Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
θα βρίσκομαι στο Παρίσι το διάστημα 22-29/9/2012 (Σάββατο με Σάββατο) και αναρωτιέμαι ποια κάρτα μετακινήσεων πρέπει να βγάλω. Το Navigo Decouverte είναι αρκετά φθηνότερο από το Paris Visite αλλά ισχύει από Δευτέρα μέχρι Κυριακή, που σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω τις πρώτες δύο μέρες. Από την άλλη το Paris Vistite μπορώ να το χρησιμοποιήσω από το Σάββατο αλλά μόνο για πέντε μέρες και επιπλέον είναι πιο ακριβό. Εσείς τι προτείνετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Εγώ σου προτείνω να παίρνεις 10δες εισητηρίων από το μηχάνημα στους σταθμούς του μετρό. Η κάθε δεκάδα στοιχίζει 12,70 ευρώ (τιμή Ιουλίου) και μπορείς να κάνεις όσες μετεπιβιβάσεις χρειάζεσαι, με το ίδιο εισητήριο.
 

Thvagd

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς,Ισλανδία,Ιαπωνία
Η πρότασή μου είναι 10αδα εισητηρίων για τις πρώτες 2 μέρες, και από Δευτέρα Navigo Decouverte. Στο forum βέβαια υπάρχουν πολλοί λάτρεις (και ειδικοί) στα του Παρισιού, οπότε περίμενε να αποφανθούν και αυτοί
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Επίσης, αν βοηθάει, να πω ότι για 5 ολόκληρες μέρες στο Παρίσι χρησιμοποιήσαμε 26 εισητήρια τα 2 άτομα (13 ο καθένας). Πήραμε 3 δεκάδες και μας έμειναν 4 εισητήρια.
Μάλλον τα λέω λεπτομερώς, αλλά και μένα πολύ με μπέρδευε το θέμα τον εισητηρίων πριν πάμε!;)
Για να καταλάβεις περίπου τις ανάγκες μας για μετακινήσεις, να σου πω ότι μέναμε στο Marais (4o διαμέρισμα).
 

lucia

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Εγώ πήρα την paris visite, επειδή πήγα από Παρασκευή ως Τρίτη. Κατέληξα σε αυτήν και έβγαλε τα λεφτά της, διότι κάλυπτε εντός και τα δρομολόγια από/προς αεροδρόμιο, Βερσαλλίες, disneyland και λοιπές μετακινήσεις. Μου έδωσε κι μια τσαντούλα δώρο, επειδή έκανα αγορές στη Gallerie Lafayettes:)) Υπολόγισε δρομολόγια και διάλεξε ό,τι σε συμφέρει. Θεωρώ κι εγώ ότι η λύση καρνέ+navigo είναι μάλλον πιο βολική για σένα.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Σας ευχαριστώ όλους! Το πιο πιθανο είναι να πάρω για τις πρώτες δυο μέρες carnet και μετά να βγάλω κάρτα navigo decouverte. Το μόνο που με ανησυχεί είναι, κάπου διάβασα, ότι το navigo δεν συνίσταται για τουρίστες. Γνωρίζεται μήπως αν θα έχω πρόβλημα να το προμηθευτώ;
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
thgr said:
Σας ευχαριστώ όλους! Το πιο πιθανο είναι να πάρω για τις πρώτες δυο μέρες carnet και μετά να βγάλω κάρτα navigo decouverte. Το μόνο που με ανησυχεί είναι, κάπου διάβασα, ότι το navigo δεν συνίσταται για τουρίστες. Γνωρίζεται μήπως αν θα έχω πρόβλημα να το προμηθευτώ;
Εγω πριν 2 χρόνια που έβγαλα navigo δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Morgana7

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
εχω κι εγω την ιδια απορια,θα μενουμε Παρισι απο 15-29 Οκτωβρη,Δευτερα εως Παρασκευη δηλαδη και το ξενοδοχειο ειναι κοντα στη σταση Bastille.Ποια καρτα συμφερει να βγαλουμε 2 ατομα?το πακετο των 10 εισητηριων ισχυει ισχυει για ολες τις ζωνες στο Παρισι δηλαδη αν θες να πας απο την 1 στην 4 κλπ μπορεις?Επισης για να πας Βερσαλιες και Ντισνευλαντ παιρνεις αλλο εισητηριο η' ισχυουν αυτα?
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Οι Βερσαλίες είναι στη ζώνη 4. Η Disneyland στην 5. Το carnet εισιτηρίων ή και τα απλά εισιτήρια καλύπτουν τις ζώνες 1-2. Από κει και πέρα πρέπει να βγάλεις άλλα εισιτήρια.
Για Disneyland το εισιτήριο είναι 7 ενώ για Βερσαλίες γύρω στα 3,5-4. H Νavigo Decouverte είναι 33,40 με όλες τις ζώνες. Συμφέρει ξεκάθαρα. Αν τώρα δε σε βολεύουν οι μέρες υπάρχει και το ticket mobilis που είναι ημερήσιο εισιτήριο απεριορίστων για όλα τα μέσα. Τη μέρα που θα πας Βερσαλίες θα πάρεις το mobilis για ζώνες 1-4 (10,55 ευρώ), ενώ όταν πας Disneyland θα βγάλεις για 1-6 (15,20 ευρώ) και θα καλύψει τυχόν μετακινήσεις σου και στην πόλη.
Και μια και μιλάμε για μετακινήσεις στο Παρίσι να σημειώσω ότι υπάρχει mobilis για ζώνες 1-2 που κοστίζει 6,40 και είναι πως προανέφερα απεριορίστων διαδρομών χωρίς δέσμευση σε μέσο. Άρα αν κάνεις πάνω από 3 διαδρομές τη μέρα (σίγουρο για Παρίσι) το ticket mobilis συμφέρει. Βέβαια για μένα best value είναι η Navigo. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου (Δευτέρα-Παρασκευή) αυτή θα έβγαζα και θα κάλυπτα έτσι και τις μετακινήσεις από και προς το αεροδρόμιο. Πολλά είπα.:shock::roll::shock: Βάζεις κάτω τις ανάγκες σου, υπολογίζεις και πράττεις. Καλή ευκολία:lol:
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Morgana7 said:
εχω κι εγω την ιδια απορια,θα μενουμε Παρισι απο 15-29 Οκτωβρη,Δευτερα εως Παρασκευη δηλαδη και το ξενοδοχειο ειναι κοντα στη σταση Bastille.Ποια καρτα συμφερει να βγαλουμε 2 ατομα?το πακετο των 10 εισητηριων ισχυει ισχυει για ολες τις ζωνες στο Παρισι δηλαδη αν θες να πας απο την 1 στην 4 κλπ μπορεις?Επισης για να πας Βερσαλιες και Ντισνευλαντ παιρνεις αλλο εισητηριο η' ισχυουν αυτα?
Η γνώμη μου είναι να βγάλετε την navigo για τις 5 ζώνες, εφοσον μαλιστα θα ειστε εκει απο Δευτερα μέχρι Παρασκευή Καλύπτει όλες τις μετακινήσεις (παρισι,αεροδρόμια, βερσαλλιες, ντισνεϋλαντ) και θα βγει πολύ πιο οικονομικά.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
103
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτο
καλησπέρα και χρονια πολλα σε ολους. Θα παω Παρισι από Τεταρτη έως Σαββατο μεσω αεροδρομιου CDG. Προκειται να παω και μια μερα disneyland. Όπως διαβασα ολες τις παραπανω συμβουλες συμφερει να παρω την navigo 1-5 ζωνες για να με καλυψει για όλα. Το ερωτημα μου είναι αν εχω καποιο πρόβλημα να την χρησιμοποιησω όταν φτασω Τεταρτη μεχρι το Σαββατο γιατι καπου διαβασα ότι δεν μπορω να την παρω ενδιάμεσα στην εβδομαδα ????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom