Βέλγιο Ολλανδία Άμστερνταμ-Βρυξέλλες

michalis1991

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Βρυξέλες θέλω να πάω για το tomorrowland festival. Γι' αυτό έχω διαλέξει και τις συγκεκριμένες ημερομηνίες. Από αεροπορικές από αυτές που κοίταξα πιο φθηνή ήταν η Alitalia. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο τρένο για να κάνω όλες αυτές τις διαδρομές στην Ευρώπη??
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Βρυξέλες θέλω να πάω για το tomorrowland festival. Γι' αυτό έχω διαλέξει και τις συγκεκριμένες ημερομηνίες. Από αεροπορικές από αυτές που κοίταξα πιο φθηνή ήταν η Alitalia. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο τρένο για να κάνω όλες αυτές τις διαδρομές στην Ευρώπη??
Εδω μπορεις να δεις δρομολογια, τιμες κτλ.

SNCB - Travelling in Belgium ο ''ΟΣΕ'' του Βελγιου

NS.nl ο ''ΟΣΕ'' της Ολλανδιας.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

michalis1991

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Πάρα πολύ καλό το site σου Borealis..μάλλον αυτό θα χρησιμοποιήσω για το Άμστερνταμ-Βρυξέλες..σ' ευχαριστώ!:D
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
το thalys κανει περίπου δύο ώρες αλλά είναι πιο ακριβό. Με τα μισά περίπου χρήματα μπορείς να πας με το ολλανδικό IC που κάνει κάτι λιγότερο από 3 ώρες. Εδώ θα βρεις όλα τα δρομολόγια με όλα τα τρένα: International train tickets for Fyra, Thalys, TGV, ICE International and Eurostar - NSHispeed.nl
Επίσης πιθανότατα θα σου έρθει πιο οικονομικά να κλείσεις αεροπορικά πήγαινε-ελα Αμστερνταμ, παρά για Αμστερνταμ και μετά από Βρυξέλλες. Με το τρένο από Βρυξέλλες πας κατευθείαν στο Schiphol του Αμστερνταμ (όλα τα τρένα Βρυξέλλες-Αμστερνταμ σταματάνε και στο αεροδρόμιο).
 

pafpouf

Member
Μηνύματα
52
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη...
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Σιν.τοίχος-Θιβέτ
Βοήθεια ! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σημείο αλλά θέλω κάποιες πληροφορίες. Θα πετάξω από Βόλο με Ryanair για Charleroi με προορισμό το Άμστερνταμ, λογώ φθηνών εισιτηρίων. Από Charleroi υπάρχει τραινάκι για Άμστερνταμ; Αν, ναι και κάποιος έχει κάνει την διαδρομή ας μας πει λεπτομέρειες ( όπως σημείο επιβίβασης, διάρκεια, κόστος, στάσεις, απλό ή γρήγορο). Θα είναι πολύτιμη η βοήθεια. Ευχαριστώ πολύ.
 

polytimip

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το ξερω οτι υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα ωστόσο θα ήθελα να συγκεντρώσω εδω τις απορίες μου.Θα παω με μια φιλη μου ένα ταξιδι Βρυξέλλες και απο εκει Άμστερνταμ.
1:Εχουμε 2 μερες σε ποια μερη θα μας προτείνατε για ημερησια εκδρομη ? Χαγη, Μπρυζ, Λουξεμβούργο, Αμβέρσα
2:Απο Βρυξέλλες για Άμστερνταμ ψάχνω τρενα αλλα ολα ειναι με μικρή ανταποκριση που δεν νομιζω να προλάβουμε.Τι γινεται ?
3:Καποιο καλό μέρος στις Βρυξέλλες για φαγητο και για νυχτερινη εξοδο ?
Ευχαριστώ πολύ εκ τν προτέρων
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Το βελγιο ειναι μικρη χωρα και οι αποστασεις απο πολη σε πολη ειναι μικρες εχει τοπικα τρενα σε φιλικες τιμες που μπορουν να σε πανε απο πολη σε πολη ,σαν πρωτη σου επιλογη θα ελεγα εγω να πας στην Μπρυζ και δευτερη η γανδη,κανε μια αναζητηση στο forum εχει αρκετες πληροφοριες για αυτα τα μερη.Τωρα απο βρυξελλες για αμστερνταμ εγω ταξιδεψα με το https://www.thalys.com/be/en/train-timetables/Brussels/Amsterdam εκανα αν θυμαμαι καλα κοντα στις 2 ωρες ,αν εισαι τυχερος θα βρεις εισιτηρια στην τιμη των 60 ευρω με επιστροφη,αλλιως δες και με τα συμβατικα τρενα http://www.belgianrail.be/
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1:Εχουμε 2 μερες σε ποια μερη θα μας προτείνατε για ημερησια εκδρομη ? Χαγη, Μπρυζ, Λουξεμβούργο, Αμβέρσα
2:Απο Βρυξέλλες για Άμστερνταμ ψάχνω τρενα αλλα ολα ειναι με μικρή ανταποκριση που δεν νομιζω να προλάβουμε.Τι γινεται ?
3:Καποιο καλό μέρος στις Βρυξέλλες για φαγητο και για νυχτερινη εξοδο ?
1. Θα σου έλεγα να πας στη Γάνδη... είναι δίπλα στις Βρυξέλλες, είναι πανέμορφη και σε μια ημέρα θα έχεις πάρει μια καλούτσικη γεύση της πόλης... παρόμοια περίπτωση ελαφρώς κατώτερη σε αξιολόγηση είναι η Αμβέρσα... απλά μην προσπαθήσεις να χωρέσεις και τα δύο σε μια ημέρα γιατί θα τα κάψεις... για τα υπόλοιπα που ρωτάς η Μπρύζ είναι εξαιρετική περίπτωση αλλά θέλει διανυκτέρευση και σαφώς παραπάνω από μια μέρα ενώ το Λουξεμβούργο είναι μακριά...
2.Δεν καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησης... υπάρχουν δεκάδες τρένα που ενώνουν καθημερινά τις Βρυξέλλες με το Άμστερνταμ... δεν τίθεται θέμα ανταπόκρισης...
3.http://www.greatmomentsinbrussels.be/fr/brasseries-georges/
http://www.spinnekopke.be/en/location.html
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.700
Likes
50.611
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1:Εχουμε 2 μερες σε ποια μερη θα μας προτείνατε για ημερησια εκδρομη ? Χαγη, Μπρυζ, Λουξεμβούργο, Αμβέρσα
H Μπρυζ θέλει διανυκτέρευση, το βράδυ είναι πανέμορφη. Αλλά ακόμη περισσότερο μου αρέσει η Γάνδη (πάρα πολύ όμορφη και λιγότερο κουκλο-τουριστική), που επίσης δικαιολογεί διανυκτέρευση, μπόλικη φοιτητική ζωή, μπαράκια κλπ. Η Αμβέρσα όμορφη για λιμάνι, αλλά ένα σκαλί πιο κάτω από τις 2 προαναφερόμενες.
2:Απο Βρυξέλλες για Άμστερνταμ ψάχνω τρενα αλλα ολα ειναι με μικρή ανταποκριση που δεν νομιζω να προλάβουμε.Τι γινεται ?
Καλά, κι αν χάσεις την ανταπόκριση, μπαίνεις στο επόμενο με το ίδιο εισιτήριο, αλλά με τόσες συνδέσεις αυτό δε θα έπρεπε να είναι θέμα.
3:Καποιο καλό μέρος στις Βρυξέλλες για φαγητο και για νυχτερινη εξοδο ?
Πήγαινα πολύ συχνά Βρυξέλλες λόγω δουλειάς αλλά πάνε τόσα χρόνια που θα είναι μπαγιάτικες οι όποιες πληροφορίες. Σε γενικές γραμμές πάντως έχει ό,τι κουζίνα θες, θυμάμαι ένα ρώσικο μπαρ/ρεστό που πηγαίναμε με τον κυρ-Σβόμποντα, πολύ καλτ κατάσταση, Ρώσοι βιολιτζήδες με μουστάκια κωλοκοτροναίικα, τεράστιες μερίδες παραδοσιακού ρώσικου φαγητού, μετά έβγαινε και μια χοντρή κι έριχνε κάτι άριες, στο τέλος μεθούσαν και οι Ρώσοι λομπίστες/πολιτικοί/μαφιόζοι και κάθε βράδυ γινόταν της μουρλής, με πραγματικά καλό φαγητό. Έχει άπειρα μέρη η πόλη, από ποιοτικά ινδικά και αιθιοπικά (yummy) μέχρι γκουρμέ και μοριακή κουζίνα. Το μόνο που θυμάμαι από τα σχετικά πρόσφατα και το οποίο μπορώ να συστήνω ανεπιφύλακτα είναι το:
https://foursquare.com/v/cécila/51bbaaa6498e5d6ca1398c98

Ακριβό είναι, αλλά εγγυημένη επιλογή για γαστρομπάρ. Αλλά ξαναλέω η μισή πλάκα στις Βρυξέλλες είναι να πειραματίζεσαι στα φτηνά εστιατόρια εθνικής κουζίνας, άπειρες επιλογές, ψάξε λίγο στο ίντερνετ και βρες κάτι που να σας ιντριγκάρει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.621
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom