Άγιος Δομήνικος Άγιος Δομινικος

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ποο τι μου θύμησες τώρα..ναι μας πήγαν στην μπροστά παραλία έχοντας μισή ώρα μόνο δεν πρόλαβα να εξερευνήσω το νησί ..πήγα με πούλμαν από πούντα κανα 2 30 ώρες διαδρομή περίπου.η βλακεία με την πούντα κανα είναι ότι είναι οτι Είναι στο ανατολικότερο άκρο κ δεν ενδυκνειται για εκδρομές ..εσύ πού αλλού πηγές εκτός από σαμανα ?
Δε θα μπορούσες να το εξερευνήσεις αφού μόνο η παραλία που σας πήγαν είναι για τους day trippers.
Η πίσω πλευρά ανήκει στο Gran Bahia Principe Cayo Levantado και είναι μόνο για τους διαμένοντες στο ριζορτ. Όταν πήγα εγώ ευτυχώς ήταν για όλους.
Όντως η Πούντα κάνα είναι το πιο μακρινό σημείο από τα πάντα στο νησί.
Εγώ έμεινα στην Boca chica και εξερεύνησα όλη τη νότια ακτογραμμή, Σάντο Ντομίνγκο, διπλανές παραλίες,μέχρι Πούντα κάνα (χωρίς να μείνω, πήγα για μπάνιο μόνο) και στο νησί Saona. Μετά έμεινα στη Σαμανα (Las Galeras,Las Terrenas), μετά Σοσούα-Καμπαρέτε, στην ενδοχώρα στην Jarabacoa και κατέληξα πάλι Μπόκα τσικα.
Έχω γράψει ιστορία εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Παμε-Αγιο-Δομηνικο.279/
στο λεω γιατί καμιά φορά έχει ενδιαφέρον να δεις πώς άλλαξε ένα μέρος με τα χρόνια. Ίσως πάρεις ιδέες για να ξαναπάς και σε άλλα μέρη αν σου άρεσε:)
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Εσύ το γύρισες όλο το νησί μου άρεσε ο άγιος Δομινικος αλλά το θέμα είναι ότι είχα ακούσει ότι είναι επικίνδυνα και όντας μονος μου είπα θα μεινω σε all inclusive και θα κάνω ημερήσιες εκδρομές για πιο safety θα ήθελα να παω στην saona αλλά προτίμησα να κάνω zipline στο hacienda park ήταν Φοβερο,, δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα μου αρέσει να ανακαλύπτω καινούριες χώρες ,φέτος θα πάω κουβα Δεκέμβριο ειναι πιο ασφαλής χώρα οπότε θα γυρίσω και θα δω περισσότερα πράγματα
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Η 7 και η 8 ημέρα κύλισε στι ξενοδοχείο με κοκτέιλ στο bar της πισίνας και το απόγευμα στην ρεσεψιόν (ένας μεγάλος χώρος ανοιχτός στα πλάγια με σκέπη από ξύλα και αναμηστηρες στυκ Καραϊβικής .επίσης γύρω από την πισίνα το μεσημέρι είχε ανιματερ η οποίοι ψυχαγωγουσαν τους ενοίκους του ξενοδοχείου ..το βράδυ είχε λάτιν χώρους στην ρεσεψιόν του ξενοδοχείου με live μουσική ενας χωρευε μπροστα οι άλλοι ακολουθουσαν.

Πρωτελευταια ημέρα ξύπνημα στις 7 π(δεν πρόλαβα να φάω πρωινό από τον μπουφέ του ξενοδοχειου) για εκδρομή στο hacienda park όπου θα κάνουμε zipline ιππασία κ buggies κοστοσ εκδρομής 99 δολλαρια ..το πάρκο ήταν τεράστιο ,κλείδωσα όλα μου τα πράγματα σε locker δυστυχώς δεν είχα go pro camera μαζί για να τραβάω βίντεο κατά την διάρκεια του zipline και έτσι αρκέστηκαν σε 2-3 φωτογραφίες του πάρκου ..αυτό το zipline ειναι από τα 2 μεγαλύτερα στην Καραϊβική είχε 5 πλατφόρμες,αφού είδα τους πρώτους zipliner να ξεκινούν κ να φεύγουν με έπιασε λίγο ένα σφίξιμο ήρθε και η σειρά μου με έδεσαν και απογηωθηκα το υψόμετρο ήταν πολλή μεγάλο αλλά η αδρεναλίνη ήταν απίστευτη το συνιστώ στον οποιοδήποτε μπορείτε να το googlarete hacienda park
Αφού έκανα κ τις 5 πλατφόρμες και είχα βγει ζόμπι από την χαλί με περίμενα μια τελευταία έκπληξη ένα bungee jumping στην αρχή λέω θα το κάνω μετά λέω καλύτερα.λ να το αφήσω και να κατέβω από την πλατφόρμα με τα πόδια ...επόμενη δραστηριότητα buggies έγινα μέσα στις λάσπες περνώντας α γρήγορα Γούβες με χώμα και λασπόνερα κ σταμάτησα σε ένα ποτάμι όπου έκανα μπάνιο για να ξεπλυθω μάταια γιατί ξαναεγινα πάλι μέσα στις λάσπες τελευταία δραστηριότητα ήταν η ιππασια μετά μεσημεριανό σε μπουφέ κ επιστροφή στο ξενοδοχείο
IMG_2608 (1).JPG
IMG_2609 (1).JPG
IMG_2606.JPG
 
Last edited by a moderator:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Έφθασε η τελευταία ημέρα πρωινό ξύπνημα στις 8 30 ώρα κ ντου στο μπουφέ για πρωίνο
Μαγικό παπάγια βάφλες με Μερέντα ντόνατς ομελέτα και καφέ δομινικανικο οποίος μεν πολλή ωραίος αλλά ζεστός γιατί μόνο οι Έλληνες να έχουν ανακαλύψει το fredo? Στο επόμενο ταξίδι θα παίρνω κ μιξερακι μαζί για τι δεν παλεύεται ζεστός καφέσ στους 30 βαθμούς ..τελείωσα με το πρωίνο κατευθύνομαι στην παραλία για μπάνιο και ηλιοθεραπεία έπρεπε να κάνω γρήγορα γιατί 12 ώρα θα παρνουσε το βανακι π θα με πήγαινε στο αεροδρόμιο τελείωσα το μπάνιο πήγα στο δωμάτιο έκανα ντουσ και τακτοποίησα τα πράγματα σαν καλή Έλληνάρα της τελευταίας στιγμής βγήκα λόγω έξω στο μπαλκονι του δωματίου για να απολαύσω τελευταία φορά την θέα με την πισίνα και τους φοίνικες είδα κ ένα παγώνι μπροστά από την μπαλκονόπορτα παρεπιπτόντως ..παίρνω την βαλίτσα και φεύγω με μαύρο δάκρυ από τo deluxe δωμάτιο μου χαχαχα ..φθάνω στη ρεσεψιόν για check out κάιβεπιβιβαζιμαι στο βαν για το αεροδρόμιο της πούντα κανα θα πετούσα για Βρυξέλλες με την tui μέσω montego bay jamaica ...έτσι κάπως έτσι ένα εξωτικο γεμάτες αναμνήσεις ταξίδι έφτασε στο τέλος του ελπίζω να σας άρεσε η ιστορία μου..αναμένω το επόμενο ταξίδι στην Κούβα αυτόν τον δεκεμβριο
IMG_2657.JPG
IMG_2705.JPG
IMG_2622 (1).JPG
IMG_2708.JPG
IMG_2622.JPG
IMG_2627 (1).JPG
IMG_2681.JPG
IMG_2695.JPG
IMG_2703.JPG
 
Last edited by a moderator:

Stavi Latos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πήγαμε Πουντα Κάνα με τον άντρα μου (σε σχεση τοτε) τον Αυγουστο του 2013...ονειρεμενα.....τι μου θύμησες!!!Κολυμπησαμε με δελφινια,καρχαριες,σαλαχια!!Καναμε parasailing και πολλα αλλα που ουτε φανταζομουν!!Συνεχισε τα ομορφα ταξιδια σου...να περνάς όμορφα πάντα!!
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Σε ευχαριστώ stavi latos εσύ έκανες πιο extream sports εγώ αρκέστηκαν στο zipline σε ποιοβξενοδοχειο έμεινες εάν επιτρέπεται;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Ανεβάζω βιντεακι από το αεροδρόμιο της πούντα κανα
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκουαδορ,περου
Ανεβάζω βιντεάκι από το coco bongo δείτε το αξίζει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom