ΗΠΑ Άρνηση visas και τρόπος για...

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Νομίζω ότι κάποιο λάθος κάνεις στη διαδικασία. Πρώτα γίνεσαι δεκτός και μετά ξεκινάς ...
Δε σου τα είπαν σωστά. Και πάλι σε ρωτάω, γνωρίζεις το ύψος των διδάκτρων; Δικοί μου συγγενείς που πήγαν για σπουδές στις ΗΠΑ πούλησαν τα διαμερίσματα που τους έδωσαν οι γoνείς τους για να πληρώσουν εκεί και είχαν και υποτροφία fulbright.
 

agmi

Member
Μηνύματα
494
Likes
2.288
Συγγνωμη που πεταγομαι ετσι ξαφνικα, ουρανοκατεβατος, αλλα μια η απαντηση σου 'evi01' μιας τα προναφερομενα με βαλανε σε πειρασμο να απαντησω. Ο Αlex96ty αν ο αριθμος δεν ειναι τυχαιος ισως να'ναι 20ρης, και οπως του πες (τα οποια συμφωνω απολυτα μαζι σου εχεις δικιο). Τωρα επεξε την ζαρια και εχασε, και εμεινε με τα εισητηρια! Με λιγα λογια πρωτα κανεις την χαρτουρα & μετα αγοραζεις τα εισητηρια αν δεν εισαι σιγουρος. Το'χω ξαναγραψει το 80 που πολλοι απο σας δεν ειχα γεννηθει το denial/rejection το γραφαν στην τελευταια σελιδα με μικρα μικρα γραμματα, καθετα, στην τελευταια σελιδα εκει που η σελιδα συναντουσε το εξωφυλλο. Πληροφοριακα και μονο τα διδακτρα που τα κοιταξα κατα τυχη σημερα στο Florida IU για κατοικους (ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ η πολιτες απο αλλες πολιτειες) ειναι $6500 οι 30 ωρες + $1000 τοσα για βιβλια κλπ. Και τα $6500 ειναι για 2 τετραμηνα (Fall και Spring), για αλλοδαπους ειναι καπου $18,000! (βλεπε: https://www.google.it/search?q=cost...x-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=gtFDWo38M6ustgfD1LHgCQ) Μιλαμε για ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΟ, οχι ΙΔΙΩΤΙΚΟ πανεπιστημιο!

Οσο για τον Αλεξη ας το ξεχασει τωρα, το πραμα δεν αλλαζει αυριο, ουτε μεθαυριο, ουτε του χρονου. Ενα denial/rejection ειναι φακελωμα και στην εποχη των κομπιουτερ & της τρομοκρατιας δυσκολα αλλαζει!

καλη του τυχη & καλη μας χρονια!

Υ.Γ. Α! Και η ακυρωση της ESTA μετα εγινε εφ'οσον πηραν tip/πληροφορια απο το προξενειο! Ολα αυτα πανε μεσω του Homeland Security!

Οσο για τους συγγενεις σου πηγαν αργα, οταν πηγα, Ραλλης ηταν ο προεδρος, 50κατι το δολαριο και τα διδακτρα για αλλοδαπο $800/τετραμηνο! In state οταν πηρα καποια στιγμη την πρασινη καρτα ηταν $280-350. Οταν τελειωσα μετα απο 4 χρονια το δολαριο 125δρχ και τα διδακτρα για ξενους, για μπατσελορ μιλαμε συνεχεια) $1200. Δεκαετεια του 80 :)!
 
Last edited:

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Νομίζω ότι κάποιο λάθος κάνεις στη διαδικασία. Πρώτα γίνεσαι δεκτός και μετά ξεκινάς ...
Δε σου τα είπαν σωστά. Και πάλι σε ρωτάω, γνωρίζεις το ύψος των διδάκτρων; Δικοί μου συγγενείς που πήγαν για σπουδές στις ΗΠΑ πούλησαν τα διαμερίσματα που τους έδωσαν οι γoνείς τους για να πληρώσουν εκεί και είχαν και υποτροφία fulbright.
ναι, γνωριζω το μεγαλο κοστος που ζηταει η σχολη για να αποδειξεις ως international φοιτητης οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στις σπουδες και στο βιοποριστικο κομματι!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλημέρα.
Με τα πολλά πολλά, έκανα νέα ΕΣΤΑ στην οποία εγραψα ως απαντηση ότι μου αρνήθηκαν την Βιζα , και δεν μου την δίνουν. Τι κάνω τώρα; Πόσο καιρό πρεπει να περιμένω για να ξανα κανω ΕΣΤΑ; Εχω ελπίδες;
Αν δεις το ποστ #4 (είναι του 2012) και αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι τώρα(πρέπει να το δεις),μετά από 6 μήνες μπορείς.Το ψιλοέψαξα στο google αλλά δεν βρήκα άκρη.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.500
Alex λυπάμαι για την εξέλιξη πραγματικά. Δυστυχώς ξεκίνησες την διαδικασία από την αρχή λανθασμένα. Οι τρεις μηνες, αφού είχες και διαμονή, είναι υπεραρκετοι για να κάνεις τις ενέργειες που απαιτείται στο Πανεπιστήμιο. Επίσης πολλές από τις ενέργειες ,πχ Αγγλικά κτλ τα κάνεις από την Ελλάδα, δεν περιμένεις να πας εκεί για να πεις : αα να δώσω για Αγγλικά όπως ζητούν. Το ίδιο για αναγνώριση και μεταφραση απολυτηρίου . Πρέπει να απαγκιστρωθουμε κάποτε από τη λογική του γνωστός μου ,μου είπανε κτλ . Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Από κει και πέρα σχετικά με τα δίδακτρα υπάρχουν πολλές επιλογές. Ένα μάστερ πχ ένα MBA μπορεί να κοστίσει από 10Κ μέχρι και πάνω από 100Κ . Εξαρτάται το Πανεπιστήμιο και τη φήμη του . Το αν αξίζει εξαρτάται με το τι επιθυμεί κάποιος να κάνει στη ζωή του. Αν πχ θες να μείνεις σε συγκεκριμένο state ή πόλη, ένα μέτριο από αυτή τη πόλη είναι υπεραρκετο για να έχεις ένα νορμάλ επαγγελματικό μέλλον σ αυτό το μέρος...Μακαρι να ισχύει αυτό με το εξάμηνο για νέα προσπάθεια. Εγώ σαν λύση απελπισίας θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις εκ νέου με το Πανεπιστήμιο και πιθανόν με τη πρεσβεία να εξηγήσεις την κατάσταση. Είναι πολύ κρίμα τη στιγμή που είχες ESTA έτοιμη να συμβαίνει αυτό. Απλά κάπως πρέπει , αν Και δύσκολο ,να τους πείσεις ότι θες να έρθεις για σπουδές....
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δηλαδή αν πάω τον Ιούνιο για 90 μερες και γυρισω πισω, μετα μπορω να ξανα παω για 90 μερες ή εφοσον τους χρησιμοποιησα τους 90 μια φορα δεν μπορω ξανα; Η αλλη βιζα ισχυει ως διαμονη 6 μηνες οσες φορες θες το ταξιδι, αρκει να εχεις γυρισει μολις ερθει ο εκτος μηνας.
Απόσο ξέρω είναι μέχρι 90 μέρες ανα ταξίδι.. Αν ξαναπας μέσα στον χρόνο μπορείς πάλι μεχρι 90 μέρες.. Αλλά τωρα εσενα το πρόβλημα σου είναι άλλο. Το αν ισχύει η esta που προηγήθηκε της αίτησης για visa.. Κανονικά αφού αλλαξε η απάντηση σε μια από τις ερωτήσεις της esta πρέπει να ξανακάνεις αίτηση (η ερωτηση που λέει αν σου εχει απορριφθεί ποτέ αίτηση για visa). Όμως αν ξανακάνεις τωρα αίτηση για esta 100% θα απορριφθεί.. Αφού είχες esta για 90 μέρες κακώς ρίσκαρες κάνοντας αίτηση visa.. Ψάξτο παραπάνω πρiν κάνεις κάποια κίνηση και αν δε γίνεται να ταξιδέψεις δες μηπως η αεροπορική εταιρία σου επιστρέφει κάποιο ποσό απο το εισιτηριο σου λόγω απόρριψης visa.

edit: τώρα ειδα πως το μήνυμα ήταν παλιότερο και εκανες esta και απορρίφθηκε.. :(
 

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Απόσο ξέρω είναι μέχρι 90 μέρες ανα ταξίδι.. Αν ξαναπας μέσα στον χρόνο μπορείς πάλι μεχρι 90 μέρες.. Αλλά τωρα εσενα το πρόβλημα σου είναι άλλο. Το αν ισχύει η esta που προηγήθηκε της αίτησης για visa.. Κανονικά αφού αλλαξε η απάντηση σε μια από τις ερωτήσεις της esta πρέπει να ξανακάνεις αίτηση (η ερωτηση που λέει αν σου εχει απορριφθεί ποτέ αίτηση για visa). Όμως αν ξανακάνεις τωρα αίτηση για esta 100% θα απορριφθεί.. Αφού είχες esta για 90 μέρες κακώς ρίσκαρες κάνοντας αίτηση visa.. Ψάξτο παραπάνω πρiν κάνεις κάποια κίνηση και αν δε γίνεται να ταξιδέψεις δες μηπως η αεροπορική εταιρία σου επιστρέφει κάποιο ποσό απο το εισιτηριο σου λόγω απόρριψης visa.

edit: τώρα ειδα πως το μήνυμα ήταν παλιότερο και εκανες esta και απορρίφθηκε.. :(
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!! Δεν πειραζει, χωρις πειρα προσπαθησα να κανω καποια διαδικαστικα και μου βγηκε λαθος, εκτος αυτου εμπιστευτηκα τη πρεσβεια η οποια μου προτεινε εαν θελω παραπανω απο 3 μηνες δλδ 4 που ηθελα και εκλεισα εγω, να κανω αιτηση για Βιζα... Δεν το ηξερα οτι θα γινει ολο αυτο.. Αν ειχα ανακαλυψει αυτη την σελιδα νωριτερα, θα εκανα ολα τα διαδικαστικα με ΕΣΤΑ.
και παλι ευχαριστω
 
Last edited:

Alex96ty

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Alex λυπάμαι για την εξέλιξη πραγματικά. Δυστυχώς ξεκίνησες την διαδικασία από την αρχή λανθασμένα. Οι τρεις μηνες, αφού είχες και διαμονή, είναι υπεραρκετοι για να κάνεις τις ενέργειες που απαιτείται στο Πανεπιστήμιο. Επίσης πολλές από τις ενέργειες ,πχ Αγγλικά κτλ τα κάνεις από την Ελλάδα, δεν περιμένεις να πας εκεί για να πεις : αα να δώσω για Αγγλικά όπως ζητούν. Το ίδιο για αναγνώριση και μεταφραση απολυτηρίου . Πρέπει να απαγκιστρωθουμε κάποτε από τη λογική του γνωστός μου ,μου είπανε κτλ . Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Από κει και πέρα σχετικά με τα δίδακτρα υπάρχουν πολλές επιλογές. Ένα μάστερ πχ ένα MBA μπορεί να κοστίσει από 10Κ μέχρι και πάνω από 100Κ . Εξαρτάται το Πανεπιστήμιο και τη φήμη του . Το αν αξίζει εξαρτάται με το τι επιθυμεί κάποιος να κάνει στη ζωή του. Αν πχ θες να μείνεις σε συγκεκριμένο state ή πόλη, ένα μέτριο από αυτή τη πόλη είναι υπεραρκετο για να έχεις ένα νορμάλ επαγγελματικό μέλλον σ αυτό το μέρος...Μακαρι να ισχύει αυτό με το εξάμηνο για νέα προσπάθεια. Εγώ σαν λύση απελπισίας θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις εκ νέου με το Πανεπιστήμιο και πιθανόν με τη πρεσβεία να εξηγήσεις την κατάσταση. Είναι πολύ κρίμα τη στιγμή που είχες ESTA έτοιμη να συμβαίνει αυτό. Απλά κάπως πρέπει , αν Και δύσκολο ,να τους πείσεις ότι θες να έρθεις για σπουδές....
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δυστυχως δεν ηξερα οτι η πρεσβεια μπορει να σε απορριψει τοσο ευκολα και ηθελα εναν μηνα παραπανω για να μεινω Νεα Υορκη... Αν το ξερα δεν θα εμπαινα καν στη διαδικασια. Δουλευω κιολας 2 χρονια τωρα ενω κανω παραλληλα τις σπουδες μου και θεωρησα οτι δεν θα υπαρχει θεμα να βγαλω τουριστικη για να κανω τα υπολοιπα διαδικαστικα. Εχω βρει σχολη στην Νεα Υορκη, οικονομικη. Θα δειξει τωρα η πορεια των πραγματων..

Με την πρεσβεια πώς επικοινωνώ; Συνηθως υπαρχει αυτοματος τηλεφωνητης, που σε καθοδηγει στην σελιδα της πρεσβειας...

Αν δεις το ποστ #4 (είναι του 2012) και αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι τώρα(πρέπει να το δεις),μετά από 6 μήνες μπορείς.Το ψιλοέψαξα στο google αλλά δεν βρήκα άκρη.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :)
 
Last edited by a moderator:

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Kαλησπέρα και χρονια πολλά!

Ότι έγινε έγινε αλλα πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας..θέλεις πάλι να επικοινωνήσεις με την πρεσβεία γιατί? η αμερικανικη πρεσβεία λειτουργεί 1000% για τους νόμους και το συμφέρον της Αμερικής.. εφόσον θέλεις να "χτίσεις" το μέλλον σου σωστά και είσαι διατεθειμένος να κανεις τόσα έξοδα για πανεπιστήμια κτλ..ε δώσε λίγα λεφτά ακόμα και πήγαινε σε έναν μεταναστευτικό δικηγόρο που θα λειτουργεί για το δικό σου συμφέρον..αν έχεις δικούς σου ανθρώπους που εμπιστεύεσαι 100% μπορείς να τους στείλεις να μιλήσουν και σε ένα immigration advocacy services..εκεί λες όλη την αλήθεια και παίρνεις σωστές πληροφορίες για το επόμενο βήμα..

ps ακόμα και σήμερα στα χρονια της τρομοκρατίας όπως γράφτηκε η αλήθεια είναι ότι είναι "τυπική" με το θέμα αυτό..ότι λέει ο νομος..αν για παράδειγμα έχεις παραβιάσει esta και έχεις αποκλειστεί για 3 χρονια μετά από αυτά έχεις πολύ σοβαρές πιθανότητες να μπεις κανονικά..αν έχεις δικαίωμα μετά από 6 μήνες να κανεις νέα αίτηση να το κανεις..
 

elefthpap

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας,
Δεν ξέρω αν έχει ερωτηθεί στο παρελθόν αλλά θέλω να σας θέσω την εξής ερώτηση:
Είμαι ήδη κάτοχος ESTA, αλλά επειδή στο επόμενο ταξίδι μου θέλω να παρατείνω την παραμονή μου για διάστημα μεγαλύτερο των 90 ημερών σκέφτομαι να κάνω αίτηση για non-immigrant visa. Σε περίπτωση που αυτή απορριφθεί, θα επηρεάσει την ESTA?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.488
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom