Περού Ταξιδι στο Περου

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
@buffon85 σχετικά με τις πτήσεις εχω διαβάσει στο tripadvisor για καποιους τουριστες που τους ζήτησαν π.χ. 170$ fee στο αεροδρομιο (μαλλον γιατι ειχαν κλεισει απο την ισπανική /τοπική επιλογή??) εσυ ποτε ταξίδεψες? Βρίσκω στο skyscanner για Ιούλιο Κουσκο - Λιμα με 30-40 ευρω + βαλίτσα αρα 70 ( Sky -Perulian- Latam) αυτό μπορω να το κλείσω άφοβα ? Απο πρακτορεία στο περου μου δινουν τιμές 138$ το ατομο για την ιδια πτήση
https://gr.skyscanner.com/transport...lse&inboundaltsenabled=false&ref=home#results
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
τιποτα δεν μου ζητησαν, ολα καλα.

τωρα τα αποτελεσματα του skyscanner ουτως η αλλως στα δινει σε ευρω
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.730
Γύρισα μόλις και θα γράψω λίγα τιπς τώρα που τα χω φρέσκα:

- Να μείνετε Λίμα. Η παραλιακή βόλτα στο Μιραφλόρες - Μπαράνκο είναι ΜΑΓΙΚΗ, ιδίως το σούρουπο. Φυσικά και πάμε στο Καθεδρικό να προσκυνήσουμε τα λείψανα του μεγάλου Φραντσίσκο Πιζάρο.
- Να μείνετε Ογιανταϋτάμπο, φανταστικό χωριό από την εποχή των Ίνκας και εκπληκτικά τα ερείπια - οχυρό των Ίνκας. Εκεί πέτυχαν και οι Ινκας μεγάλη νίκη επί των Ισπανών. Χωριό όπου οι ντόπιοι σε χαιρετάνε στο δρόμο, μη το χάσετε.
- Να κινηθείτε ανεξάρτητα στην Ιερή Κοιλάδα με κολεκτίβος, είναι πανεύκολο, φτηνό και θα γνωρίσετε ντόπιους. Μείνετε μακριά από τα μαζικοποιημένα και βιαστικά κοπαδιαστά τουρ ενώ είναι τόσο εύκολο να πάτε μόνοι.
-Να πάτε με τρεκ στα Salinas: από Ογιανταϋτάμπο για Ουρουμπάμπα κατεβείτε κοντά στη γέφυρα Iris Arco del Puente (πείτε στάση Ταραμπάμπα στον οδηγό). Δύσκολη λίγο η ανάβαση αλλά θα έχετε το μέρος μόνο για πάρτη σας. Από την άλλη μεριά που είναι το πάρκινγκ, γίνεται χαμός από τουρς, σέλφις και το σχετικό αίσχος.
- Να κάνετε τρεκ τη διαδρομή Moray - Maras. Απλά φανταστική διαδρομή, απίθανα τοπία και εύκολη. Θα είστε και ολομόναχοι!
- Να μείνετε Άγουας Καλιέντες το βράδυ και να μπείτε από τους πρώτους στο Μάτσου Πίτσου. Ώρες 6 με 7 το πρωί, ήμουν σχεδόν μόνος στα ερείπια και απόλαυσα το μνημείο. Μετά τις 10 αρχίζει ο χαμούλης.
- Να ανεβείτε στο Huayna Picchu. Εμπειρία, ανεπανάληπτη θέα και δεν είναι τόσο δύσκολο όσο λένε.
- Φαγητό στο Κούσκο στο Pachapapa οπωσδήποτε. Γαμώ τα εστιατόρια! Γενικά το φαγητό στο Περού τα σπάει, μόνο το cuy :)D) δε μου άρεσε.
- Στο Κούσκο, απολαύστε την ανεπανάληπτη τοιχοποιία των Ινκας στα στενά της πόλης. Τρέλα!
- Χρωματιστό Βουνό: αγνοήστε το κλασσικό τουρ με άλλους 1000-1500 τουρίστες και ψάξτε για το Palcoyo που αναφέρθηκε και προηγουμένως. Α Ν Ε Π Α Ν ΑΛ Η Π Τ Ο (και κόστος 24 ευρώ μεζί με είσοδο).

Τέλος, Περού και Βολιβία είναι εντελώς ξεχωριστά ταξίδια. Μη κάνετε το λάθος να τα χωρέσετε σε ένα μικρό, αν πάτε 1 μήνα σύνολο, τότε ναι!
 
Last edited:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κι εγω τρελαθηκα με την λιμα και την παραλιακη της. ειχα κλεισει δωματιο στο μπαρανκο και η διαδρομη με το ταξι στην παραλιακη ειναι συγκλονιστικη. στο τελος του ταξιδιου ειχα κλεισει και παλι μπαρανκο ωστε να ζησω για δυο ακομα φορες την διαδρομη στην παραλιακη. δυο μερες εμεινα λιμα, την μια απλα περπατουσαμε στην παραλιακη, επρεπε να εχω παρει και ποδηλατο, το μετανιωσα. φανταστικα, για μενα ηταν απο τα καλυτερα του ταξιδιου


και ξαφνικα εχω μια τρελη διαθεση να ξαναδιαβασω την πολη και τα σκυλια :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.730
Φανταστική η βόλτα στον Ειρηνικό. Και άπαιχτα τα μπαρ το βράδυ στο Μπαράνκο!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.730
Η φωτό είναι από κει που έγραψα, όχι στο κλασσικό τουρ. Ήμασταν 30-40 άνθρωποι σύνολο και ήταν απίστευτα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.730
Είχε και εισοδο;;
Χρεώνουν 10 σόλες (3 ευρώ) τα οποία πάνε στους κατοίκους της περιοχής σαν κίνητρο για να μην επιτρέψουν την εξορυκτική εκμετάλλευση της περιοχής (χρώματα στα βουνά ίσον μεταλλεύματα στο υπέδαφος). Όπως μας είπαν, γίνεται προσπάθεια να αποτραπεί αυτό. Ας ελπίσουμε να μη γίνει ποτέ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.730
Σημειωτέον ότι εκεί βρίσκεσαι σε υψόμετρο 4900 μέτρα και η όποια ανάβαση είναι πολύ επίπονη. Θέλει σιγά σιγά και με προσοχή. Στο Παλκόγιο ανεβαίνεις ήπια και είναι μικρή σχετικά η απόσταση. Α, και το φαγητό το μεσημέρι σε χωριό είναι φανταστικό. Με 23 ευρώ σύνολο, είναι σχεδόν τσάμπα η όλη φάση.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Σημειωτέον ότι εκεί βρίσκεσαι σε υψόμετρο 4900 μέτρα και η όποια ανάβαση είναι πολύ επίπονη. Θέλει σιγά σιγά και με προσοχή. Στο Παλκόγιο ανεβαίνεις ήπια και είναι μικρή σχετικά η απόσταση. Α, και το φαγητό το μεσημέρι σε χωριό είναι φανταστικό. Με 23 ευρώ σύνολο, είναι σχεδόν τσάμπα η όλη φάση.
Καλως ήρθες. Θυμασαι το πρακτορειο που πήγες???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.432
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom