Έλληνας Τουρίστας

taver

Member
Μηνύματα
12.517
Likes
29.325
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και οσο για το αν οι ξενοι μιλουν την γλωσσα μας,εγω τουλαχιστον οταν πηγα στην Ισπανια,Γαλλια,Ιταλια μιλουσα μονο αγγλικα, για τον απλουστατο λογο,οτι αφου αυτο κανουν κι αυτοι στην Ελλαδα, το ιδιο θα κανω και εγω στη χωρα τους.Παντως μου εχει τυχει στο York η πωλητρια ενος μαγαζιου να μας εχει μιση ωρα και να μας λεει kalimera,kalispera,geia sou κτλ ή στο αεροδρομιο του San Fransisco ο υπευθυνος για τα διαβατηρια να μας λεει Panathinaikos,Olympiakos κτλ...
Αυτός στα διαβατήρια στο αεροδρόμιο δεν προσπαθεί να μιλήσει τη γλώσσα μας, από φιλελληνικά ή οποιαδήποτε άλλα αισθήματα. Προσπαθεί να καταλάβει αν είσαι όντως Έλληνας (και μάλλον πρέπει να σου συνέβη την περίοδο που τα μισά πλαστά διαβατήρια της Ευρώπης ήταν Ελληνικά).
 

preacher

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Αυτός στα διαβατήρια στο αεροδρόμιο δεν προσπαθεί να μιλήσει τη γλώσσα μας, από φιλελληνικά ή οποιαδήποτε άλλα αισθήματα. Προσπαθεί να καταλάβει αν είσαι όντως Έλληνας (και μάλλον πρέπει να σου συνέβη την περίοδο που τα μισά πλαστά διαβατήρια της Ευρώπης ήταν Ελληνικά).
Το καλοκαιρι μου συνεβη...Δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο φαινομενο!!:eek::eek:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Χαίρομαι που διαβάζω αυτό το σχόλιο για την πόλη μου. :clap: Η παραπάνω συμπεριφορά, εν πολλοίς οφείλεται στους μετανάστες της Γερμανίας οι οποίοι μαζί με το χρήμα, στις διακοπές φέρνουν μαζί και τις εκεί οδηγικές συνήθειες. Και η ευγένεια στο τιμόνι είναι μεταδοτική.
Και η Κατερίνη έχει μετανάστες της Γερμανίας...αλλά μην τολμήσεις να περάσεις από την διάβαση χωρίς να κοιτάξεις καλού κακού! :lol::lol::lol:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.757
Likes
50.990
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτός στα διαβατήρια στο αεροδρόμιο δεν προσπαθεί να μιλήσει τη γλώσσα μας, από φιλελληνικά ή οποιαδήποτε άλλα αισθήματα. Προσπαθεί να καταλάβει αν είσαι όντως Έλληνας (και μάλλον πρέπει να σου συνέβη την περίοδο που τα μισά πλαστά διαβατήρια της Ευρώπης ήταν Ελληνικά).

Γενικώς οι πιθανότητες να σου κάνουν ερωτήσεις στους συνοριακούς ελέγχους έτσι για να δείξουν ότι είναι φιλικοί, είναι ελάχιστες. Σχεδόν κάθε ερώτηση σκοπεύει στην εκαμαίευση πληροφοριών, άλλωστε οι οδηγίες που παίρνουν οι υπάλληλοι είναι πολύ συγκεκριμένες από τις υπηρεσίες τους. Οι Αμερικανοί που επιστρέφουν από το Μεξικό στις ΗΠΑ, συχνά ερωτούνται... "πώς ήταν ο καιρός στην Αβάνα". Αν κάνουν την κοτσάνα και απαντήσουν...κέρδισαν ένα ωραίο πρόστιμο διότι θεωρείται ότι επισκέφθηκαν την Κούβα, πράγμα το οποίο απαγορεύεται όχι μόνο για Αμερικανούς πολίτες, αλλά και για όποιον έχει άδεια διαμόνής εκεί (π.χ ξένοι φοιτητές). Ακόμη και οι πιο σχιζοφρενικές ερωτήσεις γίνονται για κάποιο λόγο, οπότε καλό είναι να είναι κανείς συγκρατημένος, να μην κάνει αστειάκια και γενικώς να είναι λίγο συγκεντρωμένος όταν πηγαίνει σε χώρες που αντιμετωπίζουν (ή νομίζουν πως αντιμετωπίζουν) πρόβλημα εθνικής ασφάλειας. Το Ισραήλ, το Ιράν, ο Λίβανος, οι ΗΠΑ, η Κολομβία, η Αίγυπτος, ακόμη και η Ιρλανδία είναι χώρες στα σύνορα των οποίων βρίσκει εφαρμογή η συγκεκριμένη νόρμα.

Όσο για το πόσο κοσμογυρισμένοι ή γλωσσομαθείς είναι οι Ισπανοί... χάος. Για μένα, από τους πλούσιους λαούς, είναι ό,τι χειρότερο στο θέμα της γλωσσομάθειας κι έχω άπειρες εμπειρίες και περιστατικά, χώρια ότι οι περισσότεροι φίλοι Ισπανοί (π.χ ο συνταξιδιώτης στο Ιράν) δε μιλάνε καν μια λέξη. Όταν λέω ούτε μία, το εννοώ. Το παιδί δεν ήξερε ούτε το "one, two three" ή το ""goodmorning". Ο συγκάτοικός μου στην Ισπανία έλεγε ότι τα αγαπημένα του συγκροτήματα ήταν οι Γκουσουνρόζε (Guns N' Roses) και οι "Ου Ντος" (U2)... Είχα συμφοιτητή που είχε τελειώσει αγγλική φιλολογία και δεν ήξερε να χρησιμοποιεί το γερούνδιο (I... going), ενώ Γερμανοκολομβιανός σύζυγος φίλης Ελληνίδας πήγε να διδάξει σε Πανεπιστήμιο της Ισπανίας γερμανικά, για να διαπιστωσει πως δεν καταλάβαινε τα γερμανικά των συναδέλφων καθηγητών (φαντάσου τι δίδασκαν...). Δε νομίζω να υπάρχει πλούσια χώρα με χειρότερη γλωσσική κουλτούρα από την Ισπανία.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Χαίρομαι που διαβάζω αυτό το σχόλιο για την πόλη μου. :clap: Η παραπάνω συμπεριφορά, εν πολλοίς οφείλεται στους μετανάστες της Γερμανίας οι οποίοι μαζί με το χρήμα, στις διακοπές φέρνουν μαζί και τις εκεί οδηγικές συνήθειες. Και η ευγένεια στο τιμόνι είναι μεταδοτική.
Πάντα την είχα αυτην την απορία σχετικά με την Ορεστιάδα.Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό εκεί;Σίγουρα δεν ήταν αποτέλεσμα κάποιων μέτρων από τις τοπικές αρχές; Δυσκολέυομαι να πιστέψω ότι η αλλαγή ήλθε μόνο λόγο μεταδοτικής ευγένειας, γιατί όπως σωστά ειπώθηκε, και σε άλλα μέρη πηγαίνουν μετανάστες της Γερμανίας(και οχι μονο) και δεν συμβαίνει το ίδιο.Όπως και να΄χει συγχαρητήρια για την πόλη σου και κυρίως για τους κατοίκους τις!Μακάρι να το βλέπαμε πιο συχνά αυτό και αλλού!:clap::clap:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εμένα, ένας φίλος μου ο Ισπανός από την Μαδρίτη, που είναι και καθηγητής αγγλικών, τα μιλάει τα άτιμα τα αγγλικά έτσι που γίνεται δυσνόητος μερικές φορές. Μάλιστα κάποιες φορές σκεφτόμουν ότι εγώ είχα το πρόβλημα, αφού είμαι αυτοδίδακτος, αλλά τελικά δεν τον καταλάβαιναν ούτε οι υπόλοιποι της παρέας! :clap::clap::clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πάντα την είχα αυτην την απορία σχετικά με την Ορεστιάδα.Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό εκεί;Σίγουρα δεν ήταν αποτέλεσμα κάποιων μέτρων από τις τοπικές αρχές; Δυσκολέυομαι να πιστέψω ότι η αλλαγή ήλθε μόνο λόγο μεταδοτικής ευγένειας, γιατί όπως σωστά ειπώθηκε, και σε άλλα μέρη πηγαίνουν μετανάστες της Γερμανίας(και οχι μονο) και δεν συμβαίνει το ίδιο.Όπως και να΄χει συγχαρητήρια για την πόλη σου και κυρίως για τους κατοίκους τις!Μακάρι να το βλέπαμε πιο συχνά αυτό και αλλού!:clap::clap:
Το ίδιο (καλό)συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό και στη Βέροια.
Αυτοί όμως που εξακολουθουν αδιορθωτοι ειναι οι πεζοί.
Που διασχιζουν το δρομο απο οποιο σημειο θέλουν.:roll:
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
πολλα...
Δε χρειάζεται να είμαστε ακραίοι στους χαρακτηρισμούς μας τόσο για την Ελλάδα ως μέρος όσο και για τους Έλληνες τουρίστες.Ούτε υποδείγματα τουριστών είμαστε αλλα ούτε και ανεκδιήγητοι.
Θα βρεις και τουρίστες της νοοτροπίας 'τι να μου πείτε και εσείς εγώ είμαι απο τη χώρα που έκτισε Παρθενώνες κλπ...'-αλήθεια πως είναι δυνατόν να ζητά κάποιος τα εύσημα για κάτι που έκανε κάποιος άλλος δυόμιση χιλιάδες χρόνια πριν?:russianroulette:-αλλα θα βρείς και άνθρωπους πρόθυμους να δοκιμάσουν και να κρίνουν ανοικτόμυαλα ξένες ιδέες και πολιτισμούς.Έχουμε βέβαια μια μικρο-εμμονή με τα ψώνια καθώς και με οτιδήποτε ελληνικό θα συναντήσουμε έξω.Γενικά όμως την παλεύουμε
Η Ελλάδα είναι αντικειμενικά μια ωραία χώρα.(Επίσης είναι μια απο τις πλουσιότερες χώρες του κόσμου-ναι είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο δε θέλω άλλη μιζέρια π.χ.'Ελλαδίτσα' αλλά έτσι κι αλλιώς αυτά ξεπερνούνται σιγά σιγά...).Καταπληκτικές παραλίες-πρέπει να πας πολυυυυ μακριά για να βρεις καλύτερες-,πλούσια ιστορική κληρονομιά,ωραίο κλίμα και μεγάλη ποικιλία τοπίων και αρχιτεκτονικής.Ειδικά για το μέγεθος είναι ένα μικρό θαύμα.Απλά μερικές φορές 'μπουχτίζουμε' απο τους συνανθρώπους μας, το κράτος, τις μετριότατες-για να μην εκφραστώ χειρότερα-πόλεις,την οδηγική συμπεριφορά πολλών,μια βλαχο-γκλαμουριά που υπάρχει μερικές φορές, κάνουμε και τη σύγκριση με τις χώρες της δυτικής Ευρώπης σε επίπεδο ζωής,σκεφτόμαστε τι ωραία ταξίδια κάνουμε στο εξωτερικό με χρήματα που αν μέναμε στην Ελλάδα θα είχαμε ξοδέψει σε σαπιοκάραβα και ελλεινά ενοικιαζόμενα δωμάτια,εεε και τότε:mad::mad::mad:!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε χρειάζεται να είμαστε ακραίοι στους χαρακτηρισμούς μας θα είχαμε ξοδέψει σε σαπιοκάραβα !
το ξεκίνησες ωραία και κοίτα πώς τελείωσες! ή μήπως έχεις κι εσύ απωθημένα τύπου Traveller?
για πες μας λοιπόν για ποια καράβια ακριβώς μιλάς? του Ιονίου? της Κρήτης? τα τύπου Highspeed? συγκρατήσου όταν μιλάς για ελληνική ναυτιλία, δηλαδή για θέμα που δεν κατέχεις. Ελπίζω να μην έχεις πάει κι εσύ στη Σκανδιναβία ή στην Αγγλία με πλοίο των 30+ ετών που έχουν και γύρισες όλο γκρίνια για τη δική μας ακτοπλοία...
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
πολλα...
Ναι έχεις ένα δίκιο...δεν το εννοούσα όμως έτσι το τελευταίο.Δεν αναφερόμουν στην ποιότητα των πλοίων που κυμαίνεται απο μέτρια ως εξαιρετική.Πιο πολύ στα χρήματα που φεύγουν για τα εισητήρια που θα σε πάνε λίγο παραπέρα ενώ με μερικά λεφτά παραπάνω πετάς ατσαλάκωτος κάπου στην Ευρώπη.Ειδικά αν θες να πάρεις και αυτοκίνητο μαζί σου,τα έξοδα είναι πολλά...Αν πρέπει και να κατέβεις Αθήνα με τρένο η κτελ για να πάρεις το καράβι μιλάμε για Οδύσσεια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι έχεις ένα δίκιο...δεν το εννοούσα όμως έτσι το τελευταίο.Δεν αναφερόμουν στην ποιότητα των πλοίων που κυμαίνεται απο μέτρια ως εξαιρετική.Πιο πολύ στα χρήματα που φεύγουν για τα ειστήρια που θα σε πάνε λίγο παραπέρα ενώ με μερικά λεφτά παραπάνω πετάς ατσαλάκωτος κάπου στην Ευρώπη.Ειδικά αν θες να πάρεις και αυτοκίνητο μαζί σου,τα έξοδα είναι πολλά...Αν πρέπει και να κατέβεις Αθήνα με τρένο η κτελ για να πάρεις το καράβι μιλάμε για Οδύσσεια.
οκ κι εγω μη φανταστεις οτι ημουν επιθετικος, εκανα και λιγο πλακα. σαπιοκαραβα παντως ακουγεται σαν να αναφερεται στην ποιοτητά τους...
για τις τιμες εχεις καθε δικιο αλλα δεν φταιει μονο η ακτοπλοια για αυτο. ειναι μεγαλο το θεμα των τιμων και δεν μας χωραει εδω..η αγορα εδω λειτουργει όπως και στην υπολοιπη Ευρωπη μη φανταστεις κατι διαφορετικο, με ταση παντα εις βαρος του καταναλωτη.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Χαίρομαι που ανοίξατε το θέμα "Ελληνας τουρίστας" γιατί έχω προβληματιστεί πάρα πολύ με την συμπεριφορά μας όταν είμαστε στο εξωτερικό. Δηλ. βλέπω τους δικούς μας ελληνάρες (σε οργανωμένα γκρουπ) αλλά και λίγους -ευτυχώς- γνωστούς (σε ατομικά ταξίδια με φίλους κλπ.) που όταν βγαίνουν έξω από την Ελλάδα γίνονται πιο αγενείς από ότι είναι συνήθως. Π.χ. μπαίνουν στα μέσα δημόσιας μεταφοράς, τρένα, λεωφορεία τράμ κλπ και δεν χτυπάνε το εισητηριό τους -κουτοφραγκοι είναι δεν κάνουν έλεγχο- φωνάζουν στα μουσεία, εστιατόρια ή καφέ και είμαστε οι μόνοι που ακουγόμαστε παντού λες και θέλουμε να τραβήξουμε τα βλέμματα των ντόπιων σε μας, στις αγορές μας και όχι μόνο σχολιάζουμε απαξιωτικά και πολλές φορές υβριστικά -πάντα στα ελληνικά- τους πωλητές, τους ντόπιους, και γενικά την χώρα που βρισκόμαστε, περνάμε με κόκκινο φανάρι γιατί οι κουτόφραγκοι είναι βλάκες ενω εμείς είμαστε τα τσακάλια, παρακάμπτουμε τις ουρές στα γκισέ κλπ. Και μην νομίζετε πως αναφέρομαι σε τύπους του κατωτάτου αλλά σε ανθρώπους που εδώ τους θεωρώ οτι είναι τελος πάντων κάποιου επιπέδου. Επίσης ό,τι και να δουν το σχολιάζουν ως κατώτερο από αυτό που έχουμε στην Ελλάδα γιατί εμείς είμαστε οι πιο έξυπνοι, οι μάγκες. Ισως είναι σύμπτωση, πάντως πολλές φορές για όλα τα παραπάνω έχω καταντραπει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.514
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom