Τουρκία Çok Güsel Κωνσταντινούπολη!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου.
Εμείς όταν πήγαμε (πριν 1 μήνα) δεν χρησιμοποιήσαμε ούτε μία φορά ταξί, καθώς όλοι (μα ΟΛΟΙ) οι Τούρκοι που συναντήσαμε μας προειδοποιούσαν να το αποφύγουμε σαν τον διάβολο το λιβάνι! Αλλά με το Akbill μας μονίμως γεμάτο (το οποίο και έφερα πίσω, γιατί όπως είπες κι εσύ, μια φορά δεν είναι αρκετή) αλλάζαμε το ένα ΜΜΜ μετά το άλλο και γυρίσαμε σχεδόν παντού (και στην ασιατική πλευρά).
Πάντως πρέπει να παραδεχτώ ότι εγώ το ταλέντο σου στις φωτογραφίες δεν το έχω κι ενώ είδαμε τα ίδια πράγματα, οι φωτογραφίες μας δεν απεικονίζουν σίγουρα τα ίδια! μπράβο
σευχαριστω για τα καλα σου λογια..η αληθεια ειναι οτι εβγαλα απιστευτες φωτο και αυτο που ειδατε ειναι ενα πολυ μικρο δειγμα..παντως εγω θα ξαναπω οτι η φημη με τα ταξι δεν στεκει.διοτι δεν μπορει να ειμασταν τοσο τυχεροι και οι τοσες φορες που πηραμε ταξι να μην ειχαμε κανενα προβλημα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ομορφη η ιστορια σου και η φωτογραφιες σου.
Εχω βγαλει πολλες παρομοιες φωτογραφιες ..τις κοιτουσα και ελεγα ..πω πω ..σα να ημουν παλι εκει κ τα ξαναφωτογραφιζα.Μπραβο σας πηρατε μια πολυ καλη γευση της πολης και κανατε-ειδατε πολλα μεσα σε λιγες μερες.
Δεν ειχα παει στο μοντερνο κομματι...αλλα ξενερωσα πολυ μολις ειδα τις φωτο.Ειλικρινα δεν την εχω την Πολη στο μυαλο μου ετσι μοντερνα ...δε μπορω να την συνηθισω.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ομορφη η ιστορια σου και η φωτογραφιες σου.
Εχω βγαλει πολλες παρομοιες φωτογραφιες ..τις κοιτουσα και ελεγα ..πω πω ..σα να ημουν παλι εκει κ τα ξαναφωτογραφιζα.Μπραβο σας πηρατε μια πολυ καλη γευση της πολης και κανατε-ειδατε πολλα μεσα σε λιγες μερες.
Δεν ειχα παει στο μοντερνο κομματι...αλλα ξενερωσα πολυ μολις ειδα τις φωτο.Ειλικρινα δεν την εχω την Πολη στο μυαλο μου ετσι μοντερνα ...δε μπορω να την συνηθισω.
εγω δεν μετανοιωσα που πηγα..ηθελα να δω κι αυτο το κομματι..να δω την πολη με τα χιλια προσωπα..δεν την συγκρινω βεβαια με την υπολοιπη πολη..εκει γευεσαι αυθεντικη κωνσταντινουπολη με την τεραστια και σπουδαια ιστορια..πραγματικα την αγαπησα την πολη..και νομιζω σε 4 μερες πηραμε καλη γευση..απο τωρα σκεφτομαι τι θα δω στην επομενη επισκεψη..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οπως το ειπες ..μια φορα δεν ειναι αρκετη.Και κοντινος προορισμος και ωραιος.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Με τα ταξί στην Πόλη ούτε εμείς αντιμετωπίσαμε το παραμικρό.
Ακόμα και μ αυτά που παίρναμε έξω απ τα παζάρια.
Να μαστε άραγε τόσο τυχεροί?και να μη μας έτυχε ούτε μια στραβή?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
και αφου αποφασισαμε να μη παμε στη μονη της χωρας πηγαμε στο ξακουστο εστιατοριο asitane…
εδώ να πω πως όλα τα πραγματα είναι υποκειμενικα.εχω διαβασει τα καλυτερα και το εχετε προτεινει πολλοι.εγω θα πω ότι ηταν ένα σχεδον αδειο μαγαζι,κρυο με μια δηθεν γκλαμουρια και με φαγητα επιεικως απαραδεκτα.με αυθεντικες οθωμανικες συνταγες που τις κανει ενας απ τους καλυτερους σεφ…και???
Ότι πηραμε ηταν χαλια..και αντε τις μικροσκοπικες μεριδες σε ένα καλο μαγαζι τις περιμενεις αλλα η γευση?και ουτε θεα να δεις,ουτε μια μουσικη να ακουγεται..πληρωσαμε από 12ευρω για καλο εστιατοριο πολυ φτηνα ασχετα αν δεν φαγαμε τιποτα..

1)λάθος που δεν πήγατε στην μονή

2) είσαι σίγουρος οτι φάγατε στο asitane και πληρώσατε 12 ευρώ το άτομο ???
όλα σχεδόν τα κυρίως ξεκινούν απο 15 ευρώ

και να θεωρήσω λογικό να μην σου άρεσε η κουζίνα του γούστα είναι αυτά
αλλά οτι όλα ηταν χάλια !!!!! μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ????


δες εδω τον κατάλογο του μαγαζιού για να θυμηθείς τι ''φάγατε'' και πληρώσατε 12 ευρώ το άτομο
http://www.asitanerestaurant.com/Asitane-Restaurant-Winter-2010-2011-List-A4-PDF.pdf
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
1)λάθος που δεν πήγατε στην μονή

2) είσαι σίγουρος οτι φάγατε στο asitane και πληρώσατε 12 ευρώ το άτομο ???
όλα σχεδόν τα κυρίως ξεκινούν απο 15 ευρώ

και να θεωρήσω λογικό να μην σου άρεσε η κουζίνα του γούστα είναι αυτά
αλλά οτι όλα ηταν χάλια !!!!! μήπως είσαι λίγο υπερβολικός ????


δες εδω τον κατάλογο του μαγαζιού για να θυμηθείς τι ''φάγατε'' και πληρώσατε 12 ευρώ το άτομο
http://www.asitanerestaurant.com/Asitane-Restaurant-Winter-2010-2011-List-A4-PDF.pdf
:Dβρε πριν 15 μερες ημασταν εκει,λες να μη θυμαμαι?πηραμε 4 μετρημενα πιατα..αλλα ηταν ορεκτικα αλλα κυριως..ναι γυρω στα 12 βγηκε..τα 4 που πηραμε ηταν απο μετρια εως χαλια..καθολου υπερβολικος.και ναι ηταν το asitane:Dμαλιστα εγω ειμαι βολικος γενικα οσον αφορα το φαγητο..στη μονη ηξερα τι αφορα το θεμα και με δικη μου αποφαση δεν πηγαμε..οκ μπορει και να εκανα λαθος σαυτο..
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Καταπληκτικές οι Φωτό σου!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γιαννη τώρα βρήκα την ιστορία σου και είναι σούπερ χρήσιμη!! Και οι φωτογραφίες σου είναι οι πιο ωραίες που βρηκα ως τωρα από Κωνσταντινούπολη! Μπήκα για τα καλά στο κλίμα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιαννη τώρα βρήκα την ιστορία σου και είναι σούπερ χρήσιμη!! Και οι φωτογραφίες σου είναι οι πιο ωραίες που βρηκα ως τωρα από Κωνσταντινούπολη! Μπήκα για τα καλά στο κλίμα!
Αααα σ'ευχαριστώ..Είναι βέβαια λίγο πρόχειρα γραμμένη αλλά τότε δεν έδινα σημασία σ'αυτά;)
Οσο για τις φωτό το παράκανα κλασικά..Και υψηλή ανάλυση που αργούν να φορτώσουν και πολλές..Αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι απ τις αγαπημένες μου στη συλλογή φωτό που έχω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.827
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom