ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

sunshine86

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας. Σκεφτομαι να επισκεφτω την Αμερικη τα Χριστουγεννα αλλα η ολη διαδικασια με διαβατηρια και βιζα μου ειναι τελειως αγνωστη... Εχω περασει ωρες διαβαζοντας τι πρεπει να κανω αλλα εχω ακομα μερικες ερωτησεις κυριως οσον αφορα τη βιζα και το ds156 που πρεπει να συμπληρωσω. Δεν εχω καταλαβει: Στις ερωτησεις που δε μας αφορουν γραφουμε "No" η "Not Applicable", στις ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ που δε μας ενδιαφερουν τι γραφουμε?!?! "Νο, select month, No" ? Επειτα, δεν εχω κλεισει ακομα εισητηρια γιατι δεν εχω παρει την αποφαση, θελω απλα να παρω τη βιζα. Τι να τους γραψω στην ημερομηνια ταξιδιου; Την ημερομηνια που σκεφτομαι να παω; Τιποτα; Και τελος θα ηθελα να ρωτησω που σκ**α χρειαζεται αυτο το εγγραφο, θελουν απλα να το βλεπουν την ωρα της συνεντευξης; Αυτο το ρωταω για να ξερω μην κανω κανα λαθος οταν το συμπληρωσω και ψαχνομαι τελευταια στιγμη! Ευχαριστω εκ των προτερων, περιμενω απαντηση! :clap:
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Γράψε απλά ''not'' σε αυτό που δε αφορά.

Και γω όταν πήγα για visa δεν ήξερα πότε θα πάω αλλά στο περίπου έγραψα τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.

Αυτό το έγγραφο θα τους το δώσεις όταν θα πας εκεί συμπληρωμένο και αν κάτι δεν το έχεις σωστά ή κάτι δεν συμπλήρωσες το κάνεις επιτόπιου μέσα στην πρεσβεία.

Μην αγχώνεσαι καθόλου.
 

sunshine86

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γράψε απλά ''not'' σε αυτό που δε αφορά.

Και γω όταν πήγα για visa δεν ήξερα πότε θα πάω αλλά στο περίπου έγραψα τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου.

Αυτό το έγγραφο θα τους το δώσεις όταν θα πας εκεί συμπληρωμένο και αν κάτι δεν το έχεις σωστά ή κάτι δεν συμπλήρωσες το κάνεις επιτόπιου μέσα στην πρεσβεία.

Μην αγχώνεσαι καθόλου.
Σ΄ευχαριστώ :D Και που να δεις πως με αγχωνει η ιδεα και μονο της πτησης... :shock:
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Πριν μερες δεν ειπανε οτι πλεον δεν θα χρειαζεται βιζα για εμας τους ελληνες? ισχυει αυτο ή ετσι μου ήρθε?..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι ίσως, κάποια στιγμή. Προς το παρόν χρειάζεται.

Ελπίζω να μην τα ξαναγράφουμε 100 φορές.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Να ρωτήσω και γω κατι. Αν χρησιμοποιήσω ένα αμερικάνικο αεροδρόμιο μόνο για τράνζιτ και δεν βγω καθόλου από το αεροδρόμιο, πάλι χρειάζομαι βίζα;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ευχαριστώ ΚΙΚΙ. Το έψαχνα για ταξίδι προς νότια Αμερική, αλλά έτσι δεν συμφέρει.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ευχαριστώ ΚΙΚΙ. Το έψαχνα για ταξίδι προς νότια Αμερική, αλλά έτσι δεν συμφέρει.
και εγω ετσι το ανακαλυψα ψαχνοντας για Παναμα και Κοστα Ρικα ,
αλλά με τοσο που κοστιζει η βιζα συν ταξιδι στην Αθηνα εαν ζεις επαρχια , δε λεει ...
 

mindtraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ίσως Ρωσία...
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σε όλους. Πολύ κατατοπιστικό αυτό το θέμα του φόρουμ!

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό πριν το ταξίδι, μπορώ να ξεκινήσω τη διαδικασία για βίζα. Θέλω να ταξιδέψω τον Ιούνιο του 2010. Μπορώ να βγάλω βίζα και από τώρα? Για να μην έχω το άγχος και να μην κλείνω εισιτήρια χωρίς βίζα στα χέρια μου...

Επίσης, υπάρχει κάποια υπηρεσία που σου κανονίζει τη βίζα χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεται και να συμπληρώνει έντυπα ο ενδιαφερόμενος? Δηλαδή να πάω μόνο στη συνέντευξη χωρίς να κάνω τίποτα άλλο εγώ.

Ευχαριστώ πολύ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Νομίζω διαρκεί 10 χρόνια απο την έκδοσή της, αλλά αν είναι να ταξιδέψεις το 2010 γιατί να βγάλεις αφού μπορεί να καταργθεί; Γενικές πληροφορίες στο Department of State - Websites of US Embassies, Consulates, & Diplomatic Missions. Δε νομίζω να υπάρχει γραφείο να κανονίζει κάτι τέτοιο, έχει πολλά προσωπικά ερωτήματα, τα οποία και να μη φτιάξεις εσύ τα χαρτιά σου, θα σε ρωτάνε τόσα πράγματα όποιος στα φτιάχνει και έχεις να εκδόσεις μερικά άλλα χαρτιά/δικαιολογητικά που θα είναι πάλι σα να τη φτιάχνεις μόνος σου...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι πρέπει να τη συμπληρώσεις μόνος σου, εξάλλου λίγα λεπτά υπόθεση είναι. Περίμενε λίγους μήνες όμως, δε χρειάζεται να τη βγάλεις τόσο νωρίς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.549
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom