Μετακινήσεις στο Παρίσι- navigo ή Paris visite?

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν ισχύει τις Κυριακές το balabus? Ένα λεωφορείο που κάνει τη διαδρομή στη δεξιά και αριστερή οχθη του Σηκουάνα? Το διάβασα σε κάποιο θεμα του φόρουμ το οποίο ήταν παλιό
Εχει καταργηθει το balabus

καλησπέρα θα ήθελα και εγώ βοήθεια με τα εισιτήρια- καρτα που πρέπει να βγάλω
θα πάω από πέπτη μέχρι τρίτη 5 βράδυα.. Μια μέρα θα πάω Ντίσνεϊ και μία άλλη στις Βερσαλλίες που απο τι εχω καταλάβει θελει πιο ακριβό εισιτήριο γι αυτούς τους προορισμούς
Επίσης είμαι κάτω των 26 που σημαίνει ότι τ σαββατοκύριακο θα έχω έκπτωση
Επειδή δεν θα μένω πολυ κεντρικά θ χρειαστώ το μετρο για αρκετές μετακινήσεις
Τι να βγαλω;
Τις ημέρες που δεν θα πάω Βερσαλλίες και Ντίσνεϊ χρειάζεται να βγάλω την ημερήσια καρτα με τα 16,60€; η μπορω να βγαλω με τις απεριοριστες μετακινησεις των 8? θα μπορω να μετακινηθω μ αυτη την κάρτα οπουδήποτε αλλού; (σε όλα τ διαμερίσματα του Παρισιού ασ πουμε)
συγγνωμη που τα λεω τόσο μπερδεμένα αλλά τα χω μπερδέψει πολυ στο μυαλό μου. Δεν έχω ξαναμπεί καν σε μετρο οποτε είμαι εκτός τόπου και χρόνου .
Την Πεμπτη θα βγαλεις Navigo Semaine (22,80€ +το κοστος της καρτας) και Δευτερα Navigo jour για ζωνες 1-2 με 7,50€ (αν πεσεις σε αργια τοτε βγαλε ticket jeunes για 1-3, 4,10€) οπου θα μπορεις να μετακινηθεις σε ολα τα διαμερισματα του Παρισιου και λιγο παραπερα. Την Τριτη εξαρταται απο το ποσες και ποιες μετακινησεις θα κανεις περα απο αυτη του αεροδρομιου ωστε να βγαλεις απλα εισιτηρια ή Navigo jour για 1-2 (7,50€ Beauvais), 1-4 (12,40€ Orly), 1-5 (17,80€ CDG).

Στη Disneyland θα κανονισεις να μην πας Δευτερα.
 

JANIMA

Member
Μηνύματα
64
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Εχει καταργηθει το balabus



Την Πεμπτη θα βγαλεις Navigo Semaine (22,80€ +το κοστος της καρτας) και Δευτερα Navigo jour για ζωνες 1-2 με 7,50€ (αν πεσεις σε αργια τοτε βγαλε ticket jeunes για 1-3, 4,10€) οπου θα μπορεις να μετακινηθεις σε ολα τα διαμερισματα του Παρισιου και λιγο παραπερα. Την Τριτη εξαρταται απο το ποσες και ποιες μετακινησεις θα κανεις περα απο αυτη του αεροδρομιου ωστε να βγαλεις απλα εισιτηρια ή Navigo jour για 1-2 (7,50€ Beauvais), 1-4 (12,40€ Orly), 1-5 (17,80€ CDG).

Στη Disneyland θα κανονισεις να μην πας Δευτερα.
Τρίτη φευγω νωρις σχετικά οποτε δεν θα κανω μετακινήσεις πέρα απο αυτές που χρειάζεται για να παω αεροδρομιο
απλά αν δεν παω Δευτέρα Ντίσνεϊ θα πρέπει να παω σαββατο ή Κυριακή που δεν συνίσταται Από τι εχω καταλάβει
 

blade_

Member
Μηνύματα
177
Likes
162
Καλησπέρα.. Από το ψάξιμο που έκανα συμφέρει πολύ η navigo αλλά μόνο αν πας ημερολογιακη εβδομάδα Δλδ Δευτέρα Κυριακή . Εγώ δυστυχώς φτάνω Πέμπτη και αναχωρώ Πέμπτη .. Πόσο κρίμα? Γνωρίζουμε αν άλλαξε κάτι και πάει με τις μέρες που θέλεις ?


Τα πακέτα με τα μεμονωμένα εισιτήρια πόσο κοστίζουν ? Αν πχ θέλω να πάω απο το διαμέρισμα ένα στο 16 και χρειάζεται να αλλάξω πχ 2 γραμμές με καλύπτει ένα εισιτήριο ?


Ευχαριστω προκαταβολικα όλους
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Γεια σας!
Βρισκομαι στο Παρισι και θα ηθελα βοηθεια για τα Μεσα!
Μενω στο 5ο διαμερισμα και θα επιστρεψω Τεταρτη!
Ποια καρτα με συμφερει για τις μετακινησεις; Γιατι η navigo ισχυει απο Δευτερα και μαλλον δε με συμφερει για 2μιση μερες!
 

penelope_ant

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας!
Ταξιδεύω για Παρίσι την Τετάρτη 26/9 και επιστρέφω την Τρίτη 2/10 μέσω του αεροδρομίου Charles de Gaulle. Θέλω να επισκεφθώ και τη Disneyland και τις Βερσαλλίες. Θα μένω στο 11ο διαμέρισμα. Μπορείτε να μου προτείνετε τι κάρτα να εκδώσω για τα μέσα μαζικής μεταφοράς? Επειδή φτάνω στα μέσα της εβδομάδας δε βγάζω άκρη στο ποια λύση είναι η πιο συμφέρουσα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μπορείς την Τετάρτη με το που φτάσεις να βγάλεις τη Navigo ζώνες 1-5 (ισχύει μέχρι Κυριακή βράδυ). Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για Βερσαλλίες και ενδεχομένως και από Αεροδρόμιο για την πόλη (αν π.χ. μετακινηθείς με Roissybus). Για Δευτέρα-Τρίτη μεμονωμένα εισιτήρια (συμφέρει να αγοράσεις καρνέ των 10, αν σκοπεύεις να κάνεις αρκετές μετακινήσεις).
Όλα βέβαια εξαρτώνται από το πρόγραμμά σου και τη συχνότητα των μετακινήσεών σου.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
εγώ παιδιά θα πω κατι με την μικρή μου εμπειρία, το ψειρίζετε πολύ με την μετακίνηση, θα πατε ενα ταξιδι που θα κοστίσει κανα 800ρικο/ατομο και κοιτατε πώς θα γλιτώσετε 10€, παρε ενα καρνε για τις μετακινήσεις στις κεντρικές ζωνες και οταν ειναι να πας Βερσαλλίες και Ντισνευλαντ παρε ενα μεμονωμένο
 

Nikos Marinis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα, όλα κατανοητά σχετικά με την επιλογή. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι από που βγάζουμε το navigo και επίσης τι χρειάζεται να προσκομίσω για να το πάρω; Ευχαριστώ πολύ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409

adim2102

Member
Μηνύματα
12
Likes
8
Κατ αρχας καλησπερα σε ολους.
Συγνωμη αν εχει απαντηθει σε προηγουμενο post η ερωτηση μου.
H καρτα NAVIGO ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη ή απο Παρασκευη σε παρασκευη? Προσπαθω να βγαλω ακρη απο το site τους αλλα δεν τα καταφερνω.
Επισης υπαρχει καποιο link να αγορασεις τη καρτα μεσω internet η θεωρειτε οτι ειναι αρκετα ευκολο και γρηγορο απο γκισε στο CDG Airport. To site που αναγραφει η σελιδα οταν μεταφερεσαι ειναι μονο στα γαλλικα. Υπαρχει καποιο link που σε παει απευθειας εκει (αν δεν ξερεις Γαλλικα)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κατ αρχας καλησπερα σε ολους.
Συγνωμη αν εχει απαντηθει σε προηγουμενο post η ερωτηση μου.
H καρτα NAVIGO ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη ή απο Παρασκευη σε παρασκευη? Προσπαθω να βγαλω ακρη απο το site τους αλλα δεν τα καταφερνω.
Επισης υπαρχει καποιο link να αγορασεις τη καρτα μεσω internet η θεωρειτε οτι ειναι αρκετα ευκολο και γρηγορο απο γκισε στο CDG Airport. To site που αναγραφει η σελιδα οταν μεταφερεσαι ειναι μονο στα γαλλικα. Υπαρχει καποιο link που σε παει απευθειας εκει (αν δεν ξερεις Γαλλικα)
1.Δευτέρα με Κυριακή
2.Στο γκισέ βγαίνει εύκολα
3.Το post ακριβώς πριν από το δικό σου το είδες?
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Καλησπερα σας,

Προκειται να ταξιδεψω Πεμπτη (αφιξη μεσημερι) - Τριτη (αναχωρηση απογευμα) μεσω του αεροδρομιου CDG. Ημερολογιακα δυστυχως κοβω τη βδομαδα στη μεση.

Το προγραμμα μου περιλαμβανει Disneyland, Βερσαλλιες, Μονπαρτη Λουβρο και Αιφελ.
Ειμαι ανω των 26.

Σκεφτομουν με το που φτασω στο αεροδρομιο να βγαλω απο το γκισε του RER Paris Navigo (Ζωνες 1-5) και με αυτη να κινηθω προς τη πολη οπως και να παω σε ολα τα αξιοθεατα που καλυπτει σε πιο μακρινες αποστασεις μεχρι Κυριακη (Ντισνευ και Βερσαλλιες)

Απο εκει και περα τη Δευτερα και Τριτη να μετακινηθω με καρνε ή μεμονωμενα εισιτηρια οπως μεμονωμενο θα ειναι και το εισιτηριο επιστροφης προς το αεροδρομιο για την αναχωρηση.

Θα ηθελα να ρωτησω καποιον που ειναι εμπειρος αν ο τροπος σκεψης μου ειναι σωστος ή αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο. Με κριτηριο τα παραπανω Ντισνευ θα πρεπει να παω την επομενη μερα της αφιξης (Παρασκευη) καθως Σαββατο και κυριακη λογικα θα γινεται χαμος.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom