ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γειά σας!!!!

Αυτο τον καιρό σχεδιάζω να κάνω ένα ταξιδάκι στην Νέα Υόρκη. Κανόνισα να το κάνω αρχές Μαϊου. Αλλά από οτι κατάλαβα έχω να αντιμετοπίσω ένα μικρό προβλημα! Πρόσφατα ένας γνώστός μου, μου είπε ότι δεν μπορω να βγάλω τουριστική βίζα γιατί δεν έχω τελειώσει την στρατιωτική μου θητεία! Σας παρακάλω! Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι για το συγκεκριμένο θέμα? Ισχύει?
Η Αμερικάνικη πρεσβεία γνωρίζει. Μόνο αυτή. Δεν υπάρχει τυπικός κανόνας.
Τι εννοείς δεν έχεις τελειώσει τη θητεία? Είσαι φαντάρος τώρα, ή έχεις νόμιμη αναβολή? Χωρίς αναβολή θα έχεις πρόβλημα με τις Ελληνικές αρχές (αν τύχει και ελέγξουν), όχι με τις αμερικάνικες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν είσαι φαντάρος νομίζω πως υπάρχουν περιορισμοί, αλλά δεν τους γνωρίζω. Αν απλά έχεις αναβολή, είσαι ανυπότακτος και άλλα τέτοια, δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα, εδώ δεν ασχολούνται οι ελληνικές αρχές καλά-καλά.
 

magdouil

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Everywhere
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο πια, κι'εγώ την πρώτη μου βίζα ως φοιτητής την είχα βγάλει. Στην τελική δεν παίζει ρόλο τι σου απαντάμε εμείς, αλλά τι θα κάνει η πρεσβεία. Κάνε λοιπόν το ραντεβού σου.

Οκ ευχαριστω πολυ!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τότε τι πρόβλημα να έχεις; τι τις νοιάζει τις ΗΠΑ αν έχεις κάνει φαντάρος; θέμα των ελληνικών αρχών είναι αυτό. Δε θάχεις πρόβλημα με την πρεσβεία.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οριστικά νέα θα έχουμε μόλις πάει Αμερική ο Πρωθυπουργός,έχει κανονιστεί συνάντηση μέσα στο Νοέμβριο.
:clap::clap:
Πολύ μακρυά μου φαίνεται ακόμα και ο Νοέμβριος γι'αυτό το θέμα. Γιατί οτι και να πούν, δε θα πάρει κανένα 6μηνο να εφαρμοστεί; Μακάρι να τελειώνει το θέμα......θέλω Ν.Υόρκη κάποια στιγμή μετά το Πάσχα!!! (μέχρι τότε έχω κανονίσει 2-3 ταξίδια και δε με παίρνει νωρίτερα...)
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Το ότι πήρες βίζα πάντως δε σημαίνει και απαραίτητα πως θα σου επιτραπεί η είσοδος στη χώρα. Ανάλογα με τα κέφια του κάθε immigration official μπορεί και να μη σου επιτραπεί η είσοδος (και μετά να σου ξαναεπιτραπεί έχοντας ακριβώς την ίδια βίζα!), αλλά αυτό ισχύει για πολλές χώρες, το ότι η βίζα δεν εγγυάται και αυτόματη είσοδο στη χώρα.
Δεν καταλαβα τι εννοεις...παιρνεις βιζα, βγαζεις εισιτηριο, φτανεις αεροδρομιο στην Αμερικη, και??Πού μπορει να σου απαγορευσουν την εισοδο? Σου κανουν ελεγχο στο αεροδρομιο και για καποιο λογο μπορει να σου πουν: λυπαμαι, δε μπαινεις, γυρνα πισω????
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν καταλαβα τι εννοεις...παιρνεις βιζα, βγαζεις εισιτηριο, φτανεις αεροδρομιο στην Αμερικη, και??Πού μπορει να σου απαγορευσουν την εισοδο? Σου κανουν ελεγχο στο αεροδρομιο και για καποιο λογο μπορει να σου πουν: λυπαμαι, δε μπαινεις, γυρνα πισω????
Αυτό ακριβώς. Και το χειρότερο όλων δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν καν εξήγηση για τους λόγους. Ο Γιώργος παλαιότερα έχει αναφέρει πως του έχει συμβεί κι'ολας.

Και δεν είναι μόνο στις ΗΠΑ που συμβαίνει αυτό. Σε οποιαδήποτε χώρα μπορούν να αρνηθεί την είσοδο σε οποιονδήποτε. Ορίστε η μαρτυρία ενός αμερικάνου που του αρνήθηκαν την είσοδο στο Heathrow του Λονδίνου και τον στείλανε πίσω στις ΗΠΑ.
Στην ιστορία αυτή περιγράφει όχι μόνο πως του απαγόρευσαν χωρίς αιτιολογία την είσοδο στη χώρα (ή πιο σωστά την έξοδο από το Terminal του αεροδρομίου) αλλά και πως μέχρι την ώρα επιβίβασης στο αεροπλάνο της επιστροφής (πολλές ώρες αργότερα) ήταν αιχμάλωτος σε ένα δωματιάκι της ασφάλειας του αεροδρομίου και πως τον μετάφεραν συνοδευόμενο στο αεροπλάνο όπου επιβιβάστηκε πρώτος και το διαβατήριο του παραδόθηκε από τους security στα μέλη του πληρώματος με σκοπό να του επιστραφεί μετά την προσγείωση στις ΗΠΑ!! Όποιος διαβάσει όλο το άρθρο θα φρίξει..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω δει να συμβαίνει μπροστά μου και στη Μαδρίτη με άνθρωπο που είχε βίζα Σένγκεν αλλά δεν τον άφησαν να μπει, η απάντηση του υπαλλήλου ήταν "δεν υποχρεούμαστε να αιτιολογούμε τις αποφάσεις μας".

Μπορούν να σου αρνηθούν την είσοδο στη χώρα διότι η τελική απόφαση εισόδου εξαρτάται από τους υπαλλήλους της Υπηρεσίας Μετανάστευσης κι όχι από τους υπαλλήλους της προξενικής αρχής που εκδίδει τις βίζες. Από το σάιτ μιας αμερικάνικης πρεσβείας: Visas do not guarantee entry into the United States. Responsibility for authorizing entry lies with U.S. Customs and Border Patrol officers at U.S. ports of entry, not with interviewing consular officers.

Το ότι πήρες βίζα είναι προαπαιτούμενο για την είσοδο στη χώρα, αλλά όχι εγγύηση και δεν ισχύει μόνο για τις ΗΠΑ αυτό. Ισχύει π.χ και για την Ελλάδα. Στις ΗΠΑ η βίζα απλά σου δίνει την άδεια να παρουσιαστείς στους αρμόδιους και να ζητήσεις την είσοδο στη χώρα. Βαρβαριστί: Visas do not guarantee entry into the United States but merely allow individuals to present themselves to the United States Customs and Border Protection (CBP) bureau at a United States port of entry and seek permission to enter.



 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom