«Ημέρα οργής» στην Αίγυπτο

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Άσχημη η κατάσταση της υγείας του Μουμπάρακ, γράφουν αιγυπτιακά ΜΜΕ

Κάιρο, Αίγυπτος
«Σοβαρά άρρωστος», έπειτα από ψυχολογικό «σοκ» που υπέστη, φέρεται να είναι ο Αιγύπτιος πρώην πρόεδρος Χόσνι Μουμπάρακ, σύμφωνα με αιγυπτιακά μέσα ενημέρωσης.

Σε δημοσιεύματα εφημερίδων του Καΐρου αναφέρεται ότι ο 82χρονος Χ.Μουμπάρακ αρνείται να λάβει φάρμακα, ότι πάσχει από κατάθλιψη και ότι έχει συνεχείς λιποθυμίες στην κατοικία του στο θέρετρο Σαρμ Ελ Σέιχ της Ερυθράς Θάλασσας.


Δημοσιεύματα αναφέρουν ότι έχει υποστεί μεγάλο ψυχολογικό σοκ μετά την παραίτησή του και ήδη δέχεται τις φροντίδες των ιατρών.


Ωστόσο, δεν έχει αποφασιστεί το αν θα μεταφερθεί σε νοσοκομείο.


Πληροφορίες ανέφεραν ότι ο Χ.Μουμπάρακ μπορεί να βρίσκεται και σε κώμα, κάτι που διέψευσε, ωστόσο, η φιλο-κυβερνητική εφημερίδα Al-Gomhuria, επικαλούμενη πηγές κοντά στον Μουμπάρακ.


Πηγές της εφημερίδας Al Masry Al Youm υποστηρίζουν ότι ο πρώην πρόεδρος της Αιγύπτου έχασε δύο φορές τις αισθήσεις του και λιποθύμησε ενώ μαγνητοσκοπούσε το τελευταίο του διάγγελμα προς τον αιγυπτιακό λαό, την περασμένη Πέμπτη το απόγευμα.


Εν τω μεταξύ, ο Αιγύπτιος πρέσβης στις ΗΠΑ επιβεβαίωσε ότι ο Χόσνι Μουμπάρακ μπορεί να μην είναι καλά στην υγεία του.


Μιλώντας στην εκπομπή Today του τηλεοπτικού δελτίου NBC, ο Σαμέχ Σούκρι, είπε ότι έλαβε πληροφορίες πως η κατάσταση της υγείας του Χόσνι Μουμπάρακ «είναι πιθανώς κακή».


Όλα αυτά συμβαίνουν ενώ όπως ανακοινώθηκε από το Συνδικάτο των Δικηγόρων, αύριο ενδεχομένως ξεκινήσει και έρευνα από τις αιγυπτιακές αρχές για την περιουσία της οικογένειας Μουμπάρακ.


Η έρευνα πρόκειται να ξεκινήσει με αφορμή δημοσιεύματα του διεθνούς τύπου για το ότι η περιουσία της οικογένειας Μουμπάρακ υπολογίζεται από 40 μέχρι και σε 70 δις δολάρια.

in.gr - Άσχημη η κατάσταση της υγείας του Μουμπάρακ, γράφουν αιγυπτιακά ΜΜΕ - Ειδήσεις - Κόσμος


Μαλιστα! Σκοτιστηκα για την κατασταση της υγειας του καθαρματος αυτου. Αλλα μου αναψαν τα λαμπακια σχετικα με το υψος της περιουσιας της οικογενειας Μουμπαρακ. 40-70 δις δολαρια!
Για 50δισ ευρω εγινε ο χαμος την Παρασκευη με την Τροικα σε μια ολοκληρη χωρα!
Οι δικοι μας ποσα να εχουν αραγε στην μπαντα;
 
Last edited by a moderator:

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Για 50δισ ευρω εγινε ο χαμος την Παρασκευη με την Τροικα σε μια ολοκληρη χωρα!
Που τον είδες τον χαμό ?????
Εγώ το μόνο που είδα ήταν 30 δις euros να πηγαίνουν προς το τραπεζικό κεφάλαιο και το συνολικό ποσό που έχουν ''ρουφίξει'' μέχρι στιγμής να φτάνει τα 100 δις euros, και παρόλα αυτά να μην ενοχλείται κανείς, πλην λακεδαιμονίων !!!!
Όσο για τα προηγούμενα πόστ, ένα έχω να πω......στου κουφού την πόρτα...πάρε την πόρτα και φύγε...!!!
Όποιος κατάλαβε ...κατάλαβε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Που τον είδες τον χαμό ?????
Σωστο και αυτο ετσι οπως το θετεις. Εννοω το τηλεοπτικο και δημοσιογραφικο τζερτζελο (οτι και ο μεχρι χθες υποστηρικτης της Τροικα, ο Πρετεντερης -ακομη και αυτος- βγηκε απο τα ρουχα του).
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Σωστο και αυτο ετσι οπως το θετεις. Εννοω το τηλεοπτικο και δημοσιογραφικο τζερτζελο (οτι και ο μεχρι χθες υποστηρικτης της Τροικα, ο Πρετεντερης -ακομη και αυτος- βγηκε απο τα ρουχα του).
Έρση μου ο θίασος είναι μεγάλος, το πρόσωπο που αναφέρεις εκτελεί χρέη κομπάρσου άλλοι είναι οι πρωταγωνιστές ;)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.776
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αλλάχ ακ μπαρ σύντροφε!! Ο λαός πανηγυρίζει που έπεσε ο Μουμπάρακ και ήρθε ο Σουλειμάν... άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς... ξεχυλίζουμε τώρα από δημοκρατία... ο μέγιστος δημοκράτης Ομπάμα αποφάσισε... μετά από τριάντα τόσα χρόνια είδε και έφριξε... αν είναι δυνατόν να κυβερνάει την Αίγυπτο ένας δικτάτορας σαν τον Μπουμπάρακ... φύγε πια κακιέ Μουμπάρακ που κορόιδευες τον λαό σου και εμάς όλους που σε νομίζαμε υπόδειγμα νομιμότητος και έλα καλέ Σουλειμάν να τα φτιάξεις όλα και να φέρεις την διαφάνεια και την ελευθερία... αν πάλι σε πάρουνε κι εσένα με τις πέτρες έχουμε χρυσή εφεδρία τον Μπαραντέι... ώσπου να καταλάβουν τι κουμάσι είναι κι αυτός θα περάσουν άλλα τριάντα χρόνια... μέχρι τότε δώστε κι άλλα καθρεφτάκια στους ιθαγενείς...

Υ.Γ. Και λέω εγώ τώρα... πιστεύει έστω ένας στα σοβαρά ότι θα γίνουν ανόθευτες εκλογές στην Αίγυπτο? Το μάθημα του Ιράν έγινε μάθημα στα παιδιά τα καλά... ή νόμιμες εκλογές και Αλλάχ ακ Μπαρ ή δικτατορικό λίφτινγκ και Σουλειμαν-Μπαραντέι... διαλέχτε κόσμε...
....Καλα τα λες εσυ...ο Ο Μοχάμεντ Ελ Μπαραντέι δεν ειναι που σαν απεσταλμενος των μεγαλων δυναμεων στο ΙΡΑΚ ειπε και δηλωνε οτι το ΙΡΑΚ εχει πυρηνικα η κανω λαθος??????
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έρση μου ο θίασος είναι μεγάλος, το πρόσωπο που αναφέρεις εκτελεί χρέη κομπάρσου άλλοι είναι οι πρωταγωνιστές ;)
Προφανως. Αλλα παραδοξως προχθες εκανε μεγαλο ταρατατζουμ κατα της Τροικας για τα 50 δισ. (οχι μονος του ειναι αληθεια και αλλοι ξεφωνιζαν)
Τελικα δεν εχει τοση σημασια αυτο, οσο οτι για 50δισ ευρω μας ζητανε να πουλησουμε νησια και παραλιες, το παρολιγον παρκο του Ελληνικου και χιλια μυρια ποσα αλλα κοψοχρονια και ο Μουμπαρακ φερεται να εχει 40-70 δισ δολαρια καταθεσεις. Και ποσοι αλλοι τετοιοι υπαρχουν!
Για τους ελληνες Μουμπαρακ θα ξεκινησει καμια ερευνα για τις περουσιες τους;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
....Καλα τα λες εσυ...ο Ο Μοχάμεντ Ελ Μπαραντέι δεν ειναι που σαν απεσταλμενος των μεγαλων δυναμεων στο ΙΡΑΚ ειπε και δηλωνε οτι το ΙΡΑΚ εχει πυρηνικα η κανω λαθος??????
Απο τη Wilipedia: One of the major issues during ElBaradei’s second term as the Director General of the IAEA was the Agency’s inspections in Iraq. ElBaradei disputed the US rationale for the 2003 invasion of Iraq from the time of the 2002 Iraq disarmament crisis, when he, along with Hans Blix, led a team of UN weapons inspectors in Iraq. ElBaradei told the UN Security Counciluranium from Niger were not authentic.
Mohamed ElBaradei - Wikipedia, the free encyclopedia
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Που τον είδες τον χαμό ?????
Εγώ το μόνο που είδα ήταν 30 δις euros να πηγαίνουν προς το τραπεζικό κεφάλαιο και το συνολικό ποσό που έχουν ''ρουφίξει'' μέχρι στιγμής να φτάνει τα 100 δις euros, και παρόλα αυτά να μην ενοχλείται κανείς, πλην λακεδαιμονίων !!!!
Ειναι που του Ελληνα ο τραχηλος ζυγο δεν υπομενει... και επαναστατουμε με το παραμικρο.

....Καλα τα λες εσυ...ο Ο Μοχάμεντ Ελ Μπαραντέι δεν ειναι που σαν απεσταλμενος των μεγαλων δυναμεων στο ΙΡΑΚ ειπε και δηλωνε οτι το ΙΡΑΚ εχει πυρηνικα η κανω λαθος??????
Λαθος κανεις...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Κάτι μου λέει ότι αυτός ο Μουμπάρακ από λεπτοσπείρωση θα πάει (κάτι απο ποντίκια δάγκωμα κατούρημα θα σας γελάσω :roll:) η κάποια περίεργη αθένεια. Εδω ένας βασιλιάς είχε πεθάνει από δάκωμα πιθήκου......δεν το πιστεύετε ε.... ρωτήστε τον πίθηκο........:rolleyes:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Που τον είδες τον χαμό ?????
Εeuros, και παρόλα αυτά να μην ενοχλείται κανείς, πλην λακεδαιμονίων !!!!

Εγω σαν Λακεδαιμονια , μια ταραχή την επαθα :haha:

cristian , πλακιτσα κανω ,αλλά οντως ειμαι !!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Που τον είδες τον χαμό ?????
Εγώ το μόνο που είδα ήταν 30 δις euros να πηγαίνουν προς το τραπεζικό κεφάλαιο και το συνολικό ποσό που έχουν ''ρουφίξει'' μέχρι στιγμής να φτάνει τα 100 δις euros, και παρόλα αυτά να μην ενοχλείται κανείς, πλην λακεδαιμονίων !!!!
Όσο για τα προηγούμενα πόστ, ένα έχω να πω......στου κουφού την πόρτα...πάρε την πόρτα και φύγε...!!!
Όποιος κατάλαβε ...κατάλαβε.
Μπορούμε να μη μολύνουμε ότι θέμα βρεθεί μπροστά μας με εσωτερική πολιτικολογία? (Ιδιαίτερα όταν δεν είναι και "καθολική" η αποδοχή των απόψεών μας....)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μπορούμε να μη μολύνουμε ότι θέμα βρεθεί μπροστά μας με εσωτερική πολιτικολογία? (Ιδιαίτερα όταν δεν είναι και "καθολική" η αποδοχή των απόψεών μας....)
Καλά εσύ πια χάιτεκ νέος ένα αντιβάριους δεν έβαλες ακόμα:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom