ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
παιδια επειδη τα εχω ολα σχεδον ετοιμα για ταξιδι, κ εχω αγχωθει με την Βιζα, δωστε μου κουραγιο....

πειτε μου οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας....

δεν ειμαι τρομοκρατης...:shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Καλα θα κανεις παντως να μην σιγοψιθυριζεις αυτο το τραγουδι του Ασιμου:
hHZR6iPcgf8[/media] - ΞΞΉΞΊΟŒΞ»Ξ±Ο‚ Άσιμος-Ειμαστέ Ξ?ρομοκράτΡς :bleh:
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
δηλαδή ξέρουν και ελληνικά ΕΡΣΗ;:roll::bleh:

και κάτι σχετικό με το τόπικ:
αν εισαι κατοικος συμπρωτεύουσας, θα πρέπει για την βίζα να κατηφορίσεις εις την Αττικήν;:roll:
το προξενείο της συμπρωτευουσας εκδίδει βίζες για τουριστική επισκεψη εις τας ΗΠΑς η είναι μόνο για να καταγράφει μεταξύ άλλων μειονότητες της περιοχής;:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μονο το τελευταιο απ΄οσα ανεφερες κανει πλεον το σχετικο πρακτορειο της Τσιμισκη. Εκεινα που ηξερες να τα ξεχασεις: θα παρεις την αγουσα για εκεινο το κτιριο που βρισκεται γωνια Πλατεια Μαβιλη με Βασιλισσης Σοφιας, αφου εξασφαλισεις τη σχετικη αδεια απο τον εργοδοτη σου και τα σχετικα οβολα για το ταξιδι σου. Ε θα δεις και την πρωτευουσα, λιγο ειναι;
Οσο για ελληνικα σιγα και μη δε ξερουν: Εδω προσελαβαν, με τη μια ολους οσους μιλουσαν ουρντου. Επιπροσθετως σε παραπεμπω στο κεφαλαιο 9 της ταξιδιωτικης μου ιστοριας για τη Βιρμανια. Ο συγκεκριμενος κυριος ειχε πρωτα υπηρετησει στην Αμερικανικη Γεωργικη Σχολη -αλλο πρακτορειο και αυτο. Συμπαθεστατος και εφυεστατος ηταν ο συγκεκριμενος συνταξιδιωτης μας και ελληνομαθης.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παντως φιλε Turms αν ειναι να ζορισουν τα πραγματα μπορεις παντα να σιγοψυθιριζεις το "ηρεμα ηρεμα δεν ειμαι τρομοκρατης, ειμαι το θυμα μιας αγαπης" 0cE5IwcwRqM[/media] - den eimai tromokratis videoclip
Θα ειναι και αυτο καταγεγραμενο στη data base τους και θα καθαρισεις. :haha:
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εισαι σιγουρος;;;; :bleh::bleh::bleh:
Ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι....;)

ε, τρομοκρατης σιγουρα δεν ειμαι...
το ξερω...

απλα φοβαμαι μην κολησουν σε καμια βλακεια κ αντε ξανα μανα απο την αρχη.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εχω μια απορια για την συμπληρωση των αιτησεων...
στην αιτηση DS 157 υπαρχει μια ερωτηση, αν εχεις εμπειρια σε firearms, explosives κλπ

απο την στιγμη που περασα απο τον στρατο, ειχε εκπαιδευση σε firearms (πυροβολικο)

να το συμπληρωσω αυτό, ή να το αφησω κενο; μηπως αν το συμπληρωσω δεν τους αρεσει αυτος εκει στην Πρεσβεια;;;

να βαλω τικ στο ΟΧΙ, το αποκλειω μιας κ απο κατω θα λεω οτι εκανα military service στο πυροβολικο....

αλλα τι ειναι καλυτερο; κενο ή να πω ενα ναι, λογω military service ;;;
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.776
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
να βαλω τικ στο ΟΧΙ,
Αποψη μου ειναι να μην αναφερεις τιποτα....δηλαδη να βαλεις ΟΧΙ...οτι δηλαδη εισαι ασχετος με οτι εχει να κανει με πυρομαχικα...οπλα κλπ κλπ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....βεβαια εαν περνας απο ανιχνευτη ψευδους αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...:D:bleh:...ημαρτον με αυτους τους αμερικανους.....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά σας παρακαλώ θερμά ΜΗΝ γράφουμε κάτι για ένα τόσο λεπτό θέμα αν δεν το κατέχουμε πλήρως ή αν δεν τόχουμε περάσει οι ίδιοι. Το θέμα είναι σοβαρό, και αν τυχόν η στρατιωτική θητεία πρέπει να αναφέρεται σε αυτό το σημείο, ο φίλος πρέπει να το γράψει. Αν σε πιάσουν να λες ψέμματα στην αίτησή σου για βίζα, μπορεί να σου αρνηθούν visa για πάντα.

Οπότε παρακαλώ ΘΕΡΜΑ και πάλι, να γράψουν κάτι ΜΟΝΟ όσοι έχουν ιδίαν εμπειρία ή κατέχουν ΑΡΙΣΤΑ το θέμα.

Ευχαριστώ.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ είχα βάλει ότι έχω μεγάλη εμπειρία στη χρήση συγκεκριμένου τύπου πολυβόλου και πυροβόλου όπλου λόγω στρ. θητείας δεν είχα κανένα πρόβλημα.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Το σχόλιο αυτό δεν σχετίζεται άμεσα με την απόκτηση visa αλλά σχετίζεται με την είσοδο στις ΗΠΑ, μιας και ακόμη και αν έχεις τη visa μπορούν να σου στερήσουν την είσοδο στη χώρα.

Γενικώς οι πιθανότητες να σου κάνουν ερωτήσεις στους συνοριακούς ελέγχους έτσι για να δείξουν ότι είναι φιλικοί, είναι ελάχιστες. Σχεδόν κάθε ερώτηση σκοπεύει στην εκαμαίευση πληροφοριών, άλλωστε οι οδηγίες που παίρνουν οι υπάλληλοι είναι πολύ συγκεκριμένες από τις υπηρεσίες τους. Οι Αμερικανοί που επιστρέφουν από το Μεξικό στις ΗΠΑ, συχνά ερωτούνται... "πώς ήταν ο καιρός στην Αβάνα". Αν κάνουν την κοτσάνα και απαντήσουν...κέρδισαν ένα ωραίο πρόστιμο διότι θεωρείται ότι επισκέφθηκαν την Κούβα, πράγμα το οποίο απαγορεύεται όχι μόνο για Αμερικανούς πολίτες, αλλά και για όποιον έχει άδεια διαμόνής εκεί (π.χ ξένοι φοιτητές). Ακόμη και οι πιο σχιζοφρενικές ερωτήσεις γίνονται για κάποιο λόγο, οπότε καλό είναι να είναι κανείς συγκρατημένος, να μην κάνει αστειάκια και γενικώς να είναι λίγο συγκεντρωμένος όταν πηγαίνει σε χώρες που αντιμετωπίζουν (ή νομίζουν πως αντιμετωπίζουν) πρόβλημα εθνικής ασφάλειας.
Κατά την επιστροφή μου από το Μεξικό στις ΗΠΑ πέρασα και εγώ από μια τέτοια mini κουβεντούλα/ανάκριση που αν και με εκνεύρισε, αργότερα γέλασα με τη γελοιότητα της. Η κουβέντα στο αεροδρόμιο του Dallas εκτυλίχθηκε κάπως έτσι:
-Βλέπω πας στο Portland.
-Ναι.
-Γιατί;
-Γιατί εκεί μένω.
-Γιατί;
-Γιατί αποφάσισα να μετακομίσω εκεί.
-Από που μετακόμισες;
-Από την Ελλάδα.
-Και η οικογένεια σου είναι στην Αμερική;
-Όχι στην Ελλάδα.
-Μόνο εσύ μένεις στην Αμερική;
-Ναι.
-Και γιατί η οικογένεια σου μένει στην Ελλάδα; (αλήθεια σας λέω, με ρώτησε αυτό!)
-Γιατί έχει καλύτερο καιρό!!
Η κουβέντα συνεχίστηκε με εμένα να πρέπει να δώσω αναφορά για την ιστορία της οικογένειας μου και το πως σχετίζεται με τις ΗΠΑ κτλ κτλ.

Με λίγα λόγια, να είστε προετοιμασμένοι για κάποια τέτοια κουβεντούλα στο όρθιο, Να είστε χαλαροί και αν χρειαστεί παίξτε το και λίγο χαζοί, δεν πειράζει. ;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
mpiftex σε ολους το κανουν αυτο η επιλεκτικα?
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
mpiftex σε ολους το κανουν αυτο η επιλεκτικα?
Επιλεκτικά. Οι μπροστινοί μου περάσαν χωρίς κουβέντα, όπως και εγώ την προηγούμενη φορά που μπήκα στη χώρα. Η κοπέλα μου μου είπε πως και αυτή την κοιτάνε με μισό μάτι και τις κάνουν ερωτήσεις όταν γυρίζει από ταξίδια 3-4 μηνών σε Ινδία και ΝΑ Ασία. Μάλλον από τη ζήλια τους!!:haha:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom