Περού Ταξιδι στο Περου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει τέτοιο πράγμα στη Λίμα; Έχει μουσική και αυτό όπως και της Βαρκελώνης;

2 ή 3 ημέρες στην Λίμα;
Ενδιαφέρομαι να επισκεφθώ τα εξής:
1. Circuito Magico Del Agua
2. Miraflores
3. Plaza de Armas (Plaza Mayor)

4. Cathedral of Lima
5. Huaca Pucllana
6. Huaca Huallamarca
7. Convento de San Francisco
8. Santo Domingo
9. Συνοικία Barranco
10. Palacio de Torre Tagle
11. Parque Kennedy
12. Palomino
Για όλα αυτά 3 μέρες.
Να φανταστώ οτι έχεις δει που βρίσκονται όλα αυτά στη πόλη, γιατί τα έχεις γράψει ανακατεμένα. Κάποια είναι ολόκληρες περιοχές και κάποια είναι σημεία ενδιαφέροντος-αξιοθέατα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει τέτοιο πράγμα στη Λίμα; Έχει μουσική και αυτό όπως και της Βαρκελώνης;
Της Βαρκελώνης δεν ξέρω πώς είναι, αλλά ναι και πολύ καλοσχεδιασμένο.

Με λίγο τρέξιμο και σχεδιασμό γίνονται και σε 2 γεμάτες μέρες, ναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Της Βαρκελώνης δεν ξέρω πώς είναι, αλλά ναι και πολύ καλοσχεδιασμένο.
Δεν ξέρω τι εννοείς καλοσχεδιασμένο, γιατί δεν το κατέχω το "άθλημα" της αρχιτεκτονικής, αλλά μετά απο μία πολύ ζεστή μέρα με πολύ περπάτημα, το να καταλήγεις εκεί ήταν όαση! Δροσιά απο νερό που "χορεύει" υπο την συνοδεία ευχάριστης μουσικής και εναλλαγής φωτισμών, με μια μπύρα στο χέρι κλασικά και να χαζεύεις τη περατζάδα.
Επειδή οι φωτογραφίες μου απο τότε δεν είναι και οι καλύτερες, αν θες δες στου Γιάννη την ιστορία εδώ
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Έχει τέτοιο πράγμα στη Λίμα; Έχει μουσική και αυτό όπως και της Βαρκελώνης;


Για όλα αυτά 3 μέρες.
Να φανταστώ οτι έχεις δει που βρίσκονται όλα αυτά στη πόλη, γιατί τα έχεις γράψει ανακατεμένα. Κάποια είναι ολόκληρες περιοχές και κάποια είναι σημεία ενδιαφέροντος-αξιοθέατα.
Έχω ήδη τοποθετήσει πινέζες στο google earth και γνωρίζω που βρίσκονται, απλά τα έγραψα με τυχαία σειρά.
Το ξέρω ότι είναι μακρυά το ένα από το άλλο (τα περισσότερα τουλάχιστον) γι αυτό ρωτάω αν βγαίνουν σε 2 ημέρες αλλιώς μπορώ να αφιερώσω και 3, καθώς βλέπω πως και η Λίμα παρουσιάζει ενδιαφέρον τελικά ψάχνοντας την.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως θα κινηθώ στον χάρτη όμως για τα υπόλοιπα μέρη του Περού.
Το μόνο σίγουρο είναι πως... προσγειώνομαι Λίμα :p , μετά όμως ποια διαδρομή μου προτείνεται να ακολουθήσω για τα παρακάτω μέρη;
Σας επισυνάπτω μια φωτογραφία με τα μέρη που θέλω να επισκεφθώ..
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη φυσικά.
 

Attachments

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το οπτικό σόου έχει και πολλά στοιχεία από την ιστορία του Περού, προσωπικά το βρήκα εξαιρετικό .

Βγαίνει σε 2 μέρες, δε θα ξόδευα Τρίτη στη Λίμα, όχι γιατί δεν την αξίζει (μόνο για τα μουσεία και τη γαστρονομία της αξίζει περισσοτερες) αλλά επειδή τις στερείς από τα υπόλοιπα φανταστικοτερα σημεία της χωρας).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Συμφωνώ με τον από πάνω, 2 γεμάτες μέρες στη Λίμα φτάνουν να την ευχαριστηθείς, τηρουμένων των αναλογιών. Μη χάσεις το ηλιοβασίλεμα στο Μιραφλόρες, ανεπανάληπτο το θέαμα. Μπαράνκο επίσης γαμ..εεε τα σπάει για βράδυ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Εξαιρετικά βολικό το Uber για τις μετακινήσεις στη Λίμα: πάμφθηνο, ασφαλές, γρήγορο.
Μόλις χθες διάβαζα γι αυτό Γιώργο απλά μερικοί λέγαν οτι ισως μερικές φορες ειναι λιγο επικίνδυνο όσον αφορά τους οδηγούς ταξί καθως οταν τους καλείς αυτοί αργούν να έρθουν ή τελικα δεν έρχονται καθολου και σε χρεώνουν κανονικά ομως! Δεν ξερω τι συμβαίνει, εσύ το χρησιμοποιούσες κανονικά χωρις κανένα πρόβλημα ;
Εξαιρετικά βολικό το Uber για τις μετακινήσεις στη Λίμα: πάμφθηνο, ασφαλές, γρήγορο.
Έχω ήδη τοποθετήσει πινέζες στο google earth και γνωρίζω που βρίσκονται, απλά τα έγραψα με τυχαία σειρά.
Το ξέρω ότι είναι μακρυά το ένα από το άλλο (τα περισσότερα τουλάχιστον) γι αυτό ρωτάω αν βγαίνουν σε 2 ημέρες αλλιώς μπορώ να αφιερώσω και 3, καθώς βλέπω πως και η Λίμα παρουσιάζει ενδιαφέρον τελικά ψάχνοντας την.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα πως θα κινηθώ στον χάρτη όμως για τα υπόλοιπα μέρη του Περού.
Το μόνο σίγουρο είναι πως... προσγειώνομαι Λίμα :p , μετά όμως ποια διαδρομή μου προτείνεται να ακολουθήσω για τα παρακάτω μέρη;
Σας επισυνάπτω μια φωτογραφία με τα μέρη που θέλω να επισκεφθώ..
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη φυσικά.
Μπορεί κάποιος να δώσει καμιά ιδέα σε αυτό;;;
Έχω μπερδευτεί πολύ, το κακό (όσον αφορά την οργάνωση) αλλά καλό απ την άλλη, είναι ότι θέλω να δω 2 μέρη του Αμαζονίου, το Iquitos και το Puerto Maldonado.
Πως μπορώ λοιπόν σύμφωνα με την φωτογραφία που έχω επισυνάψει και που δείχνει τα μέρη που θέλω να επισκεφθώ, πως μπορώ να κινηθώ από μέρος σε μέρος;
Που μου προτείνετε να κάτσω και να δω κάποια από τα υπόλοιπα μέρη που θέλω να δω ως μονοήμερες ας πούμε εκδρομές;
Προσγειώνομαι στη Λίμα ως πρώτο μέρος του Περού, εκεί λοιπόν όπως με συμβουλεύσατε θα μείνω 2 ημέρες γεμάτες + μισή που θα φτάσω μεσημέρι αργά.
Στη συνέχεια πως κινούμαι στον χάρτη;
Να τραβήξω νότια ή βόρεια;
Να πάω να μείνω Paracas για 1-2 ημέρες ώστε να επισκεφθώ Las Balestas ;
Μετά να πάω Huachachina και να διανυκτερεύσω ένα βράδυ ώστε να ζήσω την όμορφη εμπειρία της όασης, της αδρεναλίνης με το αμάξι αλλά και του surfing; Την πόλη Ica φαντάζομαι δεν τη συστήνει κανείς γιατί δεν έχει τίποτα να κάνεις.
Μετά πως μπορώ να δω τα Nazca Lines; μονοήμερη από ποιο μέρος;
Αφού λοιπόν καταφέρω να δω τις "γραμμές" να κατευθυνθώ στην Αρεκίπα; (εκεί σκέφτομαι 3 ημέρες- πείτε μου αν συμφωνείτε και εσείς).
Απο εκεί μετά κατευθείαν Puno (ίσως για μία ημέρα αξίζει; ή να πάω κατευθείαν στα πλωτά τουριστικά νησάκια για αρχή και να διανυκτερεύσω σε κάποιο νησάκι για κανα 2 ημέρες;
Μετά πως να πάω Αμαζόνιο και συγκεκριμένα στο Puerto Maldonado για αρχή; ααα θέλω να δω και Manu National Park :p.
Από εκεί και ύστερα το πιο...χάος, πως κατευθυνόμαστε πάλι βόρεια για να δω τα μέρη πάνω από την Λίμα; Δηλαδή Trujilo αλλά και Huanchaco; Από εκεί πώς Chachapoyas Και για τέλος Iquitos?...
Στο Κούσκο πως θα βρεθώ;; από Pisco ίσως που είδα ότι έχει αεροδρόμιο και πτήσεις φθηνές;;;;; Απο εκεί θέλω να δω ως μονοήμερες εκδρομές τα:
Maras Salt mine,
Machu Picchu,
Cerro Colorado Vinicunca.

Πραγματικά όποιος βοηθήσει και με ξεμπλέξει θα του είμαι υπόχρεος...
Δεν έχω πολύ χρόνο με τη δουλειά δυστυχώς, το παλεύω αλλά άμα κάποιος ήδη έχει κάνει ένα σχετικό πλάνο θα με βοηθούσε πολύ....
 
Last edited:
Μηνύματα
210
Likes
859
Είχα βρεθεί και εγώ σε αυτή την απελπισία! Άλλο ένα δείγμα για την τρομερή αυτή τη χώρα! Τρελά ξενύχτια εκείνες τις μέρες! Νομίζω ότι εφόσον θες να δεις τόσα πολλά δεν χρειάζεται να πας και Iquitos και Puerto Maldonado. Οπότε ξεκίνα να ψάχνεις να δεις ποιο προτιμάς από τα δυο και μετά δες αεροπορικά. Εμείς πήγαμε Puerto Maldonado μετά τη Λίμα και από εκεί στις Άνδεις και προς το νότο. Huacachina καταλήξαμε τις τελευταίες μέρες και ήταν τέλεια για χαλάρωμα και κλείσιμο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μόλις χθες διάβαζα γι αυτό Γιώργο απλά μερικοί λέγαν οτι ισως μερικές φορες ειναι λιγο επικίνδυνο όσον αφορά τους οδηγούς ταξί καθως οταν τους καλείς αυτοί αργούν να έρθουν ή τελικα δεν έρχονται καθολου και σε χρεώνουν κανονικά ομως! Δεν ξερω τι συμβαίνει, εσύ το χρησιμοποιούσες κανονικά χωρις κανένα πρόβλημα ;
Κανένα πρόβλημα.



θέλω να δω 2 μέρη του Αμαζονίου, το Iquitos και το Puerto Maldonado.
Δε θέλω να σε μεταπεισω, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω γιατί με τόσο λίγο χρόνο να δεις δύο πανάκριβα και σχεδόν πανομοιοτυπα μέρη. Από χρόνια εμπειρία στο Περού, ο Αμαζόνιος είναι συνήθως το πιο απογοητευτικό κομμάτι της χώρας, οι άνθρωποι που δεν τον έχουν επισκεφθεί μάλλον τον φαντάζονται αλλιώς.


Πως μπορώ λοιπόν σύμφωνα με την φωτογραφία που έχω επισυνάψει και που δείχνει τα μέρη που θέλω να επισκεφθώ, πως μπορώ να κινηθώ από μέρος σε μέρος;
Δεν μπορώ να τη δω.


Να πάω να μείνω Paracas για 1-2 ημέρες ώστε να επισκεφθώ Las Balestas ;
Πας πολύ νωρίς το πρωί, κάνεις ballestas, μένεις huacachina το βράδυ. Την άλλη μέρα πέρας από ικα για νασκα και στο γυρισμό βλέπεις και το εξαιρετικό της Μουσείο.



Αφού λοιπόν καταφέρω να δω τις "γραμμές" να κατευθυνθώ στην Αρεκίπα;
Προσωπικά δεν ειμαι φαν της αρεκιπα , αλλά έχει πράγματα να κάνεις εκεί. Εγώ θα πήγαινα βόρεια, από Λίμα δηλαδή είτε προς chavin είτε προς Chachapoyas, με Trujillo στο ενδιάμεσο. Αλλά αν η Αρεκιπα σε τραβάει, γιατί όχι;


Απο εκεί μετά κατευθείαν Puno (ίσως για μία ημέρα αξίζει; ή να πάω κατευθείαν στα πλωτά τουριστικά νησάκια για αρχή και να διανυκτερεύσω σε κάποιο νησάκι για κανα 2 ημέρες;
Δε βρίσκω κάτι φοβερό στο πουνο . Αντιθετα τα μη πλωτά νησιά μου αρεσουν πολυ. Από πιυνο έχει πτήση για Κουσκο από όπου κάνεις εύκολα τις ημερήσιες που θες.

Για chachapoyas πέρας προς cajamarca, που έχει και πράγματα να δεις πριν πας Chachapoyas.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom