ΗΠΑ Άλλος για το μεγάλο μήλο?

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο]Όλα μια χαρά δόξα τον θεό εκτός από κάτι το βασικό… τον καιρό… έβρεχε από την ώρα που προσγειωθήκαμε στο NEWARK… μιλάμε για τον ασταμάτητο… η λύση δόθηκε από το απέναντι μαγαζί « Όλα Πέντε…» ομπρελίτσα υπερλούξ με πέντε δολάρια και άρχετε η επιχείρηση Νέα Υόρκη…σιγά μην μας πτοήσει μια κωλοβροχή… Ο γιατρός της πείνας βρίσκετε στις παρυφές του Village… Corner Bistro με τα καλύτερότερα μπέργκερς του διαπλανητικού συστήματος… με ένα super burger συν καναδυό μπύρες την κάναμε ταράτσα και δώσαμε ψίχουλα… 15 δολάρια το κεφάλι… [URL="http://cornerbistro.ypguides.net/"]Corner Bistro[/URL] όποιος πάει στην Ν.Υ και βρει καταφύγιο σε ταχυφαγεία στυλ Mc Donalds είναι απλά άξιος της μοίρας του… Η βροχή συνέχιζε απτόητη, κι εμείς το ίδιο…το [URL="http://www.meatpacking-district.com/flash3.html"]Meatpacking District[/URL
  3. Κεφάλαιο 3ο]Kυριακή πρωί και όλα τα καλά παιδιά πάνε εκκλησία… ο καιρός έχει συνωμοτήσει να μας προμοτάρει κι εμείς γραμμή για Harlem…Αβυσσινιακή εκκλησία και I love gospel!! Μπορεί οι ουρές και η αναμονή να είναι μεγάλη αλλά δεν πας κάθε Κυριακή για Gospel… είχε πια μεσημεριάσει και το Harlem από την [URL="http://www.endex.com/gf/buildings/bbridge/bbridge.html"]Brooklyn Bridge[/URL] είναι δεν είναι μισή ώρα με το metro… το νεοϋορκέζικο μετρό είναι μια εμπειρία από μόνο του… παρακμιακό, βρώμικο, κλειστοφοβικό αλλά ιδανικό μέρος για να πιάσεις τον πραγματικό σφυγμό της πόλης… και μόνο οι φάτσες που θα δεις… Την Brooklyn Bridge όχι μόνο να την δεις αλλά και να την περπατήσεις… θα στριμωχτείς με ποδήλατα , καροτσάκια , άσπρους, μαύρους , κίτρινους , μπλε αλλά θα απολαύσεις από το μέσον της μια απίστευτη θέα της πόλης και της ίδιας της γέφυρας , της ομορφότερης γέφυρας της πόλης…Πεινάγαμε… στο Brooklyn βρίσκετε αυτό εδώ [URL="http://www.peterluger.com/"]Peter Luger Steakhouse[/URL] . Κάναμε μια προσπάθεια για κράτηση και η απάντηση που πήραμε ήταν μέσα Ιούλη… ενάμισι μήνα δηλαδή μετά… απογοήτευση… η λύση όμως ήταν απλή… πηγαίνετε το μεσημέρι δεν χρειάζεται κράτηση… δεν θα πω τίποτε άλλο… υποθέτω το σημειώσατε ε? Peter Luger… Τελευταίο μας βράδυ και τα κυριλίκια ανήκουν στο παρελθόν… το πρόγραμμα για το βράδυ έχει σκληροπυρινικό Rock club… τι καλύτερο από το [URL="http://cafewha.com/"]Wah…[/URL

Το πανβρώμικο χιλιοτρακαρισμένο Megane μου, πάρκαρε στο μακράς διαρκείας του κοσμοδρομίου Ελ.Βενιζέλ… Ανεβήκαμε με γρήγορα βήματα τις κυλιόμενες, περάσαμε την γέφυρα και γραμμή στο check in της KLM… Τέσσερις και δέκα τον αξημέρωτο…

Χάρισα ένα χαμόγελο του Δράκουλα στην μπουμπού στο γκισέ μπας και πάρω κανένα παράθυρο μιας και ηλεκτρονικό check in στην KLM για Αμερική ,παρόλη την διαφήμιση, δεν προβλέπετε, αλλά τζίφος η δουλειά… το αστέρι όχι μόνο παράθυρο δεν μου έδωσε στο υπερατλαντικό, αλλά μας έβαλε και σε ξεχωριστές θέσεις… με την τσίμπλα στο μάτι, το είδα όταν είχαμε φτάσει στην έξοδο επιβίβασης και τα μπινελίκια τα κράτησα για τον εαυτό μου…

Το γαλανό 738 των Βασιλικών Ολλανδικών αερογραμμών μας περίμενε για να μας ταξιδέψει στο Αμστελόδαμο και από εκεί αφού θα καθόμαστε δυόμιση περίπου ωρίτσες στο Schiphol θα παίρναμε τον δρόμο προς το μεγάλο μήλο… Το 738 με ξάφνιασε ευχάριστα… καινούργιο, με ηγεμονικό seat pitch , ένα σάντουιτς για κολατσιό και σαν μπόνους μια oh my God αεροσυνοδό… ωραία παιδιά τελικά αυτές οι Ολλανδέζες…

Άφιξη on time και βόλτες στο Schiphol… ήπιαμε ένα καφέ της παρηγοριάς μπας και ανοίξει το μάτι , χαζέψαμε κολόνιες, ηλεκτρονικά , ρούχα, ποτά , μουστάρδες είδαμε καμένους να παίζουν στο καζίνο του αεροδρομίου στις 9 το πρωί και τέλος τα βήματα μάς οδήγησαν στην Α35 την θύρα που μας περίμενε το υπέργηρο 763 της DELTA… Αυτά έχουν τα code share σκέφτηκα, κλείνεις KLM και σου βγαίνει DELTA… συμβουλή… αποφύγετέ την με κάθε κόστος… τουλάχιστον όσο κυκλοφορούν ακόμα τα περίφημα 763 της… ναι - ναι είναι τα ίδια που κάνουν non stop το Αθήνα – Νέα Υόρκη… το αεροπλάνο έμπαινε στα πρώτα του άντα και οι αεροσυνοδοί στα τρίτα ήντα τους… δεν έχω κάτι ούτε με τις γιαγιάδες ούτε με το αεροπλάνο, απλά θα τα προτιμούσα και τα δύο καμιά τριανταριά χρόνια μικρότερα… τέλος πάντων 296? έδωσα μην είμαι και αχάριστος…Έκλεισα τα μάτια, αρνήθηκα ευγενικά τον διατροφικό εφιάλτη που μου σέρβιραν και προσπάθησα να ξεραθώ… για IFE βέβαια ούτε λόγος, πέντε έξη κοινές οθόνες και πολύ μας είναι… τα πάντα ρετρό στην όμορφη πτήση μας… επτά θέσεις πίσω μου ο συνταξιδιώτης μου προσπαθούσε να βολευτεί στην πολυκαιρισμένη του πολυθρόνα κουβεντιάζοντας με μια θηριώδη αραπίνα από την Αλαμπάμα… τέλος πάντων οκτώ ώρες ήταν και πέρασαν και με αυτά και αυτά ακριβώς στην ώρα μας, πώς να το πω το ψέμα, προσγειωθήκαμε στο NEWARK το δεύτερο αεροδρόμιο της Ν.Υ και επίσημο αεροδρόμιο του New Jersey…

Οι ουρές δεν ήταν μεγάλες, γιατί τα γκισέ ήταν πολλά, ο έλεγχος της τάξεως του λεπτού, καλωσήρθατε , τι θα κάνετε, βάλτε το χέρι σας στην οθόνη, χαμογελάστε στην κάμερα, ευχαριστώ και το express train για το κέντρο της πόλης super…κάνει 15$ και φτάνεις σε 35 λεπτά… υπάρχει κομπίνα να την βγάλεις με 1,5 δολλαριάκι αλλά βαριόμουν την ταλαιπωρία και πήγα στο καλό του Θεού… άφιξη στο Penn Station στο κέντρο του midtown πεντάλεπτο περπάτημα και επιτέλους απέθεσα στο ξενοδοχείο υπερπαραγωγή… Holiday inn Madison Square Garden… τριάστερο και πολύ του ήτανε, αλλά τα 140? το δίκλινο 140?… τα ξενοδοχεία στην Νέα Υόρκη είναι απλησίαστα, τουλάχιστον ήταν καθαρό και κεντρικό…
 

Attachments

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
όπα τι έχουμε εδώ!!! NY express... :D μια χαρά!

το αεροπλάνο έμπαινε στα πρώτα του άντα και οι αεροσυνοδοί στα τρίτα ήντα τους… δεν έχω κάτι ούτε με τις γιαγιάδες ούτε με το αεροπλάνο, απλά θα τα προτιμούσα και τα δύο καμιά τριανταριά χρόνια μικρότερα…
:haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
...καλά δεν παίζεσαι!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
ωραιος οπως παντα στα ραπορτα σου ...
Για δωσε πραγμα ,στους νοσταλγους του μεγαλου μηλου ...

296 ;;; Που πας και τα βρισκεις αυτα και μας αρρωσταινεις ;;;
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ω, τι απρόβλεπτο φόρουμ είναι αυτό!!! Από κει που περιμένεις να διαβάσεις για τους αιμοδιψείς ιθαγενείς του Παναμά, σκάει στην οθόνη σου ο τρέντυ προορισμός!!!!
Αναμένουμε με αγωνία την πρώτη βόλτα σας στην Πέμπτη Λεωφόρο!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι ουρές δεν ήταν μεγάλες, γιατί τα γκισέ ήταν πολλά, ο έλεγχος της τάξεως του λεπτού, καλωσήρθατε , τι θα κάνετε, βάλτε το χέρι σας στην οθόνη, χαμογελάστε στην κάμερα, ευχαριστώ
Δεν ξέρετε πόσο τυχεροί είσασταν. Όταν είχα προσγειωθεί στο EWR είχε φτάσει λίγα λεπτά πιο πριν μια πτήση της Air India... Και έτυχε στην ουρά που είχα στηθεί να είναι μπροστά μου μια σειρά από τα χειρότερα "φρούτα"... Κατέβηκα πρώτος από το αεροπλάνο, και τελείωσα τον έλεγχο μετά κι από τις αεροσυνοδούς...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δεν έχω αποφασίσει τι απολαμβάνω περισσότερο στα κείμενα σου, Traveller: τις περιγραφές των προορισμών σου, ή των αεροσυνοδών και των γευμάτων εν πτήσει??? :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όλα μια χαρά δόξα τον θεό εκτός από κάτι το βασικό… τον καιρό… έβρεχε από την ώρα που προσγειωθήκαμε στο NEWARK… μιλάμε για τον ασταμάτητο… η λύση δόθηκε από το απέναντι μαγαζί « Όλα Πέντε…» ομπρελίτσα υπερλούξ με πέντε δολάρια και άρχετε η επιχείρηση Νέα Υόρκη…σιγά μην μας πτοήσει μια κωλοβροχή… Ο γιατρός της πείνας βρίσκετε στις παρυφές του Village… Corner Bistro με τα καλύτερότερα μπέργκερς του διαπλανητικού συστήματος… με ένα super burger συν καναδυό μπύρες την κάναμε ταράτσα και δώσαμε ψίχουλα… 15 δολάρια το κεφάλι… Corner Bistro όποιος πάει στην Ν.Υ και βρει καταφύγιο σε ταχυφαγεία στυλ Mc Donalds είναι απλά άξιος της μοίρας του… Η βροχή συνέχιζε απτόητη, κι εμείς το ίδιο…το Meatpacking District είναι δυο βήματα μακριά και είναι ότι πιο in έχει να παρουσιάσει η Ν.Υ σήμερα… μαγαζιά, εστιατόρια, bars , hotels , τα πάντα όλα, στον υπερθετικό της χλίδας… αν σε όλα αυτά προσθέσετε celebrities και κουκλάρες Νεουορκέζες ντυμένες σα φιγουρίνια τότε βρήκατε τον παράδεισό σας… Μέσα από πλήθος παπαράτσι έζησαν κι εγώ το μύθο μου καθώς μόλις μπόρεσα να διακρίνω την κυρία Pink και όντας σε Sex & the City διάθεση κοπάνισα ένα υπέροχο cosmopolitan… Κατάκοπος, ημισουρωμένος και βρεγμένος καθώς η πολύτιμη ομπρέλα μου έπαψε από ένα σημείο και μετά να με υπηρετεί, βρήκα τον δρόμο της επιστροφής και παραδόθηκα στη ζεστή αγκαλιά του Μορφέα…

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου… έξη η ώρα το πρωί και το μάτι γαρίδα… το αγαπημένο μου jetlag… με συνοπτικές αποφασίσαμε ότι η σημερινή μέρα θα θυσιαστεί στο βωμό του shopping…Ο πιστότερος σύμμαχος στην επιχείρηση shopping φαίνετε πως ήταν ο καιρός… την θέση της χθεσινής πλημμύρας είχε πάρει ένας λαμπρός ήλιος… Αντί για πρωινό ήπιαμε ένα καφέ της συμφοράς και ξεκινήσαμε… κατανοώ ότι δεν έχετε όλοι την δόση της τρέλας που με διακρίνει και σας είναι δύσκολο να βρεθείτε να κάνετε βόλτες στην Time Square στις 7.30 το πρωί αλλά αν ποτέ σας συμβεί , να είστε σίγουροι ότι δεν θα το μετανιώσετε… άραγμα σε μια από τις δεκάδες πολυθρόνες που έχουν καταλάβει το πεζοδρομημένο τμήμα της πλατείας και χάζεμα με την ησυχία σου της πόλης που μόλις ξυπνάει… 8.30 έφευγε το λεωφορείο για το Woodbery… δώσαμε 42$ και μια ώρα αργότερα βρεθήκαμε στην Μέκκα των σόπερς… Woodbury Common Premium Outlets και μην ακούσω τίποτε για Άττικα, Αττική, Βικτώρια ή Golden Mall, Mall, Μάλλια, μαλλιά κουβάρια γιατί θα σας κλωτσήσω… άνετα μπορείς να φας μια βδομάδα για ψώνια εκεί και φυσικά να καταστραφείς, να τα φας όλα , να μείνεις στον άσσο… 220 καταστήματα με όλες τις γνωστές μάρκες σε τιμές κλάσματος των κανονικών… εμείς δυστυχώς ή ευτυχώς καθήσαμε μόνο 8 ώρες και ταπί και ψύχραιμοι αλλά πλούσιοι σε ψώνια και εντυπώσεις γυρίσαμε , τα ψώνια, επιτέλους κατά τις 6 το απόγευμα στη βάση μας… Η κούραση - κούραση αλλά το έξω – έξω… μια ώρα ξεκούραση και γραμμή στη Chelsea Market μπας και προλάβουμε να φάμε τίποτε της προκοπής… Μια τόσο έντονη μέρα δεν μπορούσε να κλείσει παρά με μία υπερπαραγωγή… το 230 Fifth Rooftop Garden είναι πράγματι αυτό που λες μπαρ υπερπαραγωγή… Πίνεις το cosmopolitan σου στο roof garden και χαζεύεις τους ουρανοξύστες ολόγυρα… τι ωραία που περνάει ο καιρός στη Ν.Υ…
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Θεε μου ,δεν το πιστευω ....
Παιζεις με το πονο μου μεσημεριατικα ;:haha:

και εγω που ελεγα οτι εισαι καλο παιδι...

Θερμη παρακληση ,η συνεχεια μετα 2-3 μερουλες για να συνελθω πρωτα ... :lol:

και 296 και καλο φαγητο και ψωνια οικονομικα ; Σωστος ο παικτης ....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Kυριακή πρωί και όλα τα καλά παιδιά πάνε εκκλησία… ο καιρός έχει συνωμοτήσει να μας προμοτάρει κι εμείς γραμμή για Harlem…Αβυσσινιακή εκκλησία και I love gospel!! Μπορεί οι ουρές και η αναμονή να είναι μεγάλη αλλά δεν πας κάθε Κυριακή για Gospel… είχε πια μεσημεριάσει και το Harlem από την Brooklyn Bridge είναι δεν είναι μισή ώρα με το metro… το νεοϋορκέζικο μετρό είναι μια εμπειρία από μόνο του… παρακμιακό, βρώμικο, κλειστοφοβικό αλλά ιδανικό μέρος για να πιάσεις τον πραγματικό σφυγμό της πόλης… και μόνο οι φάτσες που θα δεις… Την Brooklyn Bridge όχι μόνο να την δεις αλλά και να την περπατήσεις… θα στριμωχτείς με ποδήλατα , καροτσάκια , άσπρους, μαύρους , κίτρινους , μπλε αλλά θα απολαύσεις από το μέσον της μια απίστευτη θέα της πόλης και της ίδιας της γέφυρας , της ομορφότερης γέφυρας της πόλης…Πεινάγαμε… στο Brooklyn βρίσκετε αυτό εδώ Peter Luger Steakhouse . Κάναμε μια προσπάθεια για κράτηση και η απάντηση που πήραμε ήταν μέσα Ιούλη… ενάμισι μήνα δηλαδή μετά… απογοήτευση… η λύση όμως ήταν απλή… πηγαίνετε το μεσημέρι δεν χρειάζεται κράτηση… δεν θα πω τίποτε άλλο… υποθέτω το σημειώσατε ε? Peter Luger… Τελευταίο μας βράδυ και τα κυριλίκια ανήκουν στο παρελθόν… το πρόγραμμα για το βράδυ έχει σκληροπυρινικό Rock club… τι καλύτερο από το Wah… αν θέλετε να απολαύσετε γνήσιες αμερικάνικες μπάντες με super μουσική πηγαίνετε στο Village και κατεβείτε τα σκαλιά του… δώστε 15 ψωροδολλάρια πιείτε δύο μπύρες και πραγματικά θα τρελαθείτε… μιλάμε για υπερκλάμπ…

Τελευταίο μας πρωί στην πόλη… ο καιρός μας τα χαλάει… στεναχωριέται που φεύγουμε και δακρύζει… περπατάμε την 5TH Avenue χαζεύοντας τους ουρανοξύστες και καταλήγουμε στο πάρκο… ποιο πάρκο? Μην κάνετε χαζές ερωτήσεις… ένα είναι το πάρκο… χαλαρώνουμε πριν φάμε μια πίτσα σε ένα από τα άπειρα Ιταλικά του Soho και πάρουμε το δρόμο προς το JFK… Άφιξη στο terminal 4, άψογη συνεννόηση για παράθυρο και μπροστά με την brunet στο γκισέ της KLM και επιβίβαση στο θηρίο, όπου θηρίο ένα ολοκαίνουργιο 777 της γαλάζιας κυρίας… εξωπραγματικό IFE που κάνει σκόνη ακόμη και αυτό των εταιριών του κόλπου με 80 ταινίες , σήριαλ, reality , ποδόσφαιρα, τσόντες (λέμε και καμιά μαλακία) και άπειρα μουσικά κανάλια που προσαρμόζεις τα τραγούδια που θέλεις και σε νανουρίζουν στο υπόλοιπο της πτήσεις σου… επιλογή δύο δίσκων, κρέας ή ψάρι, κοκα-κόλες, λεμονάδες πορτοκαλάδες , μπυράλ, σαλέπι, ζεστές πετσετούλες όλα super αλλά… τι αλλά βρε γρουσούζη τι άλλο θέλεις πιά? Τίποτε, αλλά, καλό χρυσό αυτό το 777 αλλά δεν το γουστάρω ρε παιδί μου, είναι στενό, … στη ναυαρχίδα της boeing και να πιάνεσαι? είμαι airbusάκιας και το φωνάζω… ζήτω το 346!!!

Το κέφι είναι πια στο ναδίρ, φεύγουμε… ακούω το Dancing Queen στα ακουστικά μου και χαιρετώ την παντοτινή βασίλισσα των πόλεων , την μόνη που συγκρίνετε με το glorious και το ανυπέρβλητο Paris…αγαπημένη μου μόνο για λίγο φεύγω… σε λίγους μήνες πάλι θα είμαι κοντά σου… είμαι ανίατα καψούρης… έστω και για 3 μέρες θα ξανάρθω να σε δω…

Συμφορμίτες πηγαίνετε όπου θέλετε, στην Ταυλάνδη, την Βραζιλία , την Ναμίμπια… αν δεν έχετε πάει στο μεγάλο μήλο δεν έχετε πάει πουθενά…
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οταν γραφεις τοσο ωραιες ιστοριες , να ειδοποιεις πρωτα για να εχουμε μαζι μας τα ξυραφακια .......
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ουφ! πάω να δω έτσι μονοκοπανιά δέκα επεισόδια sex and the city!!! φτιάχτηκα τώρα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom