«Κόβει» το Λονδίνο και το Παρίσι η Olympic Air

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
δηλαδή από την πρώτη στιγμή έπρεπε να πουν θα πάρουμε μόνο μικρά αεροπλάνα και θα πετάμε Ελλάδα και Βαλκίανια, δηλαδή να κάνουν αυτό που έκαναν τώρα με ενάμισι χρόνο καθυστέριση και να γλυτώσουν την ξεφτύλα της συρίκνωσης...
Η αίσθησή μου, από όλα τα συνδυασμένα γεγονότα (αλλαγή διοίκησης, αλλαγές δρομολογίων κλπ) είναι ότι αυτό πάνε να κάνουν, ένα νέο ξεκίνημα δηλαδή όπου θα μιμηθούν το ξεκίνημα της A3, η οποία ξεκίνησε μόνο με εσωτερικό, και σταδιακά μεγάλωσε και πήρε μερίδια αγοράς προσφέροντας ποιοτικές υπηρεσίες σε χαμηλές τιμές.

Εγώ έχω και μια άλλη απορία... το θέμα των φτιαχτών δρομολογίων με την Α3... το θέμα γίνεται τόσο φτιαχτά που καταντά γελοίο... εδώ έκοψαν τα πάντα εκτός από το AMS γιατί χρειάζονται έξτρα χρήματα για να το ανοίξει η Α3 μια που δεν πετά εκεί... είναι σίγουροι οι φωστήρες οτι η Ε.Ε δεν θα αρχίζει να μοιράζει σφαλιάρες στα "συνεταιράκια"?
Μα δεν πετάνε μόνοι τους στο AMS - Πετάει και η KLM (και με περισσότερες συχνότητες). Πιο πιθανό βλέπω να υπάρχουν ειδικοί λόγοι (π.χ. κάποια σύμβαση με tour operator) που προσφέρουν ικανοποιητική κερδοφορία στη συγκεκριμένη γραμμή (η οποία έτσι κι αλλιώς έχει καλά margins). Θα δεχόμουν τη θεωρία "συνομωσίας", αν η επιβατική κίνηση στις γραμμές που κλείνουν κατευθυνόταν προς την A3. Με την εξαίρεση της Βιένης (που πλέον γίνεται μονοπώλιο της αστροσυμμαχίας), δε φαίνεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Επιτέλους τα καταφέραμε (δηλαδή η Νίνα) :clap::clap::clap:
Μετά από 6 ώρες στο τηλέφωνο με την Expedia καταφέραμε και μεταφέραμε τις πτήσεις στην British με διπλάσιες πλέον τιμές και χωρίς δικιά μας επιβάρυνση.
Μας βγάλανε πάντως την ψυχή...την μία λέγανε δεν γίνεται μεταφορά μετά ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις μετά μας ζητούσαν τους αριθμούς πτήσεων της British στις ημέρες που είχα βρει ότι υπήρχε διαθεσιμότητα αλλά στο τέλος τα καταφέραμε.
Για φανταστείτε τώρα να σταματήσει και η BA τις πτήσεις και μετά να κόβουμε φλέβες :haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άλλο πράγμα λέω εγώ... εγώ λέω ότι όλα τα δρομολόγια των δύο εταιριών είναι στημένα... ακόμα και εκεί που πετάνε και οι δύο πετάνε σε εντελώς διαφορετικές ώρες και με σατανικά ίδιες τιμές... και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό, ποιο εξωτερικό δηλαδή... βλέπε Κύπρο και Τουρκία... αν αυτό σε συνδιασμό με το κόψιμο και ράψιμο των δρομολογίων δεν είναι έμμεση συγχώνευση τι διάολο είναι? Ήδη κόπηκε από την Α3 το CAI και μετά το καλοκαίρι να δεις που θα πάει η CFO και η ΑΧD...

Το θέμα AMS είναι βέβαια αυτό που έχει και το μεγαλύτερο γέλιο... είναι το μόνο δρομολόγιο που δεν έκοψε η ΟΑ και ο λόγος απλούστατος... στο AMS ποτέ δεν πέταγε η Α3 και για να αρχίσει να πετάξει εκεί χρειάζονται χρονοβόρες και κοστοβόρες διαδικασίες, διαδικασίες που δεν χρειάζονται για το LON ή το PAR π.χ. με άλλα λόγια δηλαδή μας λένε ότι το ΑΜS με ένα daily βγαίνει και το LHR με τρία daily δεν έβγαινε!! δεν είναι που το κάνουν είναι και πως το κάνουν, εντελώς προκλητικά... και ασφαλώς μέγιστε γίνεται αυτό που είπες... βεβαιότατα και σχεδόν όλη η κίνηση θα μεταφερθεί στην Α3 και την συμμαχία της... έχεις καμιά αμφιβολία ότι η Α3 θα προσθέσει πτήσεις στους κομμένους προορισμούς ?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μετά από 6 ώρες στο τηλέφωνο με την Expedia καταφέραμε και μεταφέραμε τις πτήσεις στην British με διπλάσιες πλέον τιμές και χωρίς δικιά μας επιβάρυνση.
Ε καλά δεν σας κάνανε και καμιά χάρη... υποχρεωμένοι ήταν να το κάνουν αφού είχατε πληρώσει κανονικότατα τα εισιτήρια... σιγά μην σας άφηναν στο δρόμο και σιγά μην πληρώνατε καμιά διαφορά χρημάτων... το είχα πει από χθες... δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.451
Ε καλά δεν σας κάνανε και καμιά χάρη... υποχρεωμένοι ήταν να το κάνουν αφού είχατε πληρώσει κανονικότατα τα εισιτήρια... σιγά μην σας άφηναν στο δρόμο και σιγά μην πληρώνατε καμιά διαφορά χρημάτων... το είχα πει από χθες... δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους...
Ναι, αλλά τους έβγαλαν τη πίστη όπως φαίνεται...ασχολήθηκαν τόσο πολύ με το αυτονόητο (όχι για αυτούς βέβαια αυτονόητο).
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Ναι, αλλά τους έβγαλαν τη πίστη όπως φαίνεται...ασχολήθηκαν τόσο πολύ με το αυτονόητο (όχι για αυτούς βέβαια αυτονόητο).
Μισή ώρα μόνο φάγαμε για να μας πιστέψουν ότι όντως σταματήσανε αυτές οι πτήσεις, φανταστείτε τώρα για τα υπόλοιπα...
και μη ξεχνάτε ότι μιλούσαμε με ΗΠΑ, χάλια γραμμές, σχεδόν όλοι οι υπάλληλοι ήταν Ινδοί ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο και μέχρι να επικοινωνήσουν με Ολυμπιακή που ούτε στα νούμερα που είναι για τα πρακτορεία δεν μπορούσαν να πιάσουν φάγαμε τις ώρες.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Είναι offtopic αλλά το έχω απορία

Επειδή είναι πολύ αυτοί που χρησιμοποιούν expedia ποια είναι τα πλεονεκτήματα τα οποία έχει; Έχει τόσο μεγάλη διαφορά με τα ελληνικά πρακτορεία;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μισή ώρα μόνο φάγαμε για να μας πιστέψουν ότι όντως σταματήσανε αυτές οι πτήσεις, φανταστείτε τώρα για τα υπόλοιπα...
και μη ξεχνάτε ότι μιλούσαμε με ΗΠΑ, χάλια γραμμές, σχεδόν όλοι οι υπάλληλοι ήταν Ινδοί ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο και μέχρι να επικοινωνήσουν με Ολυμπιακή που ούτε στα νούμερα που είναι για τα πρακτορεία δεν μπορούσαν να πιάσουν φάγαμε τις ώρες.
Tώρα συγνώμη αλλά για όλα αυτά η ΟΑ γιατί φταίει? Δική σου επιλογή δεν ήταν να βγάλεις εισιτήρια από ένα ταξιδιωτικό γραφείο που βρίσκεται στις Η.Π.Α? Ας έκλεινες τα εισιτηρια σου από έναν ταξιδιωτικό πράκτορα στην Ελλάδα και ας έτρεχε αυτός να βρει την άκρη... μην τα θέλουμε όλα δικά μας παιδιά μου... είπαμε μια φορά θα σκάσει η στραβή και τότε θα τρέχεις να συνεννοηθείς με Ινδούς στις ΗΠΑ και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις...
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Tώρα συγνώμη αλλά για όλα αυτά η ΟΑ γιατί φταίει? Δική σου επιλογή δεν ήταν να βγάλεις εισιτήρια από ένα ταξιδιωτικό γραφείο που βρίσκεται στις Η.Π.Α? Ας έκλεινες τα εισιτηρια σου από έναν ταξιδιωτικό πράκτορα στην Ελλάδα και ας έτρεχε αυτός να βρει την άκρη... μην τα θέλουμε όλα δικά μας παιδιά μου... είπαμε μια φορά θα σκάσει η στραβή και τότε θα τρέχεις να συνεννοηθείς με Ινδούς στις ΗΠΑ και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις...
Δεν είπα ότι φταίει η Ολυμπιακή για την δύσκολη συνεννόηση με το Expedia.
Αν και φταίει στο ότι μέχρι εχθές πουλούσε θέσεις για αυτές τις ημερομηνίες και ξαφνικά σε 20 ημέρες από σήμερα σταματάει να πετάει, ας έδινε κανένα εξάμηνο περιθώριο.
Από Expedia έκλεισα γιατί τα είχε 100 ευρώ πιο φθηνά από όλους τους άλλους ( 4 άτομα 600 ευρώ αντι για 700 και πάνω), που να φανταστώ ότι θα σταματήσει να πετάει προς Λονδίνο η Ολυμπιακή.
Άλλη φορά πάντως θα συνεκτιμώ και αυτούς τους παράγοντες για την επιλογή μου..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν είπα ότι φταίει η Ολυμπιακή για την δύσκολη συνεννόηση με το Expedia.
Αν και φταίει στο ότι μέχρι εχθές πουλούσε θέσεις για αυτές τις ημερομηνίες και ξαφνικά σε 20 ημέρες από σήμερα σταματάει να πετάει, ας έδινε κανένα εξάμηνο περιθώριο.
Από Expedia έκλεισα γιατί τα είχε 100 ευρώ πιο φθηνά από όλους τους άλλους ( 4 άτομα 600 ευρώ αντι για 700 και πάνω), που να φανταστώ ότι θα σταματήσει να πετάει προς Λονδίνο η Ολυμπιακή.
Άλλη φορά πάντως θα συνεκτιμώ και αυτούς τους παράγοντες για την επιλογή μου..
Και γιατί τρέχεις να κάνεις εσύ τις συνεννοήσεις με το expedia? Αν περίμενες 4-5 μέρες να εμφανιστεί στο σύστημά τους η ακύρωση, θα επικοινωνούσαν αυτοί μαζί σου για να σου αλλάξουν τα εισιτήρια.
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Και γιατί τρέχεις να κάνεις εσύ τις συνεννοήσεις με το expedia? Αν περίμενες 4-5 μέρες να εμφανιστεί στο σύστημά τους η ακύρωση, θα επικοινωνούσαν αυτοί μαζί σου για να σου αλλάξουν τα εισιτήρια.
Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλά για σκέψου ότι είδη από σήμερα και είχαν πρόβλημα να βρουν κενές θέσεις που διατίθενται για μεταφορά (όχι δηλαδή οι κοινές θέσεις) στην ΒΑ γιατί μόνο σ'αυτή μπορούσε να γίνει μεταφορά τουλάχιστον από Θεσσαλονίκη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom