Περού Ταξιδι στο Περου

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Καλημέρα σας. Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το Palcoyo Rainbow Mountain είναι απίστευτη εμπειρία. Για του λόγου το αληθές, ορίστε μερικές φωτογραφίες
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.662
Καλως ήρθες. Θυμασαι το πρακτορειο που πήγες???
Ευχαριστώ! Όχι, αλλά αν ζητήσεις το Palcoyo θα πας στάνταρ με τον Ραούλ, μαζεύει απο διάφορα πρακτορεία όπως κατάλαβα. Εγώ πήγα στο πρακτορείο αυτό κατεβαίνοντας την Tigre, στρίβεις αριστερά στη Saphi και είναι το 2ο πρακτορείο που συναντάς στο αριστερό σου χέρι.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Όλες τις εκδρομές μου τις είχα κλείσει από ελλάδα με τοπικά πρακτορεία του περού κ μάλιστα ήτανε πιο φτηνά που τα κανόνισα από εδώ,από το να τα είχα αφήσει να τα κλείσω εκεί!Τα χρήματα έρχονταν στο ξενοδοχείο και τους τα έδινα ή ακόμα κ την ίδια μέρα της εκδρομής!Χρειάστηκε να πληρώσω με paypal ή πιστωτική τις εκδρομές στο puerto maldonado,το τουριστικο δρομολογειο με λεωφορείο από Κούσκο-Πουνο κ φυσικά το τραίνο κ την εισοδο στο machu picchu!Την εκδρομή γύρω απο το Κούσκο,λίμνη Τιτικακα,Colca Canyon,Isla balestas,Ica,εκδρομές στους αρχαιολογικούς χώρους στο trujillo k chiclayo τα πλήρωσα εκεί!Τα αγγλικά των ξεναγών ήτανε αρκετά καλά!Γραμμές nasca πήγα μόνος μου κ στοίχισε 70$ η πτήση!K τα ξενοδοχεία τα είχα κλείσει από το pacarama.com αφού πρώτα έβρισκα στο booking τι μου αρέσει, γιατί ήταν λίγο πιο φτηνά κ είχε μεταφορά δωρεάν από κ προς τους σταθμούς των λεωφορείων!
Φίλε μου θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την περιοχή Ica.
Έχω καταλάβει ότι ο λόγος επίσκεψης της είναι η όαση Huachachina, πέρα από αυτό όμως, αξίζει κάποιος να μείνει στην Ica;
Τι προτείνετε για κάποιον που θέλει να επισκεφθεί την όαση; να την δει ως μονοήμερη εκδρομή και αν ναι από ποιο μέρος; να μείνει Ica;
Τα ταξιδιωτικά σας φώτα λίγο σας παρακαλώ!!!
 

georgemessina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας

Ενδιαφέρομαι τώρα τον Αύγουστο να κάνω ενα ταξίδι στο Περού με οργανωμένο πρακτορείο και θα επισκευτώ σε 15 μερο προγραμμα τα βασικά καθώς και Αμαζόνιο (puerto maltonado). Θα ήθελα τη γνωμη σας εδικα απο οσους εχουν επισκευθει το μέρος εαν θεωρείτε οτι πρεπει να γινουν εμβολιασμοι πριν παω (πχ. κιτρινου πυρετου, ελονοσιας). Γνωρίζω και κατοπιν σχετικής μου ερωτησης και στο ταξιδιωτικο πρακτορειο με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία για κατι τετοιο και δεν ειναι κατι που ειναι απαραίτητο. Σιγουρα η προληψη ειναι σημαντική, αλλα βαση εμπειριων σας αν δεν γινει κανενας εμβολιασμος υπάρχει μεγαλος κίνδυνος? ( θελουμε να κανουμε προσπαθειες για εγκυμοσύνη σύντομα και λίγο μας φοβίζουν οι παρανέργειες κάποιου εμβολιου οπου θα χρειαστει ενα 6 μηνο για να αποφευχθουν)

Το δεύτερο ερωτημά μου αφορά το υψήμετρο και την επίσκεψη σημείων οπου θα είναι σε υψηλο υψόμετρο με οτι παρενεγειες μπορει να εχει αυτό. Εχω στο παρελθον προβληματα με αναπνευστικο και ασθμα. Τώρα είμαι καλά αλλα δε μπορώ να γνωρίζω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου σε εάν τετοιο περιβάλλον. Καμία γνώμη απο κάποιον με παρόμοι προβλημα?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας

Ενδιαφέρομαι τώρα τον Αύγουστο να κάνω ενα ταξίδι στο Περού με οργανωμένο πρακτορείο και θα επισκευτώ σε 15 μερο προγραμμα τα βασικά καθώς και Αμαζόνιο (puerto maltonado). Θα ήθελα τη γνωμη σας εδικα απο οσους εχουν επισκευθει το μέρος εαν θεωρείτε οτι πρεπει να γινουν εμβολιασμοι πριν παω (πχ. κιτρινου πυρετου, ελονοσιας). Γνωρίζω και κατοπιν σχετικής μου ερωτησης και στο ταξιδιωτικο πρακτορειο με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία για κατι τετοιο και δεν ειναι κατι που ειναι απαραίτητο. Σιγουρα η προληψη ειναι σημαντική, αλλα βαση εμπειριων σας αν δεν γινει κανενας εμβολιασμος υπάρχει μεγαλος κίνδυνος? ( θελουμε να κανουμε προσπαθειες για εγκυμοσύνη σύντομα και λίγο μας φοβίζουν οι παρανέργειες κάποιου εμβολιου οπου θα χρειαστει ενα 6 μηνο για να αποφευχθουν)

Το δεύτερο ερωτημά μου αφορά το υψήμετρο και την επίσκεψη σημείων οπου θα είναι σε υψηλο υψόμετρο με οτι παρενεγειες μπορει να εχει αυτό. Εχω στο παρελθον προβληματα με αναπνευστικο και ασθμα. Τώρα είμαι καλά αλλα δε μπορώ να γνωρίζω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου σε εάν τετοιο περιβάλλον. Καμία γνώμη απο κάποιον με παρόμοι προβλημα?
κ στα 2 ερωτηματα: η υγεια μας ειναι πολυτιμη, μην την αφηνετε στα χερια μπακαληδων. δηλ ρωτα το γιατρο σου κ μονο αυτον.
ενημερωτικα κ μονο μια απλη συμβουλη παρε για θεματα υγειας απο το CDC ,κ ασφαλειας απο το FCO.
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα σας

Ενδιαφέρομαι τώρα τον Αύγουστο να κάνω ενα ταξίδι στο Περού με οργανωμένο πρακτορείο και θα επισκευτώ σε 15 μερο προγραμμα τα βασικά καθώς και Αμαζόνιο (puerto maltonado). Θα ήθελα τη γνωμη σας εδικα απο οσους εχουν επισκευθει το μέρος εαν θεωρείτε οτι πρεπει να γινουν εμβολιασμοι πριν παω (πχ. κιτρινου πυρετου, ελονοσιας). Γνωρίζω και κατοπιν σχετικής μου ερωτησης και στο ταξιδιωτικο πρακτορειο με διαβεβαιωσαν οτι δεν υπάρχει ταξιδιωτική οδηγία για κατι τετοιο και δεν ειναι κατι που ειναι απαραίτητο. Σιγουρα η προληψη ειναι σημαντική, αλλα βαση εμπειριων σας αν δεν γινει κανενας εμβολιασμος υπάρχει μεγαλος κίνδυνος? ( θελουμε να κανουμε προσπαθειες για εγκυμοσύνη σύντομα και λίγο μας φοβίζουν οι παρανέργειες κάποιου εμβολιου οπου θα χρειαστει ενα 6 μηνο για να αποφευχθουν)

Το δεύτερο ερωτημά μου αφορά το υψήμετρο και την επίσκεψη σημείων οπου θα είναι σε υψηλο υψόμετρο με οτι παρενεγειες μπορει να εχει αυτό. Εχω στο παρελθον προβληματα με αναπνευστικο και ασθμα. Τώρα είμαι καλά αλλα δε μπορώ να γνωρίζω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός μου σε εάν τετοιο περιβάλλον. Καμία γνώμη απο κάποιον με παρόμοι προβλημα?
φεύγω Σεπτέμβριο και πήγα στην νομαρχία οπού με ενημέρωσαν πλήρως,σου παραθέτω αυτά που μου έγραψε η γιατρός:
● ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Α(δύο δόσεις με διαφορά 1 μήνα)-φαρμακείο/δωρεάν

● ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β (τρείς δόσεις 1η δοση-2η δόση ένα μήνα μετά-3η δόση 6 μήνες μετά)-φαρμακείο/δωρεάν

● κίτρινος πυρετός(1 δόση και είναι εφόρου ζωής)-νομαρχία μόνο/35 ευρώ

● boostrix (τετάνου-πολιομυελίτιδας) – φαρμακείο/δωρεάν

●tab malaron(χάπια τα οποία παίρνεις κατά την διάρκεια του ταξιδιού(1 χάπι 1 ή 2 μέρες πριν την αναχώρηση-1 χάπι κάθε μέρα καθ’ όλη την διάρκεια παραμονής και 1 χάπι για 7 ημέρες μετά την επιστροφή από το ταξίδι)

συνήθως έχουν έλλειψη, προνοήστε να τα πάρετε νωρίς από το φαρμακείο

● εάν η παραμονή είναι ένα μήνα ή περισσότερο θέλει έξτρα εμβόλια

● για λύσσα μπορείς να κάνεις από πριν (3 δόσεις σε διάρκεια ενός μήνα)αλλά προτείνουν να το κάνεις μόνο αν έχεις σκοπό να έρθεις σε επαφή με ζώα-αλλιώς αν κατά την διάρκεια του ταξιδιού σε δαγκώσει κάποιο ζώο πρέπει μέσα σε 24 ώρες να κάνεις αντιλυσσικό εμβόλιο (είναι 5 δόσεις σε διάρκεια του ενός μήνα η θεραπεία)
 

georgemessina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
φεύγω Σεπτέμβριο και πήγα στην νομαρχία οπού με ενημέρωσαν πλήρως,σου παραθέτω αυτά που μου έγραψε η γιατρός:
● ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Α(δύο δόσεις με διαφορά 1 μήνα)-φαρμακείο/δωρεάν

● ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β (τρείς δόσεις 1η δοση-2η δόση ένα μήνα μετά-3η δόση 6 μήνες μετά)-φαρμακείο/δωρεάν

● κίτρινος πυρετός(1 δόση και είναι εφόρου ζωής)-νομαρχία μόνο/35 ευρώ

● boostrix (τετάνου-πολιομυελίτιδας) – φαρμακείο/δωρεάν

●tab malaron(χάπια τα οποία παίρνεις κατά την διάρκεια του ταξιδιού(1 χάπι 1 ή 2 μέρες πριν την αναχώρηση-1 χάπι κάθε μέρα καθ’ όλη την διάρκεια παραμονής και 1 χάπι για 7 ημέρες μετά την επιστροφή από το ταξίδι)

συνήθως έχουν έλλειψη, προνοήστε να τα πάρετε νωρίς από το φαρμακείο

● εάν η παραμονή είναι ένα μήνα ή περισσότερο θέλει έξτρα εμβόλια

● για λύσσα μπορείς να κάνεις από πριν (3 δόσεις σε διάρκεια ενός μήνα)αλλά προτείνουν να το κάνεις μόνο αν έχεις σκοπό να έρθεις σε επαφή με ζώα-αλλιώς αν κατά την διάρκεια του ταξιδιού σε δαγκώσει κάποιο ζώο πρέπει μέσα σε 24 ώρες να κάνεις αντιλυσσικό εμβόλιο (είναι 5 δόσεις σε διάρκεια του ενός μήνα η θεραπεία)


Ευχαριστω πολυ
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
107
Likes
281
φεύγω Σεπτέμβριο και πήγα στην νομαρχία οπού με ενημέρωσαν πλήρως,σου παραθέτω αυτά που μου έγραψε η γιατρός:
● ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Α(δύο δόσεις με διαφορά 1 μήνα)-φαρμακείο/δωρεάν

● ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ Β (τρείς δόσεις 1η δοση-2η δόση ένα μήνα μετά-3η δόση 6 μήνες μετά)-φαρμακείο/δωρεάν

● κίτρινος πυρετός(1 δόση και είναι εφόρου ζωής)-νομαρχία μόνο/35 ευρώ

● boostrix (τετάνου-πολιομυελίτιδας) – φαρμακείο/δωρεάν

●tab malaron(χάπια τα οποία παίρνεις κατά την διάρκεια του ταξιδιού(1 χάπι 1 ή 2 μέρες πριν την αναχώρηση-1 χάπι κάθε μέρα καθ’ όλη την διάρκεια παραμονής και 1 χάπι για 7 ημέρες μετά την επιστροφή από το ταξίδι)

συνήθως έχουν έλλειψη, προνοήστε να τα πάρετε νωρίς από το φαρμακείο

● εάν η παραμονή είναι ένα μήνα ή περισσότερο θέλει έξτρα εμβόλια

● για λύσσα μπορείς να κάνεις από πριν (3 δόσεις σε διάρκεια ενός μήνα)αλλά προτείνουν να το κάνεις μόνο αν έχεις σκοπό να έρθεις σε επαφή με ζώα-αλλιώς αν κατά την διάρκεια του ταξιδιού σε δαγκώσει κάποιο ζώο πρέπει μέσα σε 24 ώρες να κάνεις αντιλυσσικό εμβόλιο (είναι 5 δόσεις σε διάρκεια του ενός μήνα η θεραπεία)
Καλο ειναι να κανεις τα εμβολια που σου ειπανε τα ειχα κανει και εγω το 2011 .Για το κιτρινο πυρετο το εμβολιο εχει διαρκεια 10 ετη.Για την Μαλαρια υπαρχει ενα χαπι που το ξεκινας λιγες μερες πριν πας στη Ζουγκλα και το παιρνεις σε καθημερινη βαση και το αλλο ειναι ενα χαπι καθε εβδομαδα αλλα απο οτι ειχα ακουσει τοτε εχει καποιες παρενεργεις ζαλαδες εφιαλτες κτλ.εγω ειχα παρει το καθημερινο και εκατσα λιγες μερες 3 βραδυα Ικιτος 1 βραδυ Ταμπατινγκα και 4 βραδυα Μαναους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.478
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.216
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom