Άνθρωποι

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όπως και οι πιο αγενείς ταυτόχρονα. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση στη Ν.Υόρκη το πόσο αγενείς ήταν κάποιοι στους τουρίστες. Μία φίλη μου που ήταν μελαχρινή, την αποκάλεσαν «you bastard terrorist» και της έσυραν ένα λογίδριο βρισιών. Αλλά και άλλους αμερικάνους που συνάντησα στην Ελλάδα, ηταν λες και ήταν το τσιφλίκι τους. Φυσικά μέσα σε τοσα εκατομμύρια αμερικανους, υπαρχουν φρουτα και φρουτα...
Δηλαδή σύμφωνα με τα γραφόμενα σου, τα τρία τέταρτα των Αμερικανών που είναι μελαχροινοί, θεωρούνται τρομοκράτες από τους υπόλοιπους. :rolleyes:

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αυτό που γράφεις, γιατί πάω στην Αμερική 5 φορές το χρόνο και δεν συνάντησα αγενή καταστηματάρχη/σερβιτόρο/υπάλληλο.
Ως και στο δρόμο, ή στο μετρό αν ζητήσεις πληροφορίες θα προσφερθεί ο απλός κόσμος να σε βοηθήσει.
Οι μόνοι αγενείς που συνάντησα στην Αμερική - περνούσαν με κόκκινο και έβριζαν αυτούς που τους μάλωναν, κάπνιζαν σε μέρη που δεν έπρεπε, φώναζαν και πετούσαν σκουπίδια κάτω - ήταν ... Έλληνες. :shock:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αγενεις και ξινοι ; οι Εβραιοι που ζουν Ισραηλ...
Επαθα πλακα σε προσφατο ταξιδι μου εκει...
Παντου αντιμετωπισα προβλημα με την αγενεια τους , εν αντιθεσει με τις συναλλαγες που ειχα με τους Παλαιστινιους ...
οταν ημουνα σε παλαιστινιακο κομματι ολα μια χαρα , μολις βρισκομουνα σε Ισραηλιτικο ολο τσακωνομουνα ,πραγμα σπανιο για μενα αλλά δεν τους αντεχα ...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
η αληθεια ειναι οτι οι αμερικανοι ειναι πολυ φοβισμενοι...εχουν φαει μεγαλη πλυση εγκεφαλου περι τρομοκρατιας και βλεπουν παντου κακους....φαινομενα ασχημα συνανταμε και με τους αγενεις ελληνες συχνα και κανουν κακο στο τουρισμο...εχω ακουσει διαφορες ατακες στη χωρα μας απο ατομα των τουριστικων επαγγελματων οπως οι βρωοιταλοι που τρωνε μια σαλατα στα δυο και δε μασ τα σκανε, ταξιτζηδες να κλεβουν τουριστες μεχρι αηδιας, διαφορετικους καταλογους με τιμες στις καφετεριες για ελληνες και ξενους....οποτε μαλλον μηπως ειμαστε και μεις συχνα αγενεις....????
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Οι Τσέχοι είναι πολύ αγενείς άνθρωποι. Ήμουν 4 μήνες στην Πράγα και μπορώ να πω ότι η εντυπωσή μου δεν είναι και η καλύτερη. Ένας από αυτούς μου είπε ότι είναι αγανακτισμένη με την συμπεριφορά των τουρίστων, οι οποίοι πάνε (ειδικά αμερικάνοι και άγγλοι) και νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Και αυτό δεν είναι ψέματα, είδα πολλές φορές βλακο αμερικανάκια να πουλάνε μαγκιά.
Πάντως όσους Τσέχους έχω γνωρίσει εκτός Τσεχίας, είνα πολύ ευγενικοί και καλοσυνάτοι.
Όσον αφορά τις Θεές Τσέχες, ίσως στην Πράγα 'χάνονται' ανάμεσα στους μετανάστες και τους τουρίστες, αλλά αν πας σε κάποια άλλη πόλη (π.χ. Brno) τα πράγματα είναι πολύ καλά. Αν και γενικά έχουμε την τάση να εξιδανικεύουμε καταστάσεις.

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση, για μένα πολύ ευγενικός λαός ήταν οι Τούρκοι και οι Ιρλανδοί.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δηλαδή σύμφωνα με τα γραφόμενα σου, τα τρία τέταρτα των Αμερικανών που είναι μελαχροινοί, θεωρούνται τρομοκράτες από τους υπόλοιπους. :rolleyes:

Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αυτό που γράφεις, γιατί πάω στην Αμερική 5 φορές το χρόνο και δεν συνάντησα αγενή καταστηματάρχη/σερβιτόρο/υπάλληλο.
Ως και στο δρόμο, ή στο μετρό αν ζητήσεις πληροφορίες θα προσφερθεί ο απλός κόσμος να σε βοηθήσει.
Οι μόνοι αγενείς που συνάντησα στην Αμερική - περνούσαν με κόκκινο και έβριζαν αυτούς που τους μάλωναν, κάπνιζαν σε μέρη που δεν έπρεπε, φώναζαν και πετούσαν σκουπίδια κάτω - ήταν ... Έλληνες. :shock:
καλέ πού να ξέρω τι κολληματα εχει ο καθενας:rolleyes:. εγω σου λεω τι εγινε. αλλά το βρισκω λογικο σε τοσο πληθυσμο, να υπαρχουν τυποι και τυποι. οπως και σε καθε λαο. απλα σε αυτους ειναι μια νοοτροπια ισως, οτι ειναι καπως "ανωτεροι":D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
η αληθεια ειναι οτι οι αμερικανοι ειναι πολυ φοβισμενοι...εχουν φαει μεγαλη πλυση εγκεφαλου περι τρομοκρατιας και βλεπουν παντου κακους

Πλύση εγκεφάλου? Το ότι είχαν 3.000 νεκρούς μέσα στη Ν.Υ. είναι πλύση εγκεφάλου?
Ωραία να τα λέμε εμείς αυτά στη μικρομεσαία χώρα μας, όπου τίποτα δεν κινείται τα τελευταία 50 χρόνια, εξαιρουμένης της Ολυμπιάδας.
Ας μας στουκάρανε ένα αεροπλάνο στο Σύνταγμα μέρα μεσημέρι με χιλιάδες κόσμο και θα βλέπαμε πως θα κάναμε και εμείς.
ΚΙΚΙ συμφωνώ για τους Ισραηλινούς. Είναι αγενείς, κακομαθημένοι και φωνακλάδες. Εξηγείται όμως αυτό: Από μικροί μαθαίνουν ότι είναι οι εκλεκτοί του θεού και όλοι πάνε στρατό κάτω από συνθήκες πολέμου. Εκεί απλώς τους επαναβεβαιώνουν ότι είναι οι καλύτεροι και κυρίως πολύτιμοι. Ζουν όλοι τη ζωή τους με την απειλή του πολέμου και διαμορφώνονται ανάλογα. Εδώ μάλιστα, μιλάμε για πραγματική πλύση εγκεφάλου. Αλλά καμία σύγκριση Αμερικανών με Ισραηλινούς.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ε καλα εννοειται δε συγκρινονται οι 2 λαοι ουτε τεθηκε θεμα συγκρισης...ουε ξεχασα τους τοσους νεκρους...απλα σιγουρα εχουν μια υπερβολη στο θεμα κινδυνου οι κατοικοι της αμερικης και υπηρχε και πριν το γεγονος της 11 σεπτεμβριου...μη ξεχνας οτι σε ολες τις αμερικανικες ταινιες εδω και 40 χρονια υπαρχει ο κακος ρωσος ντιμιτρι και ο κακος ελληνας νικο...!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όπως και στην Ελλάδα τα τελευταία 40 χρόνια υπάρχει ο κακός Αμερικάνος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πλύση εγκεφάλου? Το ότι είχαν 3.000 νεκρούς μέσα στη Ν.Υ. είναι πλύση εγκεφάλου?
Ωραία να τα λέμε εμείς αυτά στη μικρομεσαία χώρα μας, όπου τίποτα δεν κινείται τα τελευταία 50 χρόνια, εξαιρουμένης της Ολυμπιάδας.
Ας μας στουκάρανε ένα αεροπλάνο στο Σύνταγμα μέρα μεσημέρι με χιλιάδες κόσμο και θα βλέπαμε πως θα κάναμε και εμείς.
Ξεκινώ λέγοντας ότι συμφωνώ απολύτως με την ουσία της συζήτησης, οι αμερικανοί είναι οι ευγενέστεροι, εξυπηρετικότεροι, φιλικότεροι (μέχρι αηδίας), που έχω συναντήσει.

Παρ' όλα αυτα, επί του συγκεκριμένου, η ουσία είναι αλλού. Το πρόβλημα προυπήρχε του 2001, και οι δίδυμοι πύργοι ήταν απλώς η αφορμή, η έγκυρη δικαιολογία που δίνει κάλυψη στις ενοχές που έχουν για τις φοβίες τους.
Το παρουσίασε πολύ καλά ο Michael Moore (παρότι γενικά διαφωνώ μαζί του) στο "Bowling for Columbine". Η πηγή του κακού είναι τα Αμερικάνικα media, που όπως κάνουν εσχάτως και τα δικά μας, τρομοκρατούν τον κόσμο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
οντως πιστευω οτι αυτο για τα μιντια ισχυει....και οχι μονο στην αμερικη...σε πολλες χωρες και καταστασεις επηρεαζουν και λογικο ειναι...μηπως πρεπει να καταργησουμε ολοι τις τηλεορασεις...αλλο θεμα βεβαια!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Όταν αρχές της δεκαετίας του 90 έσκασε μια βόμβα στα χέρια ενός Παλαιστίνιου στην Πάτρα και σκότωσε 5-6 περαστικούς Έλληνες, ο Μητσοτάκης ξεκίνησε ένα πογκρόμ εναντίον όλων των Παλαιστινίων που βρίσκονταν στην Ελλάδα.
Τότε άδειασαν τα πανεπιστήμια από τους εκατοντάδες Παλαιστίνιους που έμπαιναν χωρίς εξετάσεις - το ΠΑΣΟΚ το είχε κάνει αυτό - τότε έφυγαν χιλιάδες Παλιστίνιοι από την Ελλάδα.
Τότε οι Έλληνες είχαν ξεσηκωθεί εναντίον "των κακών Παλαιστινίων, που τους δίναμε άσυλο και τους δεχόμασταν κατά χιλιάδες στην Ελλάδα".
Είναι μέχρι να την πάθεις. Αν την πάθεις, βλέπεις παντού εχθρούς. Υπάρχει και παροιμία σχετική γιαυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom