Άσκηση θάρρους: επιλογή χώρας για 2ετή εργασία

Άσκηση θάρρους: επιλογή πόλης για 2ετή εργασία


  • Total voters
    38
  • Poll closed .

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
223
θα απέκλεια όλα τα άλλα εκτός απο λονδίνο , κωσταντινούπολη , κρασνονταρ , εμιρατα.

Τώρα απο αυτά ,ανάμεσα σε λονδίνο και κωσταντινούπολη θα επέλεγα το 2ο μάλλον.

Ανάμεσα στα άλλα δύο αν δεν ήταν και το σάββατο στην μέση θα επέλεγα σίγουρα την ρωσσία τώρα μάλλον την ρωσία.

Οπότε είμαι κωσταντινούπολη ή ρωσία. Τώρα δεν ξέρω .. μάλλον ρωσία λόγω λεφτών. Έκλεισε , την ψηφίζω ;)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το έμπειρο βιογραφικό του, με μόνη επιπλέον γλώσσα τα αγγλικά, διατιμήθηκε μηνιαία ως εξής, (έχουν μετατραπεί όλα σε ευρώ)

1. Αθήνα 1300
2. Λευκωσία 1300
3. Κωνσταντινούπολη 2000
4. Βενετία 1700
5. Εμιράτα 5000
6. Λονδίνο 4000
7. Βαγδάτη 7000
8. Κράσνονταρ Ρωσίας 5000
9. Καμπούλ 9000
Aν μιλάμε για καθαρά χρήματα στο χέρι, τέσσερα χιλιάρικα στο Λονδίνο είναι πολύ καλά λεφτά για πτυχιούχο 35 χρονών.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ας πω και γω την εμπειρια μου μετα τα οσα εγραψες. Απολαβες δικες μου απο την εως τωρα πορεια μου (Υποθετικα νουμερα αλλά σωστα αναλογικα):
ΤΙΡΑΝΑ:1000
ΛΕΥΚΩΣΙΑ:2000
ΓΚΑΛΑΤΣΙ (RO):2500
ΑΚΚΡΑ (GH):3000
ΛΟΝΔΙΝΟ:1500
Αν με ρωτας τωρα, θα βαλω πανω απ ολα τη ζωη που μπορω να εχω στην καθε μια παρα τα χρηματα. Στεγαστικα, υποχρεωσεις, πιστωτικες δε με κυνηγανε αρα 5 ψηφους στη Λονδιναρα,, hands down.
ασε που τα 4000 του εδω περα θα ανεβουν πολυ γρηγορα (αν τα δουλεψει). το πρωτο μου 10% το τσιμπησα πρωτο εξαμηνο χωρις να κουνησω φρυδι. (Δεν εχω καμια επαφη μου που να δουλευει σε εταιρια και να μην ανεβηκε)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν μπορω να δω με ευκολία κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις-προσεγγίσεις, διότι βρίσκομαι σε δυσπρόσιτη περιοχή της ελλάδας με ένα στικ ιντερνετ που κάνει περίπου 3 λεπτά να φορτώσει μια σελίδα.
Δεν είναι καινούριο ότι το θέμα της αναζήτησης εργασίας αφορά πάρα πολλούς έλληνες στα σοβαρά και ο κάθε πολλαπλών ή όχι qualifications αναζητητήs έχει ασχοληθεί επίπονα και με άγχος, ίσως έχει πληρώσει συνδρομές σε sites ή πρακτορεία, κινητοποίησε γνωριμίες. Είπαμε απλά να δούμε πού θα έπεφτε το βάρος των συμφορουμιτών, σε επίπεδο περιέργειας και σαφέστατα χωρίς πολλά πολλά.

Ο φίλος λοιπόν, αυτός που πραγματικά πέρασε το γολγοθά εδω κιένα χρόνο, υπέγραψε ήδη...να το πάρει το ποτάμι?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
πες μας κ μας εσκασες ντε!κ το βασικοτερο πες μας τι πτυχια εχει;;;;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα μου δημιουργει μεγαλη περιεργεια και η συγκεκριμενη δουλεια ..η οποια δινει αρκετα καλα χρηματα ..και εχει και επιλογες -παραρτηματα σε αρκετες χωρες.Δεν ειναι δυνατο να μας πεις τι ειδους εργασια ειναι?
Οι δικες μου επιλογες ειναι Λονδινο και Πολη για τους προαναφερθεντες λογους.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Νενα, Lulu, Kleopatra θεωρώ ότι δεν εχει νόημα το πτυχίο, υποθέτουμε ένα οποιοδήποτε πτυχίο και εμπειρία που μπορούν να του παρέχουν αυτές περίπου τις απολαβές. Συνήθως όμως, από αυτά που ξέρω ως ειδικευμένος τεχνικός, αυτά είναι πτυχία τεχνικά, συνοδεύονται απο κάποιο μαστερ και σχετικά καλή εμπειρία. Ειπαμε, ο καθένας ψηφίζει διασθαντικά, σαν να είχε την πρότασηJ
Crisdbφυσικά για πρώτη ανάγνωση μιλάμε, δεν κάνουμε ανάλυση.
Kalspiros ακούω όμως ότι και η Αγγλία δεν είναι στα high της γενικά επαγγελματικά μιλώντας, αλλά ωραία εξέθεσες τις αναλογίες. Πόση θα ήταν αναλογικά η αμοιβή στην Αθήνα όμως?
jimp μην αγχώνεσαι λες και ψηφίζουμε μέτρα, στάση ας πούμε βλέπουμε. Παίζουμε με το εαυτό μας σε πιθανά σενάρια. Αυτός που έχει το πρόβλημα τραβάει το ζόρι με την κάθε μα κάθε λεπτομέρεια. Πάντως η δουλειά το Σάββατο για κάποιους είναι πράγματι καταπιεστική.
Paefstra θυμάμαι ότι για Αγγλία άκουγα τρελές αμοιβές κάποτε για μεγάλη γκάμα πτυχίων. Ήμουν μικρός τότε. Και τώρα είμαι μεγάλος.
Φίλε trιpakias και Varioμε το ίδιο τρόπο θα σκεφτόμουν κι εγώ.
Αγαπητέ taver, εκτός από καμπούλ που δεν έχω πάει ακόμη και πού ούτε θα ψήφιζα, έχω ζήσει αρκετό καιρό στις άλλες πόλεις, επαγγελματικά και σε προσωπικά ταξίδια. Η Πόλη με κούρασε πάντως για επτά μήνες κάποτε, επαγγελματικά.
McElkσωστά αυτά. Για το κρασνοντάρ δεν ξέρω τίποτε, έχω πάει πολλές φορές όμως στη Ρωσία και με γοητεύει. Ο μέσος έλληνας όμως, πέραν των αντικειμενικών εκτιμήσεων του στα άλλα πράγματα, έχει μια ψιλοανασφάλεια ή μου φαίνεται?
North όντως είναι πολύ καλά τα χρήματα, από ότι ακούω τις 40000 λίρες καθαρά τις παίρνει ένας 45άρης έμπειρος και διαβασμένος, σήμερα.
 
Last edited by a moderator:

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Γιατι κανεις δεν επιλεγει την Αθηνα;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
40000 λίρες; εννοείς τον χρόνο ή είναι περίσσιο το μηδενικό;
Αν μιλάμε για 4000 το μήνα θα σου πω εξαρτάτε. Το Λονδίνο γενικά δεν πληρώνει τους μηχανικούς (αν κατάλαβα εκεί κινείσαι) όσο πχ η Γερμανία. Τους finance όμως τους χρυσώνει. Graduate καθαρίζουν κανά 3.000 το μήνα, όχι 45άρηδες

(μας είπες τι επέλεξε και το έχασα;! )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.637
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom