Έλληνας Τουρίστας

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Κάθε λαός έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.Ετσι και μεις οι Ελληνες έχουμε τις δικές μας ιδιαιτερότητες.

Αυτό ωστόσο που μου τη σπάει πολύ είναι η αντίληψη οτι η Ελλάδα είναι πάτος και οπουδήπουε αλλού τέλεια.Καταλαβαίνω οτι πολλοί είναι μίζεροι και τίποτα δε τους πηγαίνει καλά στη πατρίδα με συνέπεια πολλές φορές να γίνονται και κομπλεξικοί.Φράσεις,όπως οτι εδώ στη πατρίδα μας είναι αγενάστατοι και στη Αγγλία όλοι ευγενείς και εξυπηρετικοί,είναι τουλάχιστον γελοίες.Το ίδιο και προτάσεις του στυλ οτι το καλύτερο μέρος της Ελλάδας είναι το αεροδρόμιο Ελευθεριος Βενιζέλος διότι απο κει μπορώ να εγκαταλείψω το Ελλαδιστάν ή μόνο στην Ελλάδα τα φαγητά είναι χάλια ενώ στο Νεπάλ και Αιγυπτος πεντακάθαρα και νόστιμα.Αν πιστευουν πολλοί αυτά καλύτερα να μην ξαναταξιδέψουν ποτέ πάλι στο εσωτερικό ,αλλά και στο εξωτερικό δε νομίζω οτι πάλι θα περάσουν καλά διότι απλούστατα είναι μίζεροι.

Ο Ελληνας γενικώς ποτέ δε επισκέφτεται μουσεία στην Ελλάδα.Ποτέ.Αλλά όταν πάει έξω έχει μανία να επισκεφτεί το Βατικανο,ελθέσεις που αφορούν τον Νταλί ή Πικάσο,το μουσείο του Λουβρου ή του Περγάμου κ.α.Στην Ακρόπολη ή στους Δελφούς μόνο ξένους συναντώ συνήθως.Ο Ελληνάρας απών.Και μάλιστα είμαι σίγουρος οτι και στα μουσεία που επισκέφτεται έξω αμφιβάλλω αν έχει καταλάβει τι παρατηρεί.

Ποτέ στις διακοπές δε πρέπει να ντυνόμαστε ...πολύπλοκα.Απλά.Μου χει τύχει στη Γρανάδα φίλη μου να φορέσει ψηλά τακούνια και ενα περίεργο φόρεμα με συνέπεια όταν τέλειωσε μια τσιγγάνικη παράσταση και μετά πήγαμε να δούμε με τα πόδια την ιστορική πόλη με τους πλακόστρωτους δρόμους ειχε σαν συνέπεια να αναγκαστώ να την ανεβάσω στην πλάτη μου,αφού δε μπορούσε ούτε ξυπόλητη να περπατήσει.{Την επόμενη μου πόναγε η άτιμη η μέση μου.}Επίσης με τα ακριβά ρούχα και τα ρολόγια εφέ γίνεστε ευκολος στόχος για κλέφτες.

Γιατί μερικοί δε μαθαίνουν και λίγες λέξεις της χώρας που θα επισκεφτούν?Δεν είναι σωστό να ρωτάτε μόνο στα Αγγλικά που βρίσκεται το τάδε μέρος και άμα δε σας απαντήσουν να βρίζετε π.χ. τους Γάλλους που δε μιλάνε άλλη γλώσσα.Και να μάθετε επιτέλους να χρησιμοποιείται χάρτες ή gps.

Και άλλα πολλά.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.114
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
συμφωνούμε σε αρκετά αλλά όχι σε όλα π.χ. δε νομίζω να υπάρχει νορμάλ έλληνας που να υποστηρίζει ότι δεν έχουμε καλό φαγητό εδώ
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Πολλοί γκρινιάζουν για τις τιμές στην Ελλάδα.{φαγητό,ξενοδοχεία}.Αλλά όταν πάνε έξω και πρέπει να πληρώσουν πολλά τότε κάνουν γαργάρες.Ακόμη αν κάποια υπηρεσία στη χώρα μας είναι μέτρια τότε χαλάνε κόσμο{και καλά κάνουν}.Αν γίνει αυτό έξω τότε κάνουν την πάπια ή λένε οτι ένα ατυχές άσχημο συμβάν ήταν.Συνήθως.;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχω την εντυπωση οτι η αντιθετη αποψη επικρατει στην πλειοψηφια..οτι σαν την Ελλαδα πουθενα.Οι ξενοι δεν ξερουν να φανε , να διασκεδασουν , δεν εχουν τις παραλιες μας , την κουλτουρα μας. Ειλικρινα οταν λεω οτι θα παω καπου στο εξωτερικο σχεδον παντα η απαντηση ειναι : γιατι ξενιτευεσαι?Η Ελλαδα ειναι η καλυτερη.

Οσο για τα μουσεια , εκθεσεις κλπ..νομιζω οτι καποιος που ενδιαφερεται θα παει ειτε βρισκονται στο εξωτερικο ειτε εδω. Τωρα αν παει για να πει οτι πηγε ειναι δικο του προβλημα , αλλα σιγουρα υπαρχουν και τετοιοι τυποι.
Το πως θα ντυθουμε στις διακοπες εξαρταται απο το που παμε , την εκαστοτε περισταση και κυριως το γουστο μας.
Το να μαθουμε μερικες λεξεις απο τη γλωσσα της χωρας που επισκεπτομαστε με βρισκει συμφωνη.Προσωπικα το κανω και παντα ανταμοιβομαι ειτε παιρνω πληροφοριες ειτε ζεστα χαμογελα.

Παντως πιστευω οτι σε γενικες γραμμες οσα λες δεν εχουν να κανουν με την εθνικοτητα αλλα κυριως με το χαρακτηρα του ανθρωπου.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
συμφωνω με τη go2beach απολυτα!!!
ομοίως.

υπάρχει όμως και η κατηγορία που λέει ο madman γιατί εμείς οι έλληνες ως συνήθως είμαστε των άκρων. μου συμβαίνει κι εμένα αρκετές φορές όταν γυρίζω από ευρωπαικά ταξίδια, μόλις βλέπω το χάλι της αθήνας και την μιζέρια των κατοίκων της. αλλα μετά από λίγο διαπιστώνω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως φαίνονται. η αναρχία που έχουμε στην ελλάδα έχει και τα καλά της!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ας μην τα γενικεύομε τα πράγματα.δεν ειναι όλοι οι έλληνες -ελληνίδες το ίδιο.η μεμονωμένη περίπτωση της κυρίας με τα τακούνια,ή μη επισκεψιμότητα στα δικά μας αρχαία,δεν πρέπει να αφορίζουν ολο τον λαό.....ξέρω πολλούς ανθρώπους που έχουν απόλυτη ταξιδιωτική συνήδηση στο εξωτερικό,και πολλούς ακόμα που επισκεπτονται ανελλιπώς τα όμορφα μνημεία της χώρας μας !
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παντως και μενα μ`αρεσει η Ελλαδα,αισθανομαι τυχερος που ζω εδω,ειμαστε απο τις ομορφες χωρες πιστευω,με ποικιλια κλιματος,και ενα σωρο ομορφιες.
Επισης το αγαπημενο μου μερος στην Αθηνα ειναι ο Ελ.Βενιζελος-υπαρχουν κι αλλα-
γιατι απο δω ξεκιναει καθε ταξιδι στον κοσμο.

Μερικοι Ελληνες θελουν λιγο service στον εγκεφαλο,αλλα ολα μεσ`το προγραμμα ειναι.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καταρχήν να πω ότι τακούνια με τακούνια διαφέρουν! Με ένα χοντρό τακουνάκι μπορείς να περπατήσεις αξιοπρεπώς σε οποιοδήποτε πλακόστρωτο! (Εξάλλου, εμείς οι Ελληνίδες με πλακοστρωμένη ολόκληρη την Ερμού στο Σύνταγμα έχουμε κάνει προπόνηση!).
Κατά δεύτερον, η χώρα μας δεν είναι ούτε η κόλαση αλλά ούτε και ο παράδεισος και θεωρώ ότι αυτοί που συγκρίνουν την Ελλάδα με τις άλλες χώρες το κάνουν περισσότερο σαν αυτοκριτική και γιατί νιώθουν απογοητευμένοι που εμείς δεν έχουμε καταφέρει να φτάσουμε σε ένα ανώτερο επίπεδο ενώ έχουμε όλα τα φόντα.
Βέβαια, ο καθένας μπορεί να το εκφράζει με διαφορετικό τρόπο και να λέει και κάτι παραπάνω αλλά ομολογώ ότι πρώτη φορά άκουσα (για την ακρίβεια διάβασα) ότι κάποιος θεωρεί καλύτερο σημείο της χώρα μας το αεροδρόμιο.
Και μπορεί τα μουσεία στη χώρα μας να μην είναι γεμάτα από Έλληνες αλλά σ' αυτό φταίει περισσότερο το υπουργείο Πολιτισμού που δεν δίνει περισσότερες δωρεάν επισκέψιμες Κυριακές και μόνιμους ξεναγούς! Γιατί κακά τα ψέματα αν δεν έχεις ιστορικές γνώσεις είναι δώρον άδωρον να επισκεπτείς ένα μουσείο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.716
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θεωρώ τους Έλληνες τουρίστες εκ των χειρότερων στην Ευρώπη, αλλά υπάρχουν και χειρότεροι (κι ευτυχώς πιο πολυάριθμοι). Η ψευτομαγκιά, ο βλαχοεθνικισμός (με πλήρη άγνοια ιστορίας συνήθως), ο ξερολισμός, η λογική του "αυτό τους μάρανε", "ρε ξέρεις ποιος είμαι εγώ;" είναι σήματα κατατεθέν. Δεν είναι τυχαίο ότι αν ρωτήσεις ανθρώπους στο εξωτερικό που εργάζονται με πολλές εθνικότητες τουριστών θα σου πουν (σχεδόν) τα χειρότερα για τη φάρα μας. Το μόνο χαρακτηριστικό που κάνει τους Έλληνες πραγματικά δημοφιλείς είναι ο υπερκαταναλωτισμός (κυρίως των γυναικών) που κάνει τους απανταχού μαγαζάτορες και παζαροπαγκίτες να τρίβουν τα χέρια τους μόλις ακούσουν ελληνικά. Έχω δει τρομερά σκηνικά με Έλληνες πρωταγωνιστές σο εξωτερικό που ειλικρινά δεν τα έχω δει με άλλες εθνικότητες. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι ακόμη από την Ελλάδα ταξιδεύει μια σχετικά μικρή μειοψηφία κι όχι ο κύριος όγκος των πολιτών.

Ευτυχώς υπάρχουν και αντιπαθέστεροι, που τυχαίνει να είναι και πολυπληθέστεροι ως τουριστικός πληθυσμός (οι Ρώσοι ας πούμε είναι οι πρώτοι που μου έρχονται στο κεφάλι, όπως και οι Ισραηλινοί) κι εξακολουθούμε να είμαστε ανύπαρκτοι ως εξαγωγείς τουρισμού, οπότε περνάμε στο ντούκου. Ένα σύνδρομο που ποτέ δεν κατάλαβα είναι το πώς έχουμε την αίσθηση ότι παντού μας αγαπάνε και τρελαίνονται μόλις ακούσουν "ναι, Έλληνας". Η δική μου εμπειρία είναι αντίθετη.

Συμφωνώ ότι η χώρα μας είναι εκπληκτικός προορισμός, το βασικό μειονέκτημα του οποίου είναι ότι κατοικείται από εμάς.

"αυτοί που συγκρίνουν την Ελλάδα με τις άλλες χώρες το κάνουν περισσότερο σαν αυτοκριτική και γιατί νιώθουν απογοητευμένοι που εμείς δεν έχουμε καταφέρει να φτάσουμε σε ένα ανώτερο επίπεδο ενώ έχουμε όλα τα φόντα."
Συμφωνώ, αλλά πάντα είναι καλό να κάνεις συγκρίσεις. Όπως καλό είναι να κάνεις συγκρίσεις και με τους χειρότερους από εσένα, με τους καλύτερους και με το μέσο όρο. Εκπλήσσομαι με το πόσο συχνά ακούω το "ναι, αλλά η Ελλάδα είναι μια μικρή και φτωχή χώρα". Η Ελλάδα είναι στο 10-15% των πλουσιότερων χωρών του πλανήτη και όλοι όσοι βρισκόμαστε στο φόρουμ είμαστε ζάμπλουτοι για τα παγκόσμια δεδομένα, επομένως καλό θα ήταν να είμαστε αυστηροί και απαιτητικοί με τη χώρα μας και με τους εαυτούς μας.

Αυτό δε σημαίνει ότι σε πολλά πράγματα δεν έχει γίνει τεράστια πρόοδος (σε θέματα υποδομών, ευκαιριών, οικονομίας κλπ η σύγκριση με την Ελλάδα του '50 ας πούμε είναι ενδεικτική), όπως και το ότι σε πάρα πολλά άλλα μείναμε δυστυχώς πολύ πίσω. Ένα από αυτά είναι και ο πολιτισμός σε πολλές εκφάνσεις του, την έλλειψη του οποίου δείχνουμε και όταν ταξιδεύουμε, κλασικό σύνδρομο ενός λαού που μέσα σε μια γενιά (άντε δύο) απέκτησε πολλά περισσότερα χρήματα, χωρίς αυτά να συνοδεύονται από ανάλογη πρόοδο του πολιτισμικού του επιπέδου, πράγμα το οποίο φαίνεται και στις εγχώριες συμπεριφορές μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.339
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom