Μποτσουάνα Άγριες νύχτες στη Μποτσουάνα

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
..
.. το ειδα Γιωργο αλλα καπως διαφορετικη ηταν η Καλαχαρι που εγω ειδα...και η Μαγια ηταν καπως...πως να το πω..σκηνοθετημενη ιδιως εκει με τους βουσμανους με στολες!!!!!!!:xmas_sad:
Απογοήτευση σκέτη ήταν η εκπομπή...2 εβδομάδες ταξίδι και έδειξε όλο χαζομάρες.....τα έχω πει για τη Τσόκλη ότι είναι καραμέτρια στη δουλειά της και αποδείχτηκε και πάλι....και τώρα, αυτή η μετριότητα έγινε βολευτής!
Όλοι οι άξιοι στο Κοινοβούλιο είναι πια...πήγαινε Ελευθερία μου να τα δεις με τα ματάκια σου...

Όπως κι εγώ θα πάω κάποια στιγμή και στη Ναμίμπια με τις ομορφιές της...από πορτοκαλί τότε θα γίνει κατακόκκινη στο χάρτη....ζηλιάρηδες...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Απογοήτευση σκέτη ήταν η εκπομπή...2 εβδομάδες ταξίδι και έδειξε όλο χαζομάρες.....τα έχω πει για τη Τσόκλη ότι είναι καραμέτρια στη δουλειά της και αποδείχτηκε και πάλι....και τώρα, αυτή η μετριότητα έγινε βολευτής!
Όλοι οι άξιοι στο Κοινοβούλιο είναι πια...πήγαινε Ελευθερία μου να τα δεις με τα ματάκια σου...

Όπως κι εγώ θα πάω κάποια στιγμή και στη Ναμίμπια με τις ομορφιές της...από πορτοκαλί τότε θα γίνει κατακόκκινη στο χάρτη....ζηλιάρηδες...
..
.. Πηγα Γιωργο, η Μποτσουανα ηταν η δευτερη χωρα μετα τη Ναμιμπια στο ταξιδι μου προπερσυ, πηγα κεντρικη καλαχαρι και μετα Μορενι και Κομπε αλλα αλλη εικονα εχω εγω στα ματια μου...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γράψε μας δυο λόγια όποτε βρεις χρόνο...αν και φτωχοί άνθρωποι, δεν ήταν σε τραγική κατάσταση απ'όσο είδα....στη Ζάμπια όμως, άλλη κατάσταση, δράμα..και στη Ζιμπάμπουε πρέπει να είναι ακόμα χειρότερα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..... θα προσπαθεισω οταν επιστρεψω απο Ουγκαντα να γραψω 2-3 πραγματα...τωρα ετοιμαζομαι γιατι 16 Γενναρη φευγω....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Επίλογος

Δυο βράδια ακόμη απέμεναν, που τα περάσαμε στη καρδιά του Δέλτα του Οκαβάνγκο, στη περίφημη Xakanaxa. Τα highlights συνοπτικά:

- Φανταστική η νέα τοποθεσία του καμπ, ολόγυρα καταπράσινο λιβάδι στο οποίο έβοσκαν αντιλόπες και ζέβρες. Απλά μαγεία.

- Dead Tree Island. Ένας εκπληκτικός, σουρεαλιστικός τόπος με νεκρά, ξεραμένα δέντρα, με φόντο έναν εκπληκτικό ουρανό, βαριά συννεφιασμένο, ηλιοβασίλεμα απίστευτο. Μακρινές βροντές από τη καταιγίδα που πλησίαζε. Τοπίο και ατμόσφαιρα από άλλο πλανήτη.

- Καταπράσινο τοπίο, μεγάλα δέντρα, πολλές λίμνες. Θυμίζει τοπία της κεντρικής Ευρώπης. Τόσο διαφορετικό από τα υπόλοιπα.

- Μια μεγάλη οικογένεια από λιοντάρια ξεραίνεται στον ύπνο. Τα χαζεύουμε καθώς κοιμούνται, δεν ενοχλούνται διόλου από τη παρουσία μας.

- Αεροδρόμιο στη μέση του πουθενά, ένα μικρό αεροσκάφος παρκαρισμένο, impala στη μέση του διαδρόμου.

Τη τελευταία νύχτα, οι φίλοι μας οι Μποτσουανοί μας έχουν ετοιμάσει χουνέρι. Έχουν δέσει ένα πλαστικό δοχείο, γεμάτο με ωμό κρέας, από τη σκηνή μας με ένα χοντρό σκοινί. Μας κάνουν πλακίτσα, περιμένουν να έρθουν ύαινες και τραβώντας το δοχείο να τραβάνε παράλληλα και τη σκηνή καθώς θα κοιμόμαστε. Το παίρνουμε χαμπάρι και δένουμε το δοχείο από έναν κορμό πίσω από τη σκηνή. Τις ύαινες θέλουμε να τις νιώσουμε ακριβώς έξω από τη σκηνή, αλλά χωρίς να κουνηθούμε. Όμως δεν έρχονται...

:: ::
:: ::
:: ::
::

ΤΕΛΟΣ
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Τι δηλαδή αυτό ήταν; τώρα πρέπει να γυρίσουμε στην Αθήνα; Πάλι καλά βέβαια που γυρνάμε και αρτιμελείς. Σε ευχαριστώ για την αναμετάδοση, τις υπέροχες φωτογραφίες, και την αγωνία που μας χάρισες.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Σε ευχαριστώ, πριν την ιστορία σου ούτε καν ήξερα την Μποτσουάνα, τώρα σκέφτομαι ότι αυτό θα ήθελα να είναι το επόμενο ταξίδι μου.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Νοιώθω πλήρης με την ιστορία, τις φωτο, τα βιντεάκια και όλη την ατμόσφαιρα που μας μετέφερες...αριστοτεχνικά μπορώ να πω ! ;)

Σ΄ευχαριστώ φίλε μου :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom