Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Κάτι τέτοιο δηλαδή;
Αν η Ευρωπη ηταν μονο αυτο, τοτε η συγχρονη Ευρωπαικη τεχνη θα ηταν λειψανο προ πολλου. Ειναι χαρακτηριστικο της τεχνης να μην ανθει στην ησυχια, την ταξη και την ασφαλεια και την ομοιομορφια. Αν ξυσει καποιος λιγο τον χαρτη θα βρει και ανησυχια και αταξια και διαφορετικοτητα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε συνεχίζω σε συζητήσεις με ρατσιστική διάθεση. καλή συνέχεια
Εγώ προσωπικά βρίσκω στην Ευρώπη μια πληκτική μονοτονία, ομοιογένεια, τάξη... βρίσκω έλλειψη περιπέτειας, αυθεντικότητας και πολιτισμών πολύ διαφορετικών από τον δικό μας. Επίσης, δε βρίσκω έντονο ανθρωπολογικό ενδιαφέρον.
Το να τσουβαλιάζεις και να χαρακτηρίζεις ένα μωσαϊκό λαών ως μη έχοντες ανθρωπολογικό ενδιαφέρον ως προς κάποιους άλλους λαούς που κατά τη γνώμη σου έχουν ανθρωπολογικό ενδιαφέρον, είναι νομίζω η ετυμολογία του ρατσισμού και της υποτίμησης εναντίον ανθρώπων που βασίζεται στην εθνικότητα, στη φυλή ή στον τόπο κατοικίας τους.

Υποσημείωση προς δήθεν και μπλαζέ τύπους ταξιδιωτών-εξερευνητών-μαγκελάνων που σνομπάρουν την Ευρώπη και τους κατοίκους της: Ο ρατσισμός υφέρπει ακόμα και όταν απευθύνεται σε προνομιούχους λαούς όπως αυτοί που ζουν στην Ευρώπη.
 
Last edited:

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν είναι καθόλου ενταγμένοι στο δυτικό τρόπο ζωής μην ανησυχείς. Πήγαινε και θα με θυμηθείς...... Το να τσουβαλιάζεις και να χαρακτηρίζεις ένα μωσαϊκό λαών ως μη έχον ανθρωπολογικό ενδιαφέρον ως προς κάποιους άλλους λαούς που κατά τη γνώμη σου έχουν ανθρωπολογικό ενδιαφέρον, είναι νομίζω η ετυμολογία του ρατσισμού και της υποτίμησης εναντίον ανθρώπων που βασίζεται στην εθνικότητα, στη φυλή τους ή στον τόπο κατοικίας τους.
Δεν υποτίμησα κανέναν λαό, μην πας να το γυρίσεις. Αντιθέτως με εσένα και την κατάφωρη υποτίμησή σου έναντι ανθρώπων που ήρθαν στην ήπειρο για ένα καλύτερο μέλλον. Το ανθρωπολογικό ενδιαφέρον που ανέφερα αφορά τις απειλούμενες φυλές του πλανήτη -για όποιον δεν κατάλαβε- και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμά τους Ευρωπαίους σαν λαό, στον οποίο ανήκουμε κι εμείς. Η παγκοσμιοποίηση βέβαια μας έχει αλλοιώσει περισσότερο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμά τους Ευρωπαίους σαν λαό, στον οποίο ανήκουμε κι εμείς. Η παγκοσμιοποίηση βέβαια μας έχει αλλοιώσει περισσότερο.
Εχει αρχισει να παιρνει περιεργη τροπη η κουβεντα. Στα λιγα τ.χμ. της Ελλαδας μπορει κανεις να παει σε πομακικο γαμο στην Ξανθη, σε Μπαρ Μιτσβα στη Θεσσαλονικη, σε πανηγυρι Ρομα στο Μενιδι. Ποιος ενας λαος? Ολη η Ευρωπη? Υπαρχει νεος ορισμος της ανθρωπολογιας?
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εχει αρχισει να παιρνει περιεργη τροπη η κουβεντα. Στα λιγα τ.χμ. της Ελλαδας μπορει κανεις να παει σε πομακικο γαμο στην Ξανθη, σε Μπαρ Μιτσβα στη Θεσσαλονικη, σε πανηγυρι Ρομα στο Μενιδι. Ποιος ενας λαος? Ολη η Ευρωπη? Υπαρχει νεος ορισμος της ανθρωπολογιας?
Προφανώς η διαφωνία σας βγαίνει σε εμπάθεια και συνεχίζετε να μπερδεύετε τις συζητήσεις. Το διαχωρισμό Ευρωπαίων και "άλλων" τον έκανε κάποιος άλλος κύριος και σε αυτόν απάντησα. Εν πάση περιπτώσει το topic έχει σκοπό να αναφέρουμε την προσωπική μας άποψη και όχι να αλλάξουμε τη γνώμη κανενός για τα ταξιδιωτικά του γούστα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Προφανώς η διαφωνία σας βγαίνει σε εμπάθεια και συνεχίζετε να μπερδεύετε τις συζητήσεις.
Εχω μια ταση να παρατηρω πως χρησιμοποιει καποιος τους ορους που αποτελουν πεδιο των ενδιαφεροντων του και μαλιστα δημοσια. Ισως το παρατηρουν κι αλλοι. Δεν ειναι εμπαθεια αυτο. Ο δημοσιος λογος υφισταται κριτικη, νομιζω οτι ειναι γνωστο στα φορουμ. Προσπαθω να σας επισημανω οτι δεν αντιλαμβανεστε τι ειναι ανθρωπολογια. Αν αυτο ειναι εμπαθεια, τοτε ειμαι εμπαθης.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Θα το αλλάξω λιγάκι και δε θα αναφερθώ σε χώρα ή πόλη αλλά σε ήπειρο. Εγώ λοιπόν... βαριέμαι την Ευρώπη ;). Ξέρω ότι θα διαφωνήσετε πολλοί, πως τα ταξίδια στη δική μας ήπειρο είναι τα πιο δημοφιλή και σέβομαι το γούστο του καθενός. Εγώ προσωπικά βρίσκω στην Ευρώπη μια πληκτική μονοτονία, ομοιογένεια, τάξη... βρίσκω έλλειψη περιπέτειας, εξωτισμού, αυθεντικότητας και πολιτισμών πολύ διαφορετικών από τον δικό μας. Επίσης, δε βρίσκω το σπάνιο ανθρωπολογικό ενδιαφέρον που παρουσιάζουν φυλετικές ομάδες λιγότερο επηρεασμένες από την παγκοσμιοποίηση.
Ιντριγκαδόρικη τοποθέτηση. Επειδή, όμως, το θέμα είναι (απροσδόκητα όμορφες και) πόλεις/χώρες/ήπειροι απογοήτευση κι όχι γενικώς κι αορίστως βαρετά μέρη, με άλλα λόγια μέρη που στάθηκαν κατώτερα των προσδοκιών μας, θα είχε πολύ ενδιαφέρον (για μένα) να μας μιλήσεις πιο συγκεκριμένα, εφόσον μπορείς και θες, για τέτοια μέρη στην Ευρώπη που την κατατάσσουν στα μάτια σου ως απογοήτευση. Προφανώς αν πάω στο Βερολίνο περιμένοντας να κάνω jungle trekking θα απογοητευτώ οικτρά, αν πάω στη Ζυρίχη για να μελετήσω φυλές αποκομμένες από τον πολιτισμό, ομοίως. Όπως θα απογοητευτεί κάποιος αν πάει στο Βόρνεο για να θαυμάσει ουρανοξύστες ή στα νησιά του Ειρηνικού για σαφάρι στην έρημο με βεδουίνους. Ωκεανία είναι το Ουέλιγκτον και το Σίδνει, Αμερική είναι και το Τορόντο και το Las Vegas, Αφρική είναι η Καζαμπλάνκα και το Κέηπ Τάουν, Ασία είναι το Τόκυο και το Τελ Αβίβ.

Κι εγώ διαφωνώ με την τοποθέτησή σου (δεν θεωρώ ότι στέκει), αλλά όχι με την άποψή σου, που είναι θέμα γούστων και φαντάζομαι πώς το εννοείς. Αυτό που με προβληματίζει είναι η επιλογή της λέξης "αυθεντικότητα". Μ' αυτή φαντάζομαι εννοείς αυθεντικό τρόπο ζωής. Τι σημαίνει αυτό; Μια φυλή που δεν έχει γλώσσα κι επικοινωνεί με κραυγές είναι πιο αυθεντική από μία που έχει αναπτύξει, μια φυλή κανιβάλων αυθεντικότερη από μία που δεν τρώει ανθρώπινο κρέας, τι είδους κανόνες ή νόμους διέπουν μια αυθεντική κοινωνία, ο σαμάνος του χωριού πιο αυθεντικός από τη γιαγιά στην Πίνδο που όλη την τη ζωή είναι στα χωράφια και στα ζώα, τα οποία ζώα είναι με τη σειρά τους πιο αυθεντικά από τους ανθρώπους; Ποια στοιχεία συνιστούν κριτήρια αυθεντικότητας; Αρκεί να είναι διαφορετικές κοινωνίες από τις δικές μας; Το να μην υπάρχει Ίνσταγκραμ; Ήταν αυθεντικότερη η αρχαία Αίγυπτος από τη σύγχρονη, ο Μεσαίωνας από το σήμερα; Η τεχνολογία μας στερεί την αυθεντικότητα; Η ανακάλυψη της φωτιάς ήταν η αρχή του τέλους; Σοβαρά αναρωτιέμαι γιατί γενικά το έχω δει να χρησιμοποιείται και ως στοιχείο αξιολόγησης μιας χώρας, το πόσο αυθεντική είναι, και μου κάνει εντύπωση πώς κανείς μπορεί να το ποσοτικοποιήσει, γενικεύοντάς το κι εκτός τουριστοπαγίδων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ποια στοιχεία συνιστούν κριτήρια αυθεντικότητας; Αρκεί να είναι διαφορετικές κοινωνίες από τις δικές μας; Το να μην υπάρχει Ίνσταγκραμ; Ήταν αυθεντικότερη η αρχαία Αίγυπτος από τη σύγχρονη, ο Μεσαίωνας από το σήμερα; Η τεχνολογία μας στερεί την αυθεντικότητα; Η ανακάλυψη της φωτιάς ήταν η αρχή του τέλους; Σοβαρά αναρωτιέμαι γιατί γενικά το έχω δει να χρησιμοποιείται και ως στοιχείο αξιολόγησης μιας χώρας, το πόσο αυθεντική είναι, και μου κάνει εντύπωση πώς κανείς μπορεί να το ποσοτικοποιήσει, γενικεύοντάς το κι εκτός τουριστοπαγίδων.
Αντιγραφω τον ορισμο απο τη wikipaideia, οτι ειναι κατι που δεν μιμειται κατι αλλο, αν και θελει συμπληρωση. Οχι μονο ο Shakespeare αλλα και ολη η αρχαιοελληνικη επικη και τραγικη ποιηση ειχε τον ιδιο χαρακτηρα
Το συμπερασμα ειναι μαλλον οτι προκειται για συγχρονη ρομαντικη κλισεδουρα. Γι αυτο και δεν μετριεται.


"The modern idea of originality is tied to Romanticism by a notion that is often called romantic originality.

The concept of originality is culturally contingent. At the time of Shakespeare, it was more common to appreciate the similarity with an admired classical work, and Shakespeare himself avoided "unnecessary invention".It wasn't until the start of the 18th century that the concept of originality became an ideal in Western culture "
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω παλι λεω πολυ φασαρια για το τίποτα. Ο Αλεξανδρος απλά λεει οτι θεωρει πιο πολυ του γουστου του, χωρες που δεν εχουν αλλοιωθει απο την δυτική κουλτουρα με οτι αυτο συνεπαγεται. Ψαχνει το διαφορετικό. Αυτο γουσταρει. Προτιμα. Επιλεγει. Αν νομιζει οτι η Ευρωπη δεν τον καλυπτει , και η όποια κουλτουρα δεν ειναι αυθεντική αλλά μπασταρδεμενη απο τις νορμες της χωρας, δικαιωμα του. Γιατι αυτη η επιθεση? Μη χειρότερα... σε λίγο θα απολογουμαστε γιατι μας αρεσει η Καμποτζη και οχι το Λονδινο ή η Πραγα από την Ουλαν Μπατόρ. Ταξιδιωτες ειμαστε (νομιζω)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εγω παλι λεω πολυ φασαρια για το τίποτα. Ο Αλεξανδρος απλά λεει οτι θεωρει πιο πολυ του γουστου του, χωρες που δεν εχουν αλλοιωθει απο την δυτική κουλτουρα με οτι αυτο συνεπαγεται.
Μαλλον διαβασες το μηνυμα μετα το edit
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ιντριγκαδόρικη τοποθέτηση. Επειδή, όμως, το θέμα είναι (απροσδόκητα όμορφες και) πόλεις/χώρες/ήπειροι απογοήτευση κι όχι γενικώς κι αορίστως βαρετά μέρη, με άλλα λόγια μέρη που στάθηκαν κατώτερα των προσδοκιών μας, θα είχε πολύ ενδιαφέρον (για μένα) να μας μιλήσεις πιο συγκεκριμένα, εφόσον μπορείς και θες, για τέτοια μέρη στην Ευρώπη που την κατατάσσουν στα μάτια σου ως απογοήτευση. Προφανώς αν πάω στο Βερολίνο περιμένοντας να κάνω jungle trekking θα απογοητευτώ οικτρά, αν πάω στη Ζυρίχη για να μελετήσω φυλές αποκομμένες από τον πολιτισμό, ομοίως. Όπως θα απογοητευτεί κάποιος αν πάει στο Βόρνεο για να θαυμάσει ουρανοξύστες ή στα νησιά του Ειρηνικού για σαφάρι στην έρημο με βεδουίνους. Ωκεανία είναι το Ουέλιγκτον και το Σίδνει, Αμερική είναι και το Τορόντο και το Las Vegas, Αφρική είναι η Καζαμπλάνκα και το Κέηπ Τάουν, Ασία είναι το Τόκυο και το Τελ Αβίβ.

Κι εγώ διαφωνώ με την τοποθέτησή σου (δεν θεωρώ ότι στέκει), αλλά όχι με την άποψή σου, που είναι θέμα γούστων και φαντάζομαι πώς το εννοείς. Αυτό που με προβληματίζει είναι η επιλογή της λέξης "αυθεντικότητα". Μ' αυτή φαντάζομαι εννοείς αυθεντικό τρόπο ζωής. Τι σημαίνει αυτό; Μια φυλή που δεν έχει γλώσσα κι επικοινωνεί με κραυγές είναι πιο αυθεντική από μία που έχει αναπτύξει, μια φυλή κανιβάλων αυθεντικότερη από μία που δεν τρώει ανθρώπινο κρέας, τι είδους κανόνες ή νόμους διέπουν μια αυθεντική κοινωνία, ο σαμάνος του χωριού πιο αυθεντικός από τη γιαγιά στην Πίνδο που όλη την τη ζωή είναι στα χωράφια και στα ζώα, τα οποία ζώα είναι με τη σειρά τους πιο αυθεντικά από τους ανθρώπους; Ποια στοιχεία συνιστούν κριτήρια αυθεντικότητας; Αρκεί να είναι διαφορετικές κοινωνίες από τις δικές μας; Το να μην υπάρχει Ίνσταγκραμ; Ήταν αυθεντικότερη η αρχαία Αίγυπτος από τη σύγχρονη, ο Μεσαίωνας από το σήμερα; Η τεχνολογία μας στερεί την αυθεντικότητα; Η ανακάλυψη της φωτιάς ήταν η αρχή του τέλους; Σοβαρά αναρωτιέμαι γιατί γενικά το έχω δει να χρησιμοποιείται και ως στοιχείο αξιολόγησης μιας χώρας, το πόσο αυθεντική είναι, και μου κάνει εντύπωση πώς κανείς μπορεί να το ποσοτικοποιήσει, γενικεύοντάς το κι εκτός τουριστοπαγίδων.
Χαίρομαι πολύ για την τοποθέτηση σου και τη συμμετοχή σε μια intelligent συζήτηση. Οφείλω να επανατοποθετηθώ γιατί για κάποιο λόγο προκάλεσα ίντριγκα σε κάποιους. Ισως σε όσους αρνούνται να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό από την Ευρώπη... Για να είμαι δίκαιος απέναντι στον εαυτό μου πρωτίστως, δεν απογοητεύομαι από κανένα ταξίδι! Τα αγαπώ τόσο πολύ που είτε είναι στην άλλη άκρη της γης, είτε στην Ευρώπη, είτε στο χωριο μου, απολαμβάνω την κάθε τους στιγμή. Όμως ιεραρχώ τις προτιμήσεις μου. Είναι πανέμορφη η Λισαβώνα, ακόμα και η Σόφια... όμως χωρίς να συγκρίνω μητροπόλεις ή χώρες γενικότερα, εισπράττω άλλη εμπειρία στην εξωτική Bangkok ή τη Yangon. Δε λέω πως δεν είναι εξίσου δυνατές οι θρησκευτικές εμπειρίες του βουδισμού στη Luang Prabang πχ, του Ισλάμ στο Ιράν ή το Ουζμπεκισταν ή του Χριστιανισμού στο Άγιο Όρος, τον Πανάγιο Τάφο, το Βατικανό ή την Παναγία των Παρισίων. Αλλά σε ό,τι αφορά τη γενική αίσθηση ενός τόπου, νιώθω να βρίσκομαι στο στοιχείο μου όταν είμαι στην κολλώδη υγρασία μιας ζούγκλας, στη σκόνη της «ακατέργαστης» λατρεμένης Αφρικής. Και σε ό,τι αφορά τον ορισμό της αυθεντικότητας, για μένα είναι οι άνθρωποι που δεν έχουν γίνει spoiled από τον τουρισμό, που δεν έχουν γίνει όμοιοι από την παγκοσμιοποίηση, που διατηρούν ήθη και έθιμα μιας άλλης εποχης κάνοντας το ταξίδι μου ταξίδι στο χρόνο, που έχουν την ίδια έκπληξη και περιέργεια να με γνωρίσουν όπως έχω κι εγώ αυτούς, που θα μου ανοίξουν αυθόρμητα την πόρτα της καλύβας τους για να με υποδεχτούν και να μοιραστούν μαζί μου από τα λίγα που έχουν. Αυτά δυστυχώς αρχίζουν να εκλείπουν στην Ελλάδα και στην Ευρώπη, αλλά και στον υπόλοιπο πλανήτη χάνονται ραγδαία. Επιτρέψτε μου λοιπόν, χωρίς να υποτιμώ το λαμπρό πολιτισμό της Ευρώπης, τα θαυμαστά μουσεία της και την αρχιτεκτονική, να προτιμώ τον εξωτισμό των τροπικών, την «παρθένα» ομορφιά του πλανήτη και την πιο πρωτόγονη συνύπαρξη ανθρώπου και περιβάλλοντος.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απειλούμενα πολιτιστικά στοιχεία πάντως υπάρχουν και στην Ευρώπη (π.χ. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_endangered_languages_in_Europe ). Δεν είναι το ίδιο, βέβαια, μην τα κάνουμε όλα σαλάτα, απλά το αναφέρω για να τονίσω ότι το "απειλούμενες φυλές" δεν είναι on/off χαρακτηρισμός, έχει διαβαθμίσεις, όπως και η αυθεντικότητα.
Ακόμα κι αν το να βλέπεις τους Παπουα με τα iphone είναι καμπανάκι για την απειλή στην αυθεντικότητά τους, ακόμα κι αυτό τελικά το προτιμώ από το να εμφανίζονται στους τουρίστες με κρυμμένα τα iphone και να τα βγάζουν στην επιφάνεια μόλις φεύγουν, για να ευχαριστηθεί "αυθεντικότητα" ο δυτικός, όπως κάτι φυλές στην Ταϋλάνδη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom