ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Γειά χαρά και απο 'μένα!

Ελπίζω το μήνυμα να το έβαλα στην σωστή ενότητα.

Λοιπόν, το Χριστούγεννα θα πάω στην Αμερική και έχω μια απορία σχετικά με την έκδοση της Visas η οποία απ'ότι κατάλαβα είναι απαραίτητη. Τηλεφώνησα στην πρεσβεία στην Αθήνα και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω κλείσω το ραντεβού μέσο internet, όπως επίσης εκεί θα βρώ και κάποιες αιτήσεις(DS-156 και DS_-157) τις οποίες θα πρέπει να συμπληρώσω και να κρατάω μαζί μου. Έριξα μια ματιά στο site, αλλά δεν έβγαλα άκρη...

Έχει κάνει μήπως κάποιος την διαδικασία να μου πεί τι ακριβώς θα πρέπει να συμπληρώσω; Θα πάω στην πρεσβεία(απο Κρήτη) και δεν θέλω να ψάχνομαι τελευταία στιγμή.

Ευχαριστώ εκτων προτέρων!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όλες οι πληροφορίες που χρειάζεσαι είναι εδώ:

http://www.usembassy.gr/vi/non_immigrants_GR.html

Εν συντομία:

1. Κλείσε ραντεβού από τώρα για την ημέρα που θα είσαι στην πρεσβεία.
2. Κατέβασε τη φόρμα της αίτησης που θα βρεις στο παραπάνω λινκ, συμπλήρωσέ τη ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ και όχι με το χέρι, και τύπωσέ τη μερικές φορές να την έχεις μαζί σου.
3. Βγάλε φωτογραφίες με βάση τις οδηγίες που έχει στο σάιτ, που είναι διαφορετικές από αυτές που βγάζουμε για τις ελληνικές ταυτότητες.

4. Όταν μαζέψεις όλα τα απαραίτητα, πας στο ραντεβού σου στην πρεσβεία και την επόμενη μέρα συνήθως η visa είναι έτοιμη.

Αν χρειάζεσαι άλλη βοήθεια εδώ είμαστε. ;)
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Η μόνη απορία που έχω είναι εκτός απο την κατάθεση τι άλλο θα με ρωτήσουν ή απαιτήται να γνωρίζω; Το ρωτάω μιας και αναφέρει ότι η διαδικασία θα πάρει περίπου 3 ώρες...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η όλη βαβούρα θα πάρει πολύ χρόνο όχι γιατί θα είναι μεγάλο το interview αλλά γιατί θάχει πολύ κόσμο και καθυστερήσεις.

Η συνέντευξη είναι τυπική και σε ρωτάνε πράγματα του στυλ "τι δουλειά κάνετε" "γιατί πάτε στις ΗΠΑ" κλπ. Δεν κρατάει πάνω από 5 λεπτά.
 

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Ευχαριστώ και πάλι!
Έκλεισα ραντεβού μιας και απο' ότι είδα, μέσα σε μερικές ώρες δεσμεύτηκε σχεδόν μια ολόκληρη ημέρα!
Ελπίζω να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα...

ΥΓ. Πολύ οργανωμένο το site σας!:)
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Κάποιος γνωστός με είπε ότι από το καλοκαίρι (Αύγουστο αν θυμάμαι καλά...) δεν θα ισχύει πια η έκδοση VISA κάρτας !!! Ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζει κανείς κάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
αμερικανικη visa

το εντυπο ds157 για αντρες απο 16-45 ειναι απαραιτητο?κι αν ειναι δεν καταλαβαινω πολλες απο τις ερωτησεις του.παρακαλω οσοι το χετε προσφατα χρησιμοποιησει,βοηθεια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το εντυπο ds157 για αντρες απο 16-45 ειναι απαραιτητο?κι αν ειναι δεν καταλαβαινω πολλες απο τις ερωτησεις του.παρακαλω οσοι το χετε προσφατα χρησιμοποιησει,βοηθεια...
Είναι όντως απαραίτητο (για άντρες από 16-45). Το συμπλήρωσα πριν κανα εξάμηνο, και βοήθησα φίλους να το συμπληρώσουν πριν μια βδομάδα.... Τι δεν καταλαβαίνεις?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Def, οι ερωτήσεις για τη βίζα είναι τόσο ευφυείς όσο ήταν και πριν από κάποια χρόνια;


"Είστε τρομοκράτης;" (μόνο part-time, με το ευέλικτο ωράριο όλα γίνονται)

"Ποια η σχέση σας με την τρομοκρατία;" (αν είναι μια ξανθιά την είχα γκόμενα στο γυμνάσιο, αλλιώς δεν τη θυμάμαι)

"Θα πάτε για να ψάξετε εργασία στις ΗΠΑ;"
-'Οχι"
-"Είστε σίγουρος ότι δε θα ψάξετε για εργασία;" (λες να άλλαξα γνώμη μέσα σε 10 δεύτερα; )

"Πόσο είναι το εισόδημά σας;" (τον Αλογοσκούφη τι τον έχεις ; )

-"Σε ποιες χώρες έχετε πάει;"
-"Είναι πολλές"
-"Ε, καλά πείτε μου 5-6 ενδεικτικά"
-"Σαν Μαρίνο, Ανδόρα, Βατικανό, Λουξεμβούργο και Μάλτα... νίκησα;"

Όλα αυτά αφού σου έδιναν ένα καταπληκτικό φυλλάδιο όπου ενημερωνόσουν ότι για πληροφορίες για τη 17Ν πληρώνανε κάμποσες χιλιάδες δολλάρια και υπό το background αφισών σχεικών με την τρομοκρατία. Για να μην μιλήσουμε για τις φανταστικές συνεντεύξεις αφού πατήσεις το πόδι σου στη Γη της Επαγγελίας. Είχα one entry visa και μου λέει η τύπισσα "γιατί έχετε τέτοια βίζα;"... "γιατί αυτή μου δώσανε στην πρεσβεία σας στην Αθήνα", λέω. Κι αρχίζει η μαύρη τα low-gang, hit-the-rap, shoot-em'-all αμερικάνικα: "Why this visa, boy? You no good, boy? You ain't looking like too much to me, boy", "Are you up to trouble, boy?". Μήπως με πέρασε για το Boy George???????

Κάθε φορά τα ίδια στην είσοδο της χώρας, βιβλίο είναι να γράψεις με αυτούς. Την τελευταία φορά πήγαινα από Βενεζούελα για Αθήνα, μέσω Κολομβίας και ΗΠα... ε, ρε γλέντια στο Immigration, είδανε και κάτι κουφές σφραγίδες στο διαβατήριο και φάγαμε όλη μέρα. Το κορυφαίο μου ήταν η έξοδος από Ιαπωνία προς Κίνα για Β.Κορέα με αμερικάνικη εταιρεία...αλλά αυτό αξίζει ένα ποστ μόνο του, με τους αμερικανούς "υπεύθυνους ασφαλείας" να δίνουν τα ρέστα τους.

Για να μην ξεφέυγουμε από το ποστ, θέλω να πω τα εξής:
α) η συνέντευξη είναι απλή, αλλά περιλαμβάνει ερωτήσεις που θα πρέπει να προσπαθήσεις να μη σου προκαλέσουν γέλιο (κάποτε το "είστε τρομοκράτης" ήταν ερώτηση όπου έπρεπε να κάνεις tick the right box!)
β) το ότι θα δου δώσουν τη βίζα δεν πάει να πει ότι θα σε αφήσουν να μπεις και στη χώρα, έτερον εκάτερον
γ) νέοι, ψιλοαξύριστοι, άνδρες, που ταξιδεύουν μόνοι κατά πάσα πιθανότητα θα γίνουν singled-out κι ενδέχεται αν έχουν τη χαρά του να τσιτσιδωθούν, να τους σπάσουν τα υπάρχοντα και να φάνε ώρες πολλές απαν΄τωντας ερωτήσεις που λήγουν με τη λέξη "boy" (έχω μακρά εμπειρία)

Υπομονή, χαμόγελο και κάνε το βλάκα (τους πάει).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα προσθέσω μόνο ότι τα πρώτα ραντεβού δεν καθυστερούν καθόλου. προτιμήστε όσο πιο πρωί γίνεται. εγώ σε λιγότερο από 40 λεπτά είχα τελειώσει πέρισυ. και η συνέντευξη μου φάνηκε πολύ πιο γρήγορη από παλιά, κράτησε 30 δευτερόλεπτα....τι πας να κάνεις δηλ. μόνο...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom