Άφιξη στην Λυόν, πως κατέληξα εκεί και οι πρώτες μέρες...

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Αν εννοείς αριθμό ασφάλισης υγείας είναι αυτό που είναι πάνω στην carte vitale. Επίσησ στην τράπεζα ασφαλίζεις το σπίτι που μένεις και πληρώνεις ασφάλιση αστικής ευθύνης. Δεν γνωρίζω αν είναι υποχρεωτικό αλλά εγώ έπρεπε να το κάνω.

Δες και εδώ http://www.ameli.fr/assures/soins-e...entaire/les-conditions-pour-en-beneficier.php λέει ότι πρέπει να μένεις 3 μήνες και να αποδείξεις την σταθερή διεύθυνσή σου μέσω ενοικίου ή άλλου τρόπου. Γενικά δεν ξέρω πως δουλεύει ακριβώς καθώς εμένα μου τα φτιάξανε από την δουλειά.
 
Last edited by a moderator:

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα, είσαι ακόμα εδώ (εδώ=στο φόρουμ); Θέλω να μάθω κάποια πράματα και δε βρίσκω πληροφορίες στο διαδίκτυο. Με ενδιαφέρει για τα έγγραφα (πτυχία, προϋπηρεσίες κλπ). Απ'ό,τι έμαθα πρέπει πάρουμε εκ νέου αντίγραφα από κάθε φορέα, μετά να τα πάμε να τους βάλουν σφραγίδα της Χάγης, μετά να τα μεταφράσουμε και να τα επικυρώσουμε στο προξενείο (μιλώ για Θεσσαλονίκη επειδή δεν έχει παράρτημα το ΥΠΕΞ). Και ρωτώ: αυτό το τελικό επικυρωμένο έγγραφο (με σφραγίδα κ μετάφραση) μπορούμε να το έχουμε όπως τα γνήσια και στη Γαλλία να δίνουμε φωτοτυπίες; Το σκεπτικό μου είναι ότι όποιος μεταναστεύσει δε θα μείνει αναγκαστικά σε μια δουλειά, οπότε θα τα ξαναχρειαστεί. Επομένως πώς θα βγάλει αντίγραφα όντας στη Γαλλία; Ή γίνεται από Γαλλία να στείλεις πχ αίτημα στο πανεπιστήμιό σου και να σου στείλουν εκεί νέο αντίγραφο και την υπόλοιπη διαδικασία να την κάνεις εκεί; :/
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Και εμένα θα με ενδιεφερε να μάθω περισσότερα για τη ζωη στη Λυόν καθώς και για κόστη (ενοίκια κλπ), συγκοινωνίες κλπ. Θέλω να κάνω αίτηση για πρακτική εκεί και ό,τι πληροφορία θα είναι χρήσιμη! :)
 

nik_papach

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σου Ξένια,

Ευαχριστώ πολύ. Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω καλά γαλλικά (απλά πράγματα) γιατι κάνω διδακτορικό και ό,τι χρειάζομαι ειναι στα αγγλικά. Σαφέστατα αν θες να βρεις δουλειά εδώ (πέρα από τον χώρο της έρευνας) πρέπει να μιλάς Γαλλικά (ή θα είναι πραγματικά λίγες οι θέσεις εργασίας, δεν έχω εμπειρία από αυτό όμως). Εγώ κοντεύω τώρα δύο χρόνια εδώ (αν θυμάμαι καλά). Γενικά το απολαμβάνω, φυσικά έχω πολύ δουλειά και λοιπά αλλά επειδή έμενα στην Αθήνα τώρα έχω βρει την ηρεμία μου. Είναι και η περίοδος τώρα που όποιος μπορεί να φύγει από Ελλάδα καλό είναι να το κάνει. Αν έχεις κάποια απορία γράψε εδώ. Εύχομαι να βρεις τον δρόμο σου. Αν ασχοληθείς σοβαρά με τα Γαλλικά θα μάθεις, εγώ δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ, μόνο περιστασιακά.
gmark καλησπέρα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τη γλώσσα. Εσύ όσο έκανες διδακτορικό, χρειάστηκε να επικοινωνήσεις γενικά πάνω στο αντικείμενο εργασίας σου με καθηγητές κλπ στα γαλλικά, ή αρκούν μόνο τα αγγλικά;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
gmark καλησπέρα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με τη γλώσσα. Εσύ όσο έκανες διδακτορικό, χρειάστηκε να επικοινωνήσεις γενικά πάνω στο αντικείμενο εργασίας σου με καθηγητές κλπ στα γαλλικά, ή αρκούν μόνο τα αγγλικά;
Παίρνω την πρωτοβουλία και σου απαντώ εγώ. Στο διδακτορικό γενικά αν είσαι από άλλη χώρα και το έχεις συνεννοηθεί με τον επιβλέποντα, η γλώσσα συνεννόησης για το αντικείμενο είναι τα αγγλικά. Ανάλογα και τον τομέα βέβαια, αν θες να κάνεις διδακτορικό που αφορά στη γαλλική γλώσσα, ζωή κλπ θα είναι απαραίτητα τα γαλλικά φαντάζομαι, αλλά σε γενικές γραμμές η έρευνα διεξάγεται στα αγγλικά. Σε κάθε περίπτωση, αυτό θα το συζητήσεις πρώτα με τον καθηγητή.
 

nik_papach

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παίρνω την πρωτοβουλία και σου απαντώ εγώ. Στο διδακτορικό γενικά αν είσαι από άλλη χώρα και το έχεις συνεννοηθεί με τον επιβλέποντα, η γλώσσα συνεννόησης για το αντικείμενο είναι τα αγγλικά. Ανάλογα και τον τομέα βέβαια, αν θες να κάνεις διδακτορικό που αφορά στη γαλλική γλώσσα, ζωή κλπ θα είναι απαραίτητα τα γαλλικά φαντάζομαι, αλλά σε γενικές γραμμές η έρευνα διεξάγεται στα αγγλικά. Σε κάθε περίπτωση, αυτό θα το συζητήσεις πρώτα με τον καθηγητή.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το διδακτορικό έχει να κάνει με τη μηχανική των κατασκευών και μου είπαν γενικά για αγγλικά. Στη Λυών, όσον αφορά την καθημερινότητα, μιλάνε μόνο γαλλικά ή μπορεί να βρείς και αρκετούς που να μιλάνε αγγλικά; Σίγουρα αν μείνει κανείς αρκετό διάστημα, θα συνηθίσει και θα αρχίζει να μαθαίνει, αλλά για έναν που γνωρίζει πολύ καλά αγγλικά και καλά γερμανικά θα μπορέσει να ανταπεξέλθει αν πάει για πρώτη φορά;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το διδακτορικό έχει να κάνει με τη μηχανική των κατασκευών και μου είπαν γενικά για αγγλικά. Στη Λυών, όσον αφορά την καθημερινότητα, μιλάνε μόνο γαλλικά ή μπορεί να βρείς και αρκετούς που να μιλάνε αγγλικά; Σίγουρα αν μείνει κανείς αρκετό διάστημα, θα συνηθίσει και θα αρχίζει να μαθαίνει, αλλά για έναν που γνωρίζει πολύ καλά αγγλικά και καλά γερμανικά θα μπορέσει να ανταπεξέλθει αν πάει για πρώτη φορά;
Το ανταπεξέλθει πώς το εννοείς; Δεν μένω στη Γαλλία, στις 2 γαλλικές πόλεις που έχω επισκεφθεί (Στρασβούργο και Μπορντώ) δε μιλούσαν αγγλικό ούτε για δείγμα και υποθέτω ότι ούτε και στις υπόλοιπες υπάρχει πολύς κόσμος που να μιλάει (ή να θέλει να μιλήσει) αγγλικά. Αλλά αυτό καλύτερα να το επιβεβαιώσει ή αντικρούσει κάποιος που μένει στη χώρα. Παρ'όλαυτα δε νομίζω να δυσκολευτείς πολύ, όπως σωστά είπες στο διδακτορικό θα μιλάς αγγλικά που είναι και το λογικό. Στην καθημερινότητα μάλλον θα αναγκαστείς να μάθεις τα βασικά γαλλικά. Γνώμη μου, δε θα πρέπει να σε σταματήσει αυτό. Αλλά εσύ αποφασίζεις φυσικά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το διδακτορικό έχει να κάνει με τη μηχανική των κατασκευών και μου είπαν γενικά για αγγλικά. Στη Λυών, όσον αφορά την καθημερινότητα, μιλάνε μόνο γαλλικά ή μπορεί να βρείς και αρκετούς που να μιλάνε αγγλικά; Σίγουρα αν μείνει κανείς αρκετό διάστημα, θα συνηθίσει και θα αρχίζει να μαθαίνει, αλλά για έναν που γνωρίζει πολύ καλά αγγλικά και καλά γερμανικά θα μπορέσει να ανταπεξέλθει αν πάει για πρώτη φορά;

Δεν γνωρίζω για την Λυών συγκεκριμένα, αλλά στην Γαλλία η επικοινωνία με Γάλλους χωρίς να ξέρεις Γαλλικά είναι δύσκολη. Όλη η γραφειοκρατία (εγγραφή στο πανεπιστήμιο, να βγάλεις αφμ κλπ) είναι στα Γαλλικά. Θες κάποιον να σε βοηθήσει. Φαντάζομαι όμως ότι έχει μεγάλη διεθνή κοινότητα και δεν θα είσαι ο μόνος χωρίς Γαλλικά.

Το διδακτορικο στην Γαλλία γενικά είναι πολύ καλή περίπτωση. Απαγορεύεται να κάνεις διδακτορικό χωρίς να πληρώνεσαι με αποτέλεσμα τα κριτήρια για να κάνεις defense να μην είναι πολύ πιεστικά (θες μια δημοσίευση ή μια παρουσίαση σε διεθνές συνέδριο) και το συνηθισμένο είναι να τελειώνεις όταν λήγει το συμβόλαιο. Αν θέλουν να σε κρατήσουν κι άλλο οι καθηγητές θα σου βρουν έξτρα χρηματοδότηση. Οτιδήποτα έξτρα κάνεις το πληρώνεσαι. Είτε μαθήματα στο πανεπιστήμιο (αν έχει επιλογές στα Αγγλικά) είτε οτιδήποτε άλλο έξτρα που πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Ο χρόνος είναι χρήμα στην κυριολεξία.

Συνήθως έχεις συμβόλαιο εργαζόμενου που σημαίνει ασφάλιση, ένσημα και δυνατότητα να μπεις στο ταμείο ανεργίας όταν λήξει το συμβόλαιο σου όπου παίρνεις το 80% του μισθού για μάξιμουμ ενάμιση χρόνο.

Ανάλογα την ηλικία σου και το εισόδημα των γονιών σου μπορείς να πάρεις επίδομα για το νοίκι που μπορεί να σου καλύπτει όλο ή μερος του ενοικίου. Το λεγόμενο caf http://www.caf.fr/

Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο για ποσά ή κάτι διαδικαστικό και δεν θες να το γράψεις δημόσια στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Bonne chance!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το διδακτορικο στην Γαλλία γενικά είναι πολύ καλή περίπτωση. Απαγορεύεται να κάνεις διδακτορικό χωρίς να πληρώνεσαι [...]. Οτιδήποτα έξτρα κάνεις το πληρώνεσαι. Είτε μαθήματα στο πανεπιστήμιο (αν έχει επιλογές στα Αγγλικά) είτε οτιδήποτε άλλο έξτρα που πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Ο χρόνος είναι χρήμα στην κυριολεξία.

Συνήθως έχεις συμβόλαιο εργαζόμενου που σημαίνει ασφάλιση, ένσημα και δυνατότητα να μπεις στο ταμείο ανεργίας όταν λήξει το συμβόλαιο σου όπου παίρνεις το 80% του μισθού για μάξιμουμ ενάμιση χρόνο.

Ανάλογα την ηλικία σου και το εισόδημα των γονιών σου μπορείς να πάρεις επίδομα για το νοίκι που μπορεί να σου καλύπτει όλο ή μερος του ενοικίου. Το λεγόμενο caf http://www.caf.fr/
Οφφ-τοπικ, αλλά μου φυγε ένας αναστεναγμός όταν τα διάβασα...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Οφφ-τοπικ, αλλά μου φυγε ένας αναστεναγμός όταν τα διάβασα...


Κι έχει πολλά ακόμα προνόμια το να σπουδάζεις/εργάζεσαι στην Γαλλία που αν αρχίσω να τα γράφω θα πάθουν κατάθλιψη πολλοί στην Ελλάδα. Φοβερή χώρα για να ζεις. Αν μιλούσαν και Ισπανικά ή Ιταλικά αντί για Γαλλικά θα ήταν η ιδανική😌
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Κι έχει πολλά ακόμα προνόμια το να σπουδάζεις/εργάζεσαι στην Γαλλία που αν αρχίσω να τα γράφω θα πάθουν κατάθλιψη πολλοί στην Ελλάδα. Φοβερή χώρα για να ζεις. Αν μιλούσαν και Ισπανικά ή Ιταλικά αντί για Γαλλικά θα ήταν η ιδανική😌
Αν και έχω κάποιες φίλες γαλλίδες, τρέφω ένα βαθύ μίσος για αυτό τον λαό. Τους βίωσα ένα χρόνο στο Εκουαδόρ, συγκατοίκησα και έκανα παρέα με πάρα πολλούς και εκτός από 1-2 φωτεινές εξαιρέσεις, δεν έχω ξανακάνει τόσες κακές σκέψεις για άλλο λαό. Τα γαλλικά δεν μπορώ ούτε να τ'ακούω (και τα άκουγα επί ένα χρόνο ασταμάτητα γιατί αρνούνταν να μιλήσουν άλλη γλώσσα) και βρίσκω τον καιρό κακό (βασικά από Θεσσαλονίκη και πάνω μου φαίνεται ότι ο καιρός είναι κακός :p ). Τα φαγητά τους δε μπορώ να τα φάω γιατί έχω πρόβλημα με το στομάχι και μου πέφτουν όλα βαριά και φίλες μου ελληνίδες που μένουν χρόνια Γαλλία μου λένε επίσης τα χειρότερα για τους γάλλους. Στα εργασιακά τους είναι ρισπέκτ, αλλά είναι το μόνο θετικό που τους βρίσκω. Και πολλά εργατικά δικαιώματα υπάρχουν κι άλλες χώρες που έχουν.

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αν στην Ισπανία ή στην Ελλάδα είχαν τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τη Γαλλία, θα ήταν οι ιδανικές :p

υγ. Και αυτή την απαράμιλλη βρώμα στις γωνίες και πίσω από τις πολυκατοικίες που είδα στο Μπορντώ, ομολογώ ότι την ερωτεύτηκα (ναι είμαι μπιχλόφιλη) :haha:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
φίλες μου ελληνίδες που μένουν χρόνια Γαλλία μου λένε επίσης τα χειρότερα για τους γάλλους
Σε ποια περιοχή μένουν; Μιλάνε Γαλλικά; Το γλωσσικό είναι μεγάλο εμπόδιο, η έντονη Γαλλική τους προφορά τους κάνει να ντρέπονται να μιλήσουν Αγγλικά. Αν και γενικά μου φαίνονται ντροπαλός λαός.

Πάντως αυτό με την γλώσσα θα αλλάξει. Στα σχολεία τους έχουν αρχίσει να παίρνουν τα Αγγλικά πιο σοβαρά. Μπορεί σε μερικά χρόνια να λέμε ότι οι Γάλλοι δεν μιλούσαν Αγγλικά και να μην μας πιστεύουν!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom