Άλπεις για πρώτη φορά

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εκτος απο καλοκαιρινα,οπωσδηποτε κατι πιο βαρυ,κανενα μπουφανακι κυριως για το βραδυ.Ριξε καμια ματια στον καιρο της περιοχης την παραμονη που θα φυγεις και πραξε αναλογα.Εγω παντα συμβουλευομαι το intellicast.com που δινει 10ημερη προβλεψη,συνηθως με μεγαλη επιτυχια.
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Εκτος απο καλοκαιρινα,οπωσδηποτε κατι πιο βαρυ,κανενα μπουφανακι κυριως για το βραδυ.Ριξε καμια ματια στον καιρο της περιοχης την παραμονη που θα φυγεις και πραξε αναλογα.Εγω παντα συμβουλευομαι το intellicast.com που δινει 10ημερη προβλεψη,συνηθως με μεγαλη επιτυχια.
Δεν το γνωριζα αυτο το σαϊτ... :rolleyes:
Γκρεκο μου,εισαι αστερι :kissing2:!!!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Παιδακια μουυυυυυυυ... :innocent: Να σας πωωωωωωω.... :icon_redface: Τι ρουχαλακια να παρω για εκει πανω;Τι προτεινετε;
Να σκέφτεσαι οτι θα είσαι σε υψόμετρο και ο καιρός αλλάζει συνέχεια,
πρέπει να έχεις σακίδιο με παραπάνω ρούχα και πάντοτε αδιάβροχο.
Εγώ πήγα τέλος Μαΐου και ενώ είχα ενημερωθεί για τον καιρό το μυαλό μου αρνήθηκε να καταλάβει το πόσο κρύο θα είχε και πήρα πιο ελαφριά ρούχα απο ότι έπρεπε και πάγωσα :D
Καλά να περάσεις... οι Άλπεις είναι υπέροχες....
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Να σκέφτεσαι οτι θα είσαι σε υψόμετρο και ο καιρός αλλάζει συνέχεια,
πρέπει να έχεις σακίδιο με παραπάνω ρούχα και πάντοτε αδιάβροχο.
Εγώ πήγα τέλος Μαΐου και ενώ είχα ενημερωθεί για τον καιρό το μυαλό μου αρνήθηκε να καταλάβει το πόσο κρύο θα είχε και πήρα πιο ελαφριά ρούχα απο ότι έπρεπε και πάγωσα :D
Καλά να περάσεις... οι Άλπεις είναι υπέροχες....
Gaea,ευχαριστω για τις συμβουλες σου.

Με τη λογικη της αλλαγης συνθηκων,ειπα να παω καλοκαιρι,μπας και γλιτωσω λιγο κρυο.
Εκει δεν πας ποτε ελαφρως ντυμενη,και ειδικα Μαη!
Θα παρω αδιαβροχο,εχεις δικιο. ;)

Οσο για το αν ειναι υπεροχες......Εγω παντως ειμαι ηδη εκει... :bounce:
Ποιος περιμενει μεχρι 27 Ιουλη,ε;;;;;; :shock:
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Καλησπερα και παλι.

Θελω τη συμβουλη οσων γνωριζουν.
Ρωτησα στο ταξιδιωτικο γραφειο προχθες και η τιμη του πακετου για αυστριακες λιμνες ανερχεται στα 1000 ευρω (8ημερες,5 πολεις και αυστριακα χωρια-λιμνες).
Αυτο βεβαια,γιατι ταξιδευω μονη και επιβαρυνομαι το μονοκλινο,καθοτι δεν μοιραζεται πια ο κοσμος ενα δικλινο,γιατι φοβαται.

Να σας ρωτησω.Το πρακτορειο δεν πρεπει να μου δωσει αναλυτικο προγραμμα ταξιδιου,σε ποια ξενοδοχεια θα μεινουμε καθως και αποδειξη,οταν εισπραξει ολο το ποσο;
Μηπως γνωριζετε τη σχετικη νομοθεσια που καλυπτει εμας τους πελατες σε περιπτωση που δε δινουν αποδειξη;Γιατι,κακα τα ψεματα,μη μας πιανουν και κοτσους...Τοσα λεφτα δινουμε.

Εκανα απλα κρατηση,αλλα θελω αυριο να ρωτησω κι αλλες λεπτομερειες,προτου δωσω προκαταβολη.
Μονη δεν παιζει να παω,αλλα,πανω-κατω,τα ιδια θα εδινα παλι.
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Φαντάζομαι ότι δεν σε πειράζει που οι διανυκτερεύσεις είναι στη Βουδαπέστη και τη Βιέννη...
http://www.signature.gr/Πακέτα/ΕΥΡΩΠΗ/Λίμνες-Αυστριακών-Άλπεων.aspx?offers=false&page=0
Τοσες πολεις θα επισκεφτουμε :rolleyes:
Οταν οι τεσσερις μερες ειναι λιμνες,πιστεψε με,καθολου δε με πειραζει!Αλλωστε,ηθελα να τις δω και τις πολεις αυτες... ;) Ειναι πανεμορφες!

Παντως,σημερα που πηγα για να κανω κρατηση και να δωσω προκαταβολη,ηταν τυπικοτατοι,με αποδειξη και με ολα.Ζητησα και χορτοφαγικο μενου και ειπαν οτι θα το κοιταξουν.Εχουν σημα ΕΟΤ και σημα HATTA,οποτε μονο απατεωνες δεν ειναι.Δοξα το Θεο :D
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Τασουλα να περασεις ομορφα στις αλπεις !! ειχα παει 5μερες βιεννη φετος τον χειμωνα και πηγαμε και στις λιμνες ειναι οντως πανεμορφες...εγω ημουν χειμωνα εκει (χιονια χαμος,τρομερα τοπια ) στο στοιχειο μου :D

Περασα πανεμορφα ελπιζω να περασεις κ εσυ το ιδιο απλα εχε υποψιν οτι εαν εισαι με γκρουπ ειναι αλλιως εχεις συγκεκριμενο χρονο στα μερη , στην βιεννη μετανιωσα πρωτη φορα που πηγα με γκρουπ καπου. Ισπανια ,γερμανια , μιλανο ,αγγλια ,βουλγαρια παντου μονη μου κ τα οργανωσα εγω κ περασα καλυτερα..

Απλα εαν εχεις σκοπο να κανεις δραστηριοτητες θα ειναι δεσμευτικο το γκρουπ αυτο εννοω ... , παντως θα ξαναγυρισω κ γω καλοκαιρι αλπεις σιγουρα για ποδηλασια κ χειμωνα για σκι ;)...
Ενω ειχα κανονισει αρχικα για ποδηλασια στην γαλλια στο mont blanc αλλα μας κερδισε η ρωμη για φετος (εβγαινε πιο οικονομικα) !

Περιμενουμε φωτογραφιες και περιγραφη !!! :bounce:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ιουλιο-Αυγουστο ο καιρος δεν ειναι τοσο απροβλεπτος οπως το χειμωνα και γενικα ειναι ηπιος. 2500-3000 μετρα δεν ειναι και τιποτα τραγικο, εκτος εξαιρεσεων με ενα βαμβακερο πουλοβερ και ενα ανοιξιατικο μπουφαν εχετε καλυφθει πληρως. Για βροχη συμβουλευθειτε την προβλεψη καιρου πριν την αναβαση για να μην κουβαλατε περιττα.
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Τασουλα να περασεις ομορφα στις αλπεις !! ειχα παει 5μερες βιεννη φετος τον χειμωνα και πηγαμε και στις λιμνες ειναι οντως πανεμορφες...εγω ημουν χειμωνα εκει (χιονια χαμος,τρομερα τοπια ) στο στοιχειο μου :D

Περασα πανεμορφα ελπιζω να περασεις κ εσυ το ιδιο απλα εχε υποψιν οτι εαν εισαι με γκρουπ ειναι αλλιως εχεις συγκεκριμενο χρονο στα μερη , στην βιεννη μετανιωσα πρωτη φορα που πηγα με γκρουπ καπου. Ισπανια ,γερμανια , μιλανο ,αγγλια ,βουλγαρια παντου μονη μου κ τα οργανωσα εγω κ περασα καλυτερα..

Απλα εαν εχεις σκοπο να κανεις δραστηριοτητες θα ειναι δεσμευτικο το γκρουπ αυτο εννοω ... , παντως θα ξαναγυρισω κ γω καλοκαιρι αλπεις σιγουρα για ποδηλασια κ χειμωνα για σκι ;)...
Ενω ειχα κανονισει αρχικα για ποδηλασια στην γαλλια στο mont blanc αλλα μας κερδισε η ρωμη για φετος (εβγαινε πιο οικονομικα) !

Περιμενουμε φωτογραφιες και περιγραφη !!! :bounce:
Καλησπερα,Amazon και υπολοιποι φιλοι!
Κοιτα,επιτηδες εκλεισα με γκρουπ για την πρωτη φορα εκει,για να εχω μια ιδεα πού να κινηθω την επομενη ;)

Τωρα απο δραστηριοτητες,θα εκμεταλλευτω στο επακρο τον ελευθερο χρονο που θα δινουν!!! :)
Οσος κι αν ειναι αυτος!Λιγο ποδηλατακι δε θα το κανω;;; :cool:

Γενικως,μονη οργανωνω και παω.Αλλα,τωρα δεν ηθελα να παω σε μια πολη,ηθελα εξοχη και μονο.Αφου προεκυψαν και λιγες πολεις,δε με χαλαει καθολου!! :D

Σου ευχομαι να περνας καλα και εννοια σου,θα γραψω ιστορια,να δειτε και φωτο!!!!! :D :D :D

Ιουλιο-Αυγουστο ο καιρος δεν ειναι τοσο απροβλεπτος οπως το χειμωνα και γενικα ειναι ηπιος. 2500-3000 μετρα δεν ειναι και τιποτα τραγικο, εκτος εξαιρεσεων με ενα βαμβακερο πουλοβερ και ενα ανοιξιατικο μπουφαν εχετε καλυφθει πληρως. Για βροχη συμβουλευθειτε την προβλεψη καιρου πριν την αναβαση για να μην κουβαλατε περιττα.
Αφου δεν ειναι απροβλεπτος,παλι καλα!
Παντως,κανα μακρυμανικακι κι ενα καλο μπουφαν θα το εχω μαζι.
Και ομπρελιτσα.
Προβλεψη καιρου δε θα εχω τη δυνατοτητα να δω,εκτος κι αν υπαρχει ιντερνετ στο ξενοδοχειο μας!!
Α!Και μη μου μιλας στον πληθυντικο,καλε :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom