Άφιξη στην Λυόν, πως κατέληξα εκεί και οι πρώτες μέρες...

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σε ποια περιοχή μένουν; Μιλάνε Γαλλικά; Το γλωσσικό είναι μεγάλο εμπόδιο, η έντονη Γαλλική τους προφορά τους κάνει να ντρέπονται να μιλήσουν Αγγλικά. Αν και γενικά μου φαίνονται ντροπαλός λαός.

Πάντως αυτό με την γλώσσα θα αλλάξει. Στα σχολεία τους έχουν αρχίσει να πέρνουν τα Αγγλικά πιο σοβαρά. Μπορεί σε μερικά χρόνια να λέμε ότι οι Γάλλοι δεν μιλούσαν Αγγλικά και να μην μας πιστεύουν!
Στρασβούργο και ναι, μιλάνε γαλλικά.

Τα άτομα για τα οποία μιλάω, ήταν άτομα που ζουσαν για χρόνια στη λατινική Αμερική και μιλούσαν πολύ καλά ισπανικά. Εγώ πάλι μόλις είχα πάει και ακόμη μάθαινα. Παρόλαυτα τα εν λόγω άτομα μιλούσαν γαλλικά συνεχώς μπροστά μου και μπροστά σε άλλα άτομα που δεν ήξεραν γαλλικά.

Ένα παράδειγμα που δε θα το ξεχάσω ποτέ είναι ένα ζευγάρι γάλλων που γνώρισα στην Κολομβία, μέσω κοινής γνωστής, έτυχε ένα βράδυ να καθόμαστε στο ίδιο τραπέζι. 3 γάλλοι με πολύ καλά ισπανικά κι εγώ. Οι τύποι απλά δε σταμάτησαν να μιλάνε γαλλικά. Και είμαι άνθρωπος που δεν κολλάω, και σουαχίλι να μιλάς, θα προσπαθήσω να πιάσω κάποιες λέξεις και να μπω στο θέμα. Προσπαθούσα λοιπόν μάταια με όσες λέξεις έπιανα να σχολιάσω στα ισπανικά και ήταν λες και ήμουν φάντασμα. Σε κάποια φάση κουράστηκα κι έφυγα. Τότε θυμήθηκαν να μου ζητήσουν συγγνώμη (πάλι καλά!). Όχι, δεν ήταν η εξαίρεση, το βίωσα και σε άλλες περιπτώσεις απλά τότε ήταν πολύ έντονο.

Επίσης γενικά θεωρώ ωραίο να προσπαθεί κάποιος να μιλήσει στη γλώσσα σου και το κάνω πάντα όταν είμαι σε άλλη χώρα. Ε, στη Γαλλία μόνο σφαλιάρα δεν έφαγα όσες φορές προσπάθησα να παραγγείλω στα γαλλικά.

Είμαι οφφ-τοπικ και σταματάω. Ελπίζω να την πάρει τη μεγάλη απόφαση ο φίλος για τη μετοίκηση στη Γαλλία και να περάσει τέλεια (και μη με ακούς, τσοπάνα είμαι, μόνο τα πρόβατά μου συμπαθώ ;) ).
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στρασβούργο και ναι, μιλάνε γαλλικά.

Τα άτομα για τα οποία μιλάω, ήταν άτομα που ζουσαν για χρόνια στη λατινική Αμερική και μιλούσαν πολύ καλά ισπανικά. Εγώ πάλι μόλις είχα πάει και ακόμη μάθαινα. Παρόλαυτα τα εν λόγω άτομα μιλούσαν γαλλικά συνεχώς μπροστά μου και μπροστά σε άλλα άτομα που δεν ήξεραν γαλλικά.

Ένα παράδειγμα που δε θα το ξεχάσω ποτέ είναι ένα ζευγάρι γάλλων που γνώρισα στην Κολομβία, μέσω κοινής γνωστής, έτυχε ένα βράδυ να καθόμαστε στο ίδιο τραπέζι. 3 γάλλοι με πολύ καλά ισπανικά κι εγώ. Οι τύποι απλά δε σταμάτησαν να μιλάνε γαλλικά. Και είμαι άνθρωπος που δεν κολλάω, και σουαχίλι να μιλάς, θα προσπαθήσω να πιάσω κάποιες λέξεις και να μπω στο θέμα. Προσπαθούσα λοιπόν μάταια με όσες λέξεις έπιανα να σχολιάσω στα ισπανικά και ήταν λες και ήμουν φάντασμα. Σε κάποια φάση κουράστηκα κι έφυγα. Τότε θυμήθηκαν να μου ζητήσουν συγγνώμη (πάλι καλά!). Όχι, δεν ήταν η εξαίρεση, το βίωσα και σε άλλες περιπτώσεις απλά τότε ήταν πολύ έντονο.

Επίσης γενικά θεωρώ ωραίο να προσπαθεί κάποιος να μιλήσει στη γλώσσα σου και το κάνω πάντα όταν είμαι σε άλλη χώρα. Ε, στη Γαλλία μόνο σφαλιάρα δεν έφαγα όσες φορές προσπάθησα να παραγγείλω στα γαλλικά.

Είμαι οφφ-τοπικ και σταματάω. Ελπίζω να την πάρει τη μεγάλη απόφαση ο φίλος για τη μετοίκηση στη Γαλλία και να περάσει τέλεια (και μη με ακούς, τσοπάνα είμαι, μόνο τα πρόβατά μου συμπαθώ ;) ).

Αν θες την πάμε την κουβέντα στο σωστό τόπικ. Διάβασε το ποστ που είχα γράψει εκεί. Οι κοπέλες που αναφέρω αποφάσισαν να επιστρέψουν στις χώρες τους.

https://www.travelstories.gr/commun...χέση-με-άλλους-λαούς.61067/page-4#post-736667
 

nik_papach

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δεν γνωρίζω για την Λυών συγκεκριμένα, αλλά στην Γαλλία η επικοινωνία με Γάλλους χωρίς να ξέρεις Γαλλικά είναι δύσκολη. Όλη η γραφειοκρατία (εγγραφή στο πανεπιστήμιο, να βγάλεις αφμ κλπ) είναι στα Γαλλικά. Θες κάποιον να σε βοηθήσει. Φαντάζομαι όμως ότι έχει μεγάλη διεθνή κοινότητα και δεν θα είσαι ο μόνος χωρίς Γαλλικά.

Το διδακτορικο στην Γαλλία γενικά είναι πολύ καλή περίπτωση. Απαγορεύεται να κάνεις διδακτορικό χωρίς να πληρώνεσαι με αποτέλεσμα τα κριτήρια για να κάνεις defense να μην είναι πολύ πιεστικά (θες μια δημοσίευση ή μια παρουσίαση σε διεθνές συνέδριο) και το συνηθισμένο είναι να τελειώνεις όταν λήγει το συμβόλαιο. Αν θέλουν να σε κρατήσουν κι άλλο οι καθηγητές θα σου βρουν έξτρα χρηματοδότηση. Οτιδήποτα έξτρα κάνεις το πληρώνεσαι. Είτε μαθήματα στο πανεπιστήμιο (αν έχει επιλογές στα Αγγλικά) είτε οτιδήποτε άλλο έξτρα που πρέπει να αφιερώσεις χρόνο. Ο χρόνος είναι χρήμα στην κυριολεξία.

Συνήθως έχεις συμβόλαιο εργαζόμενου που σημαίνει ασφάλιση, ένσημα και δυνατότητα να μπεις στο ταμείο ανεργίας όταν λήξει το συμβόλαιο σου όπου παίρνεις το 80% του μισθού για μάξιμουμ ενάμιση χρόνο.

Ανάλογα την ηλικία σου και το εισόδημα των γονιών σου μπορείς να πάρεις επίδομα για το νοίκι που μπορεί να σου καλύπτει όλο ή μερος του ενοικίου. Το λεγόμενο caf http://www.caf.fr/

Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο για ποσά ή κάτι διαδικαστικό και δεν θες να το γράψεις δημόσια στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Bonne chance!
mikrh tsopana Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Senor_Nada, σε ευχαριστώ πολύ, επίσης! Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις, στην περίπτωση που συννενοηθείς με καθηγητή για διδακτορικό, υπάρχει περίπτωση να σου προτείνει να μείνεις σε κάποιου έιδους φοιτητική εστία ή να σε βοηθήσει στην εύρεση σπιτιού; Γνωρίζες, ακόμη, να μου πεις καμιά διεύθυνση που μπορείς να ψάξεις για σπίτια;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
mikrh tsopana Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Senor_Nada, σε ευχαριστώ πολύ, επίσης! Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις, στην περίπτωση που συννενοηθείς με καθηγητή για διδακτορικό, υπάρχει περίπτωση να σου προτείνει να μείνεις σε κάποιου έιδους φοιτητική εστία ή να σε βοηθήσει στην εύρεση σπιτιού; Γνωρίζες, ακόμη, να μου πεις καμιά διεύθυνση που μπορείς να ψάξεις για σπίτια;
Leboncoin, seloger, pap και φυσικα Craigslist ειναι μερικες απο τις σελιδες που μπορεις να βρεις σπιτι. Προσοχη γιατι παιζουν αρκετοι απατεωνες. Μπορεις επισης να επικοινωνησεις και με την ελληνορθοδοξοι μητροπολη μηπως εχουν καποια δωματια που διαθετουν σε Ελληνες οπως γινεται στο Παρισι.
Εφοσον το μεταπτυχιακο σου ειναι στα αγγλικα κι αν δεν εχεις πολλους αλλοδαπους συμφοιτητες θα εισαι μια χαρα γιατι οι περισσοτεροι Γαλλοι θα ξερουν στοιχειωδη αγγλικα οποτε θα εχεις ενα αβανταζ. Το κακο ειναι πως αν ειναι μεταπτυχιακο που συνηθως απευθυνεται σε Γαλλους ισως και οι καθηγητες να μην ξερουν πολυ καλα αγγλικα και πολλα πραγματα να τα λενε στα Γαλλικα.
Γενικα μην περιμενεις να κανεις ευκολα παρεα με Γαλλους αλλα ειναι σχεδον ολοι παντα προθυμοι να σε βοηθησουν αν χρειαστεις βοηθεια με τη γλωσσα τους. Τα εργασιακα και κοινωνικα δικαιωματα ειναι απο τα καλυτερα του κοσμου, μα παντα οι Γαλλοι γκρινιαζουν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις, στην περίπτωση που συννενοηθείς με καθηγητή για διδακτορικό, υπάρχει περίπτωση να σου προτείνει να μείνεις σε κάποιου έιδους φοιτητική εστία ή να σε βοηθήσει στην εύρεση σπιτιού;

Ναι φυσικά παίζει αυτό το σενάριο. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς κάποιον εγγυητη για το ενοίκιο που να ζει στην Γαλλία. Σε περίπτωση που δεν το πληρώσεις θα πρέπει να το πληρώσει αυτός. Το πιθανότερο είναι ότι θα μπει ο καθηγητής.

Τα εργασιακα και κοινωνικα δικαιωματα ειναι απο τα καλυτερα του κοσμου, μα παντα οι Γαλλοι γκρινιαζουν.

Αυτή είναι η μαγκιά τους! Το κακό είναι να παίρνεις 500ε και να λες κι ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι φυσικά παίζει αυτό το σενάριο. Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστείς κάποιον εγγυητη για το ενοίκιο που να ζει στην Γαλλία. Σε περίπτωση που δεν το πληρώσεις θα πρέπει να το πληρώσει αυτός. Το πιθανότερο είναι ότι θα μπει ο καθηγητής.
Και φυσικα θα σε βοηθησει για να φτιαξεις το φακελο. Αν βρεις καποιο δωματιο προς ενοικιαση με συγκατοικηση, πιθανον να μην χρειαζεσαι φακελο και εγγυητη, αφου καποιος απο τους συγκατοικους σου θα εχει νοικιασει ολο το διαμερισμα και θα σου επινοικιαζει το δωματιο. Αλλα στο προτεινω ως εσχατη λυση γιατι θα εισαι χωρις δικαιωματα μεσα στο σπιτι αν πεσεις σε στραβο συγκατοικο.

Αυτή είναι η μαγκιά τους! Το κακό είναι να παίρνεις 500ε και να λες κι ευχαριστώ!
Για καλο το εγραψα. Οταν πρωτοπηγα Γαλλια τους θεωρουσα μιζερους που ενώ ειχαν καλα εισοδηματα γκρινιαζαν για να μην τους κοψουν κατι και διεκδικουσαν συνεχως περισσοτερα.
Γρηγορα καταλαβα πως η μιζερια ηταν αυτη που ειχα αφησει στην Ελλαδα και πως οι Ελληνες πολιτες ημασταν οι κυριοι υπευθυνοι που αφησαμε μια χουφτα πολιτικους να διαλυσουν την οικονομια της χωρας και να ζήσει η Ελλαδα δεκαετη οικονομικη κριση.
Οι Γαλλοι δεν αφηνουν ποτε να τους κοψουν καποιο δικαιωμα ή εστω και ενα ευρω απο το εισοδημα τους. Εκτος και αν αυτο το ευρω παει για κοινωνικες παροχες ή φιλανθρωπια.
Αν μιλησεις με ασχημα λογια για την κυβερνηση που παιρνει αντιλαικα μετρα δεν υπαρχει Γαλλος που θα σου την πεσει. Ακομα και οι οπαδοι της κυβέρνησης θα συμφωνησουν και θα διαδηλωσουν πολλες φορες μαζι σου. Στην Ελλαδα ξεφυτρωνουν απο παντου οι κυβερνητικοι υποστηρικτες λες και ειναι οι ιδιοι μελη της κυβερνησης.
Τελος παντων μεγαλη κουβεντα και απιαστο ονειρο για την Ελλαδα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom