Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

giwtou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα!
Το Παρίσι έχει 5 ζώνες.
Προφανώς 7 είναι η γραμμή του μετρό που περνάει κοντά στον τόπο διαμονής σου.
Η λογική επιλογή είναι απλά εισητήρια (ή καρνέ των 10). Αναλόγως βέβαια πόσο θα μετακινηθείς και πού
Ενταξει μολις το εψαξα! Το μερος διαμονης μου ανηκει στις 2η ζωνη οποτε με συμφερει η Pass Navigo.. Τωρα αλλη μια απορια που εχω ειναι εαν ξερετε μεχρι τι ωρα ακριβως βραδυ Πεμπτης μπορω να βγαλω την καρτα.. Δυστυχως η αφιξη θα ειναι 22:25 το βραδυ στο αεροδρομιο Orly.. Προλαβαινω? Εαν ναι ξερετε ακριβως που τη βγαζω ωστε να παω κατευθειαν και να μη χασω καθολου χρονο?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Δεν ξέρω ακριβώς το ωράριο, αλλά τo θεωρώ λίγο απίθανο να έχει άτομο εκείνη την ώρα για να την αγοράσεις.
Το κακό είναι ότι δεν έχετε ήδη κάρτα (σ'αυτήν την περίπτωση θα μπορούσατε να τη φορτίσετε σε αυτόματο μηχάνημα)
 

giwtou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Δεν ξέρω ακριβώς το ωράριο, αλλά τo θεωρώ λίγο απίθανο να έχει άτομο εκείνη την ώρα για να την αγοράσεις.
Το κακό είναι ότι δεν έχετε ήδη κάρτα (σ'αυτήν την περίπτωση θα μπορούσατε να τη φορτίσετε σε αυτόματο μηχάνημα)
ααα τοσο καλα.. Ελπιζω λοιπον να υπαρχει ατομο εκεινη την ωρα.. Και κατι τελευταιο! Απο ιντερνετ δεν γινεται καπως να την αγορασω κ απλα να γινει η εκδοση της οταν φτασω ετσι?
 

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα ταξιδέψουμε 2 γονείς με 2 παιδιά 10 και 11 ετών 29/12/22 (Πέμπτη) - 5/01/23 (Πέμπτη) φτάνουμε Μποβέ 16:10. Στο κέντρο porte maillot θα πάμε με shuttle bus. Το ξενοδοχείο δυστυχώς παρότι ψάχνω αρκετό καιρό δεν βρίσκω κάτι αξιοπρεπές και σε λογική τιμή (για τετράκλινο πάντα). Τα δυο που έχω βρει είναι στην περιοχή Boulogne - Billancourt το Les Appartements Paris Boulogne · 3 Rue Escudier, 92100 Boulogne-Billancourt και το Greet Hotel Boulogne Billancourt Paris · 210 Bis Bd Jean Jaurès, 92100 Boulogne-Billancourt
Και τα δυο έχουν κλειστεί με δωρεάν ακύρωση.
Γνωρίζει κάποιος σίγουρα σε ποια ζώνη είναι η περιοχή Boulogne - Billancourt γιατί λόγω των ημερών που φθάνουμε (Πέμπτη) και λόγω του ότι η Paris visite έχει για 5 συνεχόμενες ημέρες εισιτήριο συν ότι τα παιδιά μέχρι 11 ετών έχουν μισή τιμή σκεφτόμαστε αυτή την επιλογή. Το πρόβλημα είναι ότι η Paris visite είναι μόνο για ζώνη 1 - 3 (οι ζώνες 1 - 5 είναι στον θεό). Αν γνωρίζει κανείς σε ποια ζώνη είναι για παράδειγμα ο σταθμός Marcell Sembat θα του ήμουν ευγνώμων
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα ταξιδέψουμε 2 γονείς με 2 παιδιά 10 και 11 ετών 29/12/22 (Πέμπτη) - 5/01/23 (Πέμπτη) φτάνουμε Μποβέ 16:10. Στο κέντρο porte maillot θα πάμε με shuttle bus. Το ξενοδοχείο δυστυχώς παρότι ψάχνω αρκετό καιρό δεν βρίσκω κάτι αξιοπρεπές και σε λογική τιμή (για τετράκλινο πάντα). Τα δυο που έχω βρει είναι στην περιοχή Boulogne - Billancourt το Les Appartements Paris Boulogne · 3 Rue Escudier, 92100 Boulogne-Billancourt και το Greet Hotel Boulogne Billancourt Paris · 210 Bis Bd Jean Jaurès, 92100 Boulogne-Billancourt
Και τα δυο έχουν κλειστεί με δωρεάν ακύρωση.
Γνωρίζει κάποιος σίγουρα σε ποια ζώνη είναι η περιοχή Boulogne - Billancourt γιατί λόγω των ημερών που φθάνουμε (Πέμπτη) και λόγω του ότι η Paris visite έχει για 5 συνεχόμενες ημέρες εισιτήριο συν ότι τα παιδιά μέχρι 11 ετών έχουν μισή τιμή σκεφτόμαστε αυτή την επιλογή. Το πρόβλημα είναι ότι η Paris visite είναι μόνο για ζώνη 1 - 3 (οι ζώνες 1 - 5 είναι στον θεό). Αν γνωρίζει κανείς σε ποια ζώνη είναι για παράδειγμα ο σταθμός Marcell Sembat θα του ήμουν ευγνώμων
Όλο το μετρό είναι ζώνη 1.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Όλο το μετρό είναι ζώνη 1.
Μέχρι ζώνη 3 φτάνει το μετρό! Και στο μέλλον θα πηγαίνει μέχρι ζώνη 5!

Το πρόβλημα είναι ότι η Paris visite είναι μόνο για ζώνη 1 - 3 (οι ζώνες 1 - 5 είναι στον θεό).
Εξαρτάται που θέλετε να πάτε. Disneyland και βερσαλλιες είναι στη ζώνη 5, αν δεν σας ενδιαφέρουν αυτά η κάρτα με τις ζώνες 1-3 είναι υπεραρκετη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μέχρι ζώνη 3 φτάνει το μετρό! Και στο μέλλον θα πηγαίνει μέχρι ζώνη 5!
Πηγαίνει και στη ζώνη 2 (αν άνοιξαν και κάνα σταθμό σε περιοχή της 3 δεν το ξέρω), αλλά δεν έχει σημασία γιατί όλο το μετρό λειτουργεί ως μονοζωνικό σύστημα, χωρίς διαφοροποίηση εισητηρίων. Υπάρχουν σταθμοί που αν πας με RER πληρώνεις εισιτήριο δυο ζωνών, αλλά αν πας με το μετρό μόνο μίας (π.χ. La Defense).
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το οποίο βέβαια δε βοηθάει καθόλου, καθως ο χάρτης αυτός δεν περιλαμβάνει καν τις γραμμές του μετρό.
Γράφω κάπου τη λέξη "μετρό" και δεν το πρόσεξα;

Πηγαίνει και στη ζώνη 2 (αν άνοιξαν και κάνα σταθμό σε περιοχή της 3 δεν το ξέρω), αλλά δεν έχει σημασία γιατί όλο το μετρό λειτουργεί ως μονοζωνικό σύστημα, χωρίς διαφοροποίηση εισητηρίων. Υπάρχουν σταθμοί που αν πας με RER πληρώνεις εισιτήριο δυο ζωνών, αλλά αν πας με το μετρό μόνο μίας (π.χ. La Defense).
Το Παρίσι χωρίζετε σε 5 ζώνες (5η και η 6η ζώνη συγχωνεύτηκαν) τα εισιτήρια ισχύουν για τις ζώνες 1 και 2, κοινώς για όλο το Παρίσι, μέχρι το τέλος των γραμμών του μετρό (ακόμη κι αν το τελευταίος σταθμός γεωγραφικά βρίσκεται στη ζώνη 3) που ενώ έχουν ενιαίο εισιτήριο είναι διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές, αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός που έχουν χωριστεί έτσι με σκοπό να αλλάζει και η χρέωση στα άλλα μέσα που κινούνται ανάμεσα σε αυτές τις ζώνες.
 
Last edited:

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα ταξιδέψουμε 2 γονείς με 2 παιδιά 10 και 11 ετών 29/12/22 (Πέμπτη) - 5/01/23 (Πέμπτη) φτάνουμε Μποβέ 16:10. Στο κέντρο porte maillot θα πάμε με shuttle bus. Το ξενοδοχείο δυστυχώς παρότι ψάχνω αρκετό καιρό δεν βρίσκω κάτι αξιοπρεπές και σε λογική τιμή (για τετράκλινο πάντα). Τα δυο που έχω βρει είναι στην περιοχή Boulogne - Billancourt το Les Appartements Paris Boulogne · 3 Rue Escudier, 92100 Boulogne-Billancourt και το Greet Hotel Boulogne Billancourt Paris · 210 Bis Bd Jean Jaurès, 92100 Boulogne-Billancourt
Και τα δυο έχουν κλειστεί με δωρεάν ακύρωση.
Γνωρίζει κάποιος σίγουρα σε ποια ζώνη είναι η περιοχή Boulogne - Billancourt γιατί λόγω των ημερών που φθάνουμε (Πέμπτη) και λόγω του ότι η Paris visite έχει για 5 συνεχόμενες ημέρες εισιτήριο συν ότι τα παιδιά μέχρι 11 ετών έχουν μισή τιμή σκεφτόμαστε αυτή την επιλογή. Το πρόβλημα είναι ότι η Paris visite είναι μόνο για ζώνη 1 - 3 (οι ζώνες 1 - 5 είναι στον θεό). Αν γνωρίζει κανείς σε ποια ζώνη είναι για παράδειγμα ο σταθμός Marcell Sembat θα του ήμουν ευγνώμων
Τί να πώ. Με μπέρδεψε ο χάρτης που βάζουν στην σελίδα της ratp Paris Visite travel pass | RATP Με κύκλο έχω βάλει την περιοχή Boulogne - Billancourt. Γενικά πως είναι η περιοχή αν έχει τύχει να μείνει κανείς στην περιοχή;
zones_touristes.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom