Γερμανία Ολλανδία Άμστερνταμ ή Βερολίνο?

chrisa_sal

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Το Άμστερνταμ έχει όλα όσα ζητάτε-εννοώ αξιοθέατα,μουσεία,πάρκα και σίγουρα νυχτερινή ζωή.Επίσης η απόσταση από γειτονικά ενδιαφέροντα μέρη είναι πολύ μικρή άρα για τις μέρες που θα καθήσετε ενδείκνυται.Το αρνητικό είναι πως δεν είναι ιδιαίτερα φθηνή.Μία λύση οικονομική είναι τα χόστελ όσον αφορά τη διαμονή.
Μαλιστα! Για βερολινο ξερεις τιποτα?
 

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
Μαλιστα! Για βερολινο ξερεις τιποτα?
Και οι δύο πόλεις είναι όμορφες, έχουν πολλά μουσεία και αξιοθέατα, προσωπικά το Βερολίνο μου φάνηκε περισσότερο ενδιαφέρον, και από ιστορικής άποψης.
Εμένα η νοοτροπία των Ολλανδών δε μου άρεσε, ούτε η "διασκέδασή" τους, ούτε οι τιμές τους.
Όμως είστε φοιτητές , όπου και να πάτε ωραία θα περάσετε, αναλόγως τι ζητάτε.
Πχ, για τέχνη, καλό είναι Αμστερνταμ, τι ενδιαφέροντα έχετε?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εχουμε ψαξει ναι γιατι θα παμε απο Λονδινο οποτε ειναι πολυ φθηνα! Απλως ο ενδιασμος ειναι πως αμστερνταμ παιζει μονο τρελα,drugs,μπουρδελα κ στην ουσια δν εχει να δεις αλλα πραγματα αν και πολυ ομορφο γενικα. Καθως επισης πολλοι μου εχουν πει πως ειναι για 3μερες το πολυ.Ενω το βερολινο συνδιαζει και το χαμο αλλα εχει να δεις και πραγματα.
το οτι το 90+ % των νεων πάνε για αυτο το λόγο. δε σημάινει πως δεν εχει μόνο αύτα.
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Φιλε μου, επειδη εχω επισκευτει και τις δυο πολεις, συγκεκριμενα το Βερολινο και ως φοιτητης, μαλλον θα σας προτεινα βερολινο! παρ´ ολο που θεωρω οτι και η Ολλανδια ειναι απιστευτα ενδιαφερουσα χωρα και το Αμστερνταμ πανεμορφο. Θα σου πω ομως γιατι σου προτεινω το Βερολινο... Γενικα θεωρω σημαντικο οταν επισκεπτεσαι μια πρωτευουσα να αντιλαμβανεσαι οσο δυνατον περισσοτερο γινεται το πνευμα, την κουλτουρα, τη φιλοσοφια ενος λαου! Αυτο μπορεις να το δεις στο Βερολινο αρκετα πιο ευκολα απ οτι στο Αμστερνταμ. Να νιωσετε πως ειναι οι Γερμανια ρε παιδι μου... Κατ εμε το Αμστερνταμ δε μπορει να σου το δωσει σε μεγαλο βαθμο καθως η αναγκη διατηρησης του τουριστικου κοινου του εχει οδηγησει στην προβολη μιας εικονας μη αντιπροσωπευτικης για την Ολλανδια, ή εστω οχι τοσο αντιπροσωπευτικης... Για μενα η Ολλανδια βρισκεται στα περιχωρα... στο Ντελφτ, τη μικρογραφια του αμστερνταμ, στο Ροτερνταμ που εκδηλωνει την μεγαλη εφεση και παραδοςη των Ολλανδων στην κτιριακη κατασκευη και στα ψαροχωρια του Βολενταμ! Το Βερολινο απ την αλλη Εχει οτι μα οτι θες! ειναι μια μικρη χωρα και οι 5 μερες θα φτασουν οριακα.. για να μην πω οτι ειναι λιγες! Ειναι εξαιρετικος προορισμος για φοιτητες! και μην νομιζεις οτι οι καταχρησεις που ανεφερες για το Αμστερνταμ δεν υπαρχουν και με το παραπανω στο Βερολινο... Να εισαι σιγουρος γ αυτο απλα λογω της εκτασης του γινονται λιγοτερο αντιληπτες... Μια βολτα απο το kreuzberg θα σε πέισει...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.677
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Βερολίνο είναι πάμφθηνο, έχει περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις, η νυχτερινή τπου ζωή είναι πολύ underground, τρως καταπληκτικά σε κόστος τυρόπιτας και τα αξιοθέατά του είνια φοβερά ποικιλόμορφα. Χωρίς δεύτερη σκέψη είναι κλάσεις ανώτερος προορισμός του Άμστερνταμ καια πό συμβατικής και από μη συμβατικής άποψης.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φιλε μου, επειδη εχω επισκευτει και τις δυο πολεις, συγκεκριμενα το Βερολινο και ως φοιτητης, μαλλον θα σας προτεινα βερολινο! παρ´ ολο που θεωρω οτι και η Ολλανδια ειναι απιστευτα ενδιαφερουσα χωρα και το Αμστερνταμ πανεμορφο. Θα σου πω ομως γιατι σου προτεινω το Βερολινο... Γενικα θεωρω σημαντικο οταν επισκεπτεσαι μια πρωτευουσα να αντιλαμβανεσαι οσο δυνατον περισσοτερο γινεται το πνευμα, την κουλτουρα, τη φιλοσοφια ενος λαου! Αυτο μπορεις να το δεις στο Βερολινο αρκετα πιο ευκολα απ οτι στο Αμστερνταμ. Να νιωσετε πως ειναι οι Γερμανια ρε παιδι μου... Κατ εμε το Αμστερνταμ δε μπορει να σου το δωσει σε μεγαλο βαθμο καθως η αναγκη διατηρησης του τουριστικου κοινου του εχει οδηγησει στην προβολη μιας εικονας μη αντιπροσωπευτικης για την Ολλανδια, ή εστω οχι τοσο αντιπροσωπευτικης... Για μενα η Ολλανδια βρισκεται στα περιχωρα... στο Ντελφτ, τη μικρογραφια του αμστερνταμ, στο Ροτερνταμ που εκδηλωνει την μεγαλη εφεση και παραδοςη των Ολλανδων στην κτιριακη κατασκευη και στα ψαροχωρια του Βολενταμ! Το Βερολινο απ την αλλη Εχει οτι μα οτι θες! ειναι μια μικρη χωρα και οι 5 μερες θα φτασουν οριακα.. για να μην πω οτι ειναι λιγες! Ειναι εξαιρετικος προορισμος για φοιτητες! και μην νομιζεις οτι οι καταχρησεις που ανεφερες για το Αμστερνταμ δεν υπαρχουν και με το παραπανω στο Βερολινο... Να εισαι σιγουρος γ αυτο απλα λογω της εκτασης του γινονται λιγοτερο αντιληπτες... Μια βολτα απο το kreuzberg θα σε πέισει...
Ούτε το Βερολίνο είναι τυπικό παράδειγμα γερμανικής πόλης, από ό,τι έχω καταλάβει. Και στο Άμστερνταμ, αν γυρίσεις λίγο, θα καταλάβεις μια χαρά τον ολλανδικό τρόπο ζωής σε αστικό περιβάλλον.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το Βερολίνο είναι πάμφθηνο, έχει περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις, η νυχτερινή τπου ζωή είναι πολύ underground, τρως καταπληκτικά σε κόστος τυρόπιτας και τα αξιοθέατά του είνια φοβερά ποικιλόμορφα. Χωρίς δεύτερη σκέψη είναι κλάσεις ανώτερος προορισμός του Άμστερνταμ καια πό συμβατικής και από μη συμβατικής άποψης.
Κι εγώ πιστεύω πως το Βερολίνο είναι καλύτερος προορισμός από το Άμστερνταμ. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
 

vvitorakis

Member
Μηνύματα
26
Likes
4
Ούτε το Βερολίνο είναι τυπικό παράδειγμα γερμανικής πόλης, από ό,τι έχω καταλάβει. Και στο Άμστερνταμ, αν γυρίσεις λίγο, θα καταλάβεις μια χαρά τον ολλανδικό τρόπο ζωής σε αστικό περιβάλλον.
Δεν είπα οτι ειναι τυπικο παράδειγμα γερμανικης πολης! Ειπα οτι συνδυαζει χαρακτηριστικα που μπορεις να συναντήσεις σε διαφορες και διαφορετικες γερμανικες πολεις! γιατι σίγουρα το Μοναχο διαφέρει αρκετα από το Αμβουργο... Αναφέρομαι λοιπον στο οτι στο Βερολινο μπορεις να δεις χαρακτηριστικα της μιας και της αλλης... να αντιληφθεις τη Γερμανια στο συνολο της. Ενώ το αντίστοιχο δε συμβαίνει στο Αμστερνταμ... και επισης θεωρω σημαντικο να έχει επισκεφθει κάποιος μια πόλη της εκτασης του Βερολίνου! Ειναι ζητημα αντιληψης του ατόμου και του ανθρώπου ως προς τις διαφορετικές κλίμακες!
 

alexis loco

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Παιδια καλημερα! Θελω βοηθεια και πολλες τεκμηριωμενες γνωμες! Ετοιμαζω ταξιδι(σιγουρα 5 μερες) με παρεα 5 ατομων ολοι φοιτητες. Το διλλημα ειναι Αμστερνταμ η Βερολινο?

amsterdam profanoooooos!! alli fasi ;)
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Παιδιά το Άμστερνταμ είναι για 2 το πολύ 3 μέρες, είναι ωραίο, άλλα πανάκριβο. Εγώ προσωπικά σε hostel δεν θα έμενα ποτέ όπως σας πρότειναν πιο πάνω. Το Βερολίνο έχει πιο πολλά πράγματα να κάνεις και τα αξιοθέατα του είναι πάρα πολλά (ίσως δεν σας φτάσουν οι 5 μέρες), το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom