσα ότι υπάρχουν μέρη με πολύ λίγο τουρισμό, όπου οι ντόπιοι δε σου μιλάνε για να σου πουλήσουν κάτι, όπου τα πιτσιρίκια έβγαιναν φωτογραφίες μαζί μας και με τον Έκτορα, και όπου δεν υπάρχουν ατελείωτοι ταξιτζήδες που κορνάρουν συνέχεια, όπως στα νότια του νησιού και στο Ουμπούντ.
Κι όπως μας είπε ο οδηγός, στα δυτικά είναι ακόμα πιο ήσυχα, μόνο ντόπιοι.
Χάρηκα, αλήθεια, και περάσαμε πολύ ποιοτικότερα και καλύτερα απ' όσο περίμενα! :)
Και νομίζω θα πάμε ξανά, μόνο για Μουντούκ και δυτικά, και μετά Ιάβα με καράβι, κι από εκεί στο επόμενο. Ένα δίμηνο, καλά θα είναι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Θετικά, πολύ θετικά με εξέπληξε η Βιτόρια, όταν όλοι μιλούσαν για το Σαν Σεμπαστιαν (ως επι το πλειστον) και το Μπιλμπαο και μου περιέγραφαν τη Βιτόρια ως άσχημη και ασήμαντη. Ε λοιπόν ούτε άσχημη ούτε ασήμαντη τη βρήκα. Αρχικά το ιστορικό της κέντρο είναι πανέμορφο, έπειτα οι άνθρωποι είναι τόσο καλοί και φιλόξενοι (και γεννιαόδωροι), το φαγητό είναι πιο φθηνό και δεν έχει τον τουριστικό θόρυβο του ΣουΣού και του Μπιλμπαο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.678
Likes
50.533
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Menu del dia 10ε, ταπας 1 με 2ε το ένα, τεράστια bocadillos με 4-5ε δε βλέπω διαφορές με Μαδρίτη.
Ε Βαρκελώνη και Μαδρίτη στα ίδια είναι, ακριβές κι οι δυο. Κι απέχουν από το τοπ-3 πόλεων της χώρας και οι δύο σαν τουριστικοί προορισμοί
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ε Βαρκελώνη και Μαδρίτη στα ίδια είναι, ακριβές κι οι δυο.
Ακριβές σε σχέση με την υπόλοιπη Ισπανία; Σε σχέση με άλλες πολύ τουριστικές ευρωπαϊκές πόλεις μου φαίνονται φθηνές. Εξαιρείται η διαμονή.

Κι απέχουν από το τοπ-3 πόλεων της χώρας και οι δύο σαν τουριστικοί προορισμοί
Αυτό είναι υποκειμενικο. Απ'τις ισπανικές πόλεις που έχω δει για μένα η Βαρκελώνη είναι στο τοπ 3 μαζί με γραναδα και ροντα. Το τολεδο είναι κοντά αλλά το νέο κομμάτι της πόλης μου φαίνεται τόσο χάλια που τη ρίχνει αρκετά.

Θετικά, πολύ θετικά με εξέπληξε η Βιτόρια, όταν όλοι μιλούσαν για το Σαν Σεμπαστιαν (ως επι το πλειστον) και το Μπιλμπαο και μου περιέγραφαν τη Βιτόρια ως άσχημη και ασήμαντη. Ε λοιπόν ούτε άσχημη ούτε ασήμαντη τη βρήκα. Αρχικά το ιστορικό της κέντρο είναι πανέμορφο, έπειτα οι άνθρωποι είναι τόσο καλοί και φιλόξενοι (και γεννιαόδωροι), το φαγητό είναι πιο φθηνό και δεν έχει τον τουριστικό θόρυβο του ΣουΣού και του Μπιλμπαο.

Αυτό για τη βιτορια το έχω ακούσει από πολλούς βασκους, ακόμα κι από άτομα που είναι από άλλες πόλεις. Επίσης μου έχουν πει για μια φοβερή γιορτή που γίνεται αρχές Αυγούστου fiesta de la virgen blanca. Είναι στους ταξιδιωτικους μου στόχους και αυτό!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτό για τη βιτορια το έχω ακούσει από πολλούς βασκους, ακόμα κι από άτομα που είναι από άλλες πόλεις. Επίσης μου έχουν πει για μια φοβερή γιορτή που γίνεται αρχές Αυγούστου fiesta de la virgen blanca. Είναι στους ταξιδιωτικους μου στόχους και αυτό!
Δε με εκπλήσσει, γενικά φημίζονται για τις γιορτές και τα πανηγύρια τους. Αυτό που μου είπαν όμως είναι ότι ξαφνικά, μια μέρα μετά τη λήξη, η πόλη νεκρώνει μέχρι τέλη Αυγούστου, οπότε έχε το υπόψιν.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα το αλλάξω λιγάκι και δε θα αναφερθώ σε χώρα ή πόλη αλλά σε ήπειρο. Εγώ λοιπόν... βαριέμαι την Ευρώπη ;). Ξέρω ότι θα διαφωνήσετε πολλοί, πως τα ταξίδια στη δική μας ήπειρο είναι τα πιο δημοφιλή και σέβομαι το γούστο του καθενός. Εγώ προσωπικά βρίσκω στην Ευρώπη μια πληκτική μονοτονία, ομοιογένεια, τάξη... βρίσκω έλλειψη περιπέτειας, εξωτισμού, αυθεντικότητας και πολιτισμών πολύ διαφορετικών από τον δικό μας. Επίσης, δε βρίσκω το σπάνιο ανθρωπολογικό ενδιαφέρον που παρουσιάζουν φυλετικές ομάδες λιγότερο επηρεασμένες από την παγκοσμιοποίηση.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
βρίσκω έλλειψη περιπέτειας, αυθεντικότητας και πολιτισμών πολύ διαφορετικών από τον δικό μας.
Περιεργο. Δεν θα υπερασπιστω την Ευρωπη ολοκληρη. Θα πω για την Αθηνα που βρισκω αυθεντικοτητα, περιπετεια και πολιτισμικη/ταξικη ποικιλια και αταξια σε Εξαρχεια, Μεταξουργειο και ισως κι αλλες γειτονιες. Αν ψαχνεις αυτο, βρισκεις αυτο σε καθε τοπο. Οποιος κινειται στην Ευρωπη με οδηγο Τοπ 10, must see κλπ θα βρει κοινοτυπιες φυσικα.
 
Last edited:

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
βρίσκω έλλειψη περιπέτειας, αυθεντικότητας και πολιτισμών πολύ διαφορετικών από τον δικό μας.
Δεν θα υπερασπιστω την Ευρωπη ολοκληρη. Θα πω για την Αθηνα που βρισκω αυθεντικοτητα, περιπετεια και πολιτισμικη/ταξικη ποικιλια και αταξια σε Εξαρχεια, Μεταξουργειο και ισως κι αλλες γειτονιες. Αν ψαχνεις αυτο, βρισκεις αυτο σε καθε τοπο.
ΟΚ, αλλά μιλάμε για ταξίδια και όχι για την καθημερινότητά μας. Πράγματι υπάρχει μια αταξία και μια τριτοκοσμικότητα σε κάποιες Αθηναϊκές περιοχές, αλλά δε νομίζω ότι μπορούν να αποτελέσουν ταξιδιωτική ή πολιτισμική εμπειρία, τουλάχιστον για εμάς που ζούμε εδώ.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Νομιζω οτι το εξηγησα με το παραδειγμα των Τοπ 10. Αν καποιος διεισδυσει σε καθε τοπο, θα βρει το διαφορετικο. Δεν ειναι καμια αποστειρωμενη ηπειρος που εχει λυσει τα προβληματα της. Το τουριστικο προιον φυσικα ειναι δεδομενο: να δειτε αυτο, να φατε αυτο, να πιειτε αυτο. Το τουριστικο προιον δεν ταυτιζεται με την ταυτοτητα των πολεων ουτε των κατοικων. 20 διαφορετικοι ανθρωποι θα δουν 20 διαφορετικες οψεις της ιδιας πολης, αρκει να τους ριξουμε εκει χωρις οδηγο Τοπ 10 και με ανοιχτα ματια, ανοιχτα αυτια, σνοιχτο μυαλο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ προσωπικά βρίσκω στην Ευρώπη μια πληκτική μονοτονία, ομοιογένεια, τάξη... βρίσκω έλλειψη περιπέτειας, αυθεντικότητας και πολιτισμών πολύ διαφορετικών από τον δικό μας. Επίσης, δε βρίσκω ανθρωπολογικό ενδιαφέρον.
Πήγαινε στο Μόλενμπεεκ να χορτάσεις μαντίλα, ντουρούμ και μούσι. Επίσης κάπου στη Rue des Beguines μπορείς να αναζητήσεις τα ίχνη του παλιού μπαρ που διεύθυνε ο Σαλά Αμπντεσλάμ με την ονομασία Les Beguines δηλ. οι Μοναχές. Τέτοια περιπέτεια πού αλλού μπορείς να ζήσεις πέρα απ' το κέντρο της Ευρώπης;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom