ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Δηλαδή αν πάω τον Ιούνιο για 90 μερες και γυρισω πισω, μετα μπορω να ξανα παω για 90 μερες ή εφοσον τους χρησιμοποιησα τους 90 μια φορα δεν μπορω ξανα; Η αλλη βιζα ισχυει ως διαμονη 6 μηνες οσες φορες θες το ταξιδι, αρκει να εχεις γυρισει μολις ερθει ο εκτος μηνας.
90 μέρες κάθε φορά,όσες φορές θέλεις στον χρόνο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.087
Likes
1.650
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δε χρειάζεται να επιστρέψεις Ελλάδα. Μπορείς (ανάλογα με το που βρίσκεσαι) να μπεις Καναδά ή Μεξικό και να ανανεώσεις τη διαμονή σου για άλλες 90 μέρες.
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
90 μέρες κάθε φορά,όσες φορές θέλεις στον χρόνο.
Σε ευχαριστώ πολύ! Λύθηκε το ένα μου ζήτημα... Τώρα μου έμεινε το ζήτημα αν τελικά πρέπει να ξανα κάνω αίτηση ΕΣΤΑ με λεπτομέρεια οτι με εχουν αρνηθεί... Την επαθα για τα καλά, κι όχι τίποτα αλλο αλλα θελω να ψαξω τα κολλεγια και να επικοινωνησω κατ ιδιαν με τους καθηγητες... Και παλι ευχαριστω!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
Καλησπέρα. Μην πανικοβαλεσαι. Όλα έχουν τη λύση τους . Κατά ρχας να πούμε ότι η έξοδος και εκ νέου είσοδό στις ΗΠΑ αφορά μονάχα αεροπλάνα και πλοία, Όχι οδική διαδρομή. Όσον αφορά τη Βίζα καλύτερα να πάρεις την πρεσβεία ώστε να σου λύσουν την απορία αν η εστα σου ακόμα είναι ενεργή η Όχι. Παρότι στις περιπτώσεις που απαιτείται εκ νέου ESTA, η δική σου περίπτωση δεν συμπεριλαμβανεται , καλό είναι να ξέρεις πριν πετάξεις τι γίνεται, μην φτασεις εκεί και φας κανένα άκυρο απρόσμενα. Τέλος για το Πανεπιστήμιο εκτός του ότι θα σε συγχαρώ για την απόφαση- σκέψη θα σου προτείνω να ξεκινήσεις την επικοινωνία μαζι τους. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Καλή τύχη
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλησπέρα. Μην πανικοβαλεσαι. Όλα έχουν τη λύση τους . Κατά ρχας να πούμε ότι η έξοδος και εκ νέου είσοδό στις ΗΠΑ αφορά μονάχα αεροπλάνα και πλοία, Όχι οδική διαδρομή.
Αν δηλαδη εγω εχω εισιτηριο για νεα υορκη και επιστροφη μετα απο 4 μηνες, αλλα στο ενδιαμεσο μεινω 20 μερες καναδα, πηγαινοντας οδικως, τι ακριβως θα μου πουν; Θα εχω προβλημα και σε ποια συνορα θα το αντιμετωπισω; Θα εχω και εισιτηρια εκτυπωμενα για το πηγαινελα καναδα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.087
Likes
1.650
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στα σύνορα που μπαίνεις οδικώς δεν χρειάζεται esta. Βγάζεις επιτόπου visa i-94.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Στα σύνορα που μπαίνεις οδικώς δεν χρειάζεται esta. Βγάζεις επιτόπου visa i-94.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Θελω να μεινω αμερικη 4 μηνες. Βγαζω εστα και αεροπορικα εισιτηρια -επιστροφη 4 μηνες μετα την αφιξη. Στο αεροδρομιο οταν φτασω -στη νεα υορκη- θα ζητησουν να δουν το εισιτηριο της επιστροφης; Κι αν ναι, κατα ποσο θα τους κσλυψει ο ιςχυριςμος οτι θα παω 20 μερες καναδα οδικως και μετα θα ξαναμπω αμερικη;
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Καλησπέρα. Μην πανικοβαλεσαι. Όλα έχουν τη λύση τους . Κατά ρχας να πούμε ότι η έξοδος και εκ νέου είσοδό στις ΗΠΑ αφορά μονάχα αεροπλάνα και πλοία, Όχι οδική διαδρομή. Όσον αφορά τη Βίζα καλύτερα να πάρεις την πρεσβεία ώστε να σου λύσουν την απορία αν η εστα σου ακόμα είναι ενεργή η Όχι. Παρότι στις περιπτώσεις που απαιτείται εκ νέου ESTA, η δική σου περίπτωση δεν συμπεριλαμβανεται , καλό είναι να ξέρεις πριν πετάξεις τι γίνεται, μην φτασεις εκεί και φας κανένα άκυρο απρόσμενα. Τέλος για το Πανεπιστήμιο εκτός του ότι θα σε συγχαρώ για την απόφαση- σκέψη θα σου προτείνω να ξεκινήσεις την επικοινωνία μαζι τους. Μακάρι να πάνε όλα καλά. Καλή τύχη
Καλησπερα! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Να καλεσω στην πρεβεια στην αμερικη; Γιατι οταν καλω στην πρεσβεια στην ελλαδα δεν απανταει καποιος αυτοπροσωπως, επικοινωνησα με δικηγορο και μου ειπε πως δεν επηρεαζεται η αιτηση ΕΣΤΑ, εφοσον με δεχτηκαν μεσω ΕΣΤΑ
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Να πω και εγώ αυτό που γνωρίζω μιας και το θέμα είναι αρκετά σοβαρό..

Kαταρχήν με εισιτήριο επιστροφής μετά την λήξη της estas και με διαμονή που ξεπερνάει τις 90 μέρες φλερτάρεις πολύ σοβαρά με το να μην μπεις καν Aμερική από την αρχή..ειδικά αν η είσοδος σου είναι από Νέα Υόρκη..

Aλλο ένα σοβαρό θέμα είναι ότι αυτά περί ανανέωσης estas αν μπεις και βγείς σου λέω ότι ξέρω 10 που το έχουν ρισκάρει γιατί δεν ήθελαν να βγούν παράνομοι αλλά ήθελαν να μείνουν και δεν γύρισε ούτε μισός!!το τελευταίο περιστατικό που γνωρίζω έγινε πριν λίγες μέρες..
μπορεί να γινόταν κάποτε και να έχει μείνει στα "πηγαδάκια" σαν μια λύση αλλα εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που τα έχει καταφέρει..αντιθέτως όπως είπα ξέρω 10 που δεν γύρισαν ποτέ!
γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι τα παλικάρια στο αεροδρόμιο έχουν να κάνουν με εκατομμύρια κόσμο και έχουν ακούσει τα πάντα..δεν τους "ξεγελάς" εύκολα αν σε βγάλουν για δεύτερο έλεγχο..

Eνα τελευταίο για το πόσες φορές μπορείς να μπεις και να βγείς με esta..όντως μπορείς να πάρεις το ρίσκο και να μπαινοβγαίνεις συνέχεια..αλλα να ξέρεις ότι δεν είναι και χαζοί..όταν θα δουν έναν άνθρωπο να έρχεται και να φεύγει στους 3 μήνες και πάλι πίσω κάποια στιγμή στο αεροδρόμιο θα σε κάνουν φύλο και φτερό με ότι σημαίνει αυτό αν βρούν ότι τελικά ο σκοπός σου δεν είναι αυστηρά ταξιδιωτικός..
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Να πω και εγώ αυτό που γνωρίζω μιας και το θέμα είναι αρκετά σοβαρό..

Kαταρχήν με εισιτήριο επιστροφής μετά την λήξη της estas και με διαμονή που ξεπερνάει τις 90 μέρες φλερτάρεις πολύ σοβαρά με το να μην μπεις καν Aμερική από την αρχή..ειδικά αν η είσοδος σου είναι από Νέα Υόρκη..

Aλλο ένα σοβαρό θέμα είναι ότι αυτά περί ανανέωσης estas αν μπεις και βγείς σου λέω ότι ξέρω 10 που το έχουν ρισκάρει γιατί δεν ήθελαν να βγούν παράνομοι αλλά ήθελαν να μείνουν και δεν γύρισε ούτε μισός!!το τελευταίο περιστατικό που γνωρίζω έγινε πριν λίγες μέρες..
μπορεί να γινόταν κάποτε και να έχει μείνει στα "πηγαδάκια" σαν μια λύση αλλα εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που τα έχει καταφέρει..αντιθέτως όπως είπα ξέρω 10 που δεν γύρισαν ποτέ!
γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι τα παλικάρια στο αεροδρόμιο έχουν να κάνουν με εκατομμύρια κόσμο και έχουν ακούσει τα πάντα..δεν τους "ξεγελάς" εύκολα αν σε βγάλουν για δεύτερο έλεγχο..

Eνα τελευταίο για το πόσες φορές μπορείς να μπεις και να βγείς με esta..όντως μπορείς να πάρεις το ρίσκο και να μπαινοβγαίνεις συνέχεια..αλλα να ξέρεις ότι δεν είναι και χαζοί..όταν θα δουν έναν άνθρωπο να έρχεται και να φεύγει στους 3 μήνες και πάλι πίσω κάποια στιγμή στο αεροδρόμιο θα σε κάνουν φύλο και φτερό με ότι σημαίνει αυτό αν βρούν ότι τελικά ο σκοπός σου δεν είναι αυστηρά ταξιδιωτικός..
Πραγματι το θεμα ειναι σοβαρο, γι αυτο κι εγω ψαχνω τροπο και να κανω αυτο που θελω και να μην ειμαι παρανομη. Ο σκοπος μου ειναι 1000%100 ταξιδιωτικος, απλα θελω να μεινω 4 μηνες και με τοσα που διαβασα για αρνησεις visas φοβαμαι να διακινδυνευςω μια αιτηςη.
Κατι αλλο λοιπον που σκεφτηκα ειναι να κλειςω επιστροφη 2 μηνες μετα την αφιξη. Στον ενα μηνα παω καναδα, καθομαι 20 μερες και ξαναγυρναω αμερικη. Φανταζομαι δεν θα εχω προβλημα να ξαναμπω. Δεν χρησιμοποιω το εισιτηριο της επιστροφης και βγαζω καινουργιο το οποιο θα ειναι περιπου στους 2,5 μηνες μετα τη νεα αφιξη. Τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
μαζεψα ολα τα χαρτια και πηγα και δεν με δεχτηκαν επειδη δεν τους πειθω οτι θα γυρισω πισω. Εγω τωρα που με απερριψαν
Ερώτηση...επίσημα σου απέριψαν την βίζα;
Αρα κανονικά πρέπει να κάνεις νέα αίτηση (η να συμπληρώσεις την ήδη υπάρχουσα...αν έτσι γίνεται) και να απαντήσεις στην ερώτηση αν σου έχει απορριφθεί βίζα στο παρελθόν.
νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί αυτό εδώ.....
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Ερώτηση...επίσημα σου απέριψαν την βίζα;
Αρα κανονικά πρέπει να κάνεις νέα αίτηση (η να συμπληρώσεις την ήδη υπάρχουσα...αν έτσι γίνεται) και να απαντήσεις στην ερώτηση αν σου έχει απορριφθεί βίζα στο παρελθόν.
νομίζω ότι έχει ξανασυζητηθεί αυτό εδώ.....
Το θεμα ειναι πτι εγω πριν κανω αιτηση για Βιζα με δεχτηκαν για ΕΣΤΑ κανονικα, οπως και στο παρελθον, απλως επειδη ηθελα για τεσσερις μηνες μου ειπαν εφοσον δεν σου φτανουν 90 κανε αιτηση για Βιζα. Επισης ποια ειναι η ερωτηση στην ΕΣΤΑ για βιζα; Δεν εχω βρει καποια ερωτηση που να αναφερεται για το αν ποτε μου εχουν απορριψει βιζα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.407
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom