Άλπεις για πρώτη φορά

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Προσωπικα δεν τον ενιωσα και δεν θελω να το παιξω θερμοαιμος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ναι σίγουρα αν περάσεις με το αυτοκίνητο από ένα ορεινό πέρασμα και έχει ήλιο και δεν κάτσεις πολύ μπορεί και να μην καταλάβεις κρύο. Αλλά αν πας για μια πολύωρη εκδρομή πχ τρέκινγκ καλό είναι να υπολογίσεις το συνδυασμό υψομέτρου και γεωγραφικού πλάτους.

Οι ορειβάτες υπολογίζουν χοντρικά ότι κάθε αύξηση του υψόμετρου κατά 100μ ισοδυναμεί με τον καιρό που επικρατεί 0.75 της μοίρας βορειότερα (80χλμ βορειότερα).

http://www.unep-wcmc.org/medialibrary/2010/09/10/71bb554a/Mountain_Watch.pdf (σελ. 15)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Περπάτησα για αρκετες ωρες το Jungfrau τον Ιουλιο, γιαυτο το γραφω. Μουσκεψα στον ιδρωτα. Δεν ξερω πως μπορει να ενιωσες στο αυτοκινητο.
 

makria

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
:lol:Καλημερα!
Προγραμματιζω κι εγω ενα ταξιδι στη βαυαρια- τυρολο (και λιγο βενετια) τον αυγουστο οικογενειακως (με τον συζυγο και τα δυο παιδια μου 13 και 17 ετων). Θα ταξιδεψουμε με το αυτοκινητο μας απο ανκονα και εχουμε στη διαθεση μας 9 μερες. Θα ηθελα τις αποψεις σας για το παρακατω προγραμμα:
Μερα 1: ancona – innsbruck (διανυκτερευση innsbruck)
Μερα 2 : επισκεψη σε καστρα, fussen, garmisch (διανυκτερευση garmisch)
Μερα 3,4,5 : μοναχο (3 διανυκτερευσεις)
Μερα 6,7 salzburg, hallstat, επισκεψη σε salt mines, berchtesgaden κλπ (2 διανυκτερευσεις στο salzburg)
Μερα 8,9 : venice (2 διανυκτερευσεις στη βενετια)
Θα παρακαλουσα πολυ για την κριτικη σας στο προγραμμα και για οποιες προτασεις και πληροφοριες για τη διαδρομη, καθως ειναι το πρωτο μας οδικο ταξιδι στο εξωτερικο. Ευχαριστω προκαταβολικα κι ευχομαι καλα ταξιδια! :lol:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
:lol:Καλημερα!
Προγραμματιζω κι εγω ενα ταξιδι στη βαυαρια- τυρολο (και λιγο βενετια) τον αυγουστο οικογενειακως (με τον συζυγο και τα δυο παιδια μου 13 και 17 ετων). Θα ταξιδεψουμε με το αυτοκινητο μας απο ανκονα και εχουμε στη διαθεση μας 9 μερες. Θα ηθελα τις αποψεις σας για το παρακατω προγραμμα:
Μερα 1: ancona – innsbruck (διανυκτερευση innsbruck)
Μερα 2 : επισκεψη σε καστρα, fussen, garmisch (διανυκτερευση garmisch)
Μερα 3,4,5 : μοναχο (3 διανυκτερευσεις)
Μερα 6,7 salzburg, hallstat, επισκεψη σε salt mines, berchtesgaden κλπ (2 διανυκτερευσεις στο salzburg)
Μερα 8,9 : venice (2 διανυκτερευσεις στη βενετια)
Θα παρακαλουσα πολυ για την κριτικη σας στο προγραμμα και για οποιες προτασεις και πληροφοριες για τη διαδρομη, καθως ειναι το πρωτο μας οδικο ταξιδι στο εξωτερικο. Ευχαριστω προκαταβολικα κι ευχομαι καλα ταξιδια! :lol:
Πολύ ωραία περιοχή και πολύ ωραίο πρόγραμμα.
Καλά να περάσετε.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
:lol:Καλημερα!
Προγραμματιζω κι εγω ενα ταξιδι στη βαυαρια- τυρολο (και λιγο βενετια) τον αυγουστο οικογενειακως (με τον συζυγο και τα δυο παιδια μου 13 και 17 ετων). Θα ταξιδεψουμε με το αυτοκινητο μας απο ανκονα και εχουμε στη διαθεση μας 9 μερες. Θα ηθελα τις αποψεις σας για το παρακατω προγραμμα:
Μερα 1: ancona – innsbruck (διανυκτερευση innsbruck)
Μερα 2 : επισκεψη σε καστρα, fussen, garmisch (διανυκτερευση garmisch)
Μερα 3,4,5 : μοναχο (3 διανυκτερευσεις)
Μερα 6,7 salzburg, hallstat, επισκεψη σε salt mines, berchtesgaden κλπ (2 διανυκτερευσεις στο salzburg)
Μερα 8,9 : venice (2 διανυκτερευσεις στη βενετια)
Θα παρακαλουσα πολυ για την κριτικη σας στο προγραμμα και για οποιες προτασεις και πληροφοριες για τη διαδρομη, καθως ειναι το πρωτο μας οδικο ταξιδι στο εξωτερικο. Ευχαριστω προκαταβολικα κι ευχομαι καλα ταξιδια! :lol:
Παρομοιο προγραμμα εκανα περσι, πολυ ωραιο το Σαλτζμπουργκ ειχα υποψη τα ορυχεια αλατιου αλλα τελικα επιλεξαμε την σπηλια του παγου Eisriesenwelt. Στο Μοναχο αξιζει το μουσειο τεχνολογιας μιας που εχετε και παιδια. Πολυ ωραιο ταξιδι καλα να περασετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom