Ολλανδία Άμστερνταμ αστραπή

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Κατόπιν αυτού, προσπαθώ να καταστρώσω ένα εφικτό 24ωρο σχέδιο. Λέτε "βγαίνει" το εξής: 18.00 από Leidseplein τραμ 2 για Dam. Από εκεί με τα πόδια De Wallen- Oudezijds Voorburgwal- De Oude Kerk & Oudezijds Achterburgwall. Από εκεί, Nieuwmarkt metro station, γραμμή 51 του μετρό προς Waterlooplein. Συνεχίζουμε ως τη Rembrandtplein. Πόδια τέλος, 3 τραμ στη σειρά ως το Moeders για βραδινό και πίσω στο ξενοδοχείο με τραμ. Η εναλλακτική μου αν δω ότι δεν παλεύουμε άλλο χρονικά ή λόγω κούρασης, είναι από Oudezijds Achterburgwall να βγούμε Rokin και να παραλείψουμε τη Waterlooplein (Πηγαίνοντας με τραμ στη Rembrandtplein). Θεωρείς πως πρέπει να τη δούμε; Δεν τη θυμάμαι ως κάτι σημαντικό. Κάνω λάθος;
Την επομένη, σκέφτομαι απ την Leidseplein να πάρουμε το τραμ 5 και με λίγο περπάτημα να πάμε Jordaan (οι φωτογραφίες σου με ανάγκασαν να τη βάλω στο πρόγραμμα). Από εκεί πλατεία Dam- tram 12 για να μας βοηθήσει να φτάσουμε στη Bloemenmarkt και από εκεί στο cafe le Jaren.
Επιστροφή προς τα πίσω με προορισμό τη Museumplein, τελευταίο προορισμό πριν την αναχώρησή μας προς Centraal.
Έχω ξεχάσει κάτι; Όσοι έχετε πάει στην πόλη έχετε να προτείνετε άλλα μαγαζιά για φαγητό/μπύρες/ποτό κ.λπ
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γιάννη, μετά την περιπέτειά σας με το λεωφορείο του αεροδρομίου, θα συνιστούσες τρένο; Με έπιασε μια ταραχή η αλήθεια είναι και παρότι και για εμάς ο κεντρικός σταθμός είναι μακριά απ το ξενοδοχείο, ήδη με "ενοχλεί" που προσγειωνόμαστε στις 17.00, αν είναι να φάμε 2 ώρες στο λεωφορείο, σαφέστατα προτιμώ να πάω Centraal και να πάρω το τραμ 2 για Leidseplein.
Ότι κινείται σε ράγες θα σε πάει σίγουρα πιο γρήγορα στον προορισμό σου....:) Καλύτερη επιλογή για μένα το τρένο.
Απο το Centraal με το τραμ 2 για Leidseplein θα κάνεις ελάχιστα!
Σχετικά με το πρόγραμμα σου έχω την εξής απορία. Με την βαλίτσα θα κάνετε το τουρ από τις 6μμ ή θα πάτε πρώτα στο ξενοδοχείο σας. Γιατί λες ότι προσγειωνόσαστε στις 5μμ....:rolleyes:
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Όχι, πρώτα στο ξενοδοχείο θα πάμε. Θεωρητικά θα φτάσουμε στην ώρα μας, θεωρητικά στις 6 θα έχουμε κάνει check in και θεωρητικά θα μπορέσουμε να ξεκινήσουμε τη βόλτα μας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.976
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντί για Centraal, που είναι τεράστιος κύκλος, καλύτερα πήγαινε στο σταθμό Lelylaan και πάρε από κει το τραμ 1 (προσοχή μόνο, δε σταματάνε όλα τα τρένα στο Lelylaan, έλεγξε τις αναχωρήσεις).
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Taver σε ευχαριστώ πολύ! Είναι πράγματι πολύ πιο σύντομη διαδρομή.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ πάντως μπερδεύτηκα με το πρόγραμμά που έχεις στο μυαλό σου:rolleyes-80:
Πες ότι όντως στις 6 το απόγευμα ξεμπερδεύετε με το ξενοδοχείο και βγαίνετε έξω στην πόλη. Εφόσον πάτε σε λίγο καιρό στις 6 το απόγευμα θα αρχίσει να νυχτώνει. Και θα έχεις και μισή μέρα την επόμενη? Οπότε πρέπει να σκεφτείς τι θες να δεις υπό το φως της μέρας και τι τη νύχτα. Προτείνω με το που βγείτε στις 6 να κινηθείτε κεντρικά στην Dam όπως το σκέφτεσαι. Dam, Damrak, κόκκινη συνοικία δηλαδή De Wallen, κινέζικη γειτονιά και Nieuwmarkt. Την επόμενη μέρα πρωί προτείνω να ξεκινήσετε από την αρχή της Reguliersgracht (από Leidseplein με τα τραμ 1,7,19 στη στάση Frederiksplein). Διασχίζεις όλη την Reguliersgracht μέχρι την Rembrandtplein. Από εκεί μέσω της Reguliersbreestraat στην Munttoren συνεχίζοντας από την Doelensluis- Nieuwe Doelenstraat- Aluminiumbrug- Staalstraat μετά η γ'εφυρα Ir. B. Bijvoetburg, φτάνεις στην όπερα στην Waterlooplein και μετά κατά μήκος του Amstel μέχρι την γέφυρα Magere Brug. Είναι η διαδρομή που έχω αναφέρει στην ιστορία. Ύστερα από την Waterlooplein ή την Rembrandtplein με το τραμ 14 επιστρέψτε στην Dam. Από εκεί κάντε τη βόλτα σας στο Jordaan.

Για μένα παίζει καθοριστικό ρόλο τι θα δεις μέρα και τι νύχτα. Πάντα δίνω προτεραιότητα τη μέρα. Εσύ ξέρεις τι προτεραιότητα θα δώσεις και ποιες διαδρομές θα μοιράσεις τις 2 λειψές μέρες που θα είστε εκεί. Τώρα αν χωράει στο πρόγραμμα και η Museumplein δεν ξέρω. Επίσης νομίζω θα είναι καλύτερο από την Leidseplein να πάτε στην Dam με τα πόδια μέσω της Leidsestraat και όχι με το τραμ. Είναι ωραία διαδρομή και θα είναι η πρώτη επαφή σας με τα κεντρικά κανάλια.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το έχω υπόψιν μου αυτό με τη μέρα και τη νύχτα γι αυτό προσπάθησα να χώσω την περιοχή από Dam ως πλατεία Ρεμπραντ το βράδυ. Για την πλατεία των μουσείων, θεωρώ μη αποδεκτό το να φύγω χωρίς να τη δω οπότε θα τη χωρέσω. Θα μελετήσω το πρόγραμμα όπως έκανες τον κόπο να μου το αναφέρεις. Σε ευχαριστώ και πάλι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.035
Κατόπιν αυτού, προσπαθώ να καταστρώσω ένα εφικτό 24ωρο σχέδιο. κ.λπ
Απο την εμπειρια που ειχα σε 24ωρο stopover στη Ρωμη την πρωτη φορα που πηγα, δεν εκανα τοσο λεπτομερες σχεδιο. Αλλα κοιμηθηκαμε 4-8 το πρωι μονο και ειδαμε ολα τα βασικα αξιοθεατα :haha:.
Καλυτερα να σημειωσεις σε εναν χαρτη που ειναι τι και να το αφησεις αναλογα με το που σε πανε τα ποδια σου και μεχρι ποσο. Αν θες να εκμεταλλευτεις τον χρονο στο επακρο, μη βαλεις πλανο για το που θα φατε γιατι θα κανετε επιπλεον διαδρομες για να βρειτε τα μαγαζια κι αυτο το θεωρω πολυτελεια χρονου οταν θελεις να δεις οσο μπορεις παερισσοτερα . Οπου και να ειστε κατι θα βρειτε να τσιμπησετε.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το έχω υπόψιν μου αυτό με τα μαγαζιά απλά τα χώνω μέσα μήπως τα συνδυάσω. Τυχαίνουν και τα δυο που ανέφερα να είναι σε σημεία απ τα οποία θέλω να περάσω αλλά δεν καίγομαι κιόλας. Δεν έχω stopover κυριολεκτικό (αυτό το έχω μια μέρα πριν στη Βιέννη :p ) γι αυτό είμαι και ελαφρώς πιο άνετη. Είναι ενδιάμεσος σταθμός αλλά δεν έχω να προλάβω πτήση για να έχω αυστηρό χρονοδιάγραμμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.976
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω ξεχάσει κάτι; Όσοι έχετε πάει στην πόλη έχετε να προτείνετε άλλα μαγαζιά για φαγητό/μπύρες/ποτό κ.λπ
Όταν λες άλλα, εννοείς δηλαδή κάτι εκτός από τα Cannibale Royal που είναι το απόλυτο must ?
 
Last edited:

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Γιατί δεν το χω διαβάσει πουθενά εδώ μέσα; Κάτι μου χει διαφύγει; Αν και από όνομα δεν με ικανοποιεί, θα το ψάξω. Ευχαριστώ
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Έψαξα αλλά δεν βρήκα ικανοποιητική απάντηση στη σελίδα των Ολλανδικών μέσων μεταφοράς. Θέλω να βγάλω το 24ωρο εισιτήριο. Υπάρχει εκδοτήριο GVB στο αεροδρόμιο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom