Γενικά Συρία Άρωμα ανατολής

GTS

Member
Μηνύματα
6.771
Likes
18.147
Έχει γεννηθεί η επιθυμία μέσα μου να επισκεφθώ μία τυπική παραδοσιακή αραβική χώρα και πόλη....θαυμάζω τους Άραβες για τον πολιτισμό, την αρχιτεκτονική, την πλούσια ιστορία τους, το φαγητό τους και θέλω πολύ να πάρω μία γεύση την ερχόμενη άνοιξη (πιθανότατα).

Έχω κεντράρει δύο προορισμούς, Μαρόκο - Μαρακές & Συρία - Δαμασκό. Σκέφτομαι να αφιερώσω περίπου 5-6 μέρες, ανεξάρτητα φυσικά....

Τι από τα δύο (ή και κάτι άλλο) θα μου προτείνατε? Θέλω σουκς, σοκάκια, πλανόδιους, τζαμιά, μουεζίνηδες να φωνάζουν μπιρ αλλάχ και όχι δυτικές όψεις και μυρωδιές.....
 

happy

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΥΕΜΕΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΟΛΙΒΙΑ
καλημέρα GTS :lol:
Εχω και εγώ ένα κόλημα με τις αραβικές χώρες και μιά και έχω πάει σε αρκετές μπορώ να πω την αποψή μου. Προτείνω Συρία γιαυτά που θέλεις αλλά όχι μόνο Δαμασκό θα σου πω να σας στο Αλεππο (Χαλέπι). 5-6 ημέρες είναι λίγες κανένα οκταήμερο είναι καλά. Και το Μαρόκο-Μαρακές λέει πολλά αλλά και εδώ σου προτείνω να επιλέξεις και δυτική σαχάρα (ίσως 10-12 μέρες) όπου και να πας καλά ταξίδια....:clap:



Έχει γεννηθεί η επιθυμία μέσα μου να επισκεφθώ μία τυπική παραδοσιακή αραβική χώρα και πόλη....θαυμάζω τους Άραβες για τον πολιτισμό, την αρχιτεκτονική, την πλούσια ιστορία τους, το φαγητό τους και θέλω πολύ να πάρω μία γεύση την ερχόμενη άνοιξη (πιθανότατα).

Έχω κεντράρει δύο προορισμούς, Μαρόκο - Μαρακές & Συρία - Δαμασκό. Σκέφτομαι να αφιερώσω περίπου 5-6 μέρες, ανεξάρτητα φυσικά....

Τι από τα δύο (ή και κάτι άλλο) θα μου προτείνατε? Θέλω σουκς, σοκάκια, πλανόδιους, τζαμιά, μουεζίνηδες να φωνάζουν μπιρ αλλάχ και όχι δυτικές όψεις και μυρωδιές.....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν επλεξεις τελικα Μαροκο, μην αφησεις απεξω την υπεροχη Φεζ. Λιγοτερο τουριστικη απο το Μαρακες μου ειχε αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις. Επισης πανεμορφη με ασπρα σπιτια και παραθαλασσια πολη ειναι η Essaouira που επισης μου φανηκε μαγευτικη. Δεν εχω παει Συρια για να μπορεσω να κανω εγκυρη συγκριση, το Μαροκο ειναι ομως υπεροχο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ με την Έρση, η Φεζ ήταν σαφώς πιο εντυπωσιακή από το μάλλον υπερτουριστικοποιημένο (ακόμη και στα προάστεια) Μαρακές. Την Εσαουίρα τη βρήκα μάλλον επικίνδυνη, υπερβολικά πολλά βίαια περιστατικά στα δυο βράδια που μείναμε εκεί. Το Σεφασαουέν μου άρεσε πολύ περισσότερο και γαστρονομικώς και αρχιτεκτονικώς και ατμοσφαιρικώς. Στη μια εβδομάδα σαφώς θα μπορούσες να περιλάβεις και τη Μεκνές, για πιο νότια φοβάμαι ότι δεν προλαβαίνεις.
Στη Συρία δεν έχω πάει, οπότε αδυνατώ να κάνω σύγκριση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.771
Likes
18.147
Την είχα κοιτάξει τη Φεζ, είναι όμως 7 ώρες με τραίνο από Μαρακές....να πας και να έρθεις σε τόσες λίγες μέρες μου φαίνεται κάπως...

Θα περιμένω και άποψη από Ρενάτα & Xenos που έχουν αφήσει την ιστορία στη Συρία στη μέση...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επειδη η Μεκνες ειναι πολυ κοντα στη Φεζ. θα μπορουσες να την επισκεφθεις με βαση τη Φεζ. Επειδη ομως απο τις "αυτοκρατορικες" πολεις του Μαροκου ειναι η λιγοτερο τουριστικοποιημενη ενδεχομενως να εχει ενα νοημα να μεινεις και εκει. Κοντα υπαρχει η ρωμαικη πολη Volubilis αν σε ενδιαφερουν τα αρχαια. Το Μαροκο κατα τη γνωμη μου ειναι για περισσοτερο απο 5-6 ημερες. Μου ειχε αρεσει πολυ και η Ταγγερη - με μαγευει πολυ η παραθαλασσια αραβικη αρχιτεκτονικη- και την απολαυσα στην Ταγγερη και στην Εσαουιρα. Αλλες ομορφες παραθαλασσιες πολεις ειναι το Safi και η El Jadida στην μεγαλη κινστρενα της οποιας εκανες γυρισματα ο Ορσον Ουελλες για τον Οθελο του. Γυρισματα εκανε επισης και στην Εσαουιρα. Τελειως απιθανο και σχεδον εξωπραγματικο ηταν τοτε το Tiznit, νοτιως του Αγαδιρ που δε λεει μια μετα απο τον φοβερο σεισμο που εφαγε: απεφυγε το προκειται για μια τουριστικη βλακεια. Οπως επισης να αποφυγεις την Καζαμπλανκα: να μεινεις το ελαχιστο δυνατο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρέπει να πας οπωσδηποτε στο Μαρακές, GTS; Έχει φτηνές πτήσεις για Κασαμπλάνκα και Ραμπάτ (πολύ φθηνές...) από όπου σε 6 μέρες κάνεις πολύ άνετα ένα Ραμπάτ (ωραία προάστεια, ευχάριστη πόλη, καταπληκτική αγορά)- Μεκνές (αυτοκρατορική πόλη με εκπληκτική αρχιτεκτονική)- Φεζ (το Μεκνές στο τετράγωνο, άψογο) και Σεφσαουέν (μικρό χωριουδάκι με τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική στα βουνά). Από 2 βράδια στην κάθε μια εκτός της Ραμπάτ απ' την οποία απλώς περνάς, δε βγαίνει δύσκολα και οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές. Επαναλαμβάνω πως εμένα με εντυπωσίασαν περισσότερο τα άνωθι από το Μαρακές.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.771
Likes
18.147
Πρέπει να πας οπωσδηποτε στο Μαρακές, GTS;
Όχι βέβαια.....δήλωσα ότι θέλω αραβικό χρώμα και αρώματα χωρίς να με ενδιαφέρει το κοσμοπολίτικο του πράγματος....γιατί απ'ότι έχω καταλάβει το Μαρακές έχει γίνει πολύ κυριλέ-δυτικοποιημένο (?)...ή μήπως αυτά είναι υπερβολές?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, η Φεζ και η Μεκνές είναι αυτό που ψάχνεις. Το Μαρακές είναι οπωσδήποτε όμορφο, αλλά για τα δικά μου γούστα η αναλογία τουριστικών μαγαζιών-πραγματικών μαγαζιών γέρνει υπερβολικά προς το πρώτο. Σαφώς κι έχει πολλά αξιοθέατα, αλλά η δυτικοποίηση πάει σύννεφο και λείπει λίγο από αυτό το γλυκό -και ολίγον βρωμερό αλλά αυθεντικά ωραίο- αλήτικο χάος της Μεκνές και της Φεζ. Ειδικά σε ό,τι αφορά την αρχιτεκτονική, αυτές οι δύο του ρίχνουν του Μαρακές κατά πολύ.

Στα πεταχτά βρήκα πτήσεις της Αλιτάλια με 415 κατακαλόκαιρο για Κασαμπλάνκα, δες και άλλες εταιρείες κια πόλεις (Ραμπάτ; δίπλα είναι) και σίγουρα θα βρεις κάτι καλό.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Συρια δεν εχω παει για να εκφρασω αποψη..
Αλλα μαροκο μουχει μεινει αξεχαστο!!:clap:
Για Καζαμπλανκα μεσω Μαδριτης εχει τρομερες τιμες η easy jet. Εγω ειχα παει με 20 ευρω!
Πηγα Καζαμπλανκα,μετα Φεζ,Μαροκο με τρενο και Quarzazat με αυτικινητο που νοικιασαμε. Στο τελος πεταξαμε απο Μαροκο για Λονδινο κι επιστροφη. Δεν ξερω αν βγαινεις με τις μερες...Αλλα ειναι αξεχαστο ταξιδι! Ανετα ξαναπηγαινα!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ας μην ξεχνάμε ότι πλέον υπάρχει και απευθείας σύνδεση Ελ Βενιζένος - Καζαμπλάνκα με τη Hellenic Imperial... (πετάει, πετάει...)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.432
Likes
7.808
Μόνο Μαρόκο έχω πάει οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση...αλλά όπως και οι προηγούμενοι θα πώ κι εγώ ότι η Φεζ με εντυπωσίασε και αν κρίνω από αυτά που ζητάς (σουκς, σοκάκια, πλανόδιους, τζαμιά, μουεζίνηδες να φωνάζουν μπιρ αλλάχ και όχι δυτικές όψεις και μυρωδιές..... ) θα σε ενυπωσιάσει και σένα! Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου, καλύτερα θα ήταν (αφού πας που πας) να κάνεις ένα γύρο της χώρας...η διαδρομή μέσα από τον Άτλαντα και τα χωριά των βερβερίνων είναι μοναδική
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom